ضربان قلب خود را اندازه گیری کنید!

 تعداد ضربان قلب در دقیقه بیانگر میزان ضربان قلب شماست که شاخص مهمی برای بررسی سلامت جسمانی هر فرد است.

آگاهی از وضعیت ضربان قلب در فعالیت های متفاوت روزانه، هنگام استراحت و هنگام فعالیت های شدید بدنی مانند ورزش کردن، اطلاعات ضروری در مورد وضعیت کلی فیزیکی یک شخص را در اختیار ما قرار می دهد. اگر میزان آن از حد نرمال بیشتر یا کمتر باشد، نشان دهنده این است که مشکلاتی در وضعیت سلامت وجود دارد.

برای اندازه‌گیری ضربان کافی است خیلی ساده نبض خود را بگیرید زیرا سرعت ضربان قلب و سرعت نبض در اغلب افراد مشابه است. البته سرعت ضربان قلب و سرعت نبض از لحاظ فنی متفاوتند، زیرا ضربان قلب، سرعت انقباض‌های قلب را اندازه می‌گیرد، در حالیکه سرعت نبض سرعت افزایش فشار خون در سراسر بدن هنگام ضربان قلب را اندازه می‌گیرد.

سرعت ضربان در حال استراحت در بزرگسالان از ۶۰ تا ۱۰۰ در دقیقه متفاوت است. زنان نسبت مردان سرعت ضربان اندکی بالاتر دارند، و میانگین سرعت ضربان در حال استراحت در زنان در میانه ۷۰ تا ۸۰ قرار دارد، اما در مردان حدود ۷۰ است. علت این تفاوت عمدتا به قوی‌تر بودن عضله قلب در مردان مربوط است.

عواملی از جمله سن، اندازه بدن، میزان آمادگی بدنی، بیماری‌های قلبی، ایستاده یا نشسته بودن، داروها، عواطف و هیجانات و حتی دمای هوا نیز می‌توانند بر سرعت ضربان قلب اثر بگذارند.

بهترین نقاط برای اندازه گیری ضربان ، ناحیه مچ دست و گردن است. برای اندازه گیری ضربان قلب خود این کارها را انجام  دهید.

  • برای اندازه گیری ضربان از طریق شاهرگ گردن، انگشت اشاره و انگشت وسط خود را روی یک طرف گردن در کنار گلو، نزدیک به انتهای فک پایین قرار دهید و به آرامی فشار دهید.
  • یا این که انگشت اشاره و انگشت وسط خود را روی انتهای مچ دست مخالف (سمتی که به انگشت شست نزدیکتر است) قرار دهید. کف دست مخالف باید به سمت بالا رو به روی شما باشد.
  • تعداد ضربان را در ۱۰ ثانیه بشمارید و در ۶ ضرب کنید تا تعداد ضربان قلب در دقیقه را به دست آورید.

برای اندازه گیری دقیق تر ضربان خود یک دستگاه دیجیتال اندازه گیری ضربان قلب خریداری کنید. همچنین می توانید در کلینیک های قلب، تست ورزش بدهید و از سلامت بدنی و وضعیت قلب خود اطمینان پیدا کنید.

برای آشنایی بیشتر با نحوه اندازه گیری ضربان قلب، این ویدیوی آموزشی را دنبال کنید.

ضربان قلب خود را اندازه گیری کنید!
4 (80%) 19 رای

ساختمان پزشکان

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.