عوارض خطرناک دیابت را بشناسید

دیابت بارداری،دیابت نوع سوم است که در عده ای از زنان باردار که سابقه بیماری دیابتی ندارند و پس از بارداری قند خونشان به حالت طبیعی بر می گردد اطلاق می شود.

رئیس انجمن آترواسکلروز با اشاره به اینکه بیماری های قلبی، سکته مغزی و نارسایی مزمن کلیه از عوارض دیابتی است، گفت: دیابت به همراه فشار خون بالاریسک بروز بیماری قلبی را دو برابر می کند.

به گزارش نبض ما به نقل از روابط عمومی انجمن آترواسکلروز ایران، دکتر مسعود قاسمی در آستانه برگزاری ششمین همایش قلب و فناوری های نوین و همایش مشترک قلب، اعصاب و غدد در ارتباط با دیابت اظهارداشت: دیابت یا بیماری قند که در واقع بیماری ناشی از اختلال متابولیسم یا عملکرد و ساز و کار بدن است به یک معضل جهانی در زمینه بیماریهای بشر امروزی تبدیل شده است.

علائم و عوارض دیابت

وی در ارتباط با علائم رایج ومتداول در دیابت گفت: احساس تشنگی غیر معمول، نیاز به دفع ادرار بیش از اندازه و غیر عادی همچنین افزایش اشتها و احساس گرسنگی غیر متناسب با فعالیت از علائم رایج ومتداول در دیابت است که افراد باید این نشانه ها را جدی بگیرند.

رئیس انجمن آترواسکلروز ایران با اشاره به عوارض دیابتی افزود: انواع بیماری های قلبی، سکته مغزی،نارسایی مزمن کلیه،زخم های مقاوم به درمان بویژه در پا ها، آسیب در دید و بینایی از عوارض دیابتی است.

رئیس ششمین همایش قلب و فناوری های نوین و همایش مشترک قلب، اعصاب و غدد یاد آور شد: در فرد سالم که دچار بیماری دیابت نیست قند مواد غذایی پس از ورود به بدن بواسطه ماده ای بنام أنسولین قادر به ورود به سلول های بدن برای تولید انرژی است.

علت و انواع دیابت

قاسمی افزود: دلیل بیماری قند یا دیابت یا بواسطه کم شدن ترشح أنسولین از لوزالمعده است و یا عدم توانایی سلول های بدن برای استفاده از انسولین به منظور جذب قند وارده به بدن است وگاهی هم هر دو عارضه با هم برای فرد دیابت پیش می آید.

رئیس انجمن آترواسکلروز ایران بیان کرد: بیماری دیابت سه نوع دارد که نوع اول مخصوص کودکان و نوجوانان است و در سنین پایین بروز پیدا می کند؛ غده لوزوالمعده توان کافی برای تولید أنسولین ندارد، لذا درمان آن تجویز أنسولین بصورت روزانه بر حسب نیاز و تنظیم متناسب قند خون است.

 

 

 

 

 

 

وی در مورد دیابت نوع دوم گفت: در این نوع دیابت که در ابتدای بیماری میزان ترشح أنسولین از لوزالمعده کافی بنظر می رسد، سلول ها با شروع مقاومت در پاسخ به أنسولین عملا قند خون کمتری جذب می کنند لذا قند در خون بالا می رود در حالی که قند درون سلول ها پایین است. وزن بالا، کاهش فعالیت های ورزشی و البته وجود عوامل ژنتیکی مسبب بروز دیابت نوع دوم که به دیابت بزرگسالان هم معروف است، بحساب می آیند.

 

قاسمی اضافه کرد: دیابت زمان بارداری نوع سوم است که این نوع از دیابت در عده ای از زنان باردار که سابقه دیابت ندارند و پس از بارداری قند خونشان به حالت طبیعی بر می گردد اطلاق می شود؛ البته هنوز علت دقیق این نوع دیابت مشخص نشده است.

دیابت بارداری

رئیس ششمین همایش قلب و فناوری های نوین و همایش مشترک قلب، اعصاب و غدد در مورد خاطر نشان کرد: کاهش وزن، رژیم غذایی کم شیرین، عدم مصرف سیگار، کنترل فشار خون، مراقبت از بهداشت پاها اقدامات مناسب برای پیشگیری از دیابت بزرگسالان و یا کاهش عوارض دیابت نزد فرد مبتلا به شمار می رود.

آمار دیابتی

وی با اعلام اینکه آمار مبتلایان به دیابت در جهان ٤٢٠ میلیون نفر است، گفت:٩٠ درصد این گروه مبتلا به نوع دوم یا همان دیابت بزرگسالان هستند. همچنین آمار نشان می دهد که حدود کمی کمتر از ۱۰درصد مردم ساکن در کره زمین دچار دیابت می شوند.

قاسمی با بیان اینکه هر سال حدود پنج میلیون نفر در اثر دیابت فوت می کنند، بیان داشت: مخارج درمان و پیشگیری از دیابت در هر سال بیشتر از ٦٠٠ میلیارد دلار است. همچنین بیماران دیابتی بالای ٦٥ سالگی احتمال حوادث قلبی بسیار بیشتری دارند بطوریکه تا مرز هفتاد درصد این بیماران دلیل فوتشان قلبی است.

رئیس انجمن آترواسکلروز ایران ادامه داد:۲۰ درصد مرگ در بیماران دیابتی به دلیل سکته مغزی بوده وعلت فوت با منشأ قلبی در نزد دیابتی ها ٢ تا ٤ برابر بیشتر از افراد غیر دیابتی است همچنین دیابت به همراه فشار خون بالاریسک بروز بیماری قلبی را دو برابر میکند.

پیشگیری از قند خون بالا

وی عنوان کرد: در بیماران دیابتی افزایش کلسترول شیوع بیشتری دارد و در صورت افزایش کلسترول خون خطر بیماری قلبی بسیار بیشتر می شود؛ البته کاهش وزن و ورزش موجب اثرات بسیار مفید در فرد مبتلا به عوارض دیابت همچون کاهش قند و فشار خون،کاهش خطر آنفارکتوس قلبی، کاهش خطر سکته مغزی می شود.

قاسمی در ارتباط با ورزش های مفید جهت مقابله با دیابت گفت: حداقل ٣٠ دقیقه در روز برای دست کم پنج روز در هفته راهپیمایی یا معادل آن همچنین حدود ٢٥ دقیقه برای سه روز در هفته ورزش هوازی سریع برای کسانی که پزشک مجاز دانسته، می تواند در مقابله با دیابت مؤثر باشد.گفتنی است؛ ششمین همایش قلب و فناوری های نوین و همایش مشترک قلب، اعصاب و غدد ۱۴ و ۱۵ بهمن در پژوهشگاه نیرو برگزار می شود.

عوارض خطرناک دیابت را بشناسید
3 (60%) 1 رای

ساختمان پزشکان

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.