بهترین روش ها برای بند آوردن خون دماغ

خون دماغ به دلایلی همچون ضربه و یا دست کاری بینی و گاهی به دلیل وجود بیماری هایی بروز می کند.

نبض ما- خون‌ریزی ممکن است جزیی و یا خیلی شدید باشد. در واقع بعد از خونریزی‌های قاعدگی، خون‌ریزی بینی شایع‌ترین خون‌ریزی در انسان است که به علت پارگی عروق مخاط بینی اتفاق می‌افتد. طبق آمار، به طور تقریبی یک نفر از هر 10 نفر، دست کم یک بار سابقه خونریزی شدید از بینی داشته است. خونریزی بینی بخصوص در کودکان شیوع بیشتری دارد. علت آن هم نزدیک بودن عروق خونی به پوسته مخاطی بینی است.

خون دماغ و سردرد

وقوع همزمان سردرد و خون دماغ نسبتا شایع است. خون دماغ های پشت سر هم معمولا به علت آسیب به عروق خونی در بینی رخ می دهد. اما داشتن سردرد و خون دماغ می تواند نشانه ای از یک مسئله جزئی، مانند تب یونجه و یا چیزی شدید تری، مانند کم خونی، و یا کمبود گلبول قرمز خون باشد.

عوامل محیطی و شیوه زندگی می تواند به سردرد و خون دماغ کمک کند. این موارد به آسانی موجب پارگی عروق خونی کوچک در بینی، به ویژه هنگامی که غشای داخل آن خشک است، می شود. انحراف تیغه بینی، و یا تغییر دیواره بینی یک علت شایع برای هر دو علائم است. انحراف تیغه بینی همراه با سردرد و خون دماغ می تواند انسداد در یک یا هر دو سوراخ بینی، درد صورت و تنفس پر سر و صدا در هنگام خواب را ایجاد کند.

دیگر موارد خفیف که می توانند سردرد و خون دماغ را به طور همزمان ایجاد کنند عبارتند از:

 • رینیت آلرژیک، یا تب یونجه
 • سرماخوردگی
 • عفونت سینوسی
 • استفاده بیش از حد از ضد احتقان بینی و اسپری های بینی
 • وجود مخاط خشک در بینی

خون دماغ شدن

سردرد همراه با خون دماغ نشانه چیست؟

خون دماغ و سردرد، هر دو با یکدیگر، نشانه‌های فشار خون بالا می‌باشند. به منظور جلوگیری از پیش آمدن عوارض بیشتر، خونریزی بینی ناشی از فشار خون بالا بایستی در اسرع وقت ریشه کن شود.

این وضعیت آمیخته همچنین نشانه‌‌ای از کم خونی است. یک معاینه‌ی کامل بایستی انجام شود تا مشخص گردد که آیا فرد از کم خونی رنج می‌برد و یا به فشار خون بالا دچار شده است یا خیر. چنانچه فشار خون و سایر آزمایشات نرمال باشند، نشان دهنده‌ی آن است که فرد از خونریزی شدید بینی رنج نمی‌برد.

یکی از علت‌های شایع خونریزی بینی وارد شدن ضربه به سر است. ضربه به سر می‌تواند عروق خونی بزرگ موجود در پشت بینی را متحمل آسیب سازد. که این وضعیت به خون دماغ خلفی اشاره دارد، و در میان افراد مسن و کسانی که مبتلا به فشار خون بالا می‌باشند، شایع است. در چنین مواردی، خونریزی بینی با سردرد همراه خواهد بود.

در اغلب اوقات، خشکی غشاء مخاطی که بینی را می‌پوشاند همچنین می‌تواند باعث خونریزی بینی و سردرد شود. خشک شدن غشای مخاطی باعث ترک خوردگی و خونریزی می‌شود، که همچنین ممکن است ناراحتی و سوزش بینی را به بار آورد.

اگر سردرد همراه با علائم زیر را دارید حتما با اورژانس تماس بگیرید:

 • گیجی
 • غش
 • تب
 • فلج شدن یک طرف از بدن
 • مشکل در حرکات، مانند صحبت کردن و یا راه رفتن
 • تهوع یا استفراغ که مربوط به آنفلوآنزا نیست

علت خون دماغ شدن از یک سوراخ بینی

بیماران معمولاً از خونریزی هر دو سوراخ بینی شکایت دارند، در حالی که در حقیقت یک سوراخ بینی خونریزی دارد و مشکلی جدی تلقی نمی‌شود، اما آزاردهنده بوده و ایجاد ترس می‌کند

شایع‌ترین علت خونریزی بینی، ضربه (تروما) تلقی می‌شود. ضربه‌های خفیف، نظیر دست کاری بینی با انگشت، سبب از بین رفتن ترشحات طبیعی که محافظ پوست و عروق هستند، می شود و منجر به خون‌ریزی بینی می‌گردد.

افراد با فشار خون بالا نیز مستعد خون‌ریزی بینی هستند. این مشکل در میان افراد مسن و به خصوص زنان یائسه که موجب جمع و خشک شدن بافت‌های بدن از جمله مخاط بینی می‌شود، رایج‌تر است.

دست کاری بینی با انگشت، فشار خون بالا، تحریک غشاء مخاط بینی توسط جسم خارجی، تخلیه شدید بینی به هنگام سرماخوردگی، خشکی مخاط در فصل زمستان، یا تحریک آن زیر آفتاب شدید تابستان، عفونت‌های بینی و پولیپ یا مصرف برخی از داروها از عوامل بروز خون ریزی بینی هستند.

خون دماغ شدن کودکان

خون دماغ شدن کودکان در خواب

اصلی‌ترین علت خونریزی بینی در کودکان ضربه مستقیم به بینی، خشک شدن مخاط بینی بر اثر هوای خشک محیط، عفونت دستگاه تنفسی فوقانی، جسم خارجی و آلرژی بینی است. کودکان معمولاً بینی خود را دستکاری می‌کنند که علت بسیاری از خونریزی‌های بینی محسوب می‌شود.برای جلوگیری از این اتفاق، ناخن‌های کودکتان را همیشه کوتاه نگه دارید.

نود و نه درصد موارد خون دماغ از خونریزی عروق خونی‌ ریز در تیغه بینی قسمت میانی بینائی که حدود یک سانتی‌متر تا سوراخ‌های بینی فاصله دارد اتفاق می‌افتد. این عروق خونی کوچک به‌ راحتی توسط یک ضربه ملایم به بینی پاره می‌شود و لخته‌ای که در جریان التیام تشکیل می‌شود به‌ راحتی با یک لمس ملایم یا مالش بینی کنده می‌شود که مجدداً موجب شروع خونریزی می‌شود.

این سری از حوادث می‌‌تواند با داشتن یک واکنش آلرژیک یا عواملی که موجب گشادی عروق خونی می‌شوند، با تنفس هوای داغ که موجب خشکی مخاط بینی می‌شود، با عطسه، سرفه و خالی کردن بینی (فین کردن) یا با مالیدن و یا خراش دادن بینی به‌ویژه در جریان خواب (بیشتر خون دماغ‌ ها در شب اتفاق می‌افتند) تشدید شوند.

درمان خون دماغ در طب سنتی

۱- برای جلو گیری از خونریزی بینی ، پودر مازو را به اندازه یک گرم با لوله نازکی به داخل بینی فوت می کنند خون بند می آید .

۲-ضماد برگ تازه گزنه برای بند آمدن خونریزی بینی مفید است . ( برای کسانیکه سرد مزاج هستند ، در مصرف خوراکی آن باید احتیاط شود و زیاد خوردن آن برای کلیه و روده مضر است و باید آن را با صمغ عربی خورد .)

