دلایل کاهش میل جنسی

کاهش میل جنسی در بسیاری از افراد اتفاق می‌افتد، اما معمولا از آن کم صحبت می‌کنند، به ویژه در مردها.

مردها از اینکه دیگران فکر کنند از نیروی مردانگی‌شان کم شده است، وحشت دارند. دلایل متفاوتی از جمله روحی و روانی وجسمی این مشکل را به وجود می آورد. بی‌میلی جنسی یا سرد مزاجی یعنی عدم‌تمایل و نداشتن میل و رغبت به جنس مخالف.

اولین چیزی که باید در نظر گرفت این است که یک عامل خاص در بی‌ میلی جنسی نقش ندارد، بلکه بی‌میلی جنسی یک مسئله چند بعدی است و باید از زوایای مختلف به آن نگاه کرد و از جنبه‌های مختلف فردی، بین‌فردی، روان‌شناختی، پزشکی، محیطی و… آن را بررسی کرد.

دلایل کاهش میل جنسی

کاهش تستوسترون

از هر ۱۰ مرد بالای ۴۵ سال، ۴ نفر به ترشح کم تستوسترون مبتلا می شوند و راه حل معمول آن جایگزینی تستوسترون است. البته این روش درمانی را همه پزشکان قبول ندارند ولی می تواند کاهش میل جنسی را درمان کند.

افسردگی و کاهش میل جنسی

مصرف داروهای ضد افسردگی، میل جنسی را کاهش می دهد و فرد را بیشتر به سمت افسردگی سوق می دهد. افرادی که مبتلا به این بیماری هستند، باید تحت نظر پزشک باشند و به تدریج از داروهای افسردگی بکاهند.

افسردگی زمستانی

کمبود خواب و کاهش میل جنسی

کمبود خواب، فرد را دچار خستگی و بی حوصلگی می کند و وقتی فرد استراحت کافی نداشته باشد، به فعالیت جنسی نیز علاقه ای هم نشان نمی دهد.

عدم اعتماد به نفس و کاهش میل جنسی

گاهی اوقات افراد نسبت به شکل و ظاهر بدن خود، احساس بدی دارند و فکر می کنند در مقابل همسرشان هیچ جذابیتی ندارند. به همین دلیل از داشتن رابطه گریزان می شوند.

مشکلات زناشویی

صمیمیت عاطفی یکی از عوامل داشتن رابطه جنسی بدون نقص است و کمبود آن روی رابطه، به ویژه در زن ها، اثر منفی می گذارد. زمانی که زن و شوهر به یکدیگر علاقه ای نداشته باشند و یا از همدیگر دلخور و عصبانی باشند، ممکن است، تمایل جنسی در آنها کاهش یابد.

بیماری های مقاربتی

رابطه الکل با کاهش میل جنسی

نوشیدنی های الکلی تاثیر بدی روی بدن گذاشته و میل جنسی را کاهش می دهد. بنابراین اگر می خواهید از قوای جنسی تان کم نشود، از این نوشیدنی ها دوری کنید.

اضطراب و کاهش میل جنسی

مشکلات و فشارهای ناشی از زندگی روزمره، وقتی از حد خود بگذرند، فرد را دچار اضطراب می کند و این موضوع می تواند روی توان جنسی افراد اثر منفی بگذارد.

یائسگی و کاهش میل جنسی

حدود نیمی از زنان به محض رسیدن به یائسگی، دچار کاهش میل جنسی می شوند. البته افزایش سن هم در از بین بردن اعتماد به نفس زن ها بی تاثیر نیست، زیرا آنها تصور می کنند که دیگر مانند قبل جذاب نیستند. این احساس آنها را گرفتار این مشکل می کند.

دوران یائسگی

بیماری عروقی

چندین اختلال عروقی در قالب مشکلات جنسی خود را نشان می دهد. به مرور زمان رگ های خونی را تحت تاثیر قرار داده ، شریان ها را سخت و باریک می کند و همین مسئله خون رسانی به دستگاه تناسلی را کاهش می دهد.این عارضه در مردان منجر به عدم توانایی نعوظ و در زنان منجربه عدم روانی دستگاه می شود. گزارش شده است که ۵۰ تا ۷۰ % از عدم توانایی نعوظ در مردان ناشی از اختلالات عروقی است.

دیابت

اغلب مشکلات جنسی ناشی از بیماری دیابت است که با مشکلات دیگری نظیر آسیب های عصبی و بیماری های عروقی همگام می شود. از جمله عوارض دیابت در مردان اختلال در نعوظ و انزال می باشد و در زنان این عارضه به شکل کاهش میل جنسی و یا عدم رسیدن به اوج لذت جنسی بروز می کند.

