آیا ضربان قلب شما نرمال است؟

قلب در هر تپش تقریبا صد سانتی متر مکعب خون را در بدن پخش می کند. تعداد ضربان قلب یک فرد بزرگسال سالم در حالت استراحت بین ۶۰ تا ۱۰۰ بار در دقیقه دارد.

گردآوری – نبض ما: حسین مقدس زاده

روزانه حدود ۱۰ هزار لیتر خون به وسیله این تلمبه در درون رگ های هدایت می شود. در مدت عمر متوسط یک انسان شاید ۲۵۰ میلیون لیتر خون به وسیله قلب، تلمبه زده شود. طول مدت هر تپش قلب انسان، کمی بیش از هشت دهم ثانیه است. بنابراین،  قلب روزی صدهزار بار می  تپد و در فاصله هر یک تپش به مدتی برابر زمان یک تپش،  به استراحت می پردازد. پس قلب روزانه حدود ۶ ساعت آرامش دارد. به طور کلی هرچه تعداد ضربان قلب در حالت استراحت پایین تر باشد، نشان دهنده فعالیت موثرتر قلب و سلامت بهتر سیستم قلبی عروقی است.

منظور از تپش قلب، بسته و باز شدن آن است؛ یعنی انقباض و انبساط آن. تلمبه قلب در حالت انقباض (بسته شدن) خون را بیرون می راند؛ اما در حالت انبساط (باز شدن) خون را به درون قلب می کشد. انقباض قلب به صورت نوعی موج از پایین قلب شروع شده، تا به بالای آن حرکت می کند.

شمردن ضربان قلب

عوامل تاثیرگذار بر ضربان قلب

عوامل متعددی بر ضربان قلب موثر است. از این دسته می توان به موارد زیر اشاره نمود:

– نوع فعالیت بدنی

– سطح آمادگی جسمانی

– دمای هوا

– موقعیت بدن (مثلا حالت ایستاده یا دراز کشیده)

– احساسات

– اندازه بدن

– داروهای مصرفی

تعداد ضربان قلب فرد سالم

بنا به گفته دکتر فتحی، خدمات بهداشت ملی انگلستان نبض طبیعی دریک فرد در حال استراحت را به شرح ذیل اعلام کرده است.

نوزاد ۱۲۰ – ۱۶۰

کودک در سن ۱ – ۱۲ ماه ۸۰ – ۱۴۰

کودک نوپا در سن ۱ – ۲ سال ۸۰ – ۱۳۰

کودک در سن ۲ – ۶ سال ۷۵ – ۱۲۰

کودک در سن ۷ – ۱۲ سال ۷۵ – ۱۱۰

بزرگسالان بالای ۱۸ سال ۶۰ – ۱۰۰

بزرگسالان ورزشکار ۴۰ – ۶۰

مصرف بعضی مواد غذایی مانند ( نوشابه های گاز دار، غذاهای نفاخ، نیکوتین ( سیگار )، سبزیجات، میوه های خام، کافئین (چای و قهوه )، کوکائین و برخی از قرص های لاغری ( سیبوترامین ) ممکن است سبب افزایش ضربان قلب می شود.

روش اندازه گیری ضربان قلب

۱- انگشت اشاره و انگشت سوم خود را بین استخوان داخلی مچ و تاندون و روی شریان رادیال که در سمت انگشت شست بر روی مچ است قرار دهید.

۲- برای انجام این کار انگشت اشاره و انگشت سوم خود را روی گردن نزدیک به نای قرار دهید.

وقتی که نبض خود را احساس کردید تعداد ضربان در ۱۵ ثانیه را اندازه گیری کنید و برای محاسبه ی تعداد ضربان در یک دقیقه این عدد را در چهار ضرب کنید.

تعداد ضربان قلب

آریتمی قلب

نامنظمى و به هم خوردن آهنگ طبیعى ضربان قلب را آریتمى گویند.

