پیشگیری از ناباروری با درمان واریکوسل +ویدئو

یکی از علل شایع ناباروری در مردان واریکوسل است. واریکوسل نام اختلالی است که بر اثر اتساع و پیچ خوردگی وریدهایی در بیضه ایجاد می شود. شناخت سازوکار ایجاد آسیب برای یافتن راه پیشگیری و درمان واریکوسل ضروری است.

به گزارش نبض ما به نقل از پژوهشگاه رویان، این اختلال باعث ایجاد آسیب های جدی در بیضه می شود، به نحوی که دیگر قادر به تولید منی سالم نخواهد بود. گرچه ایجاد آسیب در بیضه مبتلایان امری بدیهی است، اما چگونگی آغاز و پیشرفت این آسیب همچنان ناشناخته است.

درمان واریکوسل

از آنجا که شناخت سازوکار ایجاد آسیب برای یافتن راه درمان یا پیشگیری از آن ضروری است، تیمی از محققان پژوهشگاه رویان، به بررسی و جمع‌بندی مطالعات صورت گرفته در خصوص درمان واریکوسل پرداختند و نتایج جمع بندی خود را در مجله دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد به چاپ رساندند.

نتایج بررسی درمان واریکوسل نشان داد، افزایش دمای بیضه و افزایش استرس اکسیداتیو از مهمترین عوامل پاتولوژی مهم در آسیب به بیضه در افراد مبتلا به واریکوسل هستند. صرف نظر از سازوکارهای ایجاد کننده واریکوسل، درمان واریکوسل به طور عمده از طریق عمل جراحی و به میزان کمتر استفاده از روش های کمک باروری و مصرف دارو از جمله آنتی اکسیدانت ها میسر است. بهترین جراحی برای درمان واریکوسل ، واریکوسلکتومی است؛ جراحی ظریف و کوچکی که طی آن عروق درگیر در بیماری مسدود می شوند. این جراحی کمترین ریسک و کمترین احتمال عود مجدد را دارد. بررسی ها نشان می دهد در بیمارانی که با این روش درمان شده اند، خصوصیات اسپرم و مایع منی بهبود موثری داشته است و بخش قابل توجهی از درمان شدگان امکان باروری طبیعی را یافته اند. گرچه واریکوسلکتومی بهترین راه درمان واریکوسل به نظر می رسد، با توجه به شدت بیماری و وضعیت بیمار، درمان های کمک باروری و مصرف دارو‌ها همچنان از درمان های کاربردی در این بیماران محسوب می شوند.

واریکوسل و اثر آن بر کیفیت اسپرم

یکی از علل ناباروری در مردان، واریکوسل است. در این بیماری به علت پیچش غیر طبیعی وریدهای بیضه، دمای بیضه افزایش می‌یابد و با توجه به حساسیت بالای روند اسپرم‌سازی به دما، این روند دچار اختلال شده، در بیضه فرد مبتلا اسپرم‌های غیرطبیعی تولید می شوند. سوالی در اینجا مطرح می شود، آیا این اختلال باعث آسیب به محتوی ژنتیکی اسپرم نیز می شود؟

برای پاسخ به این پرسش، تیمی از پژوهشگاه رویان، مطالعه ای را انجام دادند که طی آن ویژگی های اسپرم ۳۲ مرد بارور و ۸۳ مرد نابارور مبتلا به واریکوسل را مقایسه کردند.

نتایج این بررسی که در مجله سلول و بافت به چاپ رسیده است نشان داد، شکل ظاهری اسپرم افراد مبتلا به واریکوسل با اسپرم طبیعی متفاوت است. علاوه بر این، میزان تحرک اسپرم – که در توان بارورسازی آن نقش بسیار مهمی دارد- در افراد مبتلا به شکل معنی‌داری کمتر از اسپرم طبیعی است. همچنین این پژوهش نشان داد، در اسپرم افراد مبتلا به واریکوسل آسیب محتوی ژنتیکی بسیار بیشتر از اسپرم‌های طبیعی است. در واقع به علت صدمه دیدن پروماتین (پروتئینی که ماده ژنتیکی اسپرم را در برگرفته آن را بسته بندی و محافظت می کند.) ماده ژنتیکی اسپرم افراد مبتلا به واریکوسل صدمه  می بیند. این پژوهش نشان داد استرس اکسیداتیو و در نتیجه آن آسیب به محتوی ژنتیکی، از عوامل عمده کاهش کیفیت مایع منی در افراد مبتلا به واریکوسل است.

پیشگیری از ناباروری با درمان واریکوسل +ویدئو
5 (100%) 3 رای

ساختمان پزشکان

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.