درباره اصلاح خط لبخند چه می دانید؟

بهترین روش های درمان خط اخم و خنده مانند تزریق ژل، تزریق چربی و بوتاکس است. بعضی از این روش های درمان خط خنده و اخم دردناک هستد و برای رسیدن به نتایج مطلوب به چندین جلسه درمانی نیاز دارند.

به گزارش نبض ما به نقل از کلینیک تخصصی درد، چین و چروک ها  نتیجه افزایش سن هستند و گاهی اوقات نیز با عوامل خارجی ایجاد می شوند. خطوط گلابلار که خطوط اخم نیز نامیده می شوند، در حین اخم کردن بین ابروها ظاهر می شوند. این خطوط با عمل پر تکرار اخم کردن ناشی از انعطاف پذیر نبودن پوست در حال پیر شدن بوجود می آید. با ظاهر شدن این خطوط و چین و چروک ها خسته و پیر به نظر می رسید.

بر طبق مطالعات استرس یکی از مهم ترین دلیل پیری است. داشتن استرس به خاطر مسائل مالی یا پول باعث منقبض شدن عروق خون، سفت شدن پوست و در نتیجه ایجاد چین و چروک در پوست می شود. همچنین گفته می شود که استرس در زنان بیشتر از مردان تاثیرگذار است، زیرا زنان بیشتر از مردان حرص می خورند و در نتیجه بروز خط خنده و خط اخم در زنان شایعتر است.

استرس باعث پیری زودرس که از عوامل ایجاده خط خنده و خط اخم است، می شود. وقتی وضعیت اقتصادی مطلوب نباشد، مردم چاره جز ابراز نگرانی در مورد وضعیت موجود ندارند. در این شرایط است که باید استرس زندگی خود را کاهش دهید و زمان بیشتری را برای استراحت و آرامش اختصاص دهید. استرس، مصرف سیگار و شب بیداری  بیش از حد تاثیر خود را بر پوست و ظاهر شما خواهند گذاشت. چین و چروک ها، خط خنده و چین و چروک های پنجه کلاغی دور چشم علائم پیری هستند. روی هم رفته ما نمی توانیم مانع از پیر شدن خود شویک، اما با استفاده از فن آوری های جدید می توانیم تا حداکثر زمان ممکن آن را به تاخیر به اندازیم و فرآیند آن را کند کنیم.

روش های درمانی

متخصص پوست بهترین روش های را به شما توصیه می کنیم. در ادامه چندین روش از بین بردن خط لبخند و اخم عرضه شده است که با استفاده از آن می توانید به رفع چروک پیشانی، خط خنده و خط اخم پرداخت و آن ها را را کاهش دهید. بعضی از این روش های درمانی دردناک هستد و برای رسیدن به نتایج مطلوب به چندین جلسه درمانی نیاز دارند.  یکی از این روش ها که تزریق بوتاکس نام دارد، باید هر سه یا چهار ماه یک بار وقتی که اثرات آن در حال از بین رفتن هستند تجدید شود. بسیاری از مواد تزریقی در عرض چندین هفته به بدن تزریق می شوند.

روش های طبیعی

متخصصین توصیه می کنند که با حذف استرس پیری ناشی از استرس از بین می رود. در ادامه چند  پیشنهاد عرضه شده است که با کمک آنها می توانند فرآیند ایجاد چین و چروک ها و خط خنده و خط اخم ناشی از استرس را کند کنید و باعث ناپدید شدن انها شوید

  • رفتن به کلاس یوگا
  • عدم مصرف کافئین
  • مدیتیشن
  • راه رفتن در هوای باز
  • استفاده از کرم ضد آفتاب
  • خوردن غذاهای سالم
  • استفاده از کرم ضد چین و چروک و مرطوب کننده مناسب

بدون توجه به علت بوجود آمدن خم اخم ها، از اخم کردن بپرهیزید و به خود آرامش دهید تا این چین و چروک ها از بین بروند.

کرم

کرم های ضد چین و چروک متعددی وجود دارد که در زمینه کاهش خطوط و چین و چروک و رفع خط اخم موفق عمل می کنند. از کرمی استفاده کنید که حاوی ویتامین، آنتی اکسیدان ها و مواد لازم دیگر مثل ویتامین آ، ب، ث، اسیدهای آلفا هیدروکسی، اسید هیالورونیک، چای سبز  و کو کیتون (Co-Q10) است.

تزریق بوتاکس

بوتاکس نوعی سم بوتولیسم است که در پوست و در جایی که خط اخم و لبخند یا چین و چروک ها شروع شده اند تزریق می شود. این سروم باعث بی حرکت شدن عضلات این ناحیه می شود تا پوست وقتی لبخند می زنید چین و چروک ایجاد نکند. با استفاده از یک سوزن بسیار ریز مقدار کمی بوتاکس به نواحی مختلف صورت تزریق می شود. تزریق بوتاکس مانع از تکانش های عصبی به عضلات کوچک صورت می شود که با خطوط ابراز احساسات مرتبط هستند.

