شایع ترین علائم حمله قلبی

چرا مردمی که دچار علائم حمله قلبی هستند اغلب از احساس درد در بازوی چپ خود می گویند؟ آیا به این دلیل است که قلب در سمت چپ قفسه سینه شما واقع شده است؟

به گزارش نبض ما به نقل از رژیم سلامتی، بیماری قلبی عروقی، از جمله حمله قلبی، علل اصلی مرگ و میر است شما در طول یک حمله قلبی درد قفسه سینه شدید را تجربه می کنید.

درد در اثر قطع جریان خون به قلب (ایسکمی میوکارد) است وقتی که قلب شما به اندازه کافی خون دریافت نمی کند آن باعث آسیب به بافت قلب می شود همچنین ممکن است بافت نیز بمیرد و موجب بروز عوارض جدی شود شما برخی از علائم حمله قلبی تجربه می کنید و یکی از شایع ترین آنها درد در بازوی چپ است.

علائم حمله قلبی

علائم حمله قلبی ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد و درد در بازوی چپ یک علامت مشخصه آن است اما شما می توانید یک حمله قلبی داشته حتی اگر درد زیادی را در بازوی خود تجربه نکنید وقتی که درد وجود داشته باشد آن معمولاً از پشت گردن به بازو تابش کرده و سپس به پشت گسترش می یابد.

دردی که شما در سمت چپ تجربه می کنید عمدتاً به این دلیل است که سیستم عصبی در طول یک حمله قلبی مغشوش می شود در آناتومی بدن انسان، قلب در مرکز قفسه سینه شما است اما کمی به سمت چپ است و به همین دلیل است که شما تجربه ضربان قلب و تپش قلب را در سمت چپ دارید.

درد دست چپ به علت سردرگمی سیستم پیام رسان نورون است این اتفاق می افتد چون اعصاب انعطاف پذیر بازوی چپ و قلب از همان قطعه نخاعی آمده است همچنین به همین دلیل است که درد اغلب به پشت گردن و به عقب انتشار می یابد.

ممکن است یک علائم حمله قلبی حتی بدون هر گونه درد بازوی چپ وجود داشته باشد در واقع، زنان با احتمال بیشتری درد بازوی چپ را تجربه می کنند در مقایسه با مردانی که فقط بطور ناگهانی، درد شدید قفسه سینه را تجربه می کنند. به هر حال، شما نباید یک درد بازوی چپ را نادیده بگیرد و باید به دنبال کمک فوری پزشکی باشید به این دلیل که تشخیص زود هنگام واقعاً می تواند به جلوگیری از عوارض جدی کمک کند. دیگر علائم حمله قلبی عبارتند از:

چرا افراد دچار حمله قلبی اغلب احساس درد در بازوی چپ خود دارند؟ حالا شما دلیل آن را می دانید اما همچنین شما باید برخی از اطلاعات در مورد سایر علائم حمله قلبی داشته باشید.

istock_000035460288_double

فشار، درد و ناراحتی قفسه سینه

اکثر کسانی که حملات قلبی دارند مقداری ناراحتی یا درد قفسه سینه را نیز تجربه می کنند در حالی که درد و ناراحتی قفسه سینه قطعاً از علائم حمله قلبی  اما آن همیشه در هر حمله قلبی وجود ندارد.

برخی از افراد درد قفسه سینه را در کل تجربه نمی کنند، اما تجربه تنگی قفسه سینه دارند گاهی اوقات، ناراحتی قفسه سینه در چند دقیقه برطرف می شود اما دوباره پس از چند ساعت یا حتی یک روز بعد شروع می شود.

اگر این اتفاق بیفتد شما باید بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید، بخصوص اگر شما همچنین مقداری درد در قسمت فوقانی شکم، پشت، شانه، دندان ها و یا گردن داشته باشید گاهی اوقات زنان بدون درد در قفسه سینه تجربه فشار در قسمت های دیگر بدن، از جمله قسمت فوقانی پشت را دارند.

تعریق بیش از حد

اگر شما مقداری ناراحتی قفسه سینه با تعریق بیش از حد دارید ممکن است این از نشانه های اولیه مشکلات قلبی باشد قلب شما نیاز به کار بیشتر برای پمپ کردن خون از طریق شریان مسدود شده دارد و این باعث می شود بدن شما بیشتر عرق کند تا درجه حرارت بدن شما را پایین نگه دارد.

شما در صورت داشتن پوست رنگ پریده و یا عرق سرد با دکتر خود صحبت کنید زنان با مشکلات قلبی با احتمال بیشتری دچار تعریق شبانه می شوند یک نشانه ای است که معمولاً با یائسگی همراه است اگر شما نمی توانید به دلیل تعریق بیش از حد بخوابید آن را نادیده نگیرد.

خستگی

بیشتر مردم نمی دانند که خستگی همچنین می تواند از نشانه های اولیه مشکلات قلبی باشد قلب شما نیاز به کار سخت تر برای پمپ کردن خون دارد و این باعث خستگی می شود تنگی نفس و خستگی معمولاً از بیشتر نشانه هایی است که زنان در مقایسه با مردان تجربه می کنند گاهی اوقات ماهها قبل از یک حمله آغاز می شود اگر شما احساس خستگی و یا بدون هیچ دلیلی خسته هستید باید به دکتر خود مراجعه کنید.

