به این دلایل از تاتو خط چشم صرف نظر کنید

تاتو خط چشم خط نازکی است که در بالای مژه ها کشیده می شود و با توجه به سلیقه افراد در مدل های مختلف قابل اجراست که باعث زیبایی دائمی چشم می شود.

نبض ما– این روزها بسیاری از خانم ها برای اینکه خودشان را از آرایش چشم راحت کنند، تصمیم می گیرند که تاتو خط چشم را انجام دهند ، در حالی که این کار عوارض زیادی در پی خواهد داشت.

از تاتوی چشم می توان برای رفع نقص هایی چون افتادگی چشم، افتادگی پلک، آسیب و جراحت و … استفاده کرد اما مشکل این استکه:

بیش از ۹۰ درصد تاتوها در آرایشگاه ها و بدون تمهیدات بهداشتی و نظارت پزشک انجام می شود و عوارض وحشتناکی را در پی دارد.

به همین دلیل توصیه می شود افراد در هیچ شرایطی به فکر تاتو به ویژه تاتوی چشم و ابرو نباشند و این موضوع چند دلیل عمده دارد. یکی از مهم ترین دلایل این است که شاید امروز خط چشم مد باشد و چند وقت دیگر مدل خط چشم شما قدیمی شود.

حتی ممکن است دوست داشته باشید یک روز آرایش نکنید اما داشتن خط چشم دایمی باعث یکنواختی چهره شما می شود. در این شرایط باید کلی هزینه کنید تا تاتوی شما پاک شود (البته اگر به صورت کامل پاک شود).

تاتو خط چشم حتی در استانداردترین شرایط هم توصیه نمی‌شود

مجتبی امیری متخصص پوست و مو در رابطه با عوارض تاتوی خط چشم به تسنیم می‌گوید:

تاتوی خط چشم حتی اگر نزد یک فرد باتجربه و با مواد استریل صورت بگیرد بازهم خطرات خاص خود را دارد و می‌تواند عوارضی را ایجاد کند.

تصویر درمان ورم چشم بعد از تاتو

وی می‌افزاید: رنگی که برای تاتو استفاده می‌شود یک ماده شیمیایی است بنابراین نمی‌توان اطمینان کرد که این ماده شیمیایی هنگامی که به عنوان خط چشم در پلک‌ها استفاده می‌شود، خطری را به همراه نداشته باشد، این رنگ شیمیایی حاوی مواد سمی همچون روی و مس است، این موارد سطحی ترین مشکلات تاتو است در بسیاری از موارد اگر سوزن‌های استفاده شده استریل نباشد تاتو ممکن است منجر به هپاتیت و ابتلا به ایدز شود.

این روزها تاتو در شرایط غیراستاندارد و استفاده از سوزن‌های غیراستریل و غیر بهداشتی به عنوان یکی از راه‌های انتقال ایدز، کزاز و هپاتیت شناخته شده است

در چنین شرایطی پرهیز از انجام کارهای غیرضروری برای زیباتر شدن مانند تاتو می‌تواند از ابتلای افراد به بیماری‌های خاص و خطرناک جلوگیری کند.

اما متاسفانه کمتر فردی به این موضوع توجه می‌کند و به خیال اینکه این موارد صرفا یک هشدار یا بزرگنمایی است جسم خود را به دست هر فردی می‌سپارند تا سلامتی شان را به تاراج ببرد.

دردی که زن جوان برای زیباتر شدن چشمانش تحمل می‌کند

در عین حال انجام همه تاتوهای آرایشی چشم توسط افراد غیرچشم پزشک انجام می شود و همین موضوع می تواند آسیب های چشمی خطرناکی را برای فرد رقم بزند. با این حال برای کسب اطلاعات بیشتر مطالبی را در این زمینه در ادامه آورده ایم.

