درمان کامل سینوزیت پیش از جراحی

پیش از انجام جراحی زیبایی بینی، ارزیابی فرآیند تنفسی اهمیت زیادی دارد، آندوسکوپی تشخیصی بینی از مهم ترین ارزیابی هایی است که در این شرایط باید به وسیله پزشک معالج انجام شود.

به گزارش نبض ما به نقل از فارس، خشایار احمدی با بیان اینکه سامانه پیشرفته آندوسکوپی تشخیصی-درمانی قطعی سینوزیت همگام با کشورهای مترقی دنیا در کشورمان نیز موجود است، گفت: افرادی که پزشکان تشخیص داده اند که می تواند جراحی زیبایی انجام دهند، باید بدانند که حضور همزمان سینوزیت مزمن زنگ خطری برای آنان محسوب می شود.

جراحی آندوسکوپی سینوس ها

وی ادامه داد: درصدی از بیماران به علت همراهی انحراف شدید تیغه بینی و سینوزیت مزمن و با پولیپ بینی کاندید عمل جراحی آندوسکوپی سینوس ها هستند که در این شرایط ضرورت دارد جراح با توجه به روش های مبتنی بر حفظ عملکرد بینی جراحی آندوسکوپی سینوس و زیبایی بینی را به صورت همزمان انجام دهد ولی باید ملاحظات لازم روش های نوین جراحی به وسیله وی درنظر گرفته شود.

التهاب سینوسی

احمدی با بیان این مطلب که سینوزیت یا التهاب سینوس های اطراف بینی به طور معمول به دو صورت سینوزیت مزمن و حاد دیده می شود، ادامه داد: هرگاه علایم سرماخوردگی بیش از 10 روز به طول انجامد و علایمی مانند گرفتگی بینی و ترشحات چرکی از بینی یا پشت حلق به همراه سر درد های فشاری پیشانی و اطراف چشم ها، وجود داشته باشد، در این صورت به طور حتم باید بیمار به وسیله متخصص گوش، گلو و بینی تحت معاینات کامل قرار گیرید زیرا سینوزیت حاد در وی مطرح است و باید درمان های فوق تخصصی با بسته دارویی کامل برای بیمار آغاز شود.

این جراح گوش، گلو و بینی افزود: نکته بسیار مهم در این زمینه بررسی های تشخیصی آندوسکوپی است که در این مورد خاص پزشک متخصص سینوس به وسیله سیستم بسیار پیشرفته آندوسکوپی سینوس ها در مطب و بدون بیهوشی و هیچ گونه خونریزی یا درد، کلیه مناطق آناتومیک بینی و سینوس ها را تحت کاوش و بررسی و ساکشن ترشحات چرکی قرار می دهد که انجام عملکردی این سیستم آندوسکوپی کمک شایان توجهی به تشخیص قطعی و درمان کامل سینوزیت در بیماران می کند.

1

انحراف بینی و سینوزیت مزمن

احمدی، با اشاره به اینکه اگر به هر علتی (انحراف تیغه بینی و یا آلرژی) فردی دچار سینوزیت مزمن شود، دیگر سینوس ها قادر نیستند وظایف خود را به صورت کامل انجام دهند، گفت: حضور علایم سینوزیت از جمله گرفتگی بینی، سردرهای فشاری صورت و اختلالات بویایی بیش از سه ماهه از نشانه های مهم ابتلا به سینوزیت مزمن است.

وی با اشاره به مطالعات گسترده ای که در این باره انجام شده است، گفت: بر اساس تحقیقاتی که در این زمینه در دنیا و مراکز دانشگاهی کشورمان به انجام رسیده، بسیاری از پزشکان و جراحان گوش، گلو و بینی معتقدند که باید پیش از انجام جراحی زیبایی بینی سینوزیت به طور کامل درمان شود؛ لذا ضروری است تحت نظر جراح گوش، گلو و بینی اقدامات تشخیصی لازم از جمله انجام سی تی اسکن و آندوسکوپی تشخیصی بینی به عمل آید تا در ادامه و بر اساس مستندات، اقدام به درمان قطعی سینوزیت شود.

کاندید عمل جراحی آندوسکوپی

این جراح گوش، گلو و بینی تاکید کرد: درصدی از بیماران به علت همراهی انحراف شدید تیغه بینی و سینوزیت مزمن و یا پولیپ بینی کاندید عمل جراحی آندوسکوپی سینوس ها هستند؛ در این شرایط جراح با توجه به روش های مبتنی بر حفظ عملکرد بینی، جراحی آندوسکوپی سینوس و زیبایی بینی را به صورت همزمان انجام دهد.

وی بازسازی دریچه درونی و بیرونی بینی را هنگام عمل جراحی زیبایی بینی از مهم ترین نکاتی دانست که به هنگام انجام عمل جراحی باید مدنظر جراح قرار گیرد زیرا توجه به این مهم باعث می شود تا بیمار پس از عمل جراحی دچار گرفتگی بینی و ترشح سینوس ها نشود.

احمدی، در پایان گفت: ابتلا به سینوزیت مزمن در افرادی که مایل به انجام عمل جراحی بینی هستند زنگ خطری جدی برای آنان است؛ بنابراین بیماران باید پیش از اقدام به جراحی زیبایی بینی، تحت نظر جراح گوش، گلو و بینی قرار گیرند تا سینوزیت به طور کامل درمان شود و در صورت انجام همزمان جراحی آندوسکوپی سینوس ها و زیبایی بینی باید ملاحظات لازم روش های نوین جراحی توسط وی در نظر گرفته شود.

4.7/5 - (3 امتیاز)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید