سولفورافان ، ماده خاص در کلم بروکلی

سولفورافان ماده ای است که به گفته محققان شناسایی آن در کنترل دیابت تحول عظیمی را ایجاد می‌کند و همچنین می تواند به بهبود علائم اوتیسم در افراد کمک کند.

نبض ما– مطالعات متعددی در مورد انواع کلم‌ها بخصوص کلم بروکلی انجام گرفته است. این سبزیجات دارای ماده ای به نام سولفورافان است که دارای خواص زیادی است که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

سولفورافان مانع رشد سرطان

پزشکان آمریکایی در یک مطالعه جدید با اشاره به وجود یک نوع آنزیم خاص در کلم‌ بروکلی و انواع دیگر کلم‌ها اظهار داشتند: «سولفورافان» با از بین بردن سلول‌های سرطانی مانع از عود کردن بیماری سرطان می‌شوند. در واقع این باور وجود دارد این آنزیم نه تنها مانع بروز این بیماری می‌شود بلکه به درمان آن هم کمک می‌کند.

در این بررسی به تاثیر عصاره کلم بروکلی در درمان سرطان روده پرداخته شد. 28 فرد 50 سال که به طور مرتب تحت کولونوسکوپی قرار می‌گرفتند، در این مطالعه شرکت کردند. از آنان درخواست شد به پرسش‌هایی در مورد رژیم غذایی گیاهی جواب داده و پس از آن سطح ژن سرکوب کننده غده در روده‌هایشان اندازه گیری شد.

پزشکان مشاهده کردند افرادی که از میزان بیشتری انواع کلم مصرف کرده بودند سطح ژن سرکوب کننده غده در روده‌هایشان بیشتر بود، در نتیجه سولفورافان با ایجاد تغییرات ژنی در بدن مانع از رشد تومورهای سرطانی می‌شود.

کلم بروکلی

سولفورافان و دیابت

کلم بروکلی می‌تواند کلید کنترل و درمان دیابت باشد چرا که مصرف ناشتای آن قندخون را به شدت متعادل سازی می‌کند. تحقیقات اخیر نشان داده است کلم بروکلی با دیابت نوع 2 سر سختانه مبارزه می‌کند. تغییر در سبک زندگی و کنترل اضافه وزن 2 راه موثر در برای کنترل این بیماری قرن حاضر شناخته شده است.

آندرس روزنگرن از مرکز دیابت داشنگاه لوند در سوئد گفت: «سولفورافان» موجود در کلم بروکلی که ضد سرطان شناخته شده است از ابتلا به دیابت نوع 2 نیز جلوگیری می‌کند.

کلم بروکلی می‌تواند به عنوان یک غذای کاربردی برای افراد مبتلا به پیش دیابت نیز مفید باشد، بدین معنا که سطح قندخون این دسته از بیماران بالاتر از حد معمول بوده اما هنوز به دیابت نوع 2 مبتلا نشده‌اند.

این مطالعه که در مجله science translational medicine منتشر شده است نشان داد، کلم بروکلی یکی از بهترین راه‌ها برای درمان و کنترل دیابت نوع 2 در تمامی افراد به خصوص بیماران چاق است. سولفورافان در تمامی کلم‌ها یافت می‌شود اما کلم بروکلی منبع غنی آن است.

دیابت

سولفورافان و اوتیسم

علت اوتیسم مشخص نیست اما پژوهشگران اختلالات بیوشیمیایی خاصی را در که بیشتر در سلول‌های افراد مبتلا به اوتیسم وجود دارد مشاهده کرده‌اند. به عنوان مثال افراد مبتلا به اوتیسم اغلب سطح بالایی از استرس اکسیداتیو که ناشی از نوعی عدم تعادل در سلوله‌های افراد مبتلا است را نشان می‌دهند که منجر به مشکلاتی نظیر التهاب و آسیب به DNA می‌شوند.

یک مطالعه‌ جدید کوچک نشان می‌دهد ماده شیمیایی به نام سولفورافان (sulforaphane) که از جوانه‌های کلم بروکلی بدست می‌آید، ممکن است به بهبود علائم اوتیسم در برخی از افراد مبتلا کمک کند. به گزارش لایوساینس این مطالعه ۴۰ پسر بچه و مرد مبتلا به اوتیسم در سنین ۱۳ تا ۲۷ سال را مورد بررسی قرار داد. ۲۶ نفر از این افراد برای ۱۸ هفته ۹ تا ۲۷ میلی گرم سولفورافان (بسته به وزنشان) و ۱۴ نفر دیگر یک دارونما را دریافت کردند.

قبل از آزمایش، پزشکان و پرسنل درمانی حاضر در مطالعه ویژگی‌های درخودماندگی (autistic) افراد را با استفاده از دو مقیاس استاندارد ارزیابی کردند، به طوری که نمره بیشتر در هر مقیاس با توانایی کمتر افراد در ارتباط کلامی و برهم کنش‌های اجتماعی مربوط بود. در پایان مطالعه میانگین نمره افرادی که سولفورافان دریافت کرده بودند ۳۴ درصد در مورد یک مقیاس و ۱۷ درصد برای مقیاس دیگر کاهش یافته بود. شرکت کنندگان بهبودهایی در رفتار، مانند دوره‌های کمتر کج خلقی، کاهش حرکات تکراری و مشکلات کمتر در زمینه انگیزش و ارتباط با دیگران را نشان می‌دادند.

اوتیسم

به گفته این محققان افراد دریافت کننده دارونما تغییرات حداقلی یا کمتر از ۳. ۵ درصد در نمره‌های مربوط به دو مقیاس را پیدا کرده بودند. دوستان، اقوام و پرسنل درمانی متوجه تغییرات رفتاری را در نیمی از افرادی که سولفورافان را دریافت کرده شدند. والدین این افراد می‌گویند آن‌ها آرام‌تر و از نظر اجتماعی فعال‌تر از قبل بودند و پزشکان بیان کردند که علائم درخودماندگی (autistic) افراد به میزان زیادی در هر دو مقیاس مورد استفاده در مطالعه بهبود یافته بود. محققان همچنین گزارش کردند که افراد دریافت کننده سولفورافان به چشم‌های آنها نگاه کرده و با آنها دست داده‌اند، : کارهایی که قبل از انجام این کارآزمایی انجام نمی‌دادند.

مطالعات قبلی نشان داده است که سولفورافان ممکن است به بهبود سیستم دفاعی بدن در برابر استرس اکسیداتیو کمک کند. این ترکیب همچنین ممکن است که «پاسخ‌های حساس به حرارت» (heat-shock response) – آبشاری از وقایع متوالی که سلول‌ها در برابر استرس ناشی از دماهای بسیار بالا محافظت می‌کند- محافظت کند؛ برای مثال این گونه پاسخ‌های حساس به حرارت زمانی که فرد تب دارد رخ می‌دهند.

سولفورافان (sulforaphane)

تالالای می‌گوید به طور جالب توجهی، حدود نیمی از والدین کودکان مبتلا به اوتیسم گزارش کردند که علائم اوتیسم فرزندان آن‌ها زمانی که تب دارند بهتر شده است. چون سولفورافان هم می‌تواند موجب آغاز پاسخ‌های حساس به حرارت در سلول‌ها شود، محققان می‌خواهند ببینند که آیا تجویز این ترکیب را همانند تب می‌تواند در بهبود علائم اوتیسم موثر باشد یا نه.

دکتر توماس فریزر رییس بخش اوتیسم در کلینیک کلیولند اوهایو می‌گوید چون علل ابتلا به اوتیسم در افراد متفاوت است، ممکن است سولفورافان در همه افراد حاضر در مطالعه یکسان عمل نکند و یک روش درمانی ممکن است تنها برای برخی افراد موثر باشد.او می‌گوید: »این نتایج شاهد دیگری بر این موضوع است که زیرگروه‌های مختلفی از اوتیسم وجود دارد.»

نبض ما– گردآوری

منابع

جام جم آنلاین، الودکتر، ایسنا

 

سولفورافان ، ماده خاص در کلم بروکلی
5 (100%) 1 رای

ساختمان پزشکان

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.