چگونه از سرما خوردگی جلوگیری کنیم؟

کیوی یک تقویت کننده طبیعی سیستم ایمنی است که در پیشگیری از سرما خوردگی و سرفه موثر است. یکی دیگر از مواد غذایی خاص، سیر است؛ اما نگران نباشید نیازی به مصرف سیر به صورت خام نیست ما به شما دستورالعملی یاد میدهیم تا به راحتی سیر را استفاده کنید.

در این مقاله آموزشی  و این فیلم شما را با چند ماده غذایی شگفت انگیز و روش تهیه دمنوش آنها که برای جلوگیری از سرما خوردگی مفید است آشنا می کنیم.با نبض ما همراه باشید.

سبزیجات و فیبر مصزف کنید

سبزیجات تازه سرشار از ویتامینها بخصوص ویتامین ث هستند. بجای استفاده از قرصهای ویتامین از سبزیجات سبز، زرد و قرمز استفاده کنید که می‌تواند ویتامینهای مورد نیاز را تامین کند.

کیوی بخورید

با سرد شدن هوا بسياري از ميوه‌ها و سبزي‌هايي كه منبع غني ويتامين C هستند در دسترس ما قرار مي‌گيرند، از انواع مركبات گرفته تا كلم‌هاي مختلف و حتي كيوي. انگار خداوند مي‌خواهد با نعمات بي‌پايانش ما را از سرما خوردگی و بيماري عفوني محافظت كند.

کيوي يكي از منابع غني ويتامين C است و مي‌دانيد كه خوردن مواد غذايي غني از اين ويتامين، ابتلا به سرما خوردگی را کاهش مي دهد. مطالعات نشان داده‌اند که هر يک عدد کيوي متوسط، ۵۷ ميلي‌گرم ويتامين C است. به اين دليل متخصصان تغذيه، اين ميوه را منبع عالي اين ويتامين معرفي مي‌كنند.

زنجبیل

یکی از مهمترین خواص زنجبیل درمان سرما خوردگی های بسیار شدید به علت گرم و خشک بودن این گیاه است.البته نباید بیشتر از ۲ تا ۳ گرم در روز زنجبیل مصرف کرد و می توان از نان ها و مواد غذایی دارای زنجبیل هستند نیز استفاده کرد.

آلو

ویتامین ‌C موجود در آلو نه تنها برای بافت بدن مفید است بلکه موجب تقویت سیستم ایمنی بدن نیز می‌شود. مصرف این میوه از ابتلای بدن به انواع سرما خوردگی و آنفلوانزا پیشگیری می‌کند و وجود این ویتامین در آلو موجب خنثی‌سازی رادیکال‌های آزاد در بدن شده و در نتیجه از بروز بسیاری از بیماری‌ها مانند آرتروز، سرطان روده،آسم و آرتریت روماتوئید پیشگیری می‌کند.

سیر

تحقیقات نشان می‌دهد کسانی که روزانه قرص‌های مکمل حاوی سیر مصرف می‌کنند بسیار کمتر از افرادی که سیر نمی‌خورند در معرض ابتلا به سرماخوردگی هستند.

دستانتان را خوب بشویید

 بیشتر ویروسها و میکروبها در اثر تماس مستقیم پخش می‌شوند. اگر ترشحات مخاطی بیمار بطور اتفاقی بر روی لیوان آب، کنترل تلویزیون، تلفن، یا هر وسیله دیگری افتاده باشد و شما به همان وسایل دست زده باشید، ویروسها به دستان شما هم منتقل می‌شوند. این عوامل بیماریزا ممکن است ساعتها و حتی هفته‌ها بر روی دست شما زنده بمانند. پس سعی کنید به طور مرتب دستان خود را بشوئید. حتی اگر جایی برای دست شستن نداشتید، دستهای خود را حداقل به مدت یک دقیقه محکم به هم بمالید تا در اثر حرارت ناشی از اصطکاک بیشتر این ویروسها از بین بروند. ژلهای پاک کننده دست هم می‌توانند این اثر را داشته باشند.

چگونه از سرما خوردگی جلوگیری کنیم؟
3 (60%) 1 رای

ساختمان پزشکان

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.