علل شیوع و عوامل خطر فتق مغبنی در مردان چیست ؟

فتق مغبنی یا هرنی اینگوینال به فتق در ناحیه کانال مغبنی (بالای کشاله ران) اطلاق می شود. به پیش رفتگی یک اندام یا فاسیای اندام در دیواره‌ای که به طور طبیعی آن را دربر می گیرد فتق گفته می شود.

نبض ما– فتق کشاله ران (مغبنی) زمانی اتفاق می افتد که بافت بخشی از روده در یک نقطه از عضلات شکم بیرون زده و به شکل برآمدگی دیده می‌شود. فتق کشاله ران لزوماً خطرناک نیست. این عارضه به‌خودی‌خود ایجاد نمی‌شود، البته ممکن است به یک عارضه خطرناک و مهلک تبدیل شود. در صورتی که فتق کشاله ران بزرگ شده و دردناک شود پزشک برای درمان آن عمل جراحی را پیشنهاد می‌دهد.

علائم فتق مغبنی

علائم فتق مغبنی شامل موارد زیر می‌باشد:

 • برآمدگی در کنار کشاله ران یا کیسه بیضه. این برآمدگی ممکن است به طور ناگهانی یا در طول چندروز، هفته یا چند ماه ایجاد می‌شود.
 • ناراحتی در کشاله ران و درد. ممکن است این درد در هنگام نشست و بر خواست بیشتر شود. ممکن است این در بیضه باشد. این در حالی است که بیشتر فتق‌ها بدون درد هستند.
 • تهوع و درد ناگهانی به علت به دام انداخته شدن روده باریک در کانال.
 • احساس سنگینی، تورم، سرخوردن و احساس سوزش در ناحیه فتق، کیسه بیضه و یا بخش داخلی ران.(کیسه بیضه متورم در مردان و در زنان وجود تورم در لوب بزرگ احاطه کننده واژن).
 • درد و تورم در حالت درازکش.

دلایل فتق مغبنی

علت اصلی ایجاد فتق‌های شکمی ضعف یا نقص در جدار دیواره شکمی یا افزایش فشار بر آن در یک ناحیه است. فتق مغبنی فتق شکمی است که در ناحیه کشاله ران اتفاق می‌افتد. فتق مغبنی شایعترین نوع فتق شکمی است که در مردان ۷ برابر شایع تر از زنان می‌باشد.

از عوامل شایع بروز فتق می‌توان به: عوامل اکتسابی: سن بالا، وجود فتق رانی برروی بروز فتق مغبنی، وجود بیماری‌هایی همراه مثل: آسم، بیماری‌های ضعیف کننده و آوردن فشار به بدن به گونه‌ای که فرد جسم سنگینی را بلند کند البته در این مورد آنقدر که عموم برای آن اهمیت قائلند مهم نیست. در بچه‌ها، نارس بدنیا آمدن کودک، جنس مذکر، … همچنین عللی چون ارثی یا فامیلی و کسانیکه در بدو تولد دچار دررفتگی مادرزادی سر استخوان ران بوده‌اند، از علل مساعدکننده است. فتق مغبنی بسته به کالبدشناسی آن می تواند مستقیم یا غیر مستقیم باشد.

فتق

 

در بسیاری از مردم، ضعف دیواره شکم در هنگام تولد که باعث باز ماندن پوشش شکم می‌شود می‌تواند باعث فتق کشاله ران شود. انواع دیگر فتق کشاله ران در مراحل بعدی زندگی زمانی رخ می‌دهند که عضلات در اثر افزایش سن، انجام فعالیت‌های شدید یا سرفه کردن در هنگام سیگار کشیدن ضعیف شده باشند. دیواره شکم ممکن است در طول عمر ضعیف شود به‌خصوص در اثر آسیب‌دیدگی، جراحات و عمل‌های جراحی انجام‌شده در ناحیه شکم.

در مردان، نقطه ضعیف شده معمولاً در کانال مغبنی است که در آن طناب اسپرماتیک (اسپرماتیک کرد) وارد کیسه بیضه می‌شود. در زنان، کانال مغبنی، رباط نگهدارنده رحم را در محل خود نگه می‌دارد و فتق در محلی که بافت همبند، رحم را به بافت‌های اطراف استخوان لگن متصل کرده است ایجاد می‌شود.

