مراقبت های ضروری بعد از جراحی ستون فقرات

توانبخشی بعد از عمل به اندازه خود عمل اهمیت دارد و می تواند در کاهش عوارض بعد از عمل، بهبودی علایم فرد و کیفیت زندگی او بسیار تاثیرگذار باشد.

به گزارش نبض ما به نقل از سایت دکتر فاتح، توانبخشی بعد از عمل به اندازه خود عمل اهمیت دارد و می تواند در کاهش عوارض بعد از عمل، بهبودی علایم فرد و کیفیت زندگی او بسیار تاثیرگذار باشد. جراحی کمر هم از این قاعده مستثنی نیست و در بسیاری از کشورهای پیشرفته و بیمارستان های معتبر مشاوره طب فیزیکی و توانبخشی بعد از عمل (قبل از ترخیص از بیمارستان) و بعدا به صورت سرپایی در کلینیک انجام می گردد تا در ضمن بهبود نتایج جراحی به پیشگیری از مشکلات بعدی و ارتقاء کیفیت زندگی بیماران کمک بیشتری شود.

علم “طب توانبخشی” همان طور که می دانیم از همه ابعاد بیماران را مورد بررسی قرار می دهد و بدن بیمار را به صورت یک زنجیره بیومکانیک به هم پیوسته می بیند و در فردی که مثلا مشکل کمری دارد، دیگر قسمت های بدن که می توانند در بروز بیماری های کمر و ستون فقرات نقش داشته باشند را نیز مهم می داند و بهبود کامل را مشروط به اصلاح کلیه موارد می داند. پس به طور مثال برای بهبود کمر درد پا، زانو، لگن، گردن و غیره همگی مهم هستند.

مراقبت های بعد از عمل ستون فقرات

زخم و پانسمان

در صورتی که زخم ترشحات خونابه ای داشته باشد، پانسمان باید مکررا تعویض گردد. در صورتی که ترشحات بیش از دو روز ادامه پیدا کند باید به جراح اطلاع داده شود.

در صورت استفاده از نخ غیر قابل جذب، برداشت نخ تقریبا ۷ تا ۱۰ روز بعد از عمل انجام خواهد شد. معمولا استحمام بعد از ترخیص از بیمارستان بلامانع است ولی توصیه می شود به علت مرطوب شدن محل زخم حتما بعد از حمام، زخم با حوله ای  تمیز خشک و روی آن با چند تا گاز استریل خشک پوشانده شود.

حرکت

بیمار باید بداند حداقل ۶ هفته ترمیم کامل کلیه قسمت هایی که در حین عمل ستون فقرات بریده شدند (از جمله عضله، لیگامان، استخوان، پوست، عروق و اعصاب) زمان می برد.

توجه: در صورتی که جراح برای پایداری بیشتر ستون فقرات مجبور به استفاده از ابزارهای فلزی (تیتانیوم، پلاتین و غیره) شده باشد، ترمیم و اتصال کامل آن به استخوان بعضا تا ۶ ماه به طول می انجامد.

راه رفتن بیمار قبل از ترخیص از بیمارستان باید توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی (در صورت درخواست مشاوره توسط جراح) یا خود جراح بررسی شود تا از توانایی راه رفتن، قدرت و تعادل مشکلی نداشته باشند.

نکته: حرکت شاید مهم ترین دغدغه بیمار بعد از عمل ستون فقرات باشد.

توجه: نشستن، درازکشیدن، ایستادن و راه رفتن بعد از عمل ستون فقرات حتی از همان ابتدا بلامانع هستند. بالا رفتن از پله به صورت یکی یکی ممکن است ولی بهتر است ابتدا با نظارت پزشک یا همراه بیمار باشد.

توجه: از انجام حرکات تکراری و ناگهانی مثل حرکاتی چون خم شدن و دولا شدن، چرخش، بالارفتن از نردبان و بشین پا شو تا سه ماه جدا باید خودداری شود.

توجه: از بلند کردن اجسام سنگین تر از ۳٫۵ کیلوگرمی تا ۱٫۵ ماه باید اجتناب شود. بلند کردن اجسام از روی زمین بدون خم کردن کمر و فقط با خم کردن زانو باشد.

