نجات بیماران سکته مغزی در زمان طلایی

رئیس انجمن سکته مغزی ایران خبر داد: روزانه حدود ۱۵۰ نفر در تهران سکته مغزی می کنند

به گزارش نبض ما، رئیس انجمن سکته مغزی ایران با بیان اینکه روزانه حدود ۱۵۰ نفر در تهران سکته مغزی می کنند، گفت: اطلاع رسانی مناسب در مواجهه با سکته مغزی در یکی دوسال گذشته برای ما باورکردنی نبود چرا که با افزایش اگاهی ، مردم درزمان طلایی توانسته اند به بیماران حاد سکته مغزی کمک کنند.

دکتر بابک زمانی درآستانه برگزاری کنگره آتروترومبوزیس (پیشگیری ازتصلب شرائین، سکته های قلبی ومغزی) با بیان این خبر افزود: وزارت بهداشت از سال ۹۴ متوجه اهمیت درمان سکته مغزی وفاصله عمیق ما و کشورهای پیشرفته و هشدارهای انجمن سکته مغزی ایران شد و اکنون این امر در اولویت های این وزارتخانه قرار دارد.

وی با اظهار کرد: امیدواریم روندی که وزارت بهداشت در درمان سکته مغزی در پیش گرفته است، همچنان با قوت ادامه پیدا کند.

مهم ترین فاکتور در درمان سکته مغزی

این متخصص مغز و اعصاب زمان را مهم ترین فاکتور در درمان سکته مغزی دانست و افزود: سه ساعت اولی که فرد دچار سکته مغزی می شود، زمان طلایی درمان محسوب می شود به گونه ای که در این مدت اگر بیمار خدمات درمانی را دریافت کند بیماریش قابل درمان خواهد بود.

علائم سکته مغزی

وی با بیان اینکه کج و فلج شدن صورت و اختلالات تکلم از نشانه های اولیه سکته مغزی است، گفت: اگر شخصی چنین علائمی داشت باید با آمبولانس به مراکزدرمانی منتقل شود. چرا که امکانات درمانی اولیه در زمان طلایی درآمبولانس وجود دارد.

رئیس انجمن سکته مغزی ایران تصریح کرد: متاسفانه در کشور ما سامانه منسجمی برای ثبت بیماری ها وجود ندارد و هر بخشی بیماران خود را بستری و ثبت می کند که این کار علمی نیست. اما ازاوایل امسال حدود ۱۵۰۰ مورد سکته مغزی ثبت شده که از این تعداد ۳۰۰ نفر درمان شده اند.

زمانی خاطر نشان کرد: شواهدی وجود دارد که نشان می دهد بیماری های عروقی در سال های آینده گسترش پیدا می کند.

به گفته وی، درحال حاضر دنیا به سوی بیماری هایی می رود که قابل درمان ترهستند.

بر اساس این گزارش، چهارمین همایش سراسری روزآتروترومبوزیس روزجمعه ۲۹ بهمن ۹۵ ازساعت ۹-۱۴ با مشارکت انجمن های قلب وعروق ایران، آترواسکلروزیس، اینترونشال کاردیولوژی، انجمن سکته مغزی ایران و شرکت سانوفی درهتل پارسیان آزادی تهران برگزار می شود.

 

نجات بیماران سکته مغزی در زمان طلایی
4 (80%) 1 رای

ساختمان پزشکان

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.