بهترین حالت بدن برای یک خواب بهتر

تا حالا فکر کرده اید در چه حالتی می خوابید؟ آیا عادت دارید به پشت بخوابید، یا روی شکم، به پهلو یا جنینی؟ باید بدانید که وضعیت خوابیدن در کیفیت خواب و حتی سلامتی بدن تاثیر دارند.

به گزارش نبض ما به نقل از تبیان، اگر از بیخوابی و بدخوابی رنج می برید و یا می خواهید وضعیت خوابیدن تان را اصلاح کنید، بهتر است به حالت بدن تان در رختخواب بیشتر دقت کنید و وضعیتی را انتخاب کنید که بدون ایجاد فشار، شما را به خواب راحتی ببرد. در این مطلب به شما خواهیم گفت بهترین وضعیت خوابیدن بهتر کدام است.

بهترین وضعیت خوابیدن

نمی توان به طور قطعی از یک وضعیت خوابیدن ایده آل و یا وضعیت نامناسب برای خوابیدن صحبت کرد. در گام اول برای داشتن خوابی راحت باید شرایط مناسبی فراهم کنید و در وضعیتی قرار بگیرید که به آن عادت دارید و در آن راحت هستید.

بسیاری از افراد موقع خوابیدن، به پهلو برمی گردند یا در حالت جنینی یعنی جمع کردن زانوها داخل شکم می خوابند. البته اگر در این وضعیت به خواب می روید بدون شک صبح خواهید دید که در وضعیت خوابیدن دیگری بیدار می شوید، چون تقریبا همه بعد از به خواب رفتن در رختخواب جا به جا می شوند و همان وضعیت ابتدایی را حفظ نمی کنند.

در واقع وضعیت خوابیدن ابتدایی فقط در فاز اول خواب یعنی خواب سبک حفظ می شود. سپس به تدریج که خواب عمیق می شود و بدن رها می شود، بدون اینکه متوجه باشیم جا به جا می شویم. به همین دلیل می گوییم که نمی توان برای همه یک نسخه واحد پیچید. برای داشتن خوابی راحت بهتر است ابتدا وضعیتی که به آن عادت دارید را انتخاب کنید.

وضعیت خوابیدن به پشت، باعث تنفس بهتر می شود

بدن ما زمانی که به خواب عمیق فرو می رود، به طور طبیعی به پشت بر می گردد. به خاطر اینکه این وضعیت، مناسب ترین وضعیت برای تنفس راحت است. علاوه بر این، خوابیدن به پشت یکی از ارگونومیک ترین وضعیت ها برای راحتی پشت محسوب می شود. تنها مشکلی که به پشت یا همان طاقباز خوابیدن دارد این است که باعث شل شدن عضلات و عضله زبان شده و به همین دلیل باعث خر و پف می شود.

alvas2

وضعیت خوابیدن به پهلو، برای گوارش بهتر

به عقیده متخصصان، افرادی که دچار مشکلات گوارشی یا ریفلاکس اسید معده هستند، به پهلو بخوابند. بهتر است به پهلوی چپ بخوابید، چون معده در قسمت چپ بدن قرار دارد و اگر روی دنده راست بخوابید، محتویات آن سنگین تر خواهد شد. بنابراین اگر غذای سنگینی میل کرده اید و می خواهید راحت تر بخوابید، حتما به دنده چپ بخوابید. خانم های باردار نیز برای داشتن خوابی راحت بهتر است به پهلو بخوابند.

قرار دادن بالش کوچکی زیر پاها، برای بهبود جریان خون

اگر پاهایتان ورم کرده است و احساس بیقراری می کنند، بهتر است آنها را کمی بالاتر از سطح بدن نگه دارید تا خون به راحتی برگشت داده شود. برای این کار می توانید زیر تشک تخت تان یک عدد کتاب بزرگ قرار دهید تا چند سانتی متر بالا بیاید. یا اینکه یک بالشت کوچک زیر پاهایتان بگذارید.

تنها مشکل وضعیت خوابیدن در این حالت این است که ممکن است باعث بروز اندکی ریفلاکس معده شود. اگر جزو افرادی هستید که از ریفلاکس معده رنج می برید، باید سعی کنید که سر و بالاتنه تان نیز به میزان فقط چند سانتی متر بالاتر قرار بگیرند. بهترین وضعیت خوابیدن برای این افراد این است که سر و پاهایشان کمی بالا قرار بگیرد.

سر روی بالشت مناسب برای خوابی راحت

فرقی نمی کند جنس بالشت چه باشد، مهم این است که بالش تا اندازه ای سفت باشد که سر بیش از اندازه در آن فرو نرود، بخصوص اگر عادت دارید به پهلو بخوابید. بالشتی که انتخاب می کنید نباید زیاد نازک یا بلند باشد، چون لازم است ستون فقرات در خط صافی قرار بگیرد. در واقع باید بر حسب وضعیتی که می خوابید ضخامت آن را تنظیم کنید، به عنوان مثال بالشت های کم حجم تر و کوتاه تر برای افرادی که روی شکم یا پهلو می خوابند مناسب ترند.