توجه: باید دقت شود تا اشیاء ریز یا هر وسیله ای در کف منزل نباشد تا احتمال زمین خوردن افزایش نیابد.

ورزش و تمرین

ورزشهای ترکیبی بهترین نوع تمرینات هستند. باید توجه داشته باشید نوع تمرینات در ۱٫۵ تا ۳ ماه اول بسته به صلاحدید پزشک و روش عمل انجام شده متفاوت و قاعدتا سبک باید باشد.

ورزش های بی هوازی مثل تمرینات تقویتی و کششی اندامها، ورزش های هوازی مثل پیاده روی روی سطح غیرشیبدار و آب درمانی بسیار مفید و بی خطر هستند.

توجه: از دراز نشست، پریدن، شیرجه زدن، لگد زدن و حرکات چرخشی باید به شدت پرهیز کرد. استفاده از دوچرخه متحرک و ثابت، اسکی فضایی، تردمیل و ورزشهای پله ای نیز در یک تا سه ماه اول باید اجتناب کرد، مگر پزشک متخصص به شما اجازه این فعالیت ها را بدهد.

ورزش ها باید کاملا با تجویز پزشک متخصص باشد تا در ادامه بیمار دچار عوارض ناخوشایند نشود.

توجه: در صورت بروز درد بعد از عمل ستون فقرات به دنبال ورزش، یا کمر همچنان تحریک پذیر است یا تکنیک تمرینات غلط می باشد.

بعد از سه ماه انتظار داریم بیمار فعالیت های روزمره خود را بدون درد انجام دهد، بتواند ۹ کیلوگرم را به راحتی بردارد و ۳ کیلومتر را در عرض ۳۰ دقیقه راهپیمایی کند.

استحمام

در سه ماه اول استفاده از “وان” ممنوع است. پیشنهاد مناسب در این مدت استحمام به صورت نشسته روی صندلی و زیر دوش می باشد.

تغذیه

یکی از عوامل موثر در بهبود و ترمیم تغذیه می باشد. مهمترین مورد، دریافت پروتئین، ویتامین ها و کالری کافی از مواد غذایی در کنار اصلاح کم خونی بعد از عمل ستون فقرات می باشد.

بریس یا ارتوز

استفاده از کمربند، گردنبند و یا پشت بند معمولا در عمل های ساده، تا “دو هفته” کافی است. ولی در برخی عمل های ستون فقرات که چند مهره عمل شده اند یا از ابزارهای فلزی استفاده شده است مدت طولانی تری (تا سه ماه) نیاز خواهد بود.

رانندگی

معمولا اجازه رانندگی از هفته چهارم بعد از عمل ستون فقرات بلامانع است مگر اینکه در زمان استفاده از پدال ها بیمار دچار درد شود. بیمار باید دقت کند تا از نشستن طولانی مدت در ماشین پرهیز کند. توصیه می شود هر نیم تا یکساعت از ماشین بیرون بیاید و چند دقیقه ای پیاده راه برود.

خوابیدن

خوابیدن بهتر است روی تشک خیلی نرم نباشد. پوزیشن خواب بسیار مهم است و بیمار باید مواظب باشد تا در حین خواب، نپیچد یا خیلی خم نشود (پوزشن جنینی) و دمر نخوابد.

نشستن

در ۱ ماه اول باید از نشستن طولانی مدت بیش از ۳۰ دقیقه پرهیز کرد. هنگام نشستن حتما باید تکیه گاه باشد تا ستون فقرات به آن تکیه کند. ترجیحا از پشتی نباید استفاده کرد.

داروها

در ۶ ماه اول ترجیحا بهتر است از داروی استروئید (کورتون) و ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) مثل ایبوپروفن و ایندومتاسین و غیره استفاده نشود. تجویز استامینوفن و داروهای نارکوتیک برای درد مناسبترند.

ویزیت مجدد

بعد از عمل جراحی ستون فقرات، بیمار باید توسط جراح و متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ویزیت های مکرر تا ۶ ماه داشته باشند تا جراح از نظر وضعیت عمل (با معاینه و گرفتن عکس کمر) و متخصص طب فیزیکی و توانبخشی از نظر توانبخشی دستورات لازم را بدهند.

توجه: این کار تیمی در بسیاری از کشورهای پیشرفته و برخی بیمارستان های دانشگاهی ایران در حال انجام است.

سیگار کشیدن

در ۶ ماه اول به علت اهمیت استخوان سازی در محل عمل ستون فقرات، باید از سیگار کشیدن توسط بیمار (اولیه) و اطرافیان (ثانویه) پرهیز شود. چون سیگار یکی از عوامل کاهش تراکم استخوان می باشد.

خستگی

یکی از عوارض بعد از عمل ستون فقرات در ۴ ماه اول، خستگی است که معمولا به علت سندرم تحلیل، کم خونی و افسردگی می باشد. بهترین راه حل پیشگیری و درمانی شروع هر چه زودتر ورزش است. البته برخی داروهای بدون عارضه نیز برای خستگی قابل تجویز هستند.

تغییرات وزن

افزایش وزن به علت کم تحرکی و دریافت کالری بیش از حد و کاهش وزن به علت سوء تغذیه می توانند رخ دهند و از هر دوی این موارد باید اجتناب شود چون هر دو مورد باعث تغییر نتایج عمل و تاخیر در ترمیم می شوند. در بیمارانی که قبل از عمل چاق هستند، بعد از عمل باید برنامه تمرینی و غذایی مناسبی داشته باشند.

فعالیت های تفریحی

فعالیت های تفریحی و ورزشی مثل فوتبال بازی کردن و غیره همگی بسته به نوع جراحی (نظر جراح) و پیشرفت روند توانبخشی و علایم بیمار دارد. این فعالیت ها معمولا با محدودیت هایی هر چند کم نسبت به قبل از عمل ستون فقرات همراه خواهد بود.

4.2/5 - (68 امتیاز)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

34 نظر
 1. نسرین معطر می‌نویسد

  با سلام
  من برای دومین بار جراحی ستون فقرات داشتم با ۱۰ پبچ و مهره.۲۲ روز گدشته است .میخواستم بدانم چه روزی میتوانم به استخر بروم؟

  1. ناشناس می‌نویسد

   سلام من چهل روز پیش عمل جراحی تنگی کانال نخاع
   ی انجام دادم می توانم از پله بالا برم لطفا راهنمایی کنید

   1. ناشناس می‌نویسد

    سلام من دو هفته پیش عمل دیسگ گردن انجام دادم کیج گذاشتم حوصله ام سر رفته همش داخل منزل بودم میتوانم کنار دست همسرم بشینم تو ماشین برم بیرون برای خرید و تفریح

  2. یاسی می‌نویسد

   سلام من چهل روز پیش عمل دیسک پنجم کمر رو داشتم ،الان در حد غذا درست کردن و گاها ظرف شستن کار میکنم تو خونه،و راه میرم ،شنیدم بعد از عمل دیسک باید سه ماه فقط بخوابی….درسته؟

  3. فرید امینی می‌نویسد

   شما عمل کردین آیا درد دارین از این عمل کردین پشیمون نیستی

 2. عذرا داوری می‌نویسد

  سلام
  من حدود ۴ ماه است که جراحی ستون فقرات در مهره ۴و ۵ داشتم با ۱۲ پیچ و مهره . راه رفتنم به خاطر خشکی در قسمت کمر و ماهیچه و انگشت پا به کندی انجام می گیره و خیلی زود خسته می شم هنوز نمی تونم کارهایی مثل جوراب پوشیدن رو خودم انجام بدم بنظرتون این طبیعی هس ؟ یا نیاز هست برای درمان به متخصص طب فیزیکی مراجعه کنم.
  سپاسگزارم

  1. mahmood می‌نویسد

   باسلام وخسته نباشید۳۳سال سن دارم براثرتصادف دچاره شکستگی مهره c5شدم وازمهره ۲تا۶پلاتین کارشده است ومهره برداشته شده الان ۶ماه گذشته ولی هنوزدرد دارم ونمیتونم مثل قبل گردنم.راخوب بچرخونم

 3. علی ایرانشاهی می‌نویسد

  با سلام،من ۲۵سال سن دارم؛جراحی کردم و ۱ماه از عمل گذشته،اما حس میکنم ناحیه جراحی شده متورم شده اما دردی ندارم ؛آیا مشکلی هست یا خیر؟باتشکر.

  1. ناشناس می‌نویسد

   باید بری دکتر و معاینه بشی

 4. علی ایرانشاهی می‌نویسد

  بنده مهره ۴و۵رو جراحی کردم و اصلا پیچ و پلاک هم نزاشتن.لطفا منو راهنمایی کنیین.باتشکر

  1. زینب می‌نویسد

   سلام ۳۴سال دارم‌ی هفته هست عمل کمر انجام دادم لغزندگی مهره داشتم پلاتین انداحتم درد عجیبی تو استخونها جلوپام دارم .ممنون

   1. ناشناس می‌نویسد

    جوراب واریس بپوشین منم همین وضعیت رو داشتم بعد از پوشیدن بهتر شدم

  2. رزاق می‌نویسد

   سلام ۲۷فروردین ماه عمل جراحی ستون فقرات داشتم ۴تا از عصبهام لای مهرهای کمر پیچ خورده بود که الهی شکر امروز خوبم .آیا میتونم طبق سنوات گدشته که سالی دوبار خون میدادم فردا برم انتقال خون و خون هدیه کنم؟

 5. ارسلان می‌نویسد

  سلام
  خانومم تازه عمل پارگی دیسک انجام داده.،گفتم ببینم برای تقویت بیشتر عضلاتش چه تغذیه ای براش فراهم کنم؟

 6. حجت رضایی می‌نویسد

  با سلام دوهفته از روحی دیسک بین مهره ۴و ۵ می گزرد اما ستون فقرات من کج شده و نمیتونم به صورت صاف بایستم لطفا راهنمایی کنید

  1. ناشناس می‌نویسد

   سلام منم سه ماهه عمل کردم همین علائم شما رو دارم از دکترم‌سوال کردم گفتن طول میکشه تا وضعیت ستون فقرات ثابت بشه جای نگرانی نیست به مرور بهتر میشید

 7. ملیحه طیرانی می‌نویسد

  با سلام..من ۶ ماهه که مهره ۴ و۵ ستون فقراتم رو عمل کردم و پیچ و رولپلاک کردن…خوب بودم بعد از عمل ولی دوماه پیش مهمان بودم در روستایی به ناچار مجبور به استفاده از توالت ایرانی شدم..‌الان مدتیه که کنار محل عملم درد داره آیا مربوط به استفاده از توالت ایرانی میشه

 8. ناشناس می‌نویسد

  من انحراف ستون فقرات داشتم ۱۰سال پیش عمل کردم پلاتین دارم دکترم گفته تاوقتی اذیتی نداره لازم نیست پلاتینو در بیاری الان چند وقت دردلگن در سمت راستم دارم این دردا وقتیه که زیاد سرپا میمونم یازیاد کار میکنم فقط چند وقتی است که این مشکلو پیدا کردم نمی دونم چه کار کنم.

  1. پریناز می‌نویسد

   برای منم اینجوری بود چون ورم داره و اوایلشه ولی بعدا ورم می خوابه و عادی میشهباید رعایت کنید چون فشار میاد و منم چهار ماه از عملم گذشته زیاد سرپا میمونم درد میگیره

 9. سهراب ایمان زاده می‌نویسد

  با سلام درتاریخ ۴. آذر ماه جراحی دیسک کمر مهر ۴ و ۵ داشتم بعد از گذشت یکماه الی چهل روز بهبودی نداشتم توان ایستادن و راه رفتن درحد معمول نداشتم به همان جراح مغز و اعصاب جناب آقای رسول سالار مراجعه کردم وبا گرفتن ام آر آ و عکس کمر بهم گفت مجددا نیاز به عمل جراحی همان مهره هارا پیشنهاد گذاشتن سی دی و پلاتین بهم داد ودر مورخه ۴ بهمن عمل جراحی نمودم. پاهام کم دارند حسشان ضعیف میشوند مجبورم ازعصا و کمربند ساختنی استفاده کنم چکار کنم که بهبود یابم. وبه کار دکترم هم ایمان دارم قبولش دارم مطمئنم برایم درهر مرحله عمل جراحی برایم کم نگداشت متشکرم

  1. ناشناس می‌نویسد

   سلام ۲ساله که میشه من عمل کانال نخاع و دیسک کمرو دادم و هنوز حس توی پاهام و تعادل کامل راه رفتن ندارم موبایل چیکار کنن