تنگی نفس

نقش قلب پمپ کردن خون است به طوری که آن اکسیژن را از ریه گرفته و به بافت های شما می رساند این بدان معنی است که اگر قلب شما نتواند به طور موثر خون را پمپ کند شما دچار احساس تنگی نفس می شوید تنگی نفس اغلب با خستگی در زنان همراه است و آن پس از فعالیت بدنی بدتر می شود.

acufenos

احساس سبکی سر

سرگیجه یا سبکی سر نیز ممکن است از دیگر علائم حمله قلبی باشد برخی از زنان می گویند هنگام بلند شدن سریع احساس بیهوش شدن دارند همین اتفاق در تقلای زیاد می افتد و شما نباید آن را نادیده بگیرد و با دکتر خود بلافاصله صحبت کنید.

تپش قلب

شدت علائم حمله قلبی ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت است وقتی قلب شما تپش دارد شما ممکن است احساس کنید برخی از افراد متوجه تغییر در ریتم قلب می شوند قلب شما برای پمپ کردن خون در سراسر بدن به شدت وابسته به تپش است اگر ضربان قلب شما از ریتم خارج شود، در نهایت ممکن است دچار حمله قلبی بشوید.

اگر تپش قلب شما عامل حمله قلبی است همچنین ممکن است شما یک احساس اضطراب یا ناراحتی داشته باشید قلب شما ممکن است به شدت شروع به تپش کند که شما ممکن است آن را در گردن خود احساس کنید اگر شما تجربه تپش قلب همراه با فشار قفسه سینه، سرگیجه، غش و درد قفسه سینه دارید به دنبال توجه فوری پزشکی باشید.

تهوع، سوء هاضمه و استفراغ

بعضی از مردم فقط سوء هاضمه خفیف همراه با برخی از مشکلات دستگاه گوارش از یک حمله را تجربه می کنند. این علائم حمله قلبی در افراد مسن شایع تر است اما آنها به احتمال بیشتری دچار مشکلات گوارشی در این سن هستند و معمولاً این علائم را نادیده می گیرند هرچند در مواردی معده درد و حالت تهوع با حمله قلبی ارتباط ندارد ولی داشتن تهوع، سوزش سر دل، عدم هضم معمول به خصوص احساس خستگی در همه زمان ها و سایر علائم حمله قلبی مهم است.

4.2/5 - (5 امتیاز)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
 1. Fatemeh می‌نویسد

  سلام من مدتیه که قلبم درد میکنه و حتی سر کلاس دانشگاه هم بدجور درد گرفت که نمیتونستم نفس بکشم و میخواستم ببینم این خطرناکه یا نه ؟

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر جلال جمعه ۲۳ شهریور ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 131 مشاهده پرسش
  ضمن سلام آنزیم های کبدیم خیلی بالاس ولی تو سنو گراید یکه قند خون ناشتا133بود به نظرت چربی هم دارم انگشت دست وپام زخم میشه
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما جمعه ۲۳ شهریور ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام همكاوان گوارش مراجعه نماييد
 • تصویر کاربر سجاد شنبه ۱۷ شهریور ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 165 مشاهده پرسش
  سلام ..من ی مدتی استرس داشتم و ضربان قلبم از صد بالا می‌رفت .البته فقط صبح ها ..نگران بودم رفتم دکتر قلب اکو کرد .گفت نرمی دریچه میترال داری ..و مشکل دیگه ا نیست ..اما این استرس من رو نگران تر کرد ..پرونال ۲۰ هم نوشت روزی سه عدد .چند روز خوردم بهتر شدم .تا حدی ک ک دیگه ضربانم آمد زیر شصت و کم کم قرص رو کم کردم تا شد روزی نصف .گاهی احساس نبض تا منظم میکنم .یا گاهی جا افتادن یک ضربان .البته من ورزش میکنم .روزی چهل دقیقه روی تردمیل پیاده روی تند میکنم .و هیچ مشکلی برام پیش نمیاد ..اما دیشب من احساس جا افتادن ضربان قلب تقریبا در دقیقه دو مرتبه شدم ..بعد از خوردن غذا .خوابیدم ک یک دفعه برا ی لحظه نفسم می‌گرفت تو همون موقع ها ضربان هم جا میفتاد.یک بار احساس کوبیدن قلب ب سینه هم داشتم ..از دیشب استرس گرفتم و ازتون راهنمایی میخام ..و اینکه نبض من مرتب روی شصت یا شصت و شش هست .
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما شنبه ۱۷ شهریور ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام اين تعداد نرماله ورزش رو ادامه بدين
 • تصویر کاربر بی دوشنبه ۱۱ بهمن ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 154 مشاهده پرسش
  ۷۵روزپیش مادرم که ۵۵سالشه سکته مغزی کرد(لختگی)چرا بعد این مدت حس سمت راست بدنش وتکلمش کامل برنگشته .الانم تحت درمانه وپلاویکس واسپرین همزمان مصرف میکنه در ضمن چندین ساله که دیابت دارن وسه نوع قرص دیابت مصرف می کنه ولازم به ذکر است بدانید کهروز سکته فشارش۲۱ بود که الان دونوع قرص فشاراملودیپین ولوزارتان واتورواستاتین مصرف می کنه لطف کنید راهنمایی کنین که چه کارهایی انجام بدیم که دوباره براش پیش نیادوایا امکان داره عامل سکته قلبش باشه واینکه پلاویکس راچه مدت مصرف کنه;ممنون میشم راهنمایی بفرمایید باتشکر
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما دوشنبه ۱۱ بهمن ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام فشار خون را بخوبي كنترل كنيد مداوم پلاويكس مصرف نمايند
درحال دریافت اطلاعات