بیماری MS از نمای نزدیک


بیماری MS یا «مولتیپل اسکلروزیس» از جمله بیماری ها ی مزمنی است که دستگاه عصبی مرکزی (مغز و نخاع) را تحت تاثیر قرار می دهد.

همه بیماران علائم یکسانی ندارند

علائم بیماری MS بستگی به منطقه عصبی گرفتار دارد و می تواند شامل سرگیجه، بی حسی اندام ها ، عدم تعادل، تکرر و بی اختیاری ادرار، لرزش، علائم چشمی همچون دوبینی و کاهش بینایی شود. در مراحل پیشرفته نیز می تواند با علائمی چون اختلال شدید تعادل، حرکت و لرزش، اختلالات حافظه و مشکل در کنترل ادرار و مدفوع همراه باشد.

مسائلی چون نوع بیماری MS ، سیر پیشرونده آن، تعداد حملات، تشخیص زودهنگام و پیگیری درمان نیز می تواند در نوع و شدت علائم نقش داشته باشد. علاوه براینها باید در نظر داشت که ام اس وسیع الطیف است و همه بیماران را به صورت یکسان تحت تاثیر قرار نمی دهد. این بیماری را می توان براساس منطقه درگیری و نوع حمله اولیه به دو نوع خوش خیم (با علائم کمتر) و بدخیم (با علائم شدیدتر) تقسیم بندی کرد.

خانم های جوان در گروه خطر

این بیماری بیشتر در خانم ها و در سنین 20 تا 40 سالگی دیده می شود. متاسفانه علت بروز آن هنوز شناخته نشده اما مجموع چند عامل خطر در کنار هم می تواند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد. یکی از این عوامل، استعداد ژنتیکی و ساختار جسمی فرد است؛ به همین خاطر سابقه وجود ام اس در خانواده از اهمیت خاصی برخوردار است. با این حال تا به امروز ژن خاصی برای این بیماری یافت نشده است. وجود اختلال در تعادل و تنظیم سیستم ایمنی و عوامل محیطی و نژادی نیز در بروز ام اس تاثیرگذار است. سابقه مواجهه با ویروس ها ، مصرف واکسن های غیر استاندارد و استرس ها ی شدید هم از عوامل خطر ام اس به شمار می آید.

با بیماری MS هم می توان بچه دار شد

بیماری MS منعی برای ازدواج و بچه دار شدن به وجود نمی آورد؛ البته در این زمینه باید به نوع ام اس و شدت آن نیز توجه کرد. همچنین قبل از ازدواج، دختر و پسر باید حتما از این بیماری آگاهی کامل داشته باشند و در مشورت با پزشک از سیر بیماری و عواقب آن باخبر شوند. پیش از تصمیم به بارداری نیز باید مجدد با پزشک در این مورد مشورت کرد. بیماری ام اس معمولا طی دوران بارداری کمتر دچار پیشرفت و عود می شود اما آمارها نشان می دهد احتمال عود و پیشرفت این بیماری با اتمام بارداری در بعضی از بیماران افزایش می یابد.

تشخیص بیماری MS با کمک عکس و آزمایش

بیماری MS را می توان با گرفتن شرح حال از بیمار، مشاهده علائم و معاینه بالینی برای یافتن نشانه های عصبی تشخیص داد. انجام آزمایش ها یی چون تصویربرداری (MRI) از مغز و نخاع، آزمایش مایع نخاع، نوار چشم و آزمایش ها ی خونی نیز می تواند به تشخیص دقیق و افتراق ام اس از بیماری ها ی مشابه کمک کند.

این بیماری قابل کنترل است

در حال حاضر برای درمان قطعی ام اس هیچ روش یا داروی خاصی وجود ندارد اما می توان این بیماری را با کمک درمان ها ی دارویی، تحت کنترل درآورد و از پیشرفت آن جلوگیری کرد؛ بنابراین باید نسبت به روند درمانی این بیماری خوش بین باشیم؛ البته باید در نظر داشت پاسخ دهی بیماران مختلف نسبت به داروها می تواند متفاوت باشد. بدن بعضی از افراد به درمان بهتر جواب می دهد؛ طوری که برای سال ها دچار علامت نمی شوند. خوشبختانه تحقیقات بسیاری در مورد علت و درمان این بیماری در حال اجراست. همچنین داروهای جدیدتر با تاثیرگذاری بهتر برای کنترل بیماری در دست ساخت است. ام اس قابل پیشگیری نیست؛ زیرا علت آن نامشخص است اما می توان با تشخیص زودهنگام و دریافت به موقع دارو و درمان، آن را به خوبی تحت کنترل درآورد.

بیماری ام اس (Multiple sclerosis) یک اختلال عصبی است که مغز و نخاع را تحت تاثیر قرارداده و باعث از دست‌ دادن کنترل، دید، تعادل و حواس می‌شود. آیا می دانستید در این بیماری سیستم ایمنی بدن به ما حمله می کند! در این ویدیوی آموزشی پزشکی از نبض ما با بیماری ام اس از نمای نزدیک آشنا شوید.

بیماری MS از نمای نزدیک
4.7 (93.33%) 3 رای

ساختمان پزشکان

ممکن است شما دوست داشته باشید

1 نظر

  1. بهمن رئوفی می گوید

    اینجانب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.