علائم اولیه سرطان را بشناسید

سیستم ایمنی بدن با سرطان مانند باکتری برخورد کرده و گلبول های سفید را برای مقابله با آن اعزام می کند. در نتیجه، جریان خون در منطقه مبتلا به رشد سرطانی افزایش پیدا می کند و این منطقه گرم تر احساس می شود، قرمزرنگ شده یا تغییررنگ می دهد یا دچار سفتی و خارش می شود.پس این عوارض می تواند از علائم سرطان باشد.

به گزارش نبض ما به نقل از جام جم، بسیاری از علائم سرطان تغییرات فیزیولوژیکی است که توسط خود فرد شناسایی می شود. در کنار علائم سرطان بیشتر شناخته شده مثل وجود توده در قسمتی از بدن یا خونریزی غیرمعمول، تغییرات فیزیولوژیک زیر از علائم سرطان است که باید مترصد آنها باشید و در صورت مشاهده برای ارزیابی بیشتر از پزشک متخصص کمک بخواهید:

خارش پوست

سیستم ایمنی بدن با سرطان مانند باکتری برخورد کرده و گلبول های سفید را برای مقابله با آن اعزام می کند. در نتیجه، جریان خون در منطقه مبتلا به رشد سرطانی افزایش پیدا می کند و این منطقه گرم تر احساس می شود، قرمزرنگ شده یا تغییررنگ می دهد یا دچار سفتی و خارش می شود.

علائم اولیه سرطان

بهبود نیافتن زخم

اگر یک بریدگی یا خراشیدگی را مدت زیادی روی قسمتی از پوستتان دارید که بهبود آن کند صورت می گیرد، آن را جدی بگیرید. سیستم ایمنی، مناطق دفاعی خود را اولویت بندی می کند و سرطان را بر هرگونه آسیب دیدگی دیگر اولویت می دهد. پس احتیاط به خرج داده و آزمایش خون غربالگری بدهید.

برجستگی در دهان یا زبان

برجستگی داخلی دهان، لثه یا گلو، بویژه برجستگی های سفید رنگ در این مناطق باید جدی گرفته شود.

مشکل بلع، هضم یا کاهش اشتها

هرچیزی که فرآیند گوارش را به میزان چشمگیر مختل کند، می تواند نگران کننده باشد زیرا بر توانایی بدن در گرفتن مواد مغذی از غذاهایی که می خوریم تاثیر می گذارد و به عملکرد بدن مثل عملکردهای درمانی آسیب می رساند.

آلرژی غذایی

تغییر حرکات روده

هرگونه تغییر در عمل دفع که بیش از دو روز به طول بینجامد، باید جدی گرفته شود. براساس اعلام جامعه سرطان آمریکا، علائمی مثل درد هنگام دفع، مدفوع بسیار تیره یا بسیار روشن، یبوست یا اسهال یا وجود خون یا مخاط در مدفوع، ازجمله تغییراتی است که می تواند از علائم سرطان باشد و باید با پزشک متخصص در میان گذاشته شود.

تغییرات دفع ادرار از علائم سرطان

عملکرد مثانه نیز همانند عملکرد روده باید منظم باشد. تغییر در شدت جریان ادرار، رنگ یا بوی آن یا وجود کف یا میزان قابل توجهی خون در ادرار را باید با پزشک در میان گذاشت.

تغییرات صدا

سرطان حنجره می تواند باعث تغییر درجه و تن صدای شما شود. تغییرات صدا را باید یکی از علائم سرطان در بدن دانست.

سرفه

اگر سرفه مداومی را تجربه می کنید که نتیجه بیماری دیگری نیست، برای بررسی سرطان شش، مری، گلو و حتی معده آن را با پزشک متخصص درمیان بگذارید.

علائم اولیه سرطان را بشناسید
5 (100%) 1 رای

ساختمان پزشکان

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.