نکاتی که درباره کاشت دندان نمی دانید

رئیس کنگره دندانپزشکی نقش جهان با تأکید بر اینکه با افزایش تعداد فارغ التحصیلان دندانپزشکی و ایجاد شیوه‌های نوین درمانی اصول مطب داری و اخلاق حرفه‌ای بیشتر باید مد نظر قرار گیرد، گفت: نسبت به کشورهای پیشرفته جامعه پزشکی ما مقداری از این مبحث عقب است.

نبض ما– دکتر کورش رحیمی در آستانه برگزاری کنگره دندانپزشکی نقش جهان اظهارداشت: آغاز شهریور ماه امسال همراه با رویدادی عظیم و به یاد ماندنی برای دندانپزشکان اصفهان خواهد بود. رویدادی که نگاه جامعه دندانپزشکی کشور را به اصفهان تغییر خواهد داد.

وی افزود: نام نقش جهان آوازه جهان و امیخته با نام اصفهان است و این بار نام زیبایی نقش جهان را با دندانپزشکی در آمیختیم تا افتخاری بزرگ باشد برای همشهریان عزیز،فهیم و مهمان نواز اصفهان همچنین برند کنگره دندانپزشکی نقش جهان را ثبت کردیم تا هر دندانپزشکی هر کجای دنیا که باشد تا این نام را شنید ،دندانپزشکان اصفهان و کنگره دندانپزشکی نقش جهان را به یاد بیاورید .

رئیس کنگره دندانپزشکی نقش جهان ادمه داد: پس از برند سازی کنگره ، انجمن دندانپزشکی ایران به نام اکسیدا، حال دومین کنگره برند شده ایران را با نام زیبا و تاریخی و آشنای “نقش جهان” معرفی می ‌کند. همچنین حضور بیش از ۱۰۰۰ دندانپزشک از سراسر کشور و اساتید نام آور ایران و شرکت های بزرگ تجهیزات و مواد دندانپزشکی دنیا در ابتدای شهریور ماه خاطره ای بزرگ برای دندانپزشکان رقم خواهد زد.

وی با اشاره به اینکه پانل مطب داری و اخلاق حرفه‌ای در این کنگره مد نظر قرار گرفته است، گفت: جای این موضوع در کنگره‌های قبلی خالی بود و ما سعی کردیم مباحثی را به این امر اختصاص دهیم.

رئیس کنگره دندانپزشکی نقش جهان یادآور شد: با پیشرفت علم و افزایش میزان تقاضای بیماران، دندانپزشکان لازم بوده بیشتر با با اصول پذیرش بیمار آشنا و با اخلاق مداری و اصول حرفه‌ای در صحنه رقابت با همکاران خود گام بردارند.
رحیمی گفت: نحوه آموزش پرسنل، دیزاین مطب، پرونده نویسی بیمار از جمله مسائلی بوده که در پانل اختصاصی اخلاق مداری و اصول حرفه‌ای مطرح می‌شود.

وی با بیان اینکه نسبت به کشورهای پیشرفته جامعه پزشکی ما مقداری از این مبحث عقب است، گفت: شاید پیش از این به دلیل تقاضای کمتر درمان و تعداد دندانپزشکان این موضوعات چندان مورد توجه نبود ولی اکنون با افزایش تعداد فارغ التحصیلان و شیوه‌های نوین درمانی اصول مطب داری و اخلاق حرفه‌ای بیشتر باید مد نظر قرار گیرد.

نایب رئیس انجمن دندانپزشکی اصفهان در ادامه به موضوع ایمپیلت اشاره کرد و گفت: همه کسانی که دندان از دست رفته دارند به شرط دارا بودن اسنخوان کافی و بافت نرم سالم،کاندید جایگذاری ایمپلنت هستند.هرچند حتی در صورت عدم وجود دو فاکتور فوق با انجام جراحی های اصلاحی می‌توان به شرایط مناسب برای گذاشتن ایمپلنت دست پیدا کرد.

رحیمی با اشاره به اینکه جایگذاری ایمپلنت در ناحیه بی دندانی مانع تحلیل استخوان فکین می‌شود، گفت: جایگذاری ایمپلنت در ناحیه دندان از دست رفته آسیبی به دندانهای مجاور وارد نمی‌کند همچنین در بسیاری موارد جایگزینی دندان یا دندان‌های از دست رفته بنا بر تبحر دندانپزشک زیبایی مطلوبتری را تامین می‌کند.

وی اضافه کرد: جایگزینی دندان از دست رفته با ایمپلنت راحتی و قدرت جویدن بسیار خوبی را به بیمار می‌دهد البته بیماری‌های سیستمیک اتو ایمیون و بیمارانی که تحت شیمی درمانی و پرتودرمانی هستند منع درمان دارند.

رئیس کنگره دندانپزشکی نقش جهان با تأکید بر اینکه ایمپیلت در بیماران دیابتی به شرط کنترل و پایین نگداشتن قند منعی ندارند، گفت:ایمپیلنت درافراد سیگاری حرفه ای سنگین و بی مبالات نسبت به بهداشت دهان منع دارند.

نایب رئیس انجمن دندانپزشکی اصفهان اضافه کرد: در صورت رعایت اصول جراحی و جایگذاری ایمپلنت و رعایت بهداشت از سوی بیمار هرگز ایمپلنت پس نخواهد زد و درحقیقت درمان ایمپلنت در صورت رعایت اصول، موفقیت آمیزترین درمان دندانپزشکی است.

رحیمی با بیان اینکه مهمترین اصل برای حفظ و نگهداری ایمپلنت رعایت بهداشت دهان و دندان به شکل صحیح و ایده آل است، افزود: کاشت دندان هیچ عارضه ای به همراه ندارد و فواید و منافع زیادی را نصیب بیمار در کوتاه مدت و دراز مدت می‌کند.

وی افزود:در صورت رعایت بهداشت از سوی بیمار و انجام کار ایده آل دندانپزشک ایمپلنت یک درمان مادام العمر است. البته بدیهی است بیماری‌های صعب که منجر به عوارض بافت نرم و استخوان فکین بیمار شوند حیات و طول عمر ایمپلنت را دستخوش تغییر خواهد کرد.

4.7/5 - (3 امتیاز)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید