مثانه را بد عادت نکنید

برخی افراد هستند که پشت سر هم نیاز به دستشویی و دفع ادرار پیدا می کنند. تکرر ادرار از چه ناشی می شود؟ آیا به دلیل کوچک بودن مثانه است؟ آیا ممکن است پای یک بیماری پنهان در میان باشد؟

به گزارش نبض ما به نقل از تبیان، در این مطلب شما را با عواملی که باعث می شوند تا فرد به دفعات بیشتری نیاز به دستشویی داشته باشد و به تکرر ادرار دچار شود، بیشتر آشنا می کنیم.

تکرر ادرار و مشکل پروستات

یکی از مسائلی که باعث می شود آقایان تکرر ادرار داشته باشند، مربوط به پروستات آنها است. با افزایش سن، آقایان بیشتر در معرض بزرگی خوش خیم پروستات قرار می گیرند. این بزرگی خوش خیم عوارضی تکرر ادرار ایجاد می کند.

پروستات در زیر مثانه و اطراف کانال مجاری ادرار قرار دارد که ادرار را از مثانه به سمت بیرون هدایت می کند. در صورت بزرگی پروستات، این غده ورم می کند و به کانال فشار آورده و در نتیجه ادرار کمی عبور می کند. بنابراین مثانه به طور کامل تخلیه نمی شود. در نتیجه فرد تکرر ادرار پیدا می کند.

مثانه تان بد عادت شده است

ریتم مناسب برای رفتن به دستشویی هر چهار تا پنج ساعت یکبار است. در این صورت مثانه با حجم حداکثر ۴۵۰ تا ۵۰۰ سانتی مترمکعب پر می شود. برخی افراد بر حسب عادت به محض اینکه احساس دستشویی پیدا می کنند خود را به توالت می رسانند. در صورتی که باید منتظر ماند تا مثانه به طور کامل پر شود.

چگونه این عادت را تغییر دهیم؟

برای اینکه بدعادتی مثانه تان را اصلاح کنید بهتر است زمانی که احساس کردید مثانه تان نیاز به تخلیه دارد ۱۰ دقیقه صبر کنید و تمرین کنید تا با کوچک ترین نیاز به دستشویی نروید. در غیر این صورت مثانه تان با تجمع کمترین میزان ادرار شما را وادار به تخلیه خواهد کرد. همانطور که نگه داشتن طولانی مدت ادرار مضر است، به همان میزان نیز زود به زود رفتن به دستشویی مثانه را تنبل می کند.

عفونت مثانه گرفته اید

ادراری که در کلیه ها ساخته می شود و از مثانه خارج می شود یک ترکیب کاملا استریل است. در صورت بروز عفونت مجاری ادراری یا عفونت مثانه (سیستیت)، یک عامل عفونی است مانند باکتری ای کولای در ادرار نفوذ کرده و رشد می کند. سپس این عامل عفونت، در مجاری ادراری پخش می شود.

bladder-infection-in-men-320x320

چرا نیاز به ادرار کردن افزایش می یابد؟

عفونت ادراری مسئله رایجی است و موارد خفیف آن به خودی خود برطرف می شود. در صورتی که این عفونت دردناک و جدی باشد، مثانه را تحریک کرده و نیاز به ادرار کردن را افزایش می دهد و تکرر ادرار رخ می دهد.

البته در صورت بروز این مشکل، حجم ادرار دفع شده زیاد نیست و در حد چند قطره تولید می شود. بنابراین در گام اول باید مشکل ریشه یابی شود.

مثانه تان خیلی کوچک است

برای اطلاعات بیشتر در مورد این بیماری و درمان آن به وب سایت دکتر ناطق مراجعه نمائید

دکترشهریار ناطق متخصص ارولوژی
 

نیاز مکرر برای رفتن به دستشویی می تواند در اثر کوچکی بیش از اندازه مثانه باشد. اگرچه این مسئله نادر است، اما مثانه برخی افراد فقط ۱۵۰ تا ۲۰۰ سانتی متر مکعب (حجم طبیعی مثانه ۴۵۰ تا ۵۰۰ سانتی متر مکعب) گنجایش دارد.

می توان با کمک روش هایی مثانه را بازتر کرد. این روش شامل پر و خالی کردن مکرر مثانه است. البته بهتر است به متخصص اورولوژی مراجعه کنید تا توصیه های لازم را به شما ارائه دهد.

سنگ یا پولیپ مثانه

پولیپ مثانه همان تومورهای خوش خیمی است که در آقایان و خانم ها باعث بروز اختلال در ادرار کردن و احساس سوزش در حین خالی شدن مثانه می شود. این مسئله که معمولا به دلیل مصرف دخانیات ایجاد می شود، نیاز به دفع ادرار را افزایش می دهد.

سنگ مثانه از سفت شدن مواد معدنی موجود در ادرار شکل می گیرد. این سنگ ها باعث بروز التهاب و عفونت ادراری شده و به این دلیل نیاز به دفع ادرار را افزایش می دهند.

از هوای گرم وارد هوای سرد می شوید

سرما و بخصوص تغییر دمای ناگهانی از گرما به سرما باعث ایجاد احساس نیاز به ادرار می شود.

تغییر ناگهانی دمای هوا باعث تحریک مثانه می شود. در واقع دیواره عضلانی مثانه بدون اینکه پر شده باشد، به طور ناگهانی منقبض می شود و این مسئله باعث نیاز فوری و مکرر به دفع ادرار می شود. البته این مسئله اغلب موقتی است و زیاد طول نمی کشد.

بیش از اندازه مایعات می نوشید

مثانه در حالت طبیعی گنجایش ۴۵۰ تا ۵۰۰ سانتی متر مکعب ادرار را دارد. زمانی که مثانه پر می شود منقبض شده و مجرای ادرار شل می شود. این مسئله نیز باعث خالی شدن مثانه می شود. در برخی افراد این پدیده بیش از حد طبیعی آن بروز می کند، یعنی هر سه ساعت یکبار این پروسه تکرار می شود. البته جای نگرانی نیست و دلیل آن صرفا به مصرف زیاد مایعات مربوط می شود.

در حالت کلی مصرف روزانه یک و نیم لیتر آب توصیه می شود تا سلامت عمومی بدن تامین شود، اما افرادی که همواره یک بطری آب دم دست دارند و در محیط کار، موقع ورزش و غیره آب می نوشند، بیش از این میزان مایعات دریافت می کنند. البته این عادت برای سلامتی مفید است، اما مشکل این است که فرد را به تکرر ادرار می اندازد.

بنابراین اگر اهل نوشیدن مایعات زیادی هستید و از توالت رفتن زیاد شاکی شده اید، بهتر است در گام اول کمی میزان مایعات مصرفی تان را کاهش دهید تا تکرر ادرار نگیرید.

مضطرب هستید

برای همه پیش می آید که در زمان های خاصی از زندگی مانند امتحان و غیره دچار استرس شوند و تکرر ادرار پیدا می کنند. استرس باعث افزایش نیاز به تخلیه مثانه می شود.

استرس باعث فعال شدن مثانه می شود و این عضو بدون اینکه پر شده باشد، به صورت غیرقابل کنترلی منقبض می شود. به عقیده متخصصان در مواقع استرس نیاز به دستشویی رفتن به طور متوسط به بیش از هشت بار در شبانه روز افزایش می یابد. البته این مسئله نیز موقتی است و با برطرف شدن استرس از بین می رود. اما اگر شرایط استرس زا حاد و زیاد باشد، مشکل نیز تشدید می شود.


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مجید چهارشنبه ۲ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام ۴ ماه پیش عمل واریکوسل گرید ۳ انجام دادم الان بعد ۴ ماه عود کرده با سونوگرافی و معاینه متخصص مشخص شد ک ریفلاکس وریدی ۶ نیز دارد ...الان باید دوباره عمل کنم؟یا میشه چندین ماه بعد عمل کنم؟دلیلش چیه که عود کرده ..چون استراحتم داشتم..‌با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲ آبان ۹۷( 1 سال پیش)

   با سلام اگه آزمایش اسپرم نرمال هستش نیازی به جراحی نیست

 • تصویر کاربر م دوشنبه ۹ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  چند وقت که خارش ناحیه تناسلی داشتم که متوجه شدم لکه سفید رنگ و کوچکی زیر بیضه قرار دارد که باعث خارش شدید میشه. و با کرم موضعی که از دکتر گرفتم دیگه خارش به طور کامل قطع شد ولی اینبار همان لکه روی الت به وجود اومد ..میخواستم بدونم این لکه ها چیه ؟ و چرا تکثیر میشه و راه درمان قطعی داره؟چطوری میشه پیشکیری کرد؟ و خطرناک هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۹ مهر ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام،براي تشخيص ضايعات پوستي نيازمند تصوير ضايعه هستيم

 • تصویر کاربر علیرضا دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  مصرف مکمل ورزشی ویو برای کبد چرب ضرر دارد آیا؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،خير
   فقط در صورت مشكل كليوي،بالا بودن كراتينين و يا اسيد اوريك استفاده نكنيد

   دکتر شهریار ناطق
   جراح کلیه و متخصص ارولوژی

   https://drshnategh.com
 • تصویر کاربر هادی شنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلا بنده دیابت دارم ک در حدود یکسال است دچار اختلال نعوظ. و بی میلی شدم ایا درمان پذیره 33 سال سن دارم اگه درمان پذیره باید به چ پزشکی مراجعه کنم
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما شنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،ديابت با تاثير روي عروق سبب اختلال در نعوظ ميشود
   لطفا" يك سونوگرافي رنگي از عروق الت با تزريق پاپاورين انجام دهيد و با جواب ان به مطب بنده مراجعه كنيد
   www.Drshnategh.com
 • تصویر کاربر شاهین سه شنبه ۲۸ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من 48 سال دارم و در هنگام احساس نیاز به دفع ادرار به حالت بسیار نا خوش آیند و تهاجمی احساس سوزش می کنم بطوریکه در مواقعی کنترل ادار برایم بسیار سخت می شود و گاهی بصورت قطره ای مخصوصا در صبح ادرار دفع می شود.
  من در خارج از کشور زندگی می کنم و به متخصص هم مراجعه کرده ام و ‌‌آنها ضمن کنترل پروستات و مثانه من و آزمایش های مختلف هیچ گونه بیماری مثانه و یا بزرگی پروستات مشاهده نکرده اند.
  با اندازه گیری های مختلف که من در طول دو هفته و به دستور پزشک انجام داده ام تا میزان 50 میلی لیتر در مثانه مشکلی ندارم اما پس از این میزان همان حس ناخوشایند و تهاجمی دفع ظاهر می شود.
  متاسفانه دارویی هم که تجویز کردند هیچ کمک خاصی نکرد و تنها سبب خشکی دهان و بزاق شد.
  پزشک اذعان کرد شاید این مشکل ادامه اثرات و تبعات بیماری فلج اطفال که من در چهار ماهگی دچار آن شدم باشد.
  آیا شما می توانید لطف فرموده و راهنمایی کنید تا بر این مشکل فائق شوم.
  با تشکر
  لطف با ایمیل به من پاسخ دهید.
  شماره موبایل ساختگی است چون من در ایران نیستم.
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما سه شنبه ۲۸ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،بهتره نوار مثانه انجام بديد و بعد قضاوت كنيم
درحال دریافت اطلاعات