آیا لاغری صورت با تزریق چربی قابل درمان است؟

با بالا رفتن سن، بخشی از حجم چربی صورت به تدریج از دست می‌رود که این باعث گودی گونه‌ها و به وجود آمدن حالت و خطوطی در زیر چشم‌ها می‌شود تزریق چربی و ژل به صورت می‌تواند بسیار چشمگیر و در عین حال کاملاً طبیعی باعث جوانسازی و زیبایی پوست شود. عمل تزریق چربی به صورت با هدف از بین بردن نشانه‌های فرایند پیری و برگرداندن جوانی به صورت و رفع لاغری صورت انجام می‌شود.

روش تزریق چربی به صورت به منظور درمان لاغری صورت و چاق کردن صورت، که به آن انتقال چربی یا پیوند زدن سلول‌های بنیادی هم گفته می‌شود، عملی است که در آن از چربی خود بیمار برای جوان‌سازی مجدد یا بزرگ کردن نواحی به خصوصی از صورت استفاده می‌شود. این چربی با استفاده از یک سرنگ کوچک یا یک کانولای مناسب، که سوزنی کُند دارد، از یک منطقه اهدا کننده (مانند شکم، دور کمر، داخل ران‌ها یا زانوها) برداشته می‌شود.

چربی در یک دستگاه سانتریفوژ تصفیه شده، در سرنگ‌های کوچکی قرار داده می‌شود و مجدداً در قسمت‌های از پیش تعیین شده‌ای از چهره تزریق می‌شود. برای اجتناب از عجیب و غریب شدن یا «پُری بیش از حد» صورت بیمار، و در عوض، ایجاد چهره‌ای شاداب و جوان برای او، حتماً باید چربی مطابق با آناتومی طبیعی صورت وی توزیع شود. به همین دلیل، باید جراحی را پیدا کنید که در تزریق چربی تجربه داشته باشد تا علاوه بر اجتناب از «پری بیش از حد» یا «چاقی بیش از حد» چهره، نتیجه‌ عمل با دوام و رضایت‌بخش باشد.

 روش تزریق چربی برای درمان لاغری صورت

چربی مورد نیاز برای تزریق چربی را می‌توان با لیپوساکشن از بخش‌های مختلفی از بدن مانند شکم یا ران‌ها برداشت کرده و به هر جا که لازم است تزریق نمود. از این عمل زیبایی می‌توان برای جوان‌سازی صورت، بزرگ کردن گونه‌ها یا لب‌ها یا اصلاح مشکلاتی مانند گودی اطراف چشم‌ها یا اسکارها استفاده کرد.

تزریق چربی معمولاً تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. اما در اکثر مواردی که قرار است همراه با عمل‌های دیگری انجام شود بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد. این روش ها  عبارتند از:

لیپوساکشن: چربی مورد نیاز برای تزریق را می‌توان از طریق لیپوساکشن از هر بخشی از بدن که چربی کافی دارد، برداشت کرد؛ در اکثر موارد چربی از شکم و ران‌ها برداشته می‌شود. پس از تزریق بی‌حس کننده موضعی، که باعث به حداقل رسیدن خونریزی در ناحیه برداشت می‌شود، یک شکاف بسیار کوچک ایجاد شده و چربی با استفاده از یک سوزن کُند دارای چند سوراخ و مکنده مخصوص برداشته می‌شود. شکاف کوچک نیز با یک بخیه بسته می‌شود.

تصفیه چربی: چربی به دست آمده فیلتر می‌شود تا خون، روغن و بی‌حس کننده موضعی از سلول‌های چربی جدا شوند.

تزریق چربی: مقدار کمی از بی‌حس کننده موضعی به جایی که قرار است حجم بیشتری پیدا کند تزریق می‌شود و سپس سلول‌های چربی با کانولاهای بسیاری ظریفی به آنجا تزریق می‌شوند.

نکته مهم در عمل تزریق چربی آن است که با هر تزریق تنها مقدار خیلی کمی از چربی به زیر پوست فرستاده شود. با این روش چربی انتقال یافته مستقیماً با بافت‌های اطرافش تماس پیدا کرده و فرصت پیدا می‌کند که با سرعت خیلی زیادی در محلی که در آن قرار گرفته رشد پیدا کند. به این ترتیب چربی تزریق شده از بین نمی‌رود.

بسته به تعداد ناحیه‌های مورد درمان، مقدار چربی مورد برداشت و انتقال، و همچنین استفاده یا عدم استفاده از روش انتقال چربی با کمک سلول‌های بنیادی ، عمل تزریق چربی از 45 دقیقه تا 3 ساعت طول می‌کشد.

حدود 70% از چربی برای همیشه باقی می‌ماند. بنابراین در حین عمل، کمی بیش از حد نیاز چربی تزریق می‌شود.

تکرار: در صورت نیاز، پس از 6 ماه بار دیگر عمل تزریق چربی تکرار می‌شود تا اینکه نتیجه مورد نظر به دست بیاید. در 50% از موارد، به تکرار تزریق نیاز می‌شود.

عوارض و خطرات

عوارض و خطرات نکات مهمی هستند که باید پیش از انجام هرگونه عمل جراحی یا غیرجراحی در مورد آن‌ها با جراحتان صحبت کنید. همیشه باید مزایای یک عمل جراحی یا غیرجراحی بیش از خطرات احتمالی آن باشد. شایع‌ترین خطرات عمل‌های غیرجراحی (بزرگ یا کوچک) عبارتند از خونریزی، عفونت یا نیاز به تکرار عمل.

همچنین ممکن است که نتیجه بهبودی‌تان با آنچه در ذهن داشتید تفاوت داشته باشد.‌ اگر وزن زیادی اضافه کرده یا از دست بدهید، چربی مورد استفاده برای ترمیم صورتتان هم درست مثل سایر چربی‌های بدنتان تحت تأثیر این تغییر وزن قرار می‌گیرد. برای همین افرادی که معمولاً وزنشان به شدت کم و زیاد می‌شود کاندیداهای مناسبی برای ترمیم صورت با استفاده از چربی نیستند.

میزان ماندگاری چربی تزریق شده

به طور کلی، 70% از چربی تزریق شده برای همیشه باقی می‌ماند. بنابراین در حین عمل، کمی بیش از حد نیاز چربی تزریق می‌شود. در 50% از موارد به تکرار تزریق نیاز خواهد بود. دوام نتیجه تزریق چربی به عوامل بسیاری بستگی دارد. همیشه بخشی از چربی توسط بدن جذب می‌شود، که مقدار آن در افراد مختلف متفاوت است. آن مقدار از چربی که بعد از 6 ماه باقی می‌مانند، برای همیشه ماندگار می‌شود.

ما معمولاً بیش از آنچه نیاز است چربی تزریق می‌کنیم. زیرا 25 تا 30% از سلول‌های چربی انتقال یافته از بین می‌روند. نتیجه نهایی پس از 6 ماه ارزیابی می‌شود. در صورت نیاز، پس از 6 ماه بار دیگر عمل تزریق چربی تکرار می‌شود تا اینکه نتیجه مورد نظر به دست بیاید.

منبع: وب سایت دکتر حمیدرضا سهرابی

آیا لاغری صورت با تزریق چربی قابل درمان است؟

امتیاز شما :


ساختمان پزشکان

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.