انواع تاتو خط چشم

کسانی که تاتو خط چشم انجام می دهند، در مورد انتخاب تاتو برای چشم چنین پیشنهاد می دهند:

۱- اگر چشمان درشتی دارید

تاتو خط چشم پهن کاملا برای شما برازنده است و چشمان شما جذابتر می کند البته اگه می خواهید چشمانتان کوچکتر و گردتر نمایش داده شود بهتر است از تاتو خط مژه که در داخل چشم کشیده می شود استفاده کنید(بهتر است پهنا و اندازه تاتو خط چشم را کمتر از حالتی که به صورت عادی آرایش می کنید انتخاب کنید)

۲- اگر چشمان گود رفته دارید

یک  تاتو خط چشم باریک و ظریف می تواند چشمان شما را زیباتر نشان دهد (تاتو خط مژه چشمان شما را کوچکتر نشان می دهد بنابراین گزینه مناسبی برای شما نیست)

۳- اگر چشمانی از حدقه بیرون زده دارید

یک تاتو خط چشم پهن در بالای پلک ها می تواند چشمان شما را زیباتر نشان دهد (بهتر است پهنا و اندازه تاتو خط چشم را کمتر از حالتی که به صورت عادی آرایش می کنید انتخاب کنید)

۴- اگر چشمان ریزی دارید

برای درشت جلوه کردن چشم‌ها بهتر است هم بالای چشم خط بکشید و هم پایین آن؛ چون به‌طور کلی وقتی تاتو خط چشم پایین را انجام می دهید چشم‌ها درشت‌تر جلوه می‌کنند.

تاتوی خط چشم

۵- اگر چشمان با فاصله دارید

بهتر است از خط‌چشم‌های گوشه‌دار استفاده کنید، یعنی خط‌چشم از گوشه داخلی چشم بیرون بیاید  این کار باعث می‌‌شود فاصله میان چشم‌های شما کمتر خودش را نشان دهد چون تاتو خط‌ چشم این فاصله را می‌پوشاند.

۶- اگر چشمانی نزدیک به هم دارید

شما نباید تاتو خط‌ چشم‌ تان را از ابتدا بکشید بهتر است از خط‌چشم نیمه استفاده کنید یعنی از نصف پایانی یا یک سوم انتهایی آن خط چشم بکشید تا فاصله بین چشم‌ها بیشتر جلوه کند.

۷- اگر چشمان گردی دارید

شما باید نیمه ابتدایی چشم را خطی بسیار باریک بکشید و بعد به مرور تا انتها آن را پهن کنید در ضمن بهتر است گوشه خارجی چشم را بکشید تا چشم کشیده‌تر به‌ نظر برسد و گردی آن را بپوشاند.

مراقبت بعد از تاتو خط چشم

۱- تا سه روز بعد از انجام تاتو از شستن چشم ها خودداری کنید.

۲- به مدت ۲۴ ساعت کمپرس یخ بر روی پلک ها بگذارید.برای این کار بهتر است یخ را داخل یک پلاستیک فریزی قرار داده و بعد روی پلک ها قرار دهید سعی کنید یخ را برای مدت طولانی روی چشم قرار ندهید که باعث سردرد شود.

۳- از روز اول به مدت یک هفته از پماد ویتامین آ چشمی استفاده نمایید ( روزی ۳ بار با استفاده از گوش پاک کن روی چشم ها بمالید)

۴- از روز اول به مدت یک هفته از پماد هیدروکورتیزون چشمی استفاده نمایید( روزی یک بار با استفاده از گوش پاک کن روی چشم ها بمالید )

۵- از خاراندن و کندن های ایجاد شده در محل تاتو پرهیز کنید.

۶- به مدت یک هفته از رفتن به سونا و استخر خودداری کنید.

تزریق واکسن هپاتیت B نیز پیش از تاتو کردن احتمال ابتلای شما را به این بیماری می کاهد.

پس از تاتو هم باید با استفاده از کرم های آنتی بیوتیک پوست را ضدعفونی کنید یا با پانسمان مدتی آن را پوشیده نگه دارید و تا زمان بهبود نسبی زخم ها زیر تابش مستقیم آفتاب قرار نگیرید و حتما از کرم های ضدآفتاب استفاده کنید.