   1. عاطفه می‌نویسد

    آیا بعد از عمل مهره دیگه هیچ وقت فرد نباید خم بشود ؟؟؟

 10. عاطفه اسدی می‌نویسد

  سلام خسته نباشید مادرم عمل مهره کمر داشتن الان دو ماه از عملشون میگذره ولی خیلی کمر درد دارن اگه امکانش هست راهنمایی کنید

 11. ناشناس می‌نویسد

  عمل خارج کردن لیپیو زیر نخاع انجام دادم ولی بعداز عمل باسنهایم سوزش وفشار زباد روی مقعدم یکبار

 12. Hiwa می‌نویسد

  درود برشما من تقریبا ۵ روز هستش عمل کردم بعد من مشکل توالت و سرگیجه دارم و برای خوابیدن انگار یه کوه روی بدنم قرار گرفته خواهرش میکنم راهنمایی کنید

  1. ناشناس می‌نویسد

   سلام من هم تا یک ماه مشکل کار نکردن شکمم را داشتم که الان خوب شدم و برای سرگیچه باید جگر کبابی چند روزی یک بار بخوری تا کم خونی بر طرف شود

 13. رضا می‌نویسد

  سلام من دو هفته پیش عمل دیسگ گردن انجام دادم کیج گذاشتم حوصله ام سر رفته همش داخل منزل بودم میتوانم کنار دست همسرم بشینم تو ماشین برم بیرون برای خرید و تفریح

 14. ناشناس می‌نویسد

  سلام مادرم الان نزدیک۱ماهه جراحی کرده ولی درپاخیلی اذیتش میکنه بایدچکارکنیم

 15. مجید می‌نویسد

  سلام بعدازعمل پلاتین گذاری کمر،چگونه روی زمین بنشینیم

 16. مهدی می‌نویسد

  سلام دو ماه پیش عمل کردم هنگام راه رفتن هنوزم حس میکنم ستون فقراتم خیلی تکون میخوره و اصلا نمیتونم رو زمین بشینم درد وحشتناکی ایجاد میشه این عادیه؟دکتر گفت اصلا نمیتونی رو زمین بشینی من حتی ناخونهامم نمیتونم بگیرم😨😨

 17. فریبا شاه محمدی می‌نویسد

  سلام، خسته نباشید، سه ماهو نیمه مهره های چهارم و پنجم ستون فقراتمو عمل کردم، به دلیل شیوع ویروس کرونا نتونستم پیش پزشک برم، از تحرک نداشتن بدنم خشک شده، چه ورزش هایی و چه حرکت هایی میتونم انجام بدم؟ و بدنم ضعف شدید داره، چه کار کنم؟

 18. محمد می‌نویسد

  با سلام و خسته نباشید ،۲۸ سالمه حدود یک ماه پیش عمل تومور نخایی داشتم ک این تومور بین مهره l1,l2 کمرم بود خوشبختانه خوشخیم بود و عملم خوب بود بعد آزمایش از روی نمونه نوعش همانژیوپریسیتوما بود ،دکترم گفت ک احتمالش هست دوباره عود کنه تا ۵سال آینده،میخواستم نظر شمارو بدونم آیا دوباره عود میکنه یا نه چند درصد؟ ممنون میشم اگه جواب بدین

 19. گلی می‌نویسد

  من۴۳روزه عمل دیسک با پلاتین کردم ولی احساس میکنم که ستونهام صدا میده ایا این طبیعیه؟

 20. ناشناس می‌نویسد

  آقای دکتر من در طول ۱۵ ماه دوبار عمل جراحی دیسک کرده ام الان ۴ ماه از عمل دومم با پلاتین می گذره علت مور مور وسردی پام اذیتم می کنه امکان برطرف شدنش هست دوم اینکه . با پلاتین بعد از ۴ ماه امکان تشکیل فیبروز هست سوما دردی درناحیه باسن سمت راست علتش چی می تونه باشه ممنون میشم اگه جواب بدهید

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر کامبیز دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من۳۳ روز پیش جراحی دیسک کمر داشتم در کمرم پلاتین و پیج مهره ۴ و ۳ بسنه شد. بعداز ۳۳ روز امروز با کسی شوخی کردم و ۲ لگد ( خیلی شدید نمود و با پا هام از زمین ۴۰ سانت کوییدم) حالامشکلی برای کمرم پیش نمیاد. با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر مجید نجفی دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 3 سال پیش)

