سمی بودن لاک ناخن جیغ می زند؟

رنگ ها از جذابیت زیادی برخوردارند و بسیاری از خانم ها با آوردن انواع نقش و نگارها روی ناخن های خود، زیبایی ناخن های خود را دوچندان می کنند. برخی از مارک های نامعتبر و غیراستاندارد لاک ناخن می توانند برای سلامت مضر باشند.

گردآوری-نبض ما

دکتر سونیا لاندر، محقق و پژوهشگر مواد سمی در موسسه واچ داگ در واشنگتن می گوید: «گاهی ممکن است لاک ناخن حاوی موادی باشد که اثری منفی روی سلامت بدن دارند. بعضی از موادی که درون لاک های ناخن وجود دارد می تواند باعث به وجود آمدن مشکلاتی چون سرطان، ناراحتی های قلبی، نازایی، اختلالات تیروئیدی و بعضی از آلرژی ها شود.» به همین دلیل بسیار مهم است که لاکی مرغوب و با مارکی معتبر بخرید.

مارک های غیرمعتبر را چگونه بشناسید

تولیدکنندگان لاک ناخن باید قوانین سازمان غذا و دارو آمریکا(FDA) را رعایت کنند اما هستند تولید کنندگانی که تخلف کرده و محصولات خود را بدون هیچ استانداردی وارد بازار می کنند. اول از همه توجه کنید که تولیدکنندگان ملزم هستند حتما تمام مواد موجود در لاک را روی برچسب آن بنویسند و اگر چنین برچسبی نداشته باشد بهتر است از خریدن لاک ناخن صرف نظر کنید چون احتمالا مواد نامناسبی در آن وجود دارد که تولید کننده از درج آن خودداری کرده است. علاوه بر این نبودن برچسب مواد اولیه نشان دهنده غیرمعتبر بودن مارک تولیدکننده است.

دکتر سونیا لاندر ، محقق و پژوهشگر مواد سمی در موسسه واچ داگ در واشنگتن می گوید: «گاهی ممکن است لاک ناخن حاوی موادی باشد که اثری منفی روی سلامت بدن دارند.بعضی از موادی که درون لاک های ناخن وجود دارد می تواند باعث به وجود آمدن مشکلاتی چون سرطان، ناراحتی های قلبی، نازایی، اختلال های تیروئیدی و بعضی از آلرژی ها شود.»

لاک

واکنش های آلرژیک ناشی از لاک ناخن

تولوئن را در لاک می ریزند تا مواد موجود در لاک ناخن را در خود حل کند و لاک یکدست به نظربرسد، باعث می شود که رنگ لاک یک دست و صاف به نظر برسد اما همین ماده می تواند ضررهایی داشته باشد مثلا ممکن است موجب واکنش های آلرژیک شود و حتی گاهی ممکن است به دلیل تماس انگشتان با پلک چشم، باعث ملتهب شدن آنها شود. البته سازمان غذا و داروی آمریکاFDAمی گوید میزان کم این ماده ضرر چندانی ندارد.خوشبختانه این روزها تولید کننده های معتبر دیگر از این ماده استفاده نمی کنند.

ناگفته نماند اختلال رفتار، یکی از مهم ترین عوارض این ماده است. برخورد طولانی مدت با تولوئن علائم جسمی و روانی متعددی ایجاد می کند. پروفسور تی ای ویلانسون، مشاور ارشد سازمان غذا و داروی آمریکا، پس از بررسی نوار مغزی و معاینه بالینی افرادی که در معرض تولوئن قرار گرفته بودند، پی برد مبتلا به اختلال های بینایی، آسیب های عصبی و مخچه ای و اختلال در بخشی از راه های عصبی هستند.

