جراحی زیبایی

آنچه را که باید درباره کاربرد اسکن استخوان بدانید

عوارض اسکن استخوان چیست؟ آیا برای این اسکن آمادگی خاصی لازم است؟ اسکن استخوان تمام بدن چگونه تفسیر می شود؟

نبض ما– شاید این موارد سوالات متدوال شما درباره اسکن استخوان یا بن اسکن باشد. در این مطلب دکتر مریم شهیدزاده متخصص پزشکی هسته ای به سوالاتی مهمی که در این باره وجود دارد، پاسخ می دهد.

اسکن هسته ای استخوان یک روش تصویربرداری پزشکی هسته ای است که در آن از یک ماده رادیواکتیو (رادیودارو) کم خطر به مقدار کم برای بررسی مشکلات استخوانی استفاده می شود.

پوکی استخوان

اسکن استخوان چیست؟

اسکن استخوان، یک آزمایش تصویربرداری است که برای کمک به تشخیص مشکلات مربوط به استخوان ها ، مورد استفاده قرار می گیرد.در این اسکن، مقدار بسیار کمی از یک ماده رادیواکتیو به نام رادیو دارو استفاده می شود که تقریبا ایمن و بی خطر است.

این دارو،نوعی رنگ شناخته شده و خاص است، اما باعث رنگ دهی به بافت نمی شود. به طور خاص، اسکن استخوان، برای نشان دادن مشکلات متابولیسم در استخوان انجام می شود.

متابولیسم استخوانی ، فرآیندی است که در آن، زمانی که شکستگی استخوان ها رخ می دهد، در طی آن،استخوان شکسته ،ترمیم و بازسازی می شود. تشکیل استخوان جدید، بخشی از روند بهبودی است که در مورد استخوان های مجروح و یا شکسته ایجاد می شود.

اسکن استخوان، یک راه مناسب و خاص برای مشاهده و ثبت فعالیت غیرمتابولیکی استخوان است. همچنین اسکن استخوان، راهی برای تعیین ، تشخیص و بررسی سرایت بیماری سرطان از استخوان ها به دیگر نواحی بدن است که شامل سرطان پروستات و یا سرطان سینه می شود.

در حین اسکن استخوان ،یک رنگ رادیواکتیو به استخوان های شما تزریق می شود. در طی بررسی ، چند ساعت، بیمار مورد نظارت قرار می گیرد. همچنین ،مقدار بسیار کمی تابش رادیو اکتیو نیز در رنگ استفاده شده و می توان گفت که تقریبا تمام این تابش و رنگ رادیو اکتیو، در طول دو یا سه روز از بدن شما آزاد می شود.

اسکن استخوان، همچنین می تواند علت درد ناشی از درد استخوان را نیز شناسایی کند. اسکن استخوان ممکن است مشکلات استخوانی مرتبط با شرایط زیر را نشان دهد: arthritis هنگامی که بافت استخوانی به علت عدم دریافت و گردش خون می میرد)) necrosis avascular سرطان استخوان سرطانی که از دیگر قسمت های بدن به استخوان گسترش مییابد.

دیسپلازی فیبریلاسیون (یک بیماری که سبب بروز غیرطبیعی مانند بافت اسکار می شود و دراستخوان عادی شکستگی ایجاد می کند.) عفونت استخوان بیماری پات در استخوان (بیماری ای است که باعث ایجاد ضایعات و تغییر شکل استخوان می شود)

اسکن استخوان چگونه انجام می شود؟

اسکن استخوان به دو روش معمولی و سه فاز انجام می شود.

  • در روش معمولی رادیودارو به صورت داخل وریدی به بیمار تزریق می شود و بعد از گذشت دو تا چهار ساعت ، بیمار بعد از تخلیه کامل مثانه روی تخت اسکن دراز می کشد  و با دوربین مخصوص از کل بدن تصویربرداری صورت می گیرد.
  • در روش سه فاز رادیودارو روی تخت اسکن به بیمار تزریق می شود و دو مرحله اول تصویربرداری بلافاصله انجام می شود. بعد از گذشت دو تا چهار ساعت بیمار پس از تخلیه کامل مثانه مجددا روی تخت اسکن دراز می کشد و تصویربرداری از کل بدن صورت می گیرد.

