10 شغل ضد باروری مردان +ویدئو

تحقیقاتی که در زمینه ناباروری انجام شده، نشان داده اند که محيطي که در آن کار مي کنيم مي تواند روي توانايي باروری مردان و زنان تاثير بگذارد.

نبض ما- تاثير محيط کاري و آسيبهاي ناشي از آن از فردي به فرد ديگر متفاوت است و بسياري از افراد ممکن است هرگز دچار ناباروري نشوند. در جامعه صنعتی امروز در نظر گرفتن این عوامل و تاثیر انها درکنار سایر فاکتورها می تواند کمک کننده باشد.

علاوه بر این عوامل محیطی هم بر باروری می تواند موثر باشد. در ادامه به بررسی برخی از این عوامل پرداخته و اثرات گرما و محیط های با دمای زیاد را بر باروری مردان بررسی می کنیم.

عوامل محیطی که ممکن است موجب ناباروری مردان شود

عواملي که ممکن است در محيط کار روي سلامت عمومي و سيستم باروری مردان تاثير بگذارد عبارتند از: سرب، ديسولفوريدکربن، داروهاي موثر در درمان سرطان، اشعه هايي نظير اشعه يونيزان، بلند کردن اجسام سخت و ايستادنها و نشستنهاي طولاني مدت، مواد شيميايي و آفتکشها، رنگها و گرما، اکسيد اتيلن و مونواکسيدکربن.

آیا دمای بیضه ها بر وضعیت باروری مردان تاثیر می گذارد؟

بله ممکن است درست باشد. علت قرار گرفتن بیضه ها در خارج از بدن هم همین است. دمای ایمن برای اسپرم ها 34.5 درجه سانتی گراد است، یعنی دمایی پایین تر از دمای داخل بدن (37 درجه سانتی گراد).

کار کردن در محیط های گرم مانند خشک شویی، نانوایی و یا کارخانه ذوب آهن و یا کار نشسته در طولانی مدت، می تواند دمای بیضه ها را افزایش دهد. بنابراین تولید و بلوغ اسپرم ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

بد نیست بدانید استفاده طولانی مدت از لپ تاپ در حالی که روی پاهای شما قرار داشته باشد، می تواند با افزایش دمای بیضه ها یکی از تهدیدهای سلامتی باشد که می شود آن را به ناباروری ربط داد.

درجه حرارت بالا

هوای گرم و تاثیر آن بر باروری مردان

تحقيقات نشان مي دهد بين مرده زايي و نقايص لوله عصبي و مرداني که با اشعه سرو کار دارند، ارتباط وجود دارد. گرما يک عامل خطر براي باروری مردان است چرا که قرار گرفتن بيضه ها در محيط گرم بر کيفيت اسپرم آنها اثر منفي مي گذارد و گاهي اوقات هم بارورشدنشان را به تاخير مي اندازد. دماي ايده آل براي توليد اسپرم ها دمايي زير دماي طبيعي بدن است.

 بیضه بشر نمی تواند عملکرد درستی داشته باشد مگر اینکه سردتر از بقیه بدن باشد. خوشبختانه، آناتومی بدن مردان طوری طراحی شده است با ایجاد فاصله بین بیضه ها درجه حرارت آن را تنظیم میکند.

دکتر لانزر متخصص باروری در لس آنجلس میگوید اگر درجه حرارت بیضه ها به 98 درجه برسد، تولید اسپرم متوقف شده و قطع تولید اسپرم میتواند برای ماهها تاثیر منفی داشته باشد.

پل شین، دکتر ارولوژیست در واشنگتن، دی سی می در جواب به این سوال که  اگر بیضه ها در معرض گرما قرار بگیرد چه اتفاقی می افتد؟ در قابلیت باروری مردان خلل وارد می شود؟ میگوید: تعداد کلی اسپرم را پایین تر، و همچنین تحرک آن کمتر شده و باعث بروز مشکلاتی در بدن مردان می شود.

وان داغ

بر اساس مطالعه منتشر شده در سال 2007، حتی 30 دقیقه در وان یا جکوزی گرم بودن می تواند به طور موقت تولید اسپرم را کاهش دهد،”حرارت مرطوب” برای بیضه ها خوب نیست و وان گرم می تواند از بارداری جلوگیری کند.  این مطالعه همچنین نشان داده که اثرات منفی حرارت مرطوب در اسپرم ممکن است برگشت پذیر باشد.

مشاغلی که با ناباروری ارتباط دارند

شغل های زیر می توانند بر روی باروری مردان تاثیر بگذارند.

 • آتشنشاني
 • کار در سراميک سازي
 • کار با فلزات سنگين مثل جيوه
 • کار با چوب
 • کار در محيطهاي گرم مثل نانوايي يا ريخته گري
 • کارگران مزارع که در معرض حشره کشها و افت کش ها و ساير مواد شيميايي هستند
 • کارکنان مراکز درماني که در معرض مقدار زيادي گازهاي بيهوشي، داروهاي سيتواستيک، جيوه و اشعه ايکس هستند
 • دندانپزشکان به علت کار با جيوه مورد استفاده در مواد پرکننده دندان
 • نقاشها و کارگران چاپخانه که در معرض رنگها و حلالها هستند.
 • زناني که در معرض مواد شيميايي و فلزات سنگين هستند ممکن است دچار مشکلات قاعدگي شده و اختلالات هورموني در آنها ايجاد شود.
 • کساني که با باتريهای ذخيره برق يا سرب سر و کار دارند.
 • کار با دستگاههايي از قبيل ويديو، تلويزيون، تشعشات الکترومغناطيسي، اشعه ماوراي بنفش، اشعه مادون قرمز، امواج ماکروويو

نبض ما– گردآوری

منابع

سلامت نیوز، وبسایت دکتر منصوره پژمان منش، تبیان

 

10 شغل ضد باروری مردان +ویدئو

امتیاز شما :


ساختمان پزشکان

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.