سردردی که نباید با میگرن اشتباه گرفت!

آیا تا به حال پیش آمده است به خاطر سردرد، خواب به چشمتان نیاید؟ اکثر افراد مبتلا به سردرد، بیماری خود را با میگرن اشتباه می گیرند. اما گاهی اوقات علت آن ناشی از سردرد گردنی است.

گردآوری-نبض ما

شدت درد عقب سر، می تواند از کم تا متوسط و یا حتی شدید متغیر باشد. افراد مختلف از شدت ها و الگوهای درد متفاوتی در ناحیه عقب سر و گردن رنج می برند. عوامل این دردها نیز از فردی تا فرد دیگر فرق می کنند. اکثر اوقات درد در ناحیه ی پشت سر و گردن نشان دهنده ی هیچ مشکل عصبی وخیمی نمی باشد. آنها را می توان به راحتی و با استفاده از برخی داروهای مسکن داروخانه ای، استراحت در رخت خواب و ایجاد تغییرات در سبک زندگی رفع نمود.

سردرد ناشی از بیماری گردن

به نقل از سایت دکتر فاتح، این بیماری در اصل یک سندرم درد میوفاسیال (MPS) است. این سردردها ناشی از مشکلات عضلانی گردن به خصوص در زمینه آرتروز مفاصل فست (facet) گردن می باشند و معمولا یک طرفه و با شدت متوسط تا شدید بروز می کنند. این نوع سردرد بر خلاف میگرن، ضرباندار نیست ولی ممکن است همانند میگرن، حالت تهوع، استفراغ و سرگیجه، فتوفوبی (عدم تحمل نور) و فونوفوبی (عدم تحمل صدا) بدهد.

برخی از محققان معتقدند که درد از مفاصل گردنی پایین تر می تواند سبب سردرد گردنی گردد. هم چنین احتمال دارد که سردرد گردنی از دیسک ها یا مهره های دیگر مثل مهره های قفسه سینه (بخش میانی در پشت) یا مهره های کمری (بخش تحتانی در پشت) ناشی شود، اگرچه محققان با این موضوع چندان موافق نیستند.

تفاوت سردرد گردنی با دیگر سردردها

تحقیقات نشان داده اند بسیاری از سردردهای “مقاوم به درمان” که تحت درمان، با تشخیص میگرن هستند، در اصل “ سردرد گردنی ” می باشند. مطالعه های زیادی برای افتراق این نوع سردرد با دو نوع شایع سردرد یعنی سردرد میگرنی و سردرد تنشی انجام گرفته است. برخلاف میگرن و سردرد تنشی، سردرد گردنی اغلب با حرکات گردن ایجاد می شود. علائم شایع میگرن مثل تهوع، استفراغ، فتوفوبی و فونوفوبی در این نوع سردرد شایع نیستند. علائم همراه دیگر شرح داده شده در این نوع سردرد شامل گیجی، تاری دید و تحریک پذیری است. این سردرد در خانم ها شایع تر از آقایان و سن شیوع آن (49/5 سال) بالا تر از سن شیوع میگرن (34/7سال) است. تعداد دفعات سردرد طی یک ماه در این سردرد بیشتر از تعداد دفعات سردرد میگرنی است. زنانی که مشاغل مدیریتی و حرفه ای تر دارند در معرض خطر بالاتری هستند ولی این ارتباط شغلی در مردان مشاهده نشده است.  درد میگرنی اغلب در قسمت قدامی سر متمرکز است (به خصوص در شروع سردرد) و در سردرد تنشی در تمام سر منتشر است در حالی که در سردرد با منشاء گردنی درد همیشه از قسمت گردنی- پس سری شروع می شود.

علل سردرد گردنی

مردم سردرد گردنی  را به دلایل زیادی مثل اسپاسم عضلانی در ناحیه سرویکال (قسمت فوقانی نخاع)، آرتریت، آسیب ناگهانی گردنی ناشی از تصادف خودرو و آسیب ناشی از سقوط از ارتفاع گسترش می دهند. به خاطر داشته باشید که علت و معلول ممکن است از نظر زمانی از هم جدا باشند. ممکن است شش ماه یا یک سال قبل در یک تصادف خودرو حضور داشته اید و اکنون سردردتان افزایش پیدا کرده است. هم چنین این واقعیت وجود دارد که گاهی آسیب درمان نشده می تواند در طول زمان تشدید شود. ممکن است در طی سالیان متمادی استئوآرتریت داشته باشید و اکنون دلیل سردردهای شدید  و مزمن که به وسیله درد گردنی ایجاد شده اند باشد، بیماری های دژنراتیو دیسک علت دیگری از سردرد گردنی هستند.

پیشگیری از بروز این نوع سردرد

برخی عوامل و شرایط، مشکلات این بیماران را تشدید می کنند؛ مثلا سرمای محیط و فشارها و ناراحتی های روحی- روانی در افزایش شدت علائم سردرد گردنی مؤثرند. بنابراین یکی از روش های پیشگیری از بروز این اختلال، اجتناب از قرارگیری در معرض این عوامل خواهد بود.

به منظور اجتناب از بروز درد در ناحیه ی پشت سر و گردن، لازم است که شما حالت خوبی را به هنگام نشستن، ایستادن و کار کردن در خود حفظ نمایید. بر روی یک صندلی خوب بنشینید که وضعیت نشستن شما را حفظ می کند. از مصرف الکل و تنباکو اجتناب ورزید. تمرین کنید و اطمینان حاصل نمایید که مقادیر زیادی هوای تازه استنشاق می نمایید. با تعمق (مدیتیشن) و یوگا از بروز استرس جلو گیری کنید. اگر سردرد گردنی پا پر جا باقی ماند حتماً به پزشک عمومی خود مراجعه نمایید.

تشخیص

تشخیص این سردرد براساس شرح حال و معاینه دقیق است. ممکن است پزشک متخصص برای اطمینان بیشتر و رد تشخیص های دیگر، درخواست آزمایشات خونی، تصویربرداری (عکس ساده یا MRI) و نوار عصب – عضله بکند.

درمان سردرد گردنی

درمان اصلی و مؤثر سردردهایی که منشأ گردنی دارند، فیزیوتراپی است. فیزیوتراپیست علاوه بر به کارگیری برخی تجهیزات و دستگاه ها، با استفاده از بعضی تکنیک های دستی مثل کشش عضلات درگیر، سفتی و گرفتگی آنها را کمتر می کند. همچنین تمرینات و ورزش هایی برای بیماران تجویز می شود که در طبیعی تر کردن فعالیت عضلات گردن و رفع علائم و عوارض بیماری بسیار مؤثرند.

طبیعی است که در درمان سردرد گردنی باید تأکید بر رفع علت اصلی بیماری باشد. در حقیقت، بیمار باید سر و گردن خود را همواره در وضعیت مناسب و صحیح نگه دارد. به عبارت دیگر، رعایت اصول ارگونومی طی فعالیت های روزمره زندگی باعث خواهد شد که مهره ها و مفاصل گردن در حداقل فشار ممکن قرار گیرند و فعالیت عضلات گردنی نیز متعادل باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.