جدي گرفتن تغییر شکل ساختار پا

يك متخصص طب فیزیکی و توانبخشی گفت: تغییر شکل ساختار پا قابل اصلاح است، اگر اصلاح نشود می تواند به آرتروز  مفاصل به صورت زودرس منجر شود.

به گزارش نبض ما، دکتر علی پناهی، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در گفت و گو با برنامه «فراسو» شبكه راديويي سلامت با بيان اينكه آرتروز یعنی استئوآرتریت مفاصل و تخریب سطوح مفصلی، درباره عوامل زمینه ساز آرتروز مفاصل گفت: به طور معمول، آرتروز با افزایش سن اتفاق می افتد و در ۶۰ درصد افراد بالای ۶۵ سال، این مساله مشاهده می شود یعنی مساله سن، ابتدایی ترین عامل آرتروز است.

اين متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اظهاركرد: تغییر شکل ساختار پا مانند پای پرانتزی، زانو ضربدری و کف پای صاف که هر کدام از این موارد قابل اصلاح است، اگر اصلاح نشود می تواند به آرتروز زودرس مفصل منجر شود.

عوامل موثر بر آرتروز

وي ادامه داد: سایر عوامل که آرتروز مفاصل را جلو یا عقب می اندازد، عبارتند از: ژنتیک (برخی خانواده ها تا ۸۰ سالگی هم آرتروز ندارند و برخی افراد در ۳۵ ـ ۳۰ سالگی آرتروز شدید دارند)، اختلالات هورمونی و ضربه، از عوامل زمینه ساز آرتروز است.

پناهي با بيان اينكه مستعدترین مفصل، مفصل زانو است چون وزن بدن روی مفصل زانو فشار وارد می کند، گفت: اگر سیکل های قاعدگی در خانم ها دچار اختلال شود، احتمال آرتروز مفاصل بیشتر می شود. البته از سایر عوامل زمینه ساز آرتروز مفاصل می توان به سابقه ضربه اشاره کرد. مفصل آسیب دیده در اثر ضربه مستعد آرتروز می شود چرا که ضربه می تواند به تمام اجزای مفصل آسیب برساند.

وي افزود: تغییر شکل ساختار پا مانند پای پرانتزی، زانو ضربدری و کف پای صاف که هر کدام از این موارد قابل اصلاح است، اگر اصلاح نشود می تواند به آرتروز زودرس مفصل منجر شود.

اين متخصص طب فيزيكي در پاسخ به اين سوال كه یا نوع تغذیه آرتروز مفاصل را تشدید می کند؟، اظهارداشت: بله، به عنوان مثال مصرف سدیم و نمک آرتروز مفاصل را تشدید می کند؛كه در درمان آرتروز اگر مساله ژنتیک و نژاد را کنار بگذاریم، مابقی حدوده ۵۰ ـ ۴۰ درصد است که می توان اصلاح کرد.

وي با تاكيد بر اينكه در تسکین درد آرتروز، استامینوفن موثر است، نه ایبوپروفن، گفت: پمادهای موضعی هم موثر است. البته مصرف داروهای خوراکی و غضروف ساز، تاثیرش کمتر از ۵ درصد است. پناهي در پايان خاطرنشان كرد: این داروها در مفصل جذب نمی شوند و غضروف نمی سازند، برای دیابتی ها خطرناکند و قند خون را در افراد مستعد بالا می برند.

جدي گرفتن تغییر شکل ساختار پا

امتیاز شما :


ساختمان پزشکان

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.