دانستنیهای سلامت و مشاوره پزشکی

بروز بیماری قلبی در کودکان دیابتی

رسوب کلسترول در عروق چشم، عروق کلیه ها و عروق قلب در دیابتی ها بیشتر از افراد عادی رخ می دهد و به همین دلیل، تنگ شدن رگ ها موجب کاهش کارکرد عضله قلب و بروز نارسایی های پیشرونده قلبی در این بیماران می شود. دیابت یکی از عوامل اصلی ابتلا بهبیماری قلبی در کودکان دیابتی است.

به گزارش نبض ما، دکتر بهنام شاکری فوق تخصص جراحی قلب و عروق در گفتگو با باشگاه خبرنگاران بیان کرد: دیابت یکی از بیماری های شایع چند سال گذشته است که بر همه ارگان های بدن از جمله قلب و عروق تاثیر منفی می گذارد.

کودکان دیابتی و بیماری قلبی

شاکری با اشاره به این موضوع که سن ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی در کودکان دیابتی بسیار پایین آمده است، ادامه داد: یکی از دلایل اصلی بروز بیماری های قلبی و عروقی در سن پایین شیوع دیابت به خصوص در کودکان و نوجوانان است چرا که دیابت یکی از عوامل اصلی ابتلا به این بیماری ها در کودکان دیابتی است.

وی افزود: دیابت باعث سفت شدن دیواره عروق قلب و سایر عروق سیستمیک بدن می شود که این امر موجب اختلال در کارکرد این عضو و امکان بروز عوارضی مانند سکته قلبی می شود.

images_30102015110152

این فوق تخصص جراحی قلب و عروق اظهار داشت: اغلب بیمارانی که دچار سکته قلبی شده اند به دلیل اختلالات عصبی درد ندارند و این مسئله موجب عدم آگاهی به موقع آنها از بیماریشان و مراجعه دیرهنگام به پزشک می شود که عوارض جبران ناپذیری را برای آنها به همراه دارد.

وی گفت: پاسخ به اقدامات درمانی در افرادی که به دلیل ابتلا به دیابت دچار بیماری های قلبی شده اند، نسبت به سایر بیماران قلبی و عروقی معمولا به مشکلاتی رو به رو است.

پیوند عروق و بسته شدن رگ های دیابتی ها

شاکری عنوان کرد: در عمل های جراحی پیوند عروق احتمال زودتر بسته شدن رگها در مبتلایان به دیابت بیشتر افراد عادی است.

وی تصریح کرد: رسوب کلسترول در عروق چشم، عروق کلیه ها و عروق قلب بیشتر از افراد عادی رخ می دهد به همین دلیل تنگ شدن رگ ها موجب کاهش کارکرد عضله قلب و بروز نارسایی های پیش رونده قلبی می شود.

این فوق تخصص جراحی قلب و عروق یاد آور شد: کاهش کارکرد عضله قلب و تنگ شدن عروق باعث عوارض متعددی از جمله سکته و ایست قلبی در مبتلایان به دیابت می شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.