 • تصویر کاربر حسین شنبه ۱۷ شهریور ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من بدنسازی کار میکنم اما وزنه هام خیلی سبکه حداکثر 10 کیلو اما تکرارم بالاست.
  امروز دیدم آرنج و بازوهام تورم شدید کرده به طوری که آرنجم مشخص نیست.
  به پزشک عمومی مراجعه کردم میگه رگ دستم پاره شده.
  اما هیچ کبودی نداره نظر شما چی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر مجید نجفی شنبه ۱۷ شهریور ۹۷( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۸ تیر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید.سوالم اینه که الان مدت زیادی هست حالت تهوع و دل درد دارم. البته این سوال رو من از طرف خانمم میپرسم یعنی خانمم دل درد داره
  1. تصویر کاربر دکتر مجید نجفی سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام
   این‌موضوع مربوط به متخصصین گوارش میشه که در کلینیک ما متاسفانه انجام نمیشه

   دکتر مجید نجفی متخصص آنستزی و درد

 • تصویر کاربر میرزایی جمعه ۴ خرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  سلام ,من ب مدت ۶سال است دچار کمر درد شده ام بعد از زایمان سزارین ,از همون موقع چند بار ب دکتر مراجعه کرذم وبعد از مصرف داروها باز درد ب سراغم اومده الان حدود ۵سال است من از قرص الفن ایکس صد حدودا سه روز یبار استفاده کردم ,میخاستم بدونم برای کبدو کلیه ام تو این مدت مشکلی پیش اومده یا اینکه خیلی زیاد مصرف کردم این قرصرو؟؟ممنون میشم از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام. الفنيكس از دسته داروهاي ضد التهابي غير استروييدي ميباشد. مصرف بيش از اندازه ممكنه روي كليه و معده تاثير سو داشته باشه
   بد نيست كه تستهاي كليوي رو جهت اطمينان انجام بدن( كراتينين كليه)
   دکتر فرهبد
   متخصص درد و بیهوشی

 • تصویر کاربر نجمه سه شنبه ۶ تیر ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخير مدت ٧سال دچار درد ناحيه قسمت خارجي ران و ساق پا قسمت داخلي و گودي كف پا و شصت پاي راست ميباشم كه گاهي گز گز و مور مور ساق و انگشت شصت هم دارم كه به هيچ عنوان نميتوانم روي پهلوي راستم بخابم ، به كرات به پزشكان ارتوپدي ،جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات ،طب فيزيك مراجعه كردم ،بعضا تشخيص ديسك كمر و برخي شكستگي مهره ،گذاشتند وفيزيوتراپي. طب سوزني بادكش ورزش و... انجام دادم در اخرين ام ار اي ديسك خفيف مهره L5 S1 و التهاب مفصل ساكروايلياك گزارش شده كه مايع ازاد هم در مفصل ران ديده شده ،در حال حاضر اب درماني انجام ميدهم ولي اصلا تاثيري در تخفيف درد نداشته ضمن اينكه اين درد از زمان بارداري كه اضافه وزن زيادي داشتم و فقط روي پهلوي راست ميخابيدم ،شروع شده.و الان هم از درد از خواب بيدار ميشوم و متاسفانه عليرغم پيگيري بسيار زياد بخاطر درد شديدم ولي هيچ درماني نداشته ام ممنون ميشم راهنمايي بفرماييد با تشكر
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما سه شنبه ۶ تیر ۹۶( 5 سال پیش)
   با متخصص درد تماس بگيريد
   دكتر مجيد نجفي متخصص درد و بيهوشي
 • تصویر کاربر ف. یکشنبه ۶ فروردین ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 110 مشاهده پرسش
  چند روز پیش بر اثر زمین خوردن مچ پا ضرب دیده و کبود شده . در حال حاضر کبودی بهبود پیدا کرده اما مچ پا هنوز ورم داره !! لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما یکشنبه ۶ فروردین ۹۶( 5 سال پیش)
   حتما بايد از پاتون عكس بگيريد و توسط متخصص ارتوپد ويزيت شويد
درحال دریافت اطلاعات