شایعترین بیماری های آمیزشی

عوارض بیماری های آمیزشی در خانم‌ها، عفونت لگنی و به دنبال، آن حاملگی خارج رحمی یا ناباروری است که متأسفانه درمان بیماری آمیزشی، باعث برگشت قدرت باروری زن نخواهد شد.

نبض ما– طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، سالانه ۳۳۳ میلیون مورد جدید بیماری های آمیزشی قابل درمان (سفیلیس, سوزاک، کلامیدیا و تریکومونا) در جهان اتفاق می‌افتد. از هر ۲۰ فرد جوان یک نفر در سال مبتلا به بیماری های آمیزشی قابل درمان می‌شود (در این آمار، بیماری‌های آمیزشی ویروسی مثل ایدز کنار گذاشته شده‌اند).

سوزاک

سه دهه قبل، شایع‌ترین بیماری های آمیزشی سوزاک و دو دهه قبل، شایع‌ترین بیماری، عفونت با کلامیدیا بود ولی در حال حاضر، شایع‌ترین بیماری آمیزشی، عفونت با دو نوع ویروس پاپیلوم انسانی و ویروس هرپس یا همان زوناست. البته این آمارها مربوط به کل دنیاست و در بعضی نقاط جهان، شایع‌ترین نوع بیماری های آمیزشی متفاوت است و ممکن است هنوز سوزاک یا بیماری دیگری باشد.

در عین حال، بیش از ۳۰ نوع بیماری های آمیزشی وجود دارد که شایع‌ترین آنها در چهار گروه طبقه‌بندی می‌شود:

 • باکتریایی شامل سوزاک، سفیلیس، کلامیدیا، گرانولوم مغبنی و شانکر
 • قارچی شامل کاندیدیاز
 • ویروسی شامل هپاتیت، هرپس سیمپلکس یا همان زونا، ایدز، ویروس پاپیلوم انسانی و مولوسکوم کونتاگیوزوم که به صورت زگیل‌های ریز ظاهر می‌شود.
 • انگل شامل شپش ناحیه تناسلی و جرب

برای بیماری های آمیزشی دو نوع پیشگیری وجود دارد؛ پیشگیری اولیه که از طریق آموزش است و پیشگیری ثانویه که از طریق تشخیص بموقع و درمان مناسب انجام می‌گیرد و از گسترش آن در جامعه جلوگیری می‌کند. در این میان، بهترین روش پیشگیری از بیماری های آمیزشی اجتناب از تماس با فرد آلوده و تمام مایعات طبیعی بدن او حتی بزاق دهان است. استفاده صحیح از کاندوم هم خطر ابتلا را کم می‌کند ولی بعضی بیماری‌ها با وجود استفاده از کاندوم قابل سرایت هستند.

یکی دیگر از روش‌های پیشگیری، استفاده از واکسن است. بعضی بیماری های آمیزشی ویروسی مثل هپاتیت، هرپس سیمپلکس و تعدادی از گونه‌های ویروس پاپیلوم انسانی نیز واکسن مؤثر دارند. البته در صورت لزوم می‌توان برای تشخیص مبتلا بودن فرد به بیماری آمیزشی از تست‌های آزمایشگاهی مربوطه استفاده کرد. باید توجه داشت، بسیاری از عفونت‌ها بلافاصله پس از ابتلا قابل تشخیص نیستند. بنابراین باید مدت زمانی مناسب اجازه داد تا تست مربوطه مثبت شود. حتی بعضی بیماری های آمیزشی مثل ویروس پاپیلوم انسانی را ممکن است نتوان با آزمایش‌های دقیق تشخیص داد.

شایع ترین علت عفونت ادراری در مردان

شایع‌ترین علت میکروبی بیماری‌های مقاربتی در جهان کلامیدیاست. علائم سوزاک و کلامیدیا بسیار به هم شبیه هستند با این تفاوت که علائم سوزاک پر سر و صداتر و بیشتر از علائم کلامیدیاست. به نظر می‌رسد در ۳۰ درصد از موارد، سوزاک و کلامیدیا هردو همزمان باهم ایجاد می‌شوند. درنتیجه فردی که با ترشح، سوزش و عفونت مجرای ادرار مراجعه می‌کند معمولا برای هر دو بیماری درمان می‌گیرد.

عملکرد جنسی

بسیاری از اوقات فرد متوجه کلامیدیا نمی‌شود زیرا درد، سوزش، ترشح و… در آن بسیار کمتر از سوزاک است، بنابراین ممکن است دیرتر به پزشک مراجعه کند یا اصلا مراجعه نکند. دوره پنهان آن نیز کمی طولانی‌تر است و از زمان تماس با فرد آلوده بین ۷ تا ۱۴ روز طول می‌کشد تا علائم ظاهر شوند. درست مثل سوزاک ممکن است فرد اصلا علامتی از خود نشان ندهد و متوجه بیماری نشود اما ناقل آن باشد. پس بهتر است در همه شرایط از روش‌های پیشگیری استفاده شود.