گازهای سمی تنفس نکنید

ماده دیگری که شاید تا به حال درباره ضررهای آن شنیده باشید فرملدئید است، این ماده برای سفت و خشک شدن لاک ناخن استفاده می شود اما مشکل این ماده فرار بودن آن است و در نتیجه گاز حاصل از آن به راحتی در هوا پخش می شود و می تواند وارد هوای تنفسی شما شود. تنفس گاز ناشی از فرمالدئید می تواند یکی از عوامل ایجاد سرطان باشد. علاوه بر این سازمان غذا و داروی آمریکا FDA نیز اعلام کرده است فرمالئدئید می تواند واکنش های آلرژیک و حساسیتی ایجاد کند.

اثرات سمی لاک

به خصوص اگر با پوست تماس پیدا کند. FDA می گویدیکی از واکنش های آلرژیکی ناشی از این ماده التهابات پوستی است، همچنین تماس طولانی مدت با فرمالدئید می تواند ریسک ابتلا به تنگی نفس را نیز بالا ببرد. به همین دلیل معمولا مستعد آلرژی های مختلف هستید، بنابراین بهتر است لاکی بخرید که در آن فرمالدئید نباشد. پژوهشگران انجمن ملی مبارزه با محصولات شیمیایی آمریکا، پس بررسی 120 فرد مبتلا به سرطان بینی و گلو دریافته اند این افراد مدتی طولانی در معرض این حلال قرار داشته اند.

جنین شما در خطر است

دی بوتیل فتالات Dibutyl Phthalate یا DBP به عنوان یک براق کننده به انواع لاک ناخن اضاف همچنین این ماده مانع کنده شدن تکه ای لاک می شود اما قرار گرفتن در معرض این ماده می تواند روی عملکرد تیروئید تاثیر داشته باشد.محققان دانشگاه بوردو فرانسه هم با انتشار مقاله ای در مجله معتبر «لنست» اعلام کردند عوارض مصرف فرآورده های حاوی فتالات مرگبار است. فتالات و ترکیب های مختلفش، اثری شبیه به هورمون زنانه استروژن دارند. اگر خانمی باردار در معرض این ماده قرار گیرد، ممکن است جنین پسر او دچار مشکلاتی شود.

خطرات این ماده تا به حدی است که اتحادیه اروپا استفاده از این ماده را در محصولات بهداشت شخصی غیر مجاز اعلام کرده است به همین دلیل بهتر است به دنبال لاکی باشید که این ماده در آن موجود نباشد.

لاک هایی که می توانند آتش بگیرند

خیلی ازخانم ها آستون را به عنوان پاک کننده لاک ناخن می شناسند البته خیلی اوقات هم از این ماده برای رقیق کردن لاک های خشک استفاده می شود و تولیدکننده های بسیاری هم از آن در محصول خود استفاده می کنند اما باید بدانید تماس طولانی مدت با این ماده می تواند موجب مشکلات قلبی و ریوی و کبدی شود. علاوه بر اینها آستون به شدت قابلیت اشتعال دارد.

سازمان غذا و داروی آمریکا FDA اعلام کرده است که لاک ناخن اگر در کنار شعله اجاق گاز یا سیگار روشن یا اتوی داغ قرار بگیرد احتمال مشتعل شدن آنها بسیار زیاد است. به همین دلیل حتما باید همه انواع لاک ها را از هرنوع شعله و عامل سوزانده دیگر دور نگه داشت.

حساسیت به چشم می زند

بیش از 80 درصد آلرژی های چشمی زنان مربوط به حساسیت های ناشی از استفاده از لاک ناخن های حساسیت زا می شود چون دست ها در تماس مستقیم و دائم با پلک چشم هستند و باعث ایجاد آلرژی در چشم می شود اما خیلی اوقات گمان می شود این آلرژی ها به علت استفاده از مواد آرایشی چشم یا محصولات پوستی دیگر به وجود آمده اند. مواد بسیاری در لاک ناخن وجود دارد که می تواند عامل ایجاد آلرژی های مختلف شوند. وقتی در بدن آلرژی یا حساسیتی به وجود می آید تا عامل ایجادکننده آن مشخص نشود، مشکل برطرف نخواهد شد.

اگر بعد از استفاده از لاکی جدید در نواحی چشم ها و پلک ها حساسیت ایجاد شد، بلافاصله لاک را از روی ناخن ها پاک کنید بعد ناخن ها را با یک صابون ملایم و آب گرم بشویید تا باقی مانده مواد شیمیایی حاصل از لاک نیز شسته شود. اگر دچار یک حساسیت ملایم شده اید می توانید از کرم های هیدروکورتیزون استفاده کنید، البته به طور حتم مراجعه به پزشک راه حل مطمئن تری است.

خشکی ناخن

توصیه می کنیم برای حفظ بیشتر سلامت ناخن ها و جلوگیری از خشک شدن آنها قبل از لاک زدن روی ناخن های تان را مرطوب کننده بزنید .به یاد هم داشته باشید که در ماه بیشتر از دو بار از پاک کننده های لاک ناخن استفاده نکنید. پیشنهاد می کنیم از آستون برای پاک کردن لاک ناخن استفاده نکنید چون این ماده کوتیکول دارد و ناخن را خشک می کند. انواعی از لاک پاک کن های بدون آستون که حاوی روغن های خاص مانند آلوئه ورا باشند خشک کنندگی کمتری دارند.

خشکی ناخن

لاک های حساسیت زا

مواد عطری موجود در لاک های غیراستاندارد در هوا پخش می شود و به سمت چشم ها و صورت حرکت می کنند به خصوص اگر قبل ازخشک شدن کامل لاک، دست های تان را به صورت نزدیک کنید و همین می تواند برای صورت و چشم های شما مشکل ایجاد کند. به همین دلیل تا مطمئن نشده اید که لاک روی ناخن خشک نشده به آن دست نزنید و اگر عجله داشتید دست های تان را چند دقیقه زیر آب سرد بگیرید تا زودتر خشک شود . آب سرد باعث می شود لاک زودتر سفت شده و خشک شود.

نشانه های حساسیت ناشی از لاک ناخن عبارت است از قرمزی، خارش، کهیر، تورم، تاول و درد در ناحیه اطراف چشم ها البته گاهی همراه با این علائم سردرد نیز اضافه می شود که در این مواقع حتما به پزشک مراجعه کنید.

از لاک ناخن با کیفیت استفاده کنید

اگرکیفیت لاک شما خوب باشد و عاری از مواد شیمیایی مضر باشد ،تنها با کمی مراقبت همیشه ناخن هایی محکم و سالم خواهید داشت و در مقابل مصرف لاک های نامرغوب می تواند باعث خشک شدن ناخن و شکنندگی آنها شود و عوارض حساسیتی بر جا بگذارد. درون شیشه های لاک ناخن ، اغلب گلوله های نیکلی وجود دارد که به عنوان مخلوط کننده اجزای مختلف لاک هنگام تکان دادن عمل می کنند.

اشخاصی که نسبت به زیورآلات بدلی مانند النگو، گوشواره و گردنبند حساسیت دارند در برابر لاک هایی که دارای گلوله های نیکلی هستند دچار حساسیت های جدی خواهند شد.

لاک ناخن را با دندان پاک نکنید

موادی که بیشتر از همه موجب نگرانی می شوند عبارتند از: تولوئن، بوتیل استات واتیل استات (آستون) و دی بوتیل فتالات و….البته بیشترین خطر این ماده ها زمانی نیست که روی ناخن قرار دارند بلکه اگر به هر دلیل وارد دستگاه گوارش شوند می توانند بسیار خطرناک باشند و حتی گاهی مرگ ناشی از آنها نیز گزارش شده است. به همین دلیل به هیچ وجه لاک های روی ناخن خود را با دندان خراش ندهید.

سمی بودن لاک ناخن جیغ می زند؟
5 (100%) 1 رای

ساختمان پزشکان

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.