۳- برای بهبود زخم داخل بینی آب انار ترش را بجوشانید تا غلیظ شود. سپس با عسل مخلوط نموده و روی زخم بگذارید.

۴-برای جلوگیری از خونریزی بینی چند قطره از جوشانده شکوفه زردآلو را در بینی بچکانید.

۵-برای بند آمدن خونریزی بینی، چند قطره از مخلوط آب تره با سرکه را در بینی بچکانید.

۶-  خاصیت ضد نفخ و ضد قارچ داشته و برای رفع آماس چشم، درمان خونریزی بینی، درمان سیاه سرفه و زخم های دهان بسیار مفید است.

۷- خونریزی بینی را برطرف می سازد.

۸- ضماد آب سماق به پیشانی و روی بینی ، خونریزی بینی را قطع می کند . ( بانوانی که دارای خونریزی زیاد رحم باشند مقداری سماق را روی کباب چنجه پاشیده و میل نمایند خونریزی قطع میشود )

۹- به بینی کشیدن ۵گرم گرد سی سنبر رافع خونریزی بینی است  .( اسراف در خوردن آن مضر است مخصوصا” گرم مزاج ها بایستی آنرا با کتیرا بخورند .)

۱۰- مصرف سیر و دارچین در جلوگیری و بند اوردن خون دماغ موثرند.

راه حل هایی برای بند آوردن خون دماغ

– خونسردی خود را حفظ کنید.

– اگر هنگام خونریزی به حالت دراز کشیده قرار گرفته و بنا به توصیه ی عامه مردم سرتان را عقب می‌گیرید، باید به شما تذکر دهیم که ممکن است مقدار زیادی خون وارد حلق شما شده و احساس خفگی در شما ایجاد کند، بنابراین صاف بنشینید.

– راست و مستقیم بنشینید، سر را به جلو خم کنید تا خون به گلو وارد نشود.

– با ملایمت هر نوع لخته خون را که می تواند از بسته شدن رگ ها و قطع خون ریزی جلوگیری کند، از دماغ خارج سازید (با فین کردن ملایم).

– در حالی که بالاتنه خود را به جلو خم کرده‌اید، دهان خود را باز نمایید. در این حالت می‌توانید خون را تف کرده و آن را قورت ندهید. سرانجام بالاتنه باید به حالت معمول درآید.

خونریزی بینی

– اگر برای مدت  5 تا 7 دقیقه بینی را در سمت خونریزی به روی تیغه بینی با انگشت دست بفشارید، بسیاری از خونریزی‌های بینی، مهار می‌شوند. ولی بهتر است مدت 20 دقیقه بینی را با انگشتان دست فشار دهید(مانند تصویر روبرو).

– توصیه می‌شود که برای متوقف کردن خون‌ریزی بینی، از فرو کردن پنبه یا دستمال در بینی خودداری کنید. زیرا ممکن است هنگام درآوردن آنها  دچار مشکل شوید و مخاط بینی بیشتر دچار آسیب شود.

– قرار دادن کیسه یخ بر روی تیغه میانی بینی و حتی پیشانی، می‌تواند در قطع خونریزی تأثیرگذار باشد، زیرا سرما سبب انقباض رگ‌ها شده و لخته سریع‌تر تشکیل می‌شود و بالاخره خونریزی پایان می‌یابد.

