آیا ضربان قلب شما نرمال است؟

تعداد ضربان قلب یک فرد بزرگسال سالم در حالت استراحت بین ۶۰ تا ۱۰۰ بار در دقیقه دارد. ضربان قلب بالا و ضربان قلب پایین به دلیل چه بیماری رخ می دهد. با ما همراه باشید تا به شما بگوییم تعداد ضربان قلب غیرنرمال چقدر خطرناک است؟

ضربان قلب نرمال چقدر است؟ شاید سوال شما هم همین باشد. شما ممکن است از تپش قلب یا کندی ضربان قلب رنج می برید. به طور کلی قلب در هر تپش تقریبا صد سانتی متر مکعب خون را در بدن پخش می کند.

روزانه حدود ۱۰ هزار لیتر خون به وسیله این تلمبه در درون رگ های هدایت می شود. در مدت عمر متوسط یک انسان شاید ۲۵۰ میلیون لیتر خون به وسیله قلب، تلمبه زده شود. طول مدت هر تپش قلب انسان، کمی بیش از هشت دهم ثانیه است.

بنابراین،  قلب روزی صدهزار بار می  تپد و در فاصله هر یک تپش به مدتی برابر زمان یک تپش  به استراحت می پردازد. پس قلب روزانه حدود ۶ ساعت آرامش دارد. به طور کلی هرچه تعداد ضربان قلب در حالت استراحت پایین تر باشد، نشان دهنده فعالیت موثرتر قلب و سلامت بهتر سیستم قلبی عروقی است.

منظور از تپش قلب، بسته و باز شدن آن است؛ یعنی انقباض و انبساط آن. تلمبه قلب در حالت انقباض (بسته شدن) خون را بیرون می راند؛ اما در حالت انبساط (باز شدن) خون را به درون قلب می کشد. انقباض قلب به صورت نوعی موج از پایین قلب شروع شده، تا به بالای آن حرکت می کند.

شمردن ضربان قلب

عوامل تاثیرگذار بر ضربان قلب

عوامل متعددی بر ضربان قلب موثر است. از این دسته می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • نوع فعالیت بدنی
 • سطح آمادگی جسمانی
 • دمای هوا
 • موقعیت بدن (مثلا حالت ایستاده یا دراز کشیده)
 • احساسات
 • اندازه بدن
 • داروهای مصرفی

تعداد ضربان قلب نرمال در سنین مختلف

نبض طبیعی در یک فرد در حال استراحت، ضربان قلب بر حسب سن  به شرح ذیل اعلام کرده است.

 • نوزاد ۱۲۰ – ۱۶۰
 • کودک در سن ۱ – ۱۲ ماه ۸۰ – ۱۴۰
 • کودک نوپا در سن ۱ – ۲ سال ۸۰ – ۱۳۰
 • کودک در سن ۲ – ۶ سال ۷۵ – ۱۲۰
 • کودک در سن ۷ – ۱۲ سال ۷۵ – ۱۱۰
 • بزرگسالان بالای ۱۸ سال ۶۰ – ۱۰۰
 • ضربان قلب ورزشکاران ۴۰ – ۶۰

اگر می خواهید جدول ضربان قلب نرمال برای سنین مختلف را ببنید. این مقاله را بخوانید

مصرف بعضی مواد غذایی مانند ( نوشابه های گاز دار، غذاهای نفاخ، نیکوتین ( سیگار )، سبزیجات، میوه های خام، کافئین (چای و قهوه )، کوکائین و برخی از قرص های لاغری ( سیبوترامین ) ممکن است سبب افزایش ضربان قلب می شود.

اندازه گیری ضربان قلب با روشی آسان

۱- انگشت اشاره و انگشت سوم خود را بین استخوان داخلی مچ و تاندون و روی شریان رادیال که در سمت انگشت شست بر روی مچ است قرار دهید.

سوالات خود را در زمینه قلب و عروق می توانید از دکتر بپرسید و در سریع ترین زمان پاسخ خود را دریافت کنید

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق
 

۲- برای انجام این کار انگشت اشاره و انگشت سوم خود را روی گردن نزدیک به نای قرار دهید.

وقتی که نبض خود را احساس کردید تعداد ضربان در ۱۵ ثانیه را اندازه گیری کنید و برای محاسبه تعداد ضربان در یک دقیقه این عدد را در چهار ضرب کنید.

تعداد ضربان قلب

برای آشنایی با نحوه اندازه گیری ضربان قلب، این ویدئو را ببینید

علت ضربان قلب پایین چیست؟

ضربان قلب کمتر از ۶۰ در دقیقه برادیکاردى است. ضربان قلب پایین همراه با کم کارى تیروئید، یرقان، برخى اختلالات گوارشی، بیمارى قلبی، و مصرف داروهاى خاص دیده مى شود. کندى ضربان قلب در حال استراحت در قهرمانان ورزشى شایع است.