تاثیرات جانبی داروها

داروهای بیشماری هستند که چنین تاثیر ناخواسته ای رابه همراه خواهند داشت.علاوه بر داروهای ضد افسردگی که روی رسپتورهای سروتونین تاثیر می گذارد ، داروهای فشار خون و حتی داروهای ضد بارداری می تواند میل جنسی را تحت تاثیر قرار دهد.

خطرات استامینوفن کدئین

ام اس

این بیماری که باعث تخریب سیستم عصبی مرکزی می شود بر روی عملکرد آمیزش تاثیر می گذارد. عدم خشنودی از آمیزش و یا فقر میل جنسی و رسیدن به اوج لذت جنسی در زنان می تواند دال بر ابتلا به این بیماری باشد. بیماری های عصبی دیگری نظیر پارکینسون نیز چنین تاثیر مشابهی را بهمراه دارد.

آندومتروز

بیش از ۵ میلیون زن در شمال امریکا دچار این اختلال هستند. بیماری آندومتروز که بافت رحمی را تحت تاثیر قرار می دهد. علاوه بر این علائم دردناک این بیماری نظیر گرفتگی های شکمی دردناک، قاعدگی های شدید و درد مزمن لگنی امکان آمیزش را به سختی فراهم می کند و تجربه ای ناخوشایند خواهد بود.

کیست های تخمدانی

آمیزش های دردناک می تواند علامتی از کسیت های رحمی باشد. بیماری التهاب لگن و یا سرطان لگن نیز چنین علامتی را بهمراه دارد. به طور کلی آمیزش های دردناک را نباید نادیده گرفت.

اختلالات تیروئیدی

تیروئید غده ای پروانه ای در جلوی گردن می باشدکه نقش مهمی در حیات و سلامت فرد ایفا می کند.مدیریت فرآیند متابولیسم ، از دما تا وزن و همچنین سلامت جنسی از فعالیت های غده تیروئید می باشد. هر نوع اختلال در هورمون های تولیدی این غده باعث بروز مشکلاتی در نعوظ، انزال، تغییر میل جنسی و انگیختگی جنسی و رسیدن به اوج لذت در زنان می شود.

کم کاری تیروئید

خفگی در خواب

این اختلال که در آن تنفس به مدت ۱۰ ثانیه متوقف می شود و این روند مرتب در خواب تکرار می شود منجر به بروز مشکلات جنسی در مردان می شود.مشکلاتی از قبیل انگیختگی جنسی و یا اختلال نعوظ از عوارض جانبی این مشکل می باشد.

برقراری رابطه در شرایط روانی نامناسب و الگوهای تکراری

پایان یک روز کاری پرتنش و هنگامی که هر دو نفر از فرط خستگی به زور بیدار مانده‌اند، آیا زمان مناسبی برای هم‌بسترشدن است؟ متاسفانه اکثر زوج‌ها با وجود خستگی جسمی و روانی حتی زمانی که آمادگی لازم را ندارند، تنها برای این‌که انجام وظیفه کرده باشند یا ترس از این‌که مبادا همسرشان را ناراحت کنند، این کار را انجام می‌دهند.

دیدگاه فرد نسبت به رابطه جنسی

برای نمونه این‌که مردان تصور کنند در هر شرایطی باید آمادگی برقراری رابطه زناشویی را داشته باشند یا با تماشای فیلم‌های جنسی تصورکنند آن‌ها نیز باید دارای چنین توانایی‌هایی اغراق‌آمیز و غیرطبیعی باشند باعث می‌شود به مرور زمان نسبت به توانمندی خود شک کنند و عزت‌نفس جنسی‌شان کاهش یابد. از طرفی برخی از زنان فکر می‌کنند که زن باید حتی در مسایل زناشویی حجب و حیا را رعایت کند، هیچ وقت اشتیاق یا علاقه به داشتن رابطه با همسر را نشان ندهد و پیش‌قدم نباشد و برای زنِ خوب‌بودن باید نقشی منفعل در رابطه داشته باشد.

سرپرستی و کاهش

نگهداری از کودک خردسال یکی از دلایلی است که پدر یا مادر را به داشتن رابطه جنسی بی علاقه می کند. البته خود سرپرستی، مشکلی محسوب نمی شود. در واقع نداشتن زمان هنگام مراقبت از بچه، تا اندازه ای از صمیمیت کاسته و به تدریج میل جنسی را کاهش می دهد. بنابراین زن و مرد باید هراز گاهی برای مراقبت از فرزند یا فرزندان کوچک خود، از کسی کمک بگیرند و برای کنار هم بودن، وقت بخرند.