توصیه می کنیم حین خرید بالشت، آن را در مغازه امتحان کنید. بالشتی خریداری کنید که با آن احساس راحتی بیشتری دارید. یادتان باشد که هر بالشتی باید بعد از حداکثر دو ماه عوض شود. مدت زمان تعویض تشک نیز ۵ تا ۱۰ سال یکبار است. چون استفاده از بالشت و تشک بیش از این زمان باعث می شود که فرم و قابلیت حفاظتی خود را از دست بدهند.

cv470y3wgaatdmm

خوابیدن روی شکم، ممنوع

اگر حالت راحت و مورد علاقه تان برای خوابیدن دمر خوابیدن است، عیبی ندارد. اما بهتر است بدانید که در حالت کلی این وضعیت خوابیدن باعث تشدید دردهای کمری می شود، چون باعث تشدید گودی کمر و فشار به عضلات ذوزنقه ای می شود. در صورت احساس درد بهتر است که عادت به شکم خوابیدن را ترک کرده و در وضعیت راحت تری قرار بگیرید.

فیزیوتراپ یا متخصص استخوان می تواند توصیه های بهتری برای تسکین درد بر حسب شرایط بدنی تان ارائه دهد، به عنوان مثال می توانید به پشت یا به پهلو دراز بکشید، یک کوسن زیر زانوها یا بین زانوها قرار دهید. این کار باعث کاهش فشار می شود. همچنین می توانید یک کوسن کوچک زیر قسمت انتهایی کمرتان قرار دهید.

توصیه می کنیم از جمع کردن بیش از اندازه پاها به داخل شکم خودداری کنید. بهتر است زانوها در زاویه ۹۰ درجه قرار بگیرند. لازم است که از خوابیدن به پهلو یا شکم در وضعیتی که یک پا بالاتر از دیگری باشد، خودداری کنید.


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. saeed می‌نویسد

    ﺑﻬﺘﺮ آن اﺳﺖ ﻛﻪ ﻧﺨﺴﺖ ﺑﺮ ﭘﻬﻠﻮی راﺳﺖ و ﺑﻌﺪﺑﺮ ﭘﻬﻠﻮی ﭼﭗ ﺑﺨﻮاﺑﻴﻢ ﻛﻪ اﻳﻦ دﺳﺘﻮرﻃﺐ وﺷﺮﻳﻌﺖ اﺳﺖ . اﮔﺮ ﻧﺨﺴﺖ ﺑﺮ ﺷﻜﻢ ﺑﺨﻮاﺑﻴﻢ ﺣﺮارت ﻏﺮﻳﺰی ﻣﺘﻮﻗﻒ، ﺟﻤﻊ وﺗﻜﺜﻴﺮ ﻣﻲ ﺷﻮد و در ﻫﻀﻢ ﻣﺪدﻛﺎر اﺳﺖ . ﺧﻮاب ﺑﺮ ﭘﺸﺖ ﺑﺴﻴﺎر ﺑﺪ اﺳﺖ و ﺑﻴﻤﺎری ﻫﺎی ﻧﺎﻣﻄﻠﻮﺑﻲ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺳﻜﺘﻪ و ﻓﺎﻟﺞ وﻛﺎﺑﻮس از آﺛﺎرآن اﺳﺖ، زﻳﺮا ﻣﻮاد دﻓﻌﻲ را ﺑﻪ ﺳ ﻮی ﻋﻘﺐ ﻣﻲ راﻧﺪ و اﻳﻦ ﻣﻮاد راه و ﻣﺠﺮارا ﻛﻪ در ﺟﻠﻮ واﻗﻊ و ﻋﺒﺎرت از ﺳﻮراخ ﺑﻴﻨﻲ وﻛﺎم دﻫﺎن اﺳﺖ ﮔﻢ ﻣﻲ ﻛﻨﻨﺪ. ﺑﻴﻤﺎران ﺑﺴﻴﺎر ﻧﺎﺗﻮان از آن روی ﺑﺮ ﭘﺸﺖ ﻣﻲ ﺧﻮاﺑﻨﺪ ﻛﻪ ﻣﺎﻫﻴﭽﻪ و اﻧﺪاﻣﺸﺎن ﺑﺮ اﺛﺮ ﻧﺎﺗﻮاﻧﻲ ﺗﺤﻤﻞ ﭘﻬﻠﻮ ﺑﻪ ﭘﻬﻠﻮﺷﺪن ﻧﺪارﻧﺪ و ﺑﺨﺸﻲ از ﺑﺪن ﻛﻪ ﻗﻮی ﺗﺮ از ﻫﻤﻪ اﺳﺖ ﭘﺸﺖ اﺳﺖ و ﺑﻨﺎﺑﺮاﻳﻦ ﺧﻮد را ﭘﺸﺖ ﻣﻲ اﻧﺪازﻧﺪ .ﻫﻤﭽﻨﻴﻦ ﻛﺴﺎﻧﻲ ﻛﻪ ﺑﺎدﻫﺎن ﺑﺎز ﻣﻲ ﺧﻮاﺑﻨﺪاز آن اﺳﺖ ﻛﻪ ﻣﺎﻫﻴﭽﻪ ﻫﺎی ﺟﻤﻊ ﻛﻨﻨﺪه آرواره ﻫﺎ در آن ﻫﺎ ﻧﺎﺗﻮان اﺳﺖ و از ﻋﻬﺪه ﻛﺎر ﺧﻮد ﺑﺮﻧﻤﻲ آﻳﻨﺪ …. منبع کتاب ابن سینا فن سوم…. .

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم