احساس وجود توده در گلو نشانه چیست؟

احساس وجود توده در گلو را گلوبوس می گوییم. گلبوس عبارت است از احساس وجود یک لقمه یا فشار (بغض مانند) در گلوکه با بلع آب دهان از بین نرفته و همچنان ادامه می یابد.

گردآوری- نبض ما

بیمار مبتلا به گلوبوس هیچگونه مشکلی از نظر بلع غذا ندارد و معمولاً حالت توده در گلو سر میز غذا یا سر سفره فراموش شده و احساس نمی شود. احساس توده در گلو معمولاً در افرادی بوجود می آید که تحت فشار روحی هستند و مکانیسم ایجاد آن افزایش انقباض (تونوسیته) اسفنکتر فوقانی مری می باشد.

علت احساس فشار در ناحیه گلو

برخی دلایل وجود دارد که منجربه گرفتگی در گلو می شود ، این دلایل عبارتند از:

۱- ترش کردن

اگر ماهیچه های دو طرف مری و معده شما به درستی منقبض نشوند، باعث شده تا اسید معده شما به سمت مری برگردان و سبب احساس سوزش در گلو و احساس گیر کردن غذا در گلو شود.

۲- عفونت

عفونت هایی نظیر ورم لوزه و گلو درد هم این نوع گرفتگی واحساس خفگی را به وجود می آورند.

۳- واکنش های حساسیت زا

در بعضی از افراد هنگامی که سیستم ایمنی بدن شما ماده ای را که خطری ندارد اشتباه تشخیص دهد، مثل بادام زمینی، بدنتان حساسیت نشان داده و این حساسیت به شکل های مختلف بروز می کند و بعضی موارد منجربه گرفتگی و ایجاد خفگی در گلو می شود.

۴- اضطراب

گرچه اضطراب واکنشی احساسی است ، ولی می تواند عامل علائم فیزیکی نظیر گرفتگی گلو شود.

۵- تورم تیرویید

غده ی پروانه ای شکل تیرویید هورمون هایی ترشح می کند که متابولیسم بدن شما را کنترل می کنند. تورم این غدد می تواند احساس خفگی ایجاد کرده و حتی بلعیدن را برای شما مشکل ساز کند.

آیا احساس توده در گلو ، اشکال در بلع غذا است؟

احساس توده در گلو را نباید با اشکال در بلع (دیسفاژی) اشتباه کرد. اشکال در بلع علامت مهمی است که در آن شخص هنگام بلع مایعات یا غذای جامد مشکل دارد و یا این که مجبور است لقمه را با آب فرو دهد. دیسفاژی علل مختلفی دارد که بعضی از آنها مانند سرطان مری خطرناک می باشد، درحالی که گلبوس علامت بیماری خطرناکی نیست.

بعضی از افراد مبتلا به بیماری برگشت محتویات معده به مری هم ممکن است احساس توده در گلو کنند. پزشک معالج قبل از اینکه تشخیص توده در گلو را بدهد یک بررسی کامل از مری و گلو انجام می دهد، تا بیماری های دیگر را رد کند. چنانچه بیماری خاصی یافت نشد، تشخیص گلوبوس را می گذارد.

احساس توده در گلو

اشکال در بلع غذا

همان طور که گفته شد، گلوبوس اشکال در بلع غذا نیست. اشکال در بلع غذا به معنی احساس گرفتگی یا انسداد در مسیر عبور غذا از دهان، حلق یا مری است. بعضی بیماران یکسری نشانه های مشابه را با اشکال در بلع غذا اشتباه می گیرند در حالی که اشکال در بلع غذا با این نشانه ها فرق می کند. این نشانه ها از این قرار است:

بلع دردناک

به معنی احساس درد در هنگام بلع غذا است. در مواردی بلع دردناک به طور همزمان با اشکال در بلع وجود دارد ولی گاهی اوقات فقط در هنگام بلع غذا درد احساس می شود و اشکال در بلع وجود ندارد و غذا به راحتی از مسیر حلق و مری عبور می کند.