ضربان قلب بین ۴۰ و ۶۰ در دقیقه معمولاً علائمى ایجاد نمى کند. کندى ضربان قلب که با ورزش یا هیجان افزایش نیابد معمولاً نشانه اختلال هدایت داخل قلبى (بلوک قلبی) است و باید در مورد آن با پزشک مشورت کنید.

شروع ناگهانى افت ضربان قلب به زیر ۴۰ ضربان در دقیقه به ویژه اگر همراه با درد قفسه سینه، خستگی، یا تنگى نفس باشد، نشانگر یک حمله قلبى جدید است و یک فوریت پزشکى است.

علت ضربان قلب

ضربان قلب بالای 90 در دقیقه تاکى کاردى خوانده مى شود. علل بسیارى شامل پرکارى تیروئید، نارسائى قلب، کم خونی، خونریزی، عفونت ها، و مخدرها (مثل نیکوتین، کافئین، الکل، مارى جوآنا) وجود دارند. اگر متوجه ضربان تند و مداوم قلب خود شدید و یا در گردن و قفسه سینه خود احساس ضربان کردید به پزشک مراجعه کنید.

گاهى ممکن است دچار شروع ناگهانى ضربان تند قلب که به آن تاکى کاردى حمله اى دهلیزى مى گویند، شوید. این عارضه معمولاً در جوانى آغاز مى شود و در طول زندگى تکرار مى شود. اغلب هیچ گونه اختلال قابل تشخیص قلبى وجود ندارد و با وجود اینکه ممکن است هنگام حمله احساس ضعف و بى حالى کنید، این عارضه اساساً خوش خیم است.

داروهاى متعدد قلبى براى جلوگیرى از این حملات در دسترس است. وقتى این حمله شروع شد دراز بکشید و آرام باشید. ایستادن تنها باعث افزایش شدت حمله مى شود. هنگامى که با این حملات آشنائى پیدا کردید، روش هاى خاصى ممکن است براى توقف آنها به کار گرفته شود. با وجود این استفاده از این روش ها هنگامى که تشخیص کاملاً مسجل شد باید توسط پزشک نشان داده شوند.

آیا ضربان قلب بالا یا تاکی کاردی  خطرناک است؟ برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید

علائم تاکی کاردی

علت نامنظم زدن ضربان قلب

ضربان نامنظم قلب یا آریتمى علل متعددى دارد. نامنظمى و به هم خوردن آهنگ طبیعى ضربان قلب را آریتمى گویند. اکثر موارد ضربان نامنظم قلب که بیش از چند دقیقه طول مى کشند باید توسط پزشک مورد بررسى قرار گیرند.

یکى از علل ضربان نامنظم قلب که اکثر افراد گاه به گاه دچار آن مى شوند و کاملاً بى خطر است ضربان زودرس دهلیزى است. این ضربان ها معمولاً با احساس لرزش در گردن و قفسه سینه مشخص مى شوند و در اثر ضربان هاى قلبى دوره اى که داراى قدرت بیشترى هستند پدید مى آیند.

ضربان زودرس دهلیزى معمولاً بى خطر است و اکثر افراد به آن توجهى نمى کنند مگر آنکه تکرار آن نگران کننده شود. این ضربان ها معمولاً توسط مخدرهاى محرک قلب مثل نیکوتین، کافئین، مارى جوآنا، و الکل ایجاد مى شوند.

برای مشاوره رایگان با فوق تخصص قلب و عروق بر روی لینک زیر کلیک کنید:

مشاوره پزشکی

آیا ضربان قلب شما نرمال است؟
4.1 (82.29%) 35 رای

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ابوالفضل دوشنبه ۱۲ شهریور ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ملوان هستم وسط دریا مشکلی که دارم گلو درد سردرد شدید..غذا می خورم دل درد می گیرم و عرق سرد دارم با تب و لرز لطفا راهنمایی کنید گلو درد هم داشتم که ازیترومایسین خوردم بهتر شدم ولی بقیه خوب نشدن دکتر اینجا سر در نمیاره تا برسم به شهر
  1. تصویر کاربر دکتر اعظم عرفانی دوشنبه ۱۲ شهریور ۹۷( 11 ماه پیش)
   با سلام با توجه به علايمتون يه عفونت ويروسي يا باكتريايي مطرح مي شود،وبدون معاينه نمي شه دارو داد،بهتره تحت نظر همون پزشك كشتي باشيد.
درحال دریافت اطلاعات