البته فکر تاتوی خطرناک خط چشم را برای همیشه از ذهن تان دور کنید که بسیار خطرناک و پرعوارض است.

ورم چشم بعد از تاتو

بسیاری از خانم‌ها برای این‌که خودشان را از آرایش چشم راحت کنند، تصمیم می‌گیرند خط چشم را روی چشم‌های‌شان تاتو کنند، غافل از این‌که این تصمیم در کنار زیبایی ظاهری که ممکن است در چهره آن‌ها ایجاد کند یکی از خطرناک‌ترین و در عین حال پردردسرترین شیوه‌های تاتو است.

تصویر ورم چشم بعد از تاتو ابرو

مشکل اصلی هم از آن‌جا ناشی می‌شود که آرایشگری که این کار را انجام می‌دهد، از ساختمان چشم و بافت‌های حساس آن هیچ‌گونه آگاهی ندارد و همین بی‌اطلاعی باعث می‌شود هنگام وارد کردن سوزن به پشت پلک، همیشه احتمال آسیب به بافت‌های چشمی وجود داشته باشد.

چنانچه سوزن خیلی عمقی در بافت پلک وارد شود، احتمال پارگی پلک و آسیب دیدن بافت‌های کره چشم را به‌دنبال خواهد داشت. این همه ماجرا نیست چون در بهترین شرایط حتی وارد‌شدن رنگ تاتو به داخل چشم هم می‌تواند حساسیت‌های چشمی را در پی داشته باشد.

به طور کلی آلرژی بعد از تاتو با تورم متوسط تا شدید پلک ها، قرمزی چشم و خارش آن ها بروز می کند و بدون مداخلات پزشکی نیز درمان نمی شود.

متاسفانه گاهی نیز انجام تاتوهای چشمی بر بینایی افراد تاثیر می گذارد به طوری که حتی موارد منجر به نابینایی ناشی از تاتوی خط چشم هم در کشورمان گزارش شده است.

بنابراین بهترین حالت این است که از تاتو خط چشم روی پلک‌ها منصرف شوید چون مشکلات احتمالی تحت هیچ شرایطی قابل مقایسه با زیبایی ظاهری نیست.

درمان ورم چشم بعد از تاتو

به گفته ی بعضی ها آرایش دائمی مزیت های زیادی دارد و شما با این کار در زمان صرفه جویی می کنید و به نوعی شما زیبایی همیشگی خواهید داشت و در طولانی مدت در هزینه هم صرفه جویی خواهید کرد.

پس از انجام تاتو یا همان آرایش دائمی می بایستی تمامی نکات بهداشتی را رعایت کرد و با توجه به نوع تاتو مدت زمان تجویزی دکتر برای عدم آرایش را بطور کامل رعایت کرد. برای این کار باید محل مورد نظری را که تاتو کرده اید پاک و مرطوب نگه دارید. قبل از لمس کردن محل مورد نظر دست خود را کاملا شست و شو داده تا از عفونت جلوگیری شود

توجه داشته باشید که معمولا پس از تاتو، محل مورد نظر ورم کرده و پس از مدتی این ورم بهبود می یابد. شما می توانید برای کاهش دادن تورم ایجاد شده از کیسه یخ استفاده کنید

مدت زمانی که معمولا طول می کشد تا تاتو در قسمت های مختلف بهبود یابد متفاوت است;

تاتوی لب: ۲۱ روز
تاتوی خط چشم: ۵ روز
تاتوی ابرو: ۵ روز

قیمت تاتو خط چشم

هر چند که بارها پزشکان توصیه کرده اند که انجام اینگونه خدمات در آرایشگاه و توسط فرد غیر کارشناس می تواند صدمات جبران ناپذیری را به فرد وارد کند اما باز هم به دلیل ارزان‌تر بودن انجام این خدمات در سالن‌های زیبایی مشتری های پر و پا قرص  بسیاری دارد. قیمت انجام تاتو خط چشم در سالن‌های زیبایی تهران بر حسب موقعیت سالن متغیر است و بنا بر نوع تتوی انتخابی و روش آن می تواند متفاوت باشد.