چاقی و کاهش میل جنسی

بیش از حد چاق بودن، موجب عدم لذت از فعالیت جنسی و ایجاد مشکلاتی در عملکرد می شود. البته دلیل اصلی آن هنوز کاملا مشخص نیست اما ممکن است به اعتماد به نفس، روابط مملو از نارضایتی، اثر برخوردهای نامناسب دیگران نسبت به چاقی فرد و دیگر مسائل روانشناختی مربوط باشد.

5/5 - (15 امتیاز)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
 1. محمد می‌نویسد

  سلام مدتی هست که گرفتار مصرف مواد مخدر میباشم مثل شیشه مدتی که مشکل بی خوابی داشتم بهدکتر مراجعه کردم بهامید ترک مقدارقرص الپرازلام تجویز کرد چندماه استفاده کردم الان میل جنسیم آمده پایین نمیتوانم موندم چه کار کنم باتشکر ممنون

  1. سپیده مجدیان می‌نویسد

   تو گام بعدی حالا باید الپرازالام رو ترک کنی .. که اونم روش خودش رو داره و حتما زیر نظرپزشک اینکار رو انجام بده

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر هدی سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 143 مشاهده پرسش
  سلام روز بخیر.مهدی 33 ساله مدت 10سال هست که بدنسازی میرم.و 10سال پیش هم تصادفی داشتم که از ناحیه کمر مهره های 4 و 5 کمی جا به جا شده بودن که با استفاده از یومیهوتراپی به حالت اول برگشتن.در ام آر آی هم وضعیت آن دو مهره نرمال دیده میشه.اما هنگام نعوظ گاهی دچار مشکل میشم و حتی گاهی وسط رابطه نعوظ از بین میرود.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 4 سال پیش)

   سلام
   ورزش و ارتقای روابط عاطفی با همسر و کاهش استرس و مشغله های فکری و فشار کاری به کیفیت سکس کمک می کند
   گاهی از نصف قرص ویزارسین ۵۰ میلی یکساعت قبل از سکس هم می توانید استفاده کنید.

 • تصویر کاربر سپیده سه شنبه ۱۷ مهر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 149 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  ممنون بابت سایتتون و اطلاع رسانیتون
  ببخشید یه سوال داشتم خدمتتون
  خواستگارم که 37 سالتوشه و گرفتگی رگ داشتن و درد زیاد داشتن خیلی بستری می شدن اخرش امسال انژوگرافی کردن.
  خواستم بدونم احتمال داره باز تو اینده رگاشون بگیره و نیاز به عمل باشه.یا مشکل دیگه براشون پیش بیاد.می ترسم باز حالش بد شه ?
  توروخدا جواب بدین خیلی مهمه?
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین نجفی سه شنبه ۱۷ مهر ۹۷( 4 سال پیش)

   سلام
   بايد سي دي آنژيوگرافي رو ببينم

 • تصویر کاربر دل پنجشنبه ۱۵ شهریور ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 166 مشاهده پرسش
  سلام
  بنده همسرم هفته پیش بخاطر آزواسپرمی بیوپسی بیضه با میکروتسه انجام دادند که در حین عمل پزشکشون گفتند که اسپرمی یافت نشده
  حال سوال من اینه که آیا ممکن است در نمونه ای که به پاتولوژی فرستاده میشود اسپرم یافت شود یا که پاتولوژی فقط برای تشخیص علت است؟!
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۱۵ شهریور ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   بله امکانش هست گرچه این احتمال خیلی خیلی کم هست