شایع ترین عفونت آمیزشی در زنان

سوزاک شایعترین عفونت امیزشی زنان در ایران است. بانوان اکثرا بدون علامت هستند اما افزایش ترشحات مهبلی، سوزش به هنگام خروج ادرار و خون‌ریزی‌های نامرتب قاعدگی هم می‌تواند علایم ابتلا به این بیماری باشد. در هر صورت، مجرای تناسلی و گردن رحم فرد مبتلا آلوده‌کننده است. برای تشخیص دقیق لازم است از معاینه یا آزمایش کمک گرفته شود. در هر حال این بیماری از طریق ارتباط دهانی، مهبلی، مقعدی و همچنین از طریق مادر آلوده به فرزند در هنگام بارداری منتقل می‌شود.

در زیر ۷ توصیه برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های آمیزشی پیشنهاد می شود:

۱- همیشه و به درستی از کاندوم مردانه استفاده نمایید. استفاده از کاندوم ۱۰۰% تضمین کننده عدم ابتلا به بیماریهای منتقله جنسی نیست (بخصوص زمانیکه به درستی و همیشه استفاده نشوند) ولی خطر ابتلا به این بیماریها را بسیار کاهش می دهد.

۲- بعد از تماس جنسی، ناحیه خارجی تناسلی را با آب و صابون بشورید. شستن و دوش داخل واژن نه تنها کمکی به پیشگیری از بیماریهای منتقله جنسی و یا جلوگیری از بارداری نمی کند، بلکه با از بین بردن سدهای دفاعی طبیعی بدن، خطر این عفونتها و گسترش آن به مناطق بالاتر را اضافه می کند. پس منظور تنها شستشوی دستگاه تناسلی خارجی (مردانه، زنانه) است.

۳- بعد از تماس جنسی، ادرار کنید تا برخی از باکتریهای وارد شده خارج شوند.

۴-  در حین قاعدگی، تماس جنسی نداشته باشید در این زمان مستعد انتقال عفونت هستید.

۵- از نزدیکی از راه مقعد اجتناب کنید. درون مقعد و رکتوم میکروبهای فراوانی وجود دارد که می تواند عامل بیماریهای منتقله جنسی در مرد و زن باشند. دهان، ناحیه تناسلی مرد و ناحیهتناسلی زن نبایستی با شیء و بخشی از بدن مانند آلت تناسلی مرد که در تماس با مقعد یا رکتوم بوده است تماس پیدا کند در غیر اینصورت خطر عفونت وجود دارد.

۶- از تمیز کردن واژن با دوش اجتناب کنید زیرا که بدینوسیله بسیاری از باکتریهای محافظتی را از بین می برید و خطر ابتلا به بیماریهای منتقله جنسی را افزایش می دهید.

۷- در هنگام تماس جنسی از چرب کننده ها استفاده نمایید و بدینوسیله خطر آسیب مخاطی را کاهش دهید. توجه داشته باشید که اگر از کاندوم استفاده می کنید از استفاده همزمان از چرب کننده های با پایه نفتی مانند وازلین و یا روغن بچه همراه کاندوم اجتناب کنید زیرا که این مواد باعث از بین بردن کاندوم می شوند و در نتیجه خطر حاملگی ناخواسته و انتقال بیماریهای منتقله جنسی وجود دارد. برای چرب کردن می بایستی از مواد با پایه آبی مانند ژل پزشکی استفاده نمایید.

نبض ما– گردآوری

4.9/5 - (8 امتیاز)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 141 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.من مدتی هست که زمان نزدیکی تحریکات جنسی را حس میکنم و عکس العمل نشان میدهم نعوظ هم اتفاق میافتد ولی در حین نزدیکی کم کم حالت نعوظ از بین میرود و انزال صورت نمیگیرد .علت این اتفاق چه چیزی میتواند باشد ؟و برای درمان چه کاری باید انجام دهم؟
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۷ اسفند ۹۷( 3 سال پیش)

   با سلام قرص تادالافیل ۱۰ میلی یک ساعت قبل از نزدیکی استفاده کنید و یک سری آزمایش خون باید انجام بشه

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۷ اسفند ۹۷( 3 سال پیش)

   سلام

   مسائل فکری و روحی است یک ساعت قبل از نزدیکی یک عدد قرص تادالافیل میل کنید

  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام،بیشتر مسایل روحی روانی و استرسهای محیطی مطرح است
   لطفا هورمونهای جنسی خود را آزمایش دهید و با جواب آن به مطب مراجعه کنید