تاتوی خط چشم

تاتو داخل چشم

مدل جدید و عجیب تاتو کردن سفیدی چشم در کشور استرالیا طرفداران زیادی دارد. به گزارش فراناز تب خالکوبی و تاتو مدتهاست در بین مد پرستها رواج پیدا کرده است. به گزارش فراناز عکس های عجیبی از تاتو کردن و خالکوبی سفیدی چشم مشاهده خواهید کرد که در استرالیا طرفداران زیادی پیدا کرده است

در آمار ارائه شده, بیشتر این افراد جوانان استرالیایی هستند که با توجه به هشدار های پزشکان, همچنان اقدام به خالکوبی کردن سفیدی چشم شان می کنند.پزشکان بارها هشدار داده اند که چنین اقدامی می تواند باعث نابینایی و ابتلای فرد به سرطان شود.

شما می توانید سوالات خود را از طریق لینک پرسش از دکتر با پزشکان ما مطرح نمایید.

نبض ما– گردآوری

منابع

مرکز جراحی چشم سلامت غرب، برترین ها، مینا طاهریان

4/5 - (37 امتیاز)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

51 نظر
 1. پانيذ می‌نویسد

  سلام
  با تشکر از مطلب آموزنده و کمک کننده ی اخیر، ممکنه بفرمایید چه مراکزی رو برای انجام تاتو چشم معرفی میکنید؟!
  سپاس گزارم

  1. ناشناس می‌نویسد

   سلاممن ده روز خط چشم زدم پلکم کبود شده انگار رنگ پخش شده چکار کنم

   1. هانی می‌نویسد

    فشار دست تتو کارتون زیاد بوده .
    میتونید هایلایتش کنید و پخش شدگیا رو کاور کنید .

  2. ناشناس می‌نویسد

   من نوبت زدم که انجام بدم ولی با نظرای شما کلا نظرم عوض شد ینی واقعا ایقد سخته؟؟

   1. سارا می‌نویسد

    خوب کاری کردی من انجام دادم و پشیمونم

    1. هانی می‌نویسد

     حتما باید قبل کار طراحی کنم براتون ببینید بهتون میاد یا خیر که بعد پشیمون نشید

   2. زهرا می‌نویسد

    من انرور انجام دادم. راحت بود ولی الان اومدم خوندم. اگه قبل از انجامش میخوندم منصرف میشدم. ولی اگه زیبا هستین انجام ندید. من افتادگی پکل داشتم و چشمام قشنگ نبود

  3. ناشناس می‌نویسد

   واقعا بعد این همه مطلب بازم میپرسی کجا برم برای تاتو?

 2. saman می‌نویسد

  تو رودخدا تتو چشم نکشید خیلی وحشتناکه کاش میشد عکس میدادم میدیدی خودم انجام دادم

  1. الهام می‌نویسد

   سلام وخسته نباشید یکساله عمل لازک چشم انجام دادم الان برای انجام خط چشم دایم بنظر شما برای چشمم ضرر خواهد داشت یا نه ممنون میشم جواب بدید

 3. Mona می‌نویسد

  باسلام…اصلا خط چشم تاتو نکنید کسانی این کارو میکنن که چشماشون مثل کویر لوت.من این کارو کردم در صورتی که چشمام حالت خوبی داشت خواستم زیباتر بشه ولی همون زیبایی طبیعی رو از دست داد دردش هم که دیگه بدتر فقط دنبال راهی هستم پاکش کنم

  1. ناشناس می‌نویسد

   وااای من دیشب انجام دادم کاش زودتر می اومدم اینترنت سرچ میکردم چشام خیلی ورم داره کاش انجام نمیدادم