پس از درمان خط خنده با بوتاکس، لایه رویین صاف و بدون چین و چروک باقی می ماند، در حالی که عضلات درمان نشده صورت به شکل عادی منقبض می شود و  این کار باعث می شود که ابراز احساسات با صورت با انقباض عضلات صورت تحت تاثیر قرار نگیرند. چین و چروک های پیشانی، خطوط اخم بین ابروها و چین و چروک های پنجه کلاغی دور چشم شایع ترین نواحی است که با تزریق بوتاکس درمان می شوند. روش های تزریق بوتاکس پیشرفته باعث برجسته شدن لب، کاهش و از بین بردن خط خنده، کشیدگی گوشه دهان، کشیدگی ابروها و از بین بردن خط اخم و کشیدگی باندهای گردن می شود. در زمان تزریق بوتاکس پوست کمی گزگز می کند. با این حال، تزریق با یک سرنگ بسیار ریز و میزان کمی از محلول بوتاکس صورت می گیرد.

اثرات بوتاکس سه تا هفت روز پس از درمان قابل مشاهده  هستند و بین سه تا شش ماه دوام دارد. بر طبق مشاهدات، جلسات درمانی مکرر بی خطر بوده و عوارض جانبی بلندمدت را در پی ندارد. در طول جلسه مشاوره، خطرات، عوارض جانبی و نتایج قابل انتظار مورد بحث قرار می گیرد.

مواد پرکننده تزریقی

مواد پر کننده ترانس درمال دقیقا در زیر پوست و جایی که خط خنده و خط اخم بوجود آمده اند تزریق می شوند و خطوط و چین و چروک های ریز را پر  می کنند. این کار باعث می شود که پوست صاف تر و پر تر شود و ظاهر جوان تری پیدا کند. بعضی از افراد این روش را  نسبت به روش تزریق بوتاکس ترجیح می دهند، چرا که ایده فلج کردن عضلات صورت با یک ماده سمی را دوست ندارند.

خط لبخند را می توان با پر کردن چین و چروک ها و خط ها با استفاده از مواد پرکننده تزریقی فیلر برطرف کرد. این مواد پرکننده مشتقات اسید هیالورونیک مثل رستیلان می باشد. رادیسه (Radiesse) یک ماده پرکننده با دوام تر است. این ماده پر کننده تزریقی دوام بیشتری دارد، زیرا بدن کلاژن را دور  کره های بسیار ریز تشکیل می شود و باعث می شود که نواحی که تزریق در آنها صورت گرفته حجیم شوند.

مواد پرکننده تزریقی مانند روش تزریق ژل بسته به نوع  ماده مورد استفاده و محل تزریق بین سه ماه تا یک سال ماندگاری دارند. در روش تزریق چربی، که در آن چربی خود شخص از یک ناحیه برداشت و سپس به ناحیه ای که باید پر شود مانند خط خنده و خط اخم انتقال پیدا می کند، یکی از روش های جایگزین فوق العاده برای پرکننده های تزریقی هستند و یکی از روش های درمان و رفع خط خنده با دوام هستند.

مواد پرکننده تزریقی برای کاهش چین و چروک و تقویت لب مورد استفاده قرار می گیرد و باعث کاهش خط لبخند و چین و چروک های دور لب می شود. رادیسه یک ماده پرکننده پوستی ترکیبی ساخته شده از کریستال های کلسیم هیدروکسی اپاتیت است و برای اصلاح چین و چروک های متوسط تا  شدید مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده پر کننده  تزریقی دوام بیشتری دارد.

جراحی

روش های جراحی زیبایی برای سفت کردن پوست منجر به چین و چروک های کمتر و پوست صاف تر می شود. برای بسیاری از افراد، جراحی آخرین چاره است و آنها ترجیح می دهند که در ابتدا روش های کم تهاجمی تر را برای درمان خنده و از بین بردن خط اخم بین دو ابرو امتحان کنند. این روش درمانی مخصوص کسانی است که روش های درمانی دیگر برای آنها موثر واقع نشده است.

خط خنده و خط اخم جزو چین و چروک های ناراحت کننده در صورت می باشند که در اوایل دهه سوم زندگی شروع به ظاهر شدن می کنند. روش های مختلفی برای رفع و از بین بردن خط خنده و خط اخم وجود دارد که متخصص پوست ابتدا از روش های درمان بدون جراحی استفاده می کند و جراحی به عنوان آخرین مرحله درمان خط خنده استفاده می شود.

درباره اصلاح خط لبخند چه می دانید؟

امتیاز شما :


ساختمان پزشکان

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.