عوارض فتق مغبنی

برخی از عوارض فتق کشاله ران (مغبنی) عبارتند از:

اعمال فشار بر بافت‌های اطراف

بیشتر فتق‌های کشاله ران اگر با جراحی اصلاح نشوند به مرور زمان بزرگ می‌شوند. در مردان، فتق بزرگ‌شده می‌تواند به داخل کیسه بیضه کشیده شده و باعث درد و تورم بیضه‌ها شود.

فتق حبس شده

در صورتی که محتویات فتق در نقطه ضعیف شده در دیواره شکم گیر کند، باعث مسدود شدن روده می‌شود که نتیجه آن درد شدید، حالت تهوع، استفراغ و ناتوانی در دفع مدفوع یا خارج کردن گاز معده می‌شود.

فتق مسدود شده

یک فتق مسدود شده می‌تواند جریان خون را در روده مسدود کند. فتق مسدود شده می‌تواند باعث از بین رفتن بافت روده مسدود شده شود. فتق مسدود شده یک بیماری مهلک بوده و باید فوراً تحت عمل جراحی قرار گیرد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد این بیماری و درمان آن به وب سایت دکتر ناطق مراجعه نمائید

دکترشهریار ناطق متخصص ارولوژی
 

تشخیص

معمولاً معاینات فیزیکی برای تشخیص فتق کشاله ران کافی است. پزشک بیرون‌زدگی ناحیه کشاله ران را بررسی می‌کند. از آنجا که ایستادن و سرفه کردن باعث برجسته‌تر شدن فتق می‌شود از شما خواسته می‌شود تا بایستید یا سرفه کنید. اگر پزشک نتوانست به راحتی فتق را تشخیص دهد، از روش‌های تصویربرداری مانند سونوگرافی شکم، سی تی اسکن یا ام آر آی کمک می‌گیرد.

درمان فتق مغبنی

درمان اساسی فتق مغبنی جراحی و ترمیم فاسیا و جدار شکم است. هرچند احتمال عود و بروز عوارض (مانند دردهای مزمن، انسداد روده) بالاست. جراحی به روش لاپاروسکوپیک اغلب روش ترجیحی ترمیم فتق است. در موارد عدم جراحی اقدامات نگهدارنده مانند استفاده از فتق بند و اجتناب از افزایش فشار داخل شکم (مانند سرفه و زورزدن) پیشنهاد می شود. در صورت استفاده از لاپاروسکوپی احتمال خونریزی، عفونت و درد های مزمن پس از جراحی کاهش می یابد. اما از طرف دیگر ریسک آسیب خوردن اندام های دیگر در صورتیکه جراح ناوارد باشد، کمی بیشتر است. جراح وارد این عمل خاص، باید بیش از 200 عمل جراجی فتق به صورت لاپاروسکوپیک در سال انجام دهد و تجربه سایر جراحی های لاپاروسکوپیک به تنهایی کافی نیست.

درمان فتق مغبنی

جراحی باز

نوع باز جراحی شامل دو روش مستقیم و غیر مستقیم می‌باشد.

فتق غیر مستقیم

در این نوع فتق به دلیل شل شدن دیواره تحتانی شکم ایجاد می‌شود که با افزایش فشار داخل شکم مثل بلند کردن وزنه سنگین و یا قرار گرفتن در مانور والسالوا (زور زدن) باعث حرکت روده از طریق حلقه عمقی اینگوینال به درون کانال اینگوینال می‌شود.

فتق مستقیم

در این نوع فتق به علت اختلال مادرزادی، روده باریک بدون گذر از حلقه عمقی اینگوینال بلکه از طریق جداره خلفی کانال وارد این کانال می‌شود.

در صورت وجود هم زمان فتق مستقیم و غیر مستقیم در یک طرف به آن هرنی Pantaloo می‌گویند.

جراحی لاپاروسکوپی

در این عمل کم تهاجمی که تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود، جراح عمل را از طریق ایجاد چند شکاف روی شکم شما انجام می‌دهد. برای بهتر دیده شدن ارگان‌های درون شکم، باد شکم تخلیه می‌شود.یک لوله کوچک که مجهز به یک دوربین کوچک (لاپاروسکوپ) است از طریق یکی از شکاف‌ها وارد شکم می‌شود. با هدایت دوربین، جراح ابزار کوچکی را از طریق شکاف‌ها وارد شکم می‌کند تا فتق را با استفاده از مش مصنوعی اصلاح کند.