تصویربرداری حداکثر نیم ساعت به طول می انجامد. البته گاهی نیاز به گرفتن تصاویر تکمیلی می باشد که به مدت زمان انجام اسکن می افزاید.

لازم به ذکر است که در فاصله تزریق تا انجام اسکن هسته ای بن اسکن بیمار باید دو تا سه لیوان آب بنوشد و مرتب مثانه خود را تخلیه نماید.

آیا برای اسکن استخوان آمادگی خاصی لازم است؟

  1. اسکن هسته ای استخوان نیاز به آمادگی خاصی ندارد.
  2. تنها توصیه این است که در روز انجام اسکن حتما مدارک قبلی مربوط به بیماری (عکس ساده رادیولوژی، سونوگرافی، سی تی یا ام آر آِی و گزارشهای پاتولوژی) را به همراه داشته باشید.

عکس اسکن استخوان

عوارض اسکن هسته ای استخوان برای اطرافیان چیست؟

چنانکه قبلا نیز ذکر شد برای اسکن استخوان از رادیو داروی کم خطر به مقدار کم استفاده می شود. این دارو ظرف بیست و چهار ساعت به طور کامل از بدن پاک می شود.

اسکن استخوان ، به دلیل استفاده از اشعه X معمولی ، هیچ خطری ندارد. ردیاب های رنگی رادیواکتیو که در اسکن استخوان مورد استفاده قرار می گیرند، باعث ایجاد اشعه بسیار کم تابشی می شوند.

همچنین ،خطر واکنش آلرژیک به ردیاب ها نیز، کم است. با این حال، این آزمایش ممکن است برای زنان باردار و شیرده نامناسب باشد. در این گونه موارد، خطر مربوط به جنین و آلودگی شیر مادر وجود دارد.

اگر باردار بوده و یا شیردهی دارید، در این مورد با پزشک خود مشورت کنید. به گفته آکادمی پزشکان جراحان ارتوپدی ، اسکن استخوان ، دارای حداقل عوارض جانبی و خطرات است ، اما می تواند کمی درد و ناراحتی ایجاد کند که پس از مدت کوتاهی ، برطرف می شود.

اسکن استخوان

ولی با توجه به حساسیت جنین و کودکان به اشعه، توصیه می شود خانمهای باردار حتی الامکان از انجام اسکن های هسته ای خودداری نمایند، خانهای شیرده تا چند ساعت به کودکان خود شیر ندهند و افراد دیگر بعد از انجام اسکن تا دوازده ساعت باید از تماس نزدیک* با کودکان زیر هشت سال خودداری کنند.

*تماس نزدیک یعنی فاصله کمتر از یک متر.

کاربردهای اسکن استخوان چیست؟

  • عفونت های استخوان
  • شکستگی هایی که با رادیوگرافی معمولی قابل تخشیص نیست.
  • التهاب مفاصل
  • سرطان های استخوان
  • بررسی گسترش سایر سرطان ها به استخوان (متاستاز)
  • نکروز استخوان

تفسیر جواب اسکن استخوان

نتایج آزمایش یک اسکن استخوان، به هنگام تزریق رنگ رادیواکتیو که در داخل اسکلت شما به طور طبیعی جذب می شود، قابل بررسی و مشاهده است.

با این حال، دراسکن استخوان غیر طبیعی، تمام موارد در نظر گرفته می شود، در نتایج اسکن استخوان ، نقاط تیره رنگ به عنوان “نقاط داغ “، در استخوان ها، خود را نشان می دهد.

نقاط داغ ، آن بخش هایی ازاستخوان هستند که در آن ها ، رنگ رادیو اکتیو بیشتر تجمع می یابد یعنی همان نقاط آسیب دیده ، همین نقاط آسیب دیده می تواند باعث تخریب استخوان، التهاب، شکستگی و یا رشد تومور شود.

نتایج به چه معناست؟ نتایج آزمایش به این صورت است که هنگامی که رنگ رادیو