نبض ما– گردآوری

منابع

پزشکان بدون مرز، سلامتی، پیام سلامت، تبیان

4.7/5 - (3 امتیاز)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
 1. E.n می‌نویسد

  سلام من ۱۴ سالمه از بچگی خون دماغ میشدم. بینی حساسی دارم و ممکنه خود به خود هم خون بیاد.
  حتی یه بار کلاس سوم که بودم بینی مو سوزوندم ولی تا یکماه خوب شد و دوباره روز از نو روزی از نو…
  الان چند روزه پشت سر هم یه سوراخ بینیم همش خون میاد. بهم گفتن با آبلیمو بند میاد. آبلیمو تاثیر گذار بود ولی اومدم راهکار بپرسم که چکار کنم دیگه خون نیاد؟

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شامری جمعه ۲۵ خرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 119 مشاهده پرسش
  سلام یک قده زیر گلوم مدتی دارم دکتر رفتم گفتن احتمالا هوچکینه ، ایا قابل درمانه ، باید چکار کرد
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما دوشنبه ۲۱ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام.
   با معاینه دقیق نمی توان گفت .باید یک عدد از غده ها برداشته شود وبه آزمایشگاه پاتولوژی ارسال شود وزیر میکروسکوپ تشخیص دقیق داده شود.اگر تشخیص هوچکین باشد به لطف خدا با درمان فوری بهبودی کامل ایجاد می شود.
   دکتر سید محمد لاجوردی
   متخصص گوش، حلق و بینی | جراحی پلاستیک بینی
   http://dr-lajevardi.com
  2. تصویر کاربر شامری سه شنبه ۲۲ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام در بدترین حالت چی میشه
  3. تصویر کاربر شامری سه شنبه ۲۲ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام در بدترین حالت چی میشه
  4. تصویر کاربر شامری سه شنبه ۲۲ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام در بدترین حالت چی میشه
  5. تصویر کاربر مشاور نبض ما جمعه ۲۵ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   بدترین حالت هوچکین وامثال آن است.

   دکتر سید محمد لاجوردی
   متخصص گوش، حلق و بینی | جراحی پلاستیک بینی
   http://dr-lajevardi.com
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر سارارمضانی دوشنبه ۱۴ خرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  بدلیل سرما خوردگی به پزشک رفتم و دکتر اسمری اکسی متازولین برای من تجویز کردند .در حال حاضر نزدیک به 8 ماه است بدون استفاده از این اسپری نمیتوانم نفس بکشم .شبا بارها بخاطر انسداد نفس از راه بینی بیدار میشم و اسپری میزنم همچنین در روز باید اسپری بزنم مکررا .شنیدم استفاده بیش از حد از این دارو نتیجه عکس خواهد داشت اما برای نفس کشیدن مثل قبل باید چه کاری انجام بدم ایا ممکن است مشگلی پیش امده باشد باتشکر
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما دوشنبه ۱۴ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام.
   صددرصد کار اشتباهی انجام دادین و استفاده این دارو بیش از چند هفته غیر مجاز است و الان مخاط تنفسی شما به این دارو معتاد شده و سریعا به متخصص گوش حلق و بینی وجراحی سر وگردن مراجعه تا با معاینه دقیق دارو را قطع و داروهای دیگری را جایگزین نماید تا از شر این دارو رهایی یابید.

   دکتر سید محمد لاجوردی
   متخصص گوش، حلق و بینی | جراحی پلاستیک بینی
   http://dr-lajevardi.com
 • تصویر کاربر پرویزی دوشنبه ۷ خرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 110 مشاهده پرسش
  سلام من فکر میکردم که به دلیل وجود خلط هایی در لوزم و بوی بد دهان همیشگیم سنگ لوزه دارم ولی با مراجعه به دکتر گفتن که لوز های سوراخ سوراخ دارم و طبیعی هست ولی این بوی دهان همیشگی خیلی خیلی اذیتم میکنه میخواستم ببینم با جراحی لوزه درست میشود؟
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما دوشنبه ۷ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام.
   خلط چرکی مزمن و لوزه حفره دار هردو بوی بد دهان می دهند واگر علت بوی بد لوزه حفره دار باشد با جراحی بهبودی کامل حاصل می شود‌.

   دکتر سید محمد لاجوردی
   متخصص گوش، حلق و بینی | جراحی پلاستیک بینی
   http://dr-lajevardi.com
درحال دریافت اطلاعات