احساس توده در گلو

در این حالت نیز هنگام بلع غذا اشکالی وجود ندارد ولی بیمار به طور مداوم و بدون ارتباط با غذا خوردن احساس می کند که توده ای در گلویش گیر کرده است یا در ناحیه گلو احساس گرفتگی و فشار می کند.

مشکل بلع

ترس از غذا یا ترس از بلع غذا

در این موارد بیمار به علت ناراحتی هایی که متعاقب غذا خوردن یا بلع ایجاد می شود از غذا خوردن یا بلع غذا امتناع می کند. مثلا در کم خونی روده همیشه حدود ۲۰ دقیقه پس از صرف غذا درد شدید شکم به وجود می آید. بیمار به منظور جلوگیری از بروز درد شکم از غذا خوردن می ترسد یا در بیماری هایی نظیر هاری، کزاز و فلج حلقی در هنگام بلع غذا ماده غذایی وارد مجاری تنفسی و موجب تنگی نفس شدید و احساس خفگی بیمار می شود. به همین جهت بیمار از بلع غذا بسیار نگران است.

احساس پری در ناحیه بالای شکم

این حالت نیز همراه با انسداد یا اشکال در مسیر عبور غذا نیست بلکه متعاقب صرف غذا یا بلع هوا احساس پری و تورم به وجود می آید.

انواع بلع مشکل

انتقال طبیعی ماده غذایی در مسیر بلع بستگی به اندازه لقمه غذا، قطر مسیر بلع، حرکات انقباضی مسیر و باز شدن طبیعی و به موقع اسفنکترها یا دریچه های ورودی (فوقانی) و خروجی (تحتانی) مری دارد. به طور کلی دو نوع اشکال در بلع وجود دارد:

درمان های طبیعی برای گلو درد

 

 

۱- اشکال مکانیکی

اشکال مکانیکی زمانی است که مجرای داخلی حلق یا مری مسدود یا جدار حلق و مری دچار آسیب مکانیکی شده یا مسیر عبور غذا از بیرون تحت فشار قرار گرفته است. نمونه های عوامل و بیماری های موجد اشکال مکانیکی بلع از این قرار است:

 • لقمه بزرگ غذا
 • جسم خارجی بلعیده شده
 • التهاب و تورم شدید حلق و مری به علت ویروس، باکتری، قارچ، مواد سوزان، حرارت، …
 • حلقه ها و پرده های مسیر بلع
 • تنگی خوش خیم ناشی از زخم مری، سابقه مصرف مواد سوزان یا قرص
 • تنگی بدخیم ناشی از سرطان مری، لنفوم
 • دیورتیکول زنکر خیلی بزرگ
 • غده تیرویید خیلی بزرگ

۲- اشکال حرکتی

اشکال حرکتی زمانی است که حرکات انقباضی مسیر بلع دچار مشکل شود یا اسفنکتر های ورودی و خروجی مری به موقع و به میزان کافی باز نشود. نمونه های بیماری های موجد اشکال حرکتی بلع عبارت است از:

 • سکته مغزی
 • فلج اطفال و عوارض بعدی آن
 • پلی میوزیت
 • اسکلرودرمی
 • آشالازی
 • اسپاسم منتشر مری

درمان توده در گلو

احساس توده در گلو نیاز به درمان خاصّی ندارد و  اطمینان بخشیدن به بیمار و رفع مشکلات تنش های روحی به بیمار کمک می کند. گاهی دارو های ضد افسردگی نیز تجویز می کنند. آزمایش خاصی برای تشخیص گلوبوس وجود ندارد. عکس گردن یا رادیو گرافی مری نرمال گزارش می شود.

 

احساس وجود توده در گلو نشانه چیست؟
3.9 (78.52%) 27 رای

ساختمان پزشکان

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.