ماستکتومی ، آخرین راه درمان سرطان سینه؟

در سال‌های اخیر آمار جراحی‌های برداشتن سینه‌ها در میان زنان اروپایی به منظور کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه و قرار دادن پروتز‌ افزایش یافته است و به دنبال آن بازار پزشکان جراحی‌های پلاستیک و زیبایی رونق گرفته است. این درحالیست که بسیاری از پزشکان «ماستکتومی» را اولین و تنها شیوه درمان سرطان پستان نمی‌دانند.

نبض ما-گردآوری

عمل برداشتن پستان در غرب برای پیشگیری از ابتلا به سرطان پستان متداول است و بسیاری از زنانی که ریسک بالای ابتلا به این بیماری را دارند، تحت این عمل جراحی قرار می‌گیرند. ابتدا از آنان تست ژنتیک گرفته می‌شود و در صورت مثبت بودن ژن، پستان برداشته و همزمان بازسازی می‌شود.

سرطان سینه

جراحی ماستکتومی دارای انواع مختلفی است:

– جراحی ماستکتومی کلی یا ماستکتومی به روش سنتی، که در آن کل سینه از جمله بافت های داخلی، پوست و هاله ی نوک سینه برداشته می شود.

– ماستکتومی رادیکال اصلاح شده. در این جراحی، بافت سینه، پوست سینه، هاله ی نوک سینه و قسمتی از غدد لنفاوی زیر بغل و گاهی قسمتی از ماهیچه ی زیر سینه برداشته می شود.

– جراحی ماستکتومی رادیکال. در این جراحی، تمامی بافت سینه، پوست سینه،‌هاله‌ی نوک سینه، ماهیچه‌های روی قفسه سینه و تمام غدد لنفاوی زیر بغل برداشته می‌شوند. در حال حاضر این جراحی به ندرت انجام می‌شود.

– ماستکتومی با حفظ پوست. بسته به موقعیت تومور و شکل پستان و برخی فاکتورهای دیگر، ممکن است بتوان جراحی ماستکتومی را برای برخی از بیماران به روش SSM یا “ماستکتومی با حفظ پوست” انجام داد. در این روش بیشتر پوست سینه حفظ می‌شود و برداشته نمی شود. در این روش، نوک سینه و‌هاله‌ی اطراف آن برداشته می‌شود.

– ماستکتومی با حفظ نوک پستان (یا ماستکتومی زیرجلدی) . همچنین در مواردی، در صورتی که موقعیت تومور این اجازه را بدهد، می‌توان بدون آسیب به پوست سینه و نوک سینه، تومور را از سینه خارج کرد. در این روش، پوست سینه، نوک سینه و‌هاله‌ی دور آن به طور کامل حفظ می‌شوند. مزیت این روش این است که بعد از انجام جراحی بازسازی سینه، ظاهر سینه‌ها بسیار طبیعی‌تر خواهد بود.

بازسازی سینه بعد از ماستکتومی

برخی از زنان تصمیم می‌گیرند که بعد از انجام جراحی ماستکتومی ، سینه‌های خود را با انجام جراحی، بازسازی کنند. گاهی اوقات این امکان وجود دارد که همزمان با انجام ماستکتومی ، بازسازی سینه نیز انجام شود. اما در مواردی لازم است که ماستکتومی انجام شود و مدتی بعد عمل بازسازی به طور جداگانه صورت گیرد.

سرطان پستان

در نظر داشته باشید که سایر درمان‌های سرطان ممک است روی نتایج بازسازی سینه تاثیر بگذارند. در صورت امکان، قبل از انجام جراحی با یک متخصص جراحی پلاستیک مشورت کنید و در مورد تمامی گزینه‌های موجود، اطلاع پیدا کنید.

برداشتن غدد لنفاوی. معمولا  طی جراحی سینه، غدد لنفاوی برداشته می‌شوند و برای بررسی وجو سلول‌های سرطانی مورد آزمایش قرار می‌گیرند. وجود سلول‌های سرطانی در غدد انفاوی نشان دهنده‌ی این است که احتمال گسترش سرطان به دیگر نقاط بدن زیاد است و احتمالا نیاز به انجام درمان‌های دیگری می‌باشد. جراحی برداشتن غدد لنفاوی به دو دسته تقسیم می‌شود.

بیوپسی غدد انفاوی نگهبان. جراح در ابتدا یک یا دو غده‌ی لنفاوی که بلافاصله بعد از بافت پستان قرار دارد و به تومور نزدیک‌تر است (که به آنها غدد لنفاوی نگهبان گفته می‌شود) را بر می‌دارد. این غدد در زیر میکروسکوپ بررسی می‌شوند تا مشخص شود که دارای سلول‌های سرطانی هستند یا خیر. در صورتی که در این غدد نمونه سلول‌های سرطانی یافت شوند، غدد لنفاوی بیشتری از سینه و زیر بغل برداشته می‌شوند

خارج کردن غدد لنفاوی زیر بغل. جراح، تعدادی یا همه‌ی غدد لنفاوی زیر بغل را بر می‌دارد. این جراحی معمولا در صورتی انجام می‌شود که تست نمونه برداری از غدد لنفاوی انجام شده باشد و در غدد لنفاوی نمونه، سلول‌های سرطانی یافت شده باشند.

زنان

عوارض جراحی

ممكن است برخي از عوارض زير، بعد از جراحي پستان بروز كنند كه لازم است در صورت بروز آنها بلافاصله با پزشك خود مشورت كنيد تا اقدام مناسب جهت رفع آنها انجام شود.

موارد زير از جمله عوارض كوتاه مدت جراحي است:

  • عفونت زخم
  • هماتوم يا تجمع خون در محل زخم (خونريزي به داخل زخم)
  • سروما يا تجمع مايع شفاف در محل زخم

عوارض دراز مدت جراحي نيز شامل موارد زير است:‌

۱- درد يا «سندرم پس از برداشتن پستان» كه به علت صدمه احتمالی به اعصاب ايجاد مي شود.

۲-  لنف ادم يا تورم دست كه به دليل برداشتن غده هاي لنفاوي زير بغل ايجاد مي شود و مي تواند حتي سال‌ها پس از جراحي ايجاد شود. اين موارد را به صورت مشروح در فصل اول از بخش چهارم خواهيد خواند.

به فاصله كوتاهي پس از جراحي، جراح شما را ويزيت و در مورد چگونگی جراحی انجام شده با شما صحبت مي كند. او ممكن است در مورد مقدار بافت پستاني كه برداشته است و نيز تعداد غدد لنفاوي كه به آزمايشگاه فرستاده است اطلاعاتي به شما بدهد. نتيجه بررسی آسیب شناسی غدة لنفاوي كمك مي كند تا مرحله بيماري شما مشخص شود.

ماستکتومی ، آخرین راه درمان سرطان سینه؟

امتیاز شما :


ساختمان پزشکان

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.