نکاتی درباره اکستنشن مژه

آیا می دانید تعداد و طول مژه های بالایی شما بین ۹۰ تا ۱۶۰ عدد و در اندازه بین ۸ تا ۱۲ میلیمتر است؟ می دانید مژه های پایینی چشمتان نیز در حدود ۷۵ تا ۸۰ عدد و در اندازه حداکثر ۸ میلیمتر است؟ برای افزایش طبیعی اندازه هر مژه راهی کشف نشده است، به همین دلیل برخی به پیوند مژه روی می آورند.

نبض ما- گردآوری

یکی از راهها افزایش تعداد مژه ها یا بلند کردن آن این است که مقداری از مو های مشابه مژه را از موی سر برداشت کرده و با بی حسی موضعی آن را به مژه ها پیوند می زنند. این کار در حدود ۲ ساعت طول می کشد. معمولا پس از کاشت مژه در حدود ۲ هفته مراحل مراقبتی صورت می گیرد و پس از آن اگر مژه ها در حالت عادی خود قرار داشته و مشکلی نداشتند بصورت طبیعی بر روی مژه شما رشد خواهند داشت.

تعداد، چگالی، اندازه و رنگ مژه ها بصورت ژنتیکی مشخص شده و قابل تغییر نیستند. البته در سال ۱۸۸۲ روشی برای این کار به نام Transplant اختراع شد که به خانم ها برای داشتن مژه های بلند، کمک زیادی کرد. پیوند مژه دائم در حقیقت یک روش و تکنیک هنری است و به همین دلیل دقت زیاد و تمرکز زیادی نیاز دارد.

مژه های بعدی از کجا می آیند؟!

واقعیت این است که این عمل، برای مشکلات اولیه ای که برای برخی کودکان در هنگام زایمان ایجاد می شود اختراع شد و طی آن برای مدتی از این روش برای برطرف سازی کمبود مژه در کودکان استفاده می شود. معمولا موهای پشت گردن کودکان قابلیت زیادی برای تبدیل شدن به مژه های موقت دارند و بصورت موقت تا رفع کامل مشکل مژه ها، از آنها استفاده می شود.

با توجه به موثر بودن این عمل، خانم ها نیز این روش را برای کاشت مژه استفاده می کنند ولی تا زمانی که آن مژه بر روی پلک شما قرار دارد قابل استفاده است و اگر ریزش داشته باشد، دوباره باید عمل مجددی صورت گیرد.

آیا این روش امن است؟

تاکنون هیچ دکتر و روش عملی میزان موفقیت و مشکلات قبل و پس از آن را به درخواست کننده به صورت دقیق شفاف سازی نکرده. هر عملی در طول سالیان مشکلاتی داشته و برخی در طول زمان برطرف شده و برخی نیز همچنان بدون اطلاع دقیق مانده است.

این عمل نیز یکی از همان عمل هایی است که اثر و مشکلات آن به طور کامل مشخص نشده. هر کسی با توجه به نوع عکس العمل بدن او، ممکن است در برابر پیوند دائم مژه واکنش هایی داشته باشد. ولی در مجموع یکی از کم خطر ترین عمل ها شناخته می شود. تنها مشکل شناخته شده این عمل در موهای افزوده شده به پلک است. برخی مو ها با توجه به ساختار خود، سرعت بیشتری در رشد دارند و حتی برخی پس از مدتی فر می شوند.

بلایی که اکستنشن مژه سرتان می‌آورد

ای خیلی‌ها استفاده از فرمژه و ریمل‌های حجم‌دهنده، پرپشت‌کننده و… بهترین روش برای زیباتر کردن مژه‌ها است، اما کم نیستند افرادی که با کاشت یا اکستنشن مژه به این هدف می‌رسند. در این روش‌ها مژه‌هایی از جنس طبیعی و مصنوعی ـ که نوع مصنوعی آن قیمت پایین‌تری دارد و آلرژی‌زاتر است ـ به صورت تکی یا شاخه‌ای بسته به انتخاب مشتری بین مژه‌های پلک بالا با چسب مخصوص چسبانده می‌شوند و به این ترتیب دیگر نیازی به استفاده از ریمل یا خط چشم نیست. البته این فقط یک روی ماجراست چراکه به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان  زمان مجاز برای اکستنشن مژه حداکثر ۸ هفته است. استفاده مکرر از مژه مصنوعی در دراز مدت به مژه های طبیعی فرد آسیب وارد می کند و در نهایت موجب ریزش مژه های طبیعی می شود که دیگر برگشت پذیر نیست.

به گزارش نبض ما، گیتی صادقیان عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می گوید: در صورت آسیب دیدن ریشه مژه، مژه جدیدی جایگزین آن نمی شود. وی با اشاره به اینکه اکستنشن مژه برای افزایش طول و حجم مژه ها، اظهار کرد: کنده شدن مژه های طبیعی از خطرات اکستنشن مژه با دفعات متعدد است. با آسیب دیدن ریشه ها امکان رشد مژه طبیعی وجود ندارد و در صورتی که اضافه کردن مژه مکرر و بدون فاصله انجام شود، می تواند به ریشه مژه ها آسیب وارد کند.

نقش اکستنشن مژه در ابتلاء به گل مژه

این متخصص پوست و مو با بیان اینکه ریزش مژه ها در صورتی که غیر طبیعی نباشد در 24 ساعت نخست اکستنشن مژه طبیعی است، ادامه می دهد: چسب هایی که در کاشت مژه استفاده می شوند، می توانند باعث ایجاد حساسیت و اگزمای دور چشم شوند. صادقیان با بیان اینکه به طور کلی اکستنشن مژه در ایجاد گل مژه نقشی ندارد، ادامه می دهد: آلوده بودن دست شخصی که اکستنشن مژه را انجام می دهد نیز می تواند موجب بروز عفونت های لبه پلک و مژه شود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خاطر نشان می کند: به صورت کلی استفاده از مژه مصنوعی بهتر از اکستنشن مژه است. اما مژه مصنوعی هم می تواند به مژه ها، منافذ و فولیکول های مو آسیب بزند و منجر به ایجاد التهاب در لبه پلک و مژه شود. صادقیان می گوید: چسب هایی که برای اضافه کردن مژه استفاده می شود، نباید موجب کنده شدن مژه های اصلی شود.

منبع: جام جم، خبرگزاری ایسنا

نکاتی درباره اکستنشن مژه

امتیاز شما :


ساختمان پزشکان

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.