با کلم به جنگ آلودگی هوا بروید

این روزها دیدن آسمان آبی و تمیز جزو آرزوهایمان شده است. بگذریم از این که بعضی وقت ها چشم چشم را نمی بیند. باید فکری به حال بدن کنیم.

به گزارش نبض ما به نقل از همشهری، مواد غذایی مفید برای افزایش قدرت بدن در برابر این حجم آلودگی هوا را با هم مرور می کنیم.

کیوی و مرکبات

در این روزهای آلودگی هوا تا می توانید شیر و محصولات لبنی میل کنید تا این حجم زیاد سمومی که وارد بدن می شوند به نوعی خنثی شوند. البته یادتان باشد که علاوه بر شیر، میوه ها و سبزیجات نیز کمک کننده هستند. کیوی و مرکباتی مانند لیموترش، گریپ فروت، نارنگی، کامکوات و غیره جزو میوه های مفید برای این روزها هستند؛ چون سرشار از ویتامین C بوده و کمک کننده هستند.

باید بدانید که ویتامین C می تواند به اتانول، بنزن و اکثر مشتقات دود سیگار و برخی آفت کش ها بچسبد و آن ها را به موادی تبدیل کند که راحت تر از طریق ادرار دفع می شوند. توصیه می کنیم ویتامین C را با زینک (روی) همراه کنید که به دفع فلزات سنگین کمک می کنند. جگر، گوشت قرمز، دانه ها و مغزهای روغنی جزو منابع غذایی زینک هستند.

میزان لازم

میزان لازم ویتامین C روزانه حدود 180 میلی گرم معادل 2 عدد کیوی و آب 2 عدد لیموترش.

 کلم مفید برای ریه ها

در هنگام آلودگی هوا کلم ها باعث می شوند تا کبد از شر ترکیبات سمی و آلاینده ها خلاص شوند. این سبزیجات مفید همچنین به تقویت ریه ها کمک می کنند. تمام کلم ها حاوی سولفورفان هستند و جوانه ی بروکلی رکورددار است. مصرف کلم خام یا پخته شده را در برنامه ی روزانه تان بگنجانید و از خواص آن ها بهره مند شوید. همچنین کلم را با سبزیجات تند و تیزی مانند تربچه، خردل و شلغم همراه کنید چون حاوی آنزیم میروزیناز هستند و تأثیر کلم ها را افزایش می دهند.

میزان مصرف

مصرف 5 مرتبه در هفته بهترین میزانی است که به شما در مقابله با آلودگی هوا کمک می کند.

فرار از آلودگی هوا با چای سبز

چای سبز حاوی آنتی اکسیدانی قوی است که باعث تقویت سیستم ایمنی بافت های بدن شده و قدرت گلوتاتیون (یک پروتئین آنتی اکسیدانی) را 10 برابر بیشتر می کند و به این ترتیب باعث دفع سموم حاصل از آلودگی هوا از طریق ادرار می شود. چای سبز را با مواد غذایی حاوی پولیفنول ها مانند شکلات سیاه یا توت ها مصرف کنید. توجه داشته باشید که سیر و زردچوبه نیز باعث افزایش خاصیت چای سبز می شوند.

میزان مصرف

روزانه 4 فنجان چای سبز که ترجیحاً با آب معدنی یا آب چشمه دم شده باشد.

با کلم به جنگ آلودگی هوا بروید

امتیاز شما :


ساختمان پزشکان

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.