افرادی که از روش لاپاروسکوپی برای اصلاح فتق کشاله ران استفاده می‌کنند، ناراحتی و اسکار کمتری پس از عمل خواهند داشت و سریع‌تر می‌توانند به فعالیت‌های روزمره خود بپردازند. به هر حال، برخی مطالعات نشان می‌دهد که احتمال عود دوباره فتق پس از انجام عمل لاپاروسکوپی بیش از عمل باز است.عمل لاپاروسکوپی باعث می‌شود که پس از عمل بافت اسکار شکل نگیرد به همین دلیل این روش برای افرادی که فتق آنها پس از انجام عمل‌های سنتی دوباره عود کرده است انتخاب خوبی است. همچنین انجام این عمل برای افرادی که در هر دو طرف بدن به فتق دچار شده‌اند نیز گزینه مناسبی است.

اگر فتق دو طرفه باشد، ترجیح روش جراحی لاپاروسکوپیک به جراحی باز بیشتر خواهد بود، چرا که هر دو طرف را می توان هم زمان جراحی کرد بدون اینکه نیاز به بازکردن بیشتر بدن وجود داشته باشد.

آیا می دانید فتق مغبنی یا هرنی اینگوینال چه تفاوتی با فتق کشاله ران در دختران دارد؟

فتق کشاله ران در دختران

نبض ما- گردآوری

منابع

ویکی پدیا، وبسایت دکتر نامداری

 


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
 1. ابراهیم زارعی می‌نویسد

  با سلام از سایت بسیار خوبتون خیلی خوب مطالب را توضیح دادن وبخصوص با اشکال بسیار واضح وتوضیح خوب فقط اگر طب ستی را درجلوگیری ازبیماری و…اضافه کنید عالی میشود ممنون ومتشکر

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر وحیدی یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من مدتی که قسمت زیر شکمم سمت چپ ورم کرده و درد میکنه و نمیدونم حتی چه جور بیماری ای هست ولی بعد از یکسری مطالعات و پرس و جو به این نتیجه رسیدم که شاید فتق مغبنی باشه آخه به علائمش تقریبا نزدیکه
  میخواستم ببینم راه درمانی داره یا نه
  اصلا آیا مشکلم همینه یا ممکنه چیز دیگه ای باشه و اینکه مدام احساس میکنم تو اون قسمتی که ورم کرده یه چیزی داره حرکت میکنه و تکون میخوره و درد هم داره . آیا قابل درمانه و اگر حدس من درسته درمانش چقدر هزینه داره ?
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام

   سلام سونوگرافی از کانال اینگوئینال دو طرف از نظر فتق انجام بدین و درمان فتق مغبنی جراحی هستش اگه بیمه تکمیلی داشته باشید جراحی شما مجانی است

 • تصویر کاربر Maaleki چهارشنبه ۲ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  من چند روز قبل با بروز علائم عفونت ادراری مثل سوزش و تکرر ادرار به متخصص زنان مراجعه کردم. برای من دو قرص فنازوپیریدین و سپروفلوکساسین تجویز کردن. منتها متاسفانه حدود دو روز داروها رو مصرف کردم و البته علائم از بین رفت و در همین زمان رابطه جنسی داشتم. آیا این بیماری به همسر من منتقل شده؟ سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما چهارشنبه ۲ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،بسيار بعيد است كه انتقال يابد
 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۲۲ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  ۴۳ ساله هستم متاهل و دارای دو فرزند ، از دو سال پیش در قسمت چپ بیضه احساس درد دارم که به ناحیه کمر هم میزنه ، یکبار به پزشک مراجعه نمودم که دارو تجویز کرد .
  این درد گاهی میره و گاهی اذیتم میکنه و نیز احساس میکنم که ضربه باعث این درد شده . ضمنا باعث کم تحرکی من شده ، ایا به عمل نیاز دارم یا ؟ ممنون
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما چهارشنبه ۲۲ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام سونوگرافي بيضه و كليه بايد انجام بدين
درحال دریافت اطلاعات