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مهشید جمعه ۵ بهمن ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
  سلام همسرم یک هفته هستش که دکترا تشخیص دادن که کلیه هاش دچار نارسایی شده وباید دیاز انجام بده.کراتینش ۵ هستش دوبار دیالیز دوساعته گرفته والان کراتینش۴/۲ شده ولی میگن باید تا اخر این کارو انجام بده ایا راه دیگه ای هست که بشه کراتینش بیاد پایین که به دیالیز نیاز نداشته باشه
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما جمعه ۷ دی ۹۷( 3 سال پیش)

   سلام بهترین راه دیالیز و کنترل دارو و تغذیه هست. برای سلامتیشون دعا میکنیم .
   دکتر مهدی اوصیا

  2. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۵ بهمن ۹۷( 3 سال پیش)

   با سلام با فوق تخصصهای نفرولوژی صحبت کنید و در مورد علت نارسایی کلیه جویا شوید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حمید سه شنبه ۶ شهریور ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 234 مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  چندین ماه هست که برای بچه دار شدن تصمیم داریم ولی متاسفانه موفق نشدیم برای تست واریکوسل معاینه شدم و سونو دادم مشکلی نبوده اما مشکلی که هست بحث تحریک شدن هست که بعضی اوقات به سختی تحریک میشم تا به نعوظ برسم بعظی مواقع هم نعوظ رو از دست میدم حین رابطه البته همیشگی نیست
  قبلا یه بار خانومم باردار شد اما سقط انجام داد اگه امکانش هست راهنمایی بکنید سپاس.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۹ مرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   با سلام باید آزمایش اسپرم انجام بدین
  2. تصویر کاربر حمید دوشنبه ۲۹ مرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام تست اسپرم انجام دادم متاسفانه هم تعداد و هم تحرک پایین هست تعداد 10 میلیون و تحرک درجه 1 الان دارم قرص های موتیلیتی بوست و کانت بوست به همراه کلومیفن مصرف میکنم
   در مورد نعوظ میخواستم بپرسم مشکلی نیست که بعضی مواقع تحریک نمیشم یا حین رابطه از دست میدم نعوظو؟؟ یا مصرف همین قرص ها تو بهبود اونم اثر داره؟
  3. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۶ شهریور ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   اگر با داروهایی که مصرف میکنید بارداری موفق رخ ندهد باید از روشهای کمک باروری در مراکز ناباروری استفاده کنید برای مشکل نعوظ هم سیلدنافیل ۵۰ یا تادالافیل ۱۰ استفاده کنید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر یوسف دوشنبه ۳۰ بهمن ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 110 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید یه سوال داشتم آیا خودارضایی سبب ابتلای فرد به واریکوسل میشود؟
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما دوشنبه ۳۰ بهمن ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام،نه،ارتباطي ندارد
 • تصویر کاربر بهارلویی سه شنبه ۱۷ بهمن ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  کاندوم های مخصوص نمونه گیری را دارخانه ها ندارن باید از کجا تهیه کرد ؟
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما سه شنبه ۱۷ بهمن ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام،براي نمونه اسپرم؟
 • تصویر کاربر یوسف پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید یه سوال داشتم آیا تماشای فیلمهای پورن سبب زودانزالی در مردان میشود؟
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام،به صورت مستقيم خير اما اگر حين نزديكي تصاوير فيلمهاي فوق در ذهنتان تداعي شوند باعث تحريك روحي بيشتر و احتمالا" زود انزالي ميشوند
 • تصویر کاربر بی دوشنبه ۲۴ مرداد ۱ تعداد بازدید: 138 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر من چند هفته پيش ٣تاً زيگيل تناسليو كرايو كردم ١كيشون كه بزرگتر بود خوب نشد خيليم سخت بود زخم زياد درد هنوزم زخما خوب نشدن پشيمونم از كرايو اصلا اونجوري كه ميگن خوب نيست بدترين روشه الان ميتونم اون يدونرو ليزر كنم و اينكه هزينه ليزر يه زيگيل چقدره مرسي
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما دوشنبه ۶ دی ۹۵( 5 سال پیش)
   دکتر جباری پاسخ می دهد:سلام 1- برای ضایعات احتمالی پنهان درمانی نیست. 2- درمان ضایعات موجود بستگی به انتخاب روش درمان دارد. 3- هر دو روش مناسب هستند لیزر در یک جلسه درمان می شوند ولی انجماد گاهی نیاز به بیش از یک جلسه درمان دارد
 • تصویر کاربر بی دوشنبه ۲۴ مرداد ۱ تعداد بازدید: 117 مشاهده پرسش
  مدت زمان عمل لاپاراسکوپی چقدر است؟
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما دوشنبه ۶ دی ۹۵( 5 سال پیش)
   بسته به نوع عمل و مهارت جراح زمان عمل، از چند دقیقه برای عمل‌های تشخیصی مانند: بیضه پایین نیامده، کیست و واریکوسل،‌ ۵ تا ۳ ساعت برای عمل‌های بزرگ مثل جراحی سرطان پروستات و تومورهای بیضه متغیر است.
درحال دریافت اطلاعات