تنبلی چشم را زودتر درمان کنید

هر ساله طرح پیشگیری از تنبلی چشم در سراسر کشور با هدف پیشگیری، تشخیص و درمان به موقع در سنین سه تا شش سالگی در سطح کشور اجرا می شود. انتخاب کودکان در این محدوده سنی به این دلیل صورت می گیرد که درمان این بیماری چشمی پس از دوازده سالگی با بهبود کامل همراه نیست.

به گزارش نبض ما به نقل از جام جم، تنبلی چشم كودكان اگر در دهه اول زندگی درمان نشود، تا آخر عمر همراه آنها می ماند تنبلی چشم، یکی از سه علت شایع کم بینایی و نابینایی تک چشم کودکان است که به علت سالم بودن ساختار ظاهری چشم در بسیاری از موارد نسبت به آن غفلت می شود.

این عارضه باعث افت بسیار فعالیت در فرد مبتلامی شود و کیفیت زندگی وی را به شکل چشمگیری کاهش می دهد، اما تنبلی چشم چه نوع عارضه ای است؟
به گزارش نبض ما، دکتر علی میرزاجانی، رئیس انجمن علمی اپتومتری ایران به جام جم پاسخ می دهد: مهم ترین اختلال بینایی در دهه اول زندگی، تنبلی چشم یا آمبلیوپی است که به دلایل مختلف به ویژه عیب انکساری بالا یا انحراف چشم اتفاق می افتد.

چرا چشم کودک تنبل می شود؟

کودکان از بدو تولد در روند تکامل بینایی چشم قرار می گیرند و اگر مانعی برای تشکیل تصویر خوب در یک یا هر دو چشم وجود داشته باشد، می تواند به تنبلی چشم منجر شود.

دکتر میرزاجانی می گوید: در بیش از ۹۰ درصد موارد تنبلی چشم به شرط تشخیص و درمان بموقع خطری ندارد
این متخصص اپتومتری توضیح می دهد: کودکی که نمره عینک بالا در یک چشم دارد، اگر از عینک صحیح استفاده نکند، دچار این مشکل خواهد شد یا اگر یکی از چشمان کودک، انحراف داشته باشد و نتواند خوب ببیند، به تنبلی چشم دچار خواهد شد. تنبلی چشم کودکان اگر در دهه اول زندگی درمان نشود، تا آخر عمر همراه فرد باقی خواهد ماند.

مسیر کوتاه از انحراف تا تنبلی چشم

عواملی از جمله انحراف ثابت در یک چشم یا عیب انکساری بالادر یک یا هر دو چشم می تواند به تنبلی چشم منجر شود.
به گفته این متخصص، آب مروارید مادرزادی یا اختلالات مشابه دیگر که مانع رسیدن یک تصویر خوب به شبکیه چشم می شود، نیز به تنبلی چشم منجر می شود ولی نسبت به عیوب انکساری و انحرافات چشمی وقوع این اختلالات کمتر است.

مالیدن چشم ممنوع

نشانه های تنبلی چشم

در بسیاری موارد، تنبلی چشم کودک دیر تشخیص داده می شود، زیرا معمولا کودک دارای یک چشم خوب برای انجام کارهای بینایی روزمره زندگی است. به همین دلیل، ممکن است هیچ شکایتی از دید خود نداشته باشد. دکتر میرزاجانی با اشاره به این مطالب می گوید: وقوع نمره عینک بالادر یک چشم که به این اختلال منجر می شود، هیچ علامتی ندارد و نه کودک متوجه عارضه ای می شود و نه والدین مشکلی در چشم کودکشان می بینند. در چنین شرایطی، با معاینه تخصصی می توان به تنبلی چشم پی برد.

تنبلی چشم درمان می شود؟

مهم ترین و موثرترین اقدام درمانی با معاینه کامل اپتومتری آغاز می شود. سپس با توجه به علت تنبلی چشم، موانع دید خوب برطرف شده، روش های توانبخشی بینایی برای کامل کردن دید چشم تنبل از سوی اپتومتریست انجام می گیرد.

رئیس انجمن اپتومتری ایران با بیان این مطالب تاکید می کند: در بیش از ۹۰درصد موارد تنبلی چشم به شرط تشخیص و ارائه درمان موثر می توان به بینایی قابل قبول دست یافت.

عوارض چشمی

چشم هایی که تنبل نمی شود

عوامل ایجاد کننده تنبلی چشم معمولا وراثتی است و در صورت تجسس در خویشاوندان درجه یک و ۲ کودک مبتلامی توان مواردی از این مشکل پیدا کرد.
به گفته این اپتومتریست، به دلیل گستردگی ژن های موثر بر تنبلی چشم نمی توان از طریق آزمایش ژنتیک، وقوع تنبلی چشم را پیش بینی کرد. البته به دلیل گستردگی ژن های موثر در وقوع تنبلی چشم در فرزندان افرادی که دچار این مشکل بوده اند، احتمال بروز این بیماری بیشتر از ۵۰ درصد نیست.

درمان فقط به موقع

گرچه تنبلی چشم در دهه اول زندگی قابل درمان است ولی این به آن معنا نیست که در یک کودک چهار ساله مبتلا هنوز شش سال فرصت برای درمان داریم.
دکتر میرزاجانی با تاکید بر این مساله می افزاید: هر چه کودک بزرگ تر می شود، انعطاف اعصاب مربوط به بینایی در وی کمتر می شود و برگشت پذیری اختلال ایجاد شده نیز سخت تر می شود. هرچه زودتر به درمان این مشکل پرداخته شود بهتر است و روش های درمانی موثرتر خواهد بود.

وی با اشاره به این که اگر کودکی در تست اولیه بیمارستان مورد تائید سلامت چشم قرار گرفته و در ظاهر چشم هایش مورد مشکوکی مشاهده نمی شود تا پایان سه سالگی نیازی به شرکت در غربالگری بینایی ندارد، اظهار می کند: اگر والدین نسبت به سلامت چشم کودک زیر سه سال خود مشکوک شوند، با معاینه چشم از سوی یک اپتومتریست یا جراح چشم پزشک می توانند به صحت و سلامت چشم و بینایی فرزندشان در این سن پی ببرند زیرا دستگاه های غربالگری بینایی زیر سه سالگی عاری از خطای غربالگری نیست.

تنبلی چشم را زودتر درمان کنید
5 (100%) 1 رای

ساختمان پزشکان

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.