   دکتر محمد جباری
   جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی
   https://www.drjabbari.com/
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۷ مرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 224 مشاهده پرسش
  سلام پسری هستم21ساله بیضه چپم به طور مادر زادی بالا بوده تو بچگی یه بار عملش کردم و این که دکتر میگه دوباره باید تو بزرگسالی دوباره عمل بشه الان بیضه م بالا هست سونوگرافی گرفتم اندازه ش22.8هست میخواستم ببینم با عمل پایین میادش یانه؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۷ مرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام اگه در کیسه بیضه یا ۱_۲ سانتیمتر بالاتر لمس میشه لازم نیست جراحی بشه ولی اگه اونجاههایی که گفتم لمس نمیشه باید جراحی بشه
 • تصویر کاربر مجید دوشنبه ۸ مرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  سلام ۶ ماه معاف موقت سربازی دارم تا عمل واریکوسل کنم...الان که ۳ ماه گذشته واریکوسل گرید۳ را به روش میکروسکوپی عمل کردم ایا تا ۳ ماه دیگه عود میکنه که اگر عود کنه معاف میشم؟اونجا بگم ۶ ماه پیش عمل کردم یا ۳ ماه پیش که اگر عود کرده بود برام ایراد نگیرن؟عود واریکوسل از طریق معاینه یا سونو گرافی تشخیص میدن؟ الان بعد گذشت ۲ ماه هنوز بیضه هام شله و بیضه چپم بزرگتره...کلا توضیح بدید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۸ مرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   با سلام عود با سونوگرافی رنگی (داپلر)بیضه مشخص میشه معمولا ۶ ماه بعد از عمل ممکنه شروع بشه ولی تا آخر عمر هم میتونه شروع بشه
 • تصویر کاربر بیرانوند جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 138 مشاهده پرسش
  سن 65 بی حسی بی حالی شدید فشار خون 16 اضطراب
  1. تصویر کاربر دکتر حسین نجفی سه شنبه ۱۲ آذر ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام
   شروع به مصرف متورال ٢٥ ميلي گرم صبح و شب

   دکتر محمد حسین نجفی
   متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

 • تصویر کاربر یوسف جمعه ۲۴ فروردین ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 141 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید یه سوال داشتم راستش مدتیه روی التم یه خط افتاده و در حالت نعوظ قسمتی که دچار خط شده درد میکنه آیا این میتونه نشانه یه بیماری باشه؟
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما چهارشنبه ۲۲ فروردین ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام ميتونه بيماري پيروني باشه
  2. تصویر کاربر یوسف پنجشنبه ۲۳ فروردین ۹۷( 4 سال پیش)
   اگه بیماری پیرونی باشه یعنی غیر قابل درمانه؟ در ضمن من 18 سالمه
  3. تصویر کاربر مشاور نبض ما پنجشنبه ۲۳ فروردین ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام،بيماري پيروني معمولا" در افراد مسن تر ديده ميشه،روشهاي درماني مختلف داره گرچه در بعضي موارد كاملا" خوب نميشه
   بهترين راه براي تشخيص معاينه هست
  4. تصویر کاربر یوسف پنجشنبه ۲۳ فروردین ۹۷( 4 سال پیش)
   با سلام مجدد
   اگه به دکتر مراجعه بکنم و فرضا تشخیص داده بشه بیماری پیرونی دارم چند درصد احتمال بهبودی وجود داره؟
  5. تصویر کاربر مشاور نبض ما جمعه ۲۴ فروردین ۹۷( 4 سال پیش)
   با سلام درصد نميشه گفت
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر پوريا سه شنبه ۱۷ بهمن ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  من دچار يبوست شديد شدم دكتر هم رفتم دارو هاي گياهي مثل اسفرزه رو هم استفاده كردم ولي بد تر شدم
  خاكشير هم ميخورم ولي متاسفانه يبوستم خوب نميشه مصرف ميوه و سبزي جات هم دارم
  ميخواستم بدونم دارو گياهي ديگه اي بهم پيشنهاد ميدين ممنون
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما سه شنبه ۱۷ بهمن ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام. برای درمان یبوست نیم ساعت قبل از ناهار و شام یک عدد قرص رولاکس مصرف کنید. همین طور همراه غذا یا نیم ساعت قبل از اون یه کاسه سالاد با سس هزار جزیره بخورید. این دو روش رو امتحان کنید اگه اوکی نبود با متخصص غدد داخلی مشورت کنید.
 • تصویر کاربر سلام سه شنبه ۲۳ خرداد ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 289 مشاهده پرسش
  به خاطر درد پهلو وزیر دل وعفونت ادراری که قبلا داشتم ودارو فاکستیوکه خوردم بعد دکتر ازمایش خون وادرا نوشت ازمایش ادرار عفونت نداشت ولی esr28بودوcrpمنفی بود می خواستم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما سه شنبه ۲۳ خرداد ۹۶( 5 سال پیش)
   مشكلى نيس
   يك ماه ديگه esr رو دوباره چك كنين
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۲۸ فروردین ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 135 مشاهده پرسش
  واریکوسل ودردبیضه
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما دوشنبه ۲۸ فروردین ۹۶( 5 سال پیش)
   سؤالتون واضح و كامل نيامده
  2. تصویر کاربر مشاور نبض ما دوشنبه ۲۸ فروردین ۹۶( 5 سال پیش)
   جاي موضوع و سؤال رو اشتباه تايپ كرديد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات