تشخیص بیماری ام اس با استفاده از نوار چشم

ام اس یک بیماری خود ایمنی مزمن می باشد که اثر خود را روی سیستم اعصاب مرکزی نشان می دهد. زمانی که سیستم ایمنی بدن به میلین (غلاف محافظت کننده از فیبرهای عصبی در مغز و نخاع) حمله می کند، ام اس ظاهر می شود.

بسیاری از آزمایشات برای تشخیص وجود دارد، از جمله: ام آر آی و تجزیه و تحلیل مایع نخاع و نوار چشم که در ادامه به بیان توضیحاتی درباره مورد سوم می پردازیم.

به گزارش نبض ما به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، به گفته احمد میرشاهی جراح و متخصص چشم، بیماری ام اس یا مالتیپل اسکلروزیس بیماری است که سیستم عصبی مرکزی را درگیر می کند و علت اصلی آن تخریب بافتی است که درمغز خود را نشان می دهد. بیمار علائم مختلفی را می تواند به صورت علائم حرکتی و علائم حسی داشته باشد.

در بیماری ام اس بررسی عصب چشم صورت می گیرد در اکثر مواقع حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد از افراد ممکن است بیماری ام اس خود را فقط به شکل علائم چشمی نشان دهند. در بعضی از افراد نیاز است « نوار عصب چشم » گرفته شود تا هرگونه اختلالی را نشان دهد زیرا در بیشتر مواقع این اختلالات بالینی نبوده و فقط در نوار چشم خود را نشان می دهند.

علائم چشمی ام اس

در چشم ۲ علامت شاخص برای بیماری ام اس وجود دارد. عارضه اول، گرفتاری عصب چشم است که مانند هر عصب مرکزی دیگری در جریان این بیماری گرفتار می شود در این گونه موارد، التهابی روی عصب یا پشت عصب اتفاق می افتد و منجر به کاهش دید می شود ممکن است در بعضی موارد همراه با اختلال در میدان بنایی و یا همراه با دیدن سایه هایی در جلوی چشم باشد.

عارضه دومی که بیماری ام اس ایجاد می کند التهابی است که در قسمت های محیطی شبکیه به وجود می آید این التهاب هم می تواند باعث کاهش دید و ایجاد سایه در جلوی چشم شود. یکی از معاینات که در بیماران مبتلا به ام اس ایجاد می شود معاینات چشمی است متخصص شبکیه چشم با دیدن عصب می تواند متوجه شود که مشکلی برای بیمار اتفاق افتاده است یا خیر.

در مرحله حاد بیماری ام اس درمان اصلی با استفاده از تزریق وریدی کورتون انجام می شود معمولا این دوره درمانی حدود ۲ هفته به طول می انجامد و بعد از آن داروهای مختلفی که برای جلوگیری از عود بیماری برای بیمار تجوید می شود که به شکل خوراکی یا تزریق های زیر جلدی برای بیماری صورت می پذیرد.

تشخیص بیماری ام اس با استفاده از نوار چشم
4 (80%) 5 رای

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
درحال دریافت اطلاعات