کندى ضربان قلب

ضربان قلب کمتر از ۶۰ در دقیقه برادیکاردى خوانده مى شود. کندى ضربان قلب همراه با کم کارى تیروئید، یرقان، برخى اختلالات گوارشی، بیمارى قلبی، و مصرف داروهاى خاص دیده مى شود. کندى ضربان قلب در حال استراحت در قهرمانان ورزشى شایع است.

ضربان قلب بین ۴۰ و ۶۰ در دقیقه معمولاً علائمى ایجاد نمى کند. کندى ضربان قلب که با ورزش یا هیجان افزایش نیابد معمولاً نشانه اختلال هدایت داخل قلبى (بلوک قلبی) است و باید در مورد آن با پزشک مشورت کنید. شروع ناگهانى افت ضربان قلب به زیر ۴۰ ضربان در دقیقه به ویژه اگر همراه با درد قفسه سینه، خستگی، یا تنگى نفس باشد، نشانگر یک حمله قلبى جدید است و یک فوریت پزشکى مى باشد.

تندى ضربان قلب

ضربان قلب بیش از ۱۰۰ در دقیقه تاکى کاردى خوانده مى شود. علل بسیارى شامل پرکارى تیروئید، نارسائى قلب، کم خونی، خونریزی، عفونت ها، و مخدرها (مثل نیکوتین، کافئین، الکل، مارى جوآنا) وجود دارند. اگر متوجه ضربان تند و مداوم قلب خود شدید و یا در گردن و قفسه سینه خود احساس ضربان کردید به پزشک مراجعه کنید.

گاهى ممکن است دچار شروع ناگهانى ضربان تند قلب که به آن تاکى کاردى حمله اى دهلیزى مى گویند، شوید. این عارضه معمولاً در جوانى آغاز مى شود و در طول زندگى تکرار مى شود. اغلب هیچ گونه اختلال قابل تشخیص قلبى وجود ندارد و با وجود اینکه ممکن است هنگام حمله احساس ضعف و بى حالى کنید، این عارضه اساساً خوش خیم است.

داروهاى متعدد قلبى براى جلوگیرى از این حملات در دسترس است. وقتى این حمله شروع شد دراز بکشید و آرام باشید. ایستادن تنها باعث افزایش شدت حمله مى شود. هنگامى که با این حملات آشنائى پیدا کردید، روش هاى خاصى ممکن است براى توقف آنها به کار گرفته شود. با وجود این استفاده از این روش ها هنگامى که تشخیص کاملاً مسجل شد باید توسط پزشک نشان داده شوند.

ضربان نامنظم قلب

ضربان نامنظم قلب یا آریتمى علل متعددى دارد. اکثر موارد ضربان نامنظم قلب که بیش از چند دقیقه طول مى کشند باید توسط پزشک مورد بررسى قرار گیرند.

یکى از علل ضربان نامنظم قلب که اکثر افراد گاه به گاه دچار آن مى شوند و کاملاً بى خطر است ضربان زودرس دهلیزى است. این ضربان ها معمولاً با احساس لرزش در گردن و قفسه سینه مشخص مى شوند و در اثر ضربان هاى قلبى دوره اى که داراى قدرت بیشترى هستند پدید مى آیند. ضربان زودرس دهلیزى معمولاً بى خطر است و اکثر افراد به آن توجهى نمى کنند مگر آنکه تکرار آن نگران کننده شود. این ضربان ها معمولاً توسط مخدرهاى محرک قلب مثل نیکوتین، کافئین، مارى جوآنا، و الکل ایجاد مى شوند.

برای مشاوره رایگان با فوق تخصص قلب و عروق بر روی لینک زیر کلیک کنید:

مشاوره پزشکی

آیا ضربان قلب شما نرمال است؟
4.1 (82.67%) 15 رای
از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم
ممکن است شما دوست داشته باشید