   1. هانی می‌نویسد

    ورم چیز نرمالیه تو کار خط چشم .طبیعیه برخورد سوزن روی پوسته

   2. ناشناس می‌نویسد

    تا۲۴ ساعت یخ بزاری کمتر میشه

  2. حمید می‌نویسد

   سلام ریمور کن کامل پاک میشه

   1. ناشناس می‌نویسد

    خط چشم کامل پاک می شود؟ پشت چشم مثل اولش می شود(طبیعی)

    1. ناشناس می‌نویسد

     چجوری؟ من تازه زدم پلکم هم خیلی ورم کرده میترسم پشیمون بشم
     همین حالاشم ناراحتم

    2. ناشناس می‌نویسد

     خیر

  3. هانیه می‌نویسد

   تونستین پاک کنین خط چشمتونو؟

  4. ناشناس می‌نویسد

   دقیقا منم همین مشکل رو دارم

 4. ج می‌نویسد

  دختر من تاتو مژه انجام‌ داد و پانصد هزار تومان هزینه کرد.بعد بخاطر ناراحتی که داشت به چشم پزشک مراجعه کرد وپزشک عنوان کرد قرنیه چشمهاش آسیب دیده

 5. شکوفه می‌نویسد

  سلام
  وقت شما بخیر. من روز گذشته ابرو تاتو کردم امروز متوجه ورم پلکهایم شدم.. آیا این موضوع خطرناک است؟ برای رفع آن چه کاری انجام بدم

  1. فاطمه می‌نویسد

   سلام منم یک روز بعدازهاشور پلکان کرم کرده، خیلی میترسم حالا چکار کنم؟

 6. مریم .ر می‌نویسد

  سلام..خسته نباشید..من ۱۰روز تاتو چشم کردم..اما خیلی پشیمونم…راه درمانی هست که بتونم بدون عوارض پاکش کنم؟؟؟ممنون

  1. ناشناس می‌نویسد

   سلام منم انجام دادم ولی پشت پلکم واریز چشام خیلی پف داره داره کبود میشه

   1. ناشناس می‌نویسد

    سلام. نگران نباشیدبعداز سه روز‌خوب میشه.. چون منم تاتوخط چشم کردم اتفاقا خیلی راضیم.

 7. ناشناس می‌نویسد

  سلام من تاتو هم چشم و هم ابرو انجام دادم خیلی راضیم سه روز اول ورم داشت ولی بعد عالی شد من راضیم

  1. ناشناس می‌نویسد

   سلام عزیزم‌من انجام چشام ریز بود اصلا فرم نداشت فقط بن مژه زدم میترسم بعدا پشیمون بشم به نظرت شما پشیمون میشم اصلا کبود قرمز نشده کارش عالی بود

 8. ناشناس می‌نویسد

  اتفاقا من سه چارسال قبل تاتو کردم..ولی انگارشانس اوردم.چون راضی ام

 9. ava می‌نویسد

  من یک ماه پیش بن مژه زدم دیروز رفتم ترمیم اتفاقا خیلییییی راضیم چشمام دیگه بی روح نیست

 10. سیب می‌نویسد

  سلام من روز دومه الان از روز اول بیشتر ورم کرده ترو خدا جواب بدید طبیعیه؟؟چه غلطی بود کردم کاش میومدم این سایت می‌دیدم خیلی میترسم

  1. سولماز می‌نویسد

   منم الان ۶ روزه خط چشم زدم روز اول ورم طبیعی داشت از روز دوم بیشتر شد منم مثل شما خیلی ترسیده بودم اما روز سوم کمتر شد و روز چهارم ورم کاملا خوابید،و اینکه کمرس یخ اصلا استفاده نکید شاید ورم رو از بین ببره اما خط چشم شما بعد از خوب شدن زخم ها پخش رنگ میده و سبز رنگ میشه

   1. Pary می‌نویسد

    سلام خسته نباشیدمن خط چشم زدم چشمام میسوزه اشک میاد خیلیم قرمزه داخل چشمم چیکارکنم

  2. سااینا می‌نویسد

   سلام منم روز دوم خیلی ورم کرد چشمم ولی مرتب پماد ویتامین Aچشمی رو میزنم ورمم کم شد

 11. صفاری می‌نویسد

  سلام ببخشید کشیدن خط چشم زیر قشنگ میشه واگر خطراتی داره لطفا جواب بدین.
  باتشکر

  1. ناشناس می‌نویسد

   نه نکشید زشت میشه

 12. ناشناس می‌نویسد

  سلام چندسالی میشه تاتوخط چشم زدم میخام پاکش کنم ولی نمیدونم کجاپیش کدوم پزشک این کارو انجام بدم لطفاراهنماییم کنین

 13. افسانه می‌نویسد

  سلام من یک هفته پیش خط چشم تتو کردم اما هم درد پلک قرمزی و ورم روی چشم دارم چیکار کنم؟؟ لطفا راهنمای

 14. مریم می‌نویسد

  سلام ببخشید منم چند سال هست خط چشم زدم و کبودی چشمم خیلی زیاد هست هایلایت چی هست. لطفاً راهنمایی کنید

 15. شیدا تهرانی می‌نویسد

  سلام من دیروز بن مژه زدم چشمم را حالاامروز که از خواب بیدار شدم ورم کرده خیلی در صورتی که ارایشگر گفته بود تا یک ساعت بعد ورمش میخوابه حالا چکار کنم شاید فردا جشن داشته باشیم

 16. ناشناس می‌نویسد

  باسلام تقریبا یک ماهی می شود که تتو خط چشم کشیده ام وپلک بالای چشمم افتادگی پیدا کرده است دقیقا مثل اینکه ورم کرده باشد وباعث ناراحتیم شده از شما دکتر عزیز تقاضا دارم راه کاری را پیش پایم بگذاریند تا افتادگی پلک بالای چشمم خوب شود ممنون

 17. مریم می‌نویسد

  سلام من فیبروز چشم انجام دادم .یکی از چشمهام افتادگی پلک پیدا کرده. قطره استفاده میکنم چقدر طول میکشه به حالت طبیعی برگرده؟

 18. ناشناس می‌نویسد

  سلام من تتوی خط چشم انجام دادم اتفاقا خیلی هم خوبه راضیم

 19. الهه می‌نویسد

  سلام من بن مژه زدم بعداز۳روز کلا پاک شد نمیدونم چرا بعداز یک ماه دوباره رفتم خط چشم کشیدم دعا کنید پاک نشه همه گفتند خیلی قشنگ شده.

 20. فاطمه می‌نویسد

  من دیروز خط چشم کشیدم از بس بدنم کهیر زده و چشمم ورم داره اومدم داخل سایت ببینم. اگه زودتر این مطالب رو دیده بودم همچین غلطی نمیکردم. خدا کنه ورم های چشمم خوب بشه اصلا باز نمیشه

 21. پروانه جوادی می‌نویسد

  سلام من یک ماه تتو خطچشم زدم اما گوشه چشمام پاشیده وقتی زنگ میزنم میگه چشات پف داره وافتصاح شده چیکارکنم خیلی هم طلب کارهستن

 22. هستی می‌نویسد

  تا۲۴ ساعت یخ بزاری کمتر میشه

 23. ندا می‌نویسد

  اگه پیش تکنسین اینکار برید پشیمون نمیشید آزایشگرها ارزونتر جساب میکنن ولی ریسکش بالاست

  1. ناشناس می‌نویسد

   سلام آقای دکتر من چشمام ناخنک دارن میتونم خط چشم بکشم

 24. ناشناس می‌نویسد

  سلام دکتر دو رو روزه تاتوی خط چشم کردم ولی از دننباله ی خط که پهن شده رازی نیستم و تو چشم میزنه چون تاز تازه هست خواستم زودتر بشه کاری کرد خیلی ناراحتم کمکم کنزد ایا میشه از رنگهایی کرم پودری ب ای بی رنگ کر نش استفاده کنه

 25. ناشناس می‌نویسد

  من ۴ روزه خط چشم زدم چشم سمت راستم دائم ازش آب میاد چکار باید بکنم

از پزشکان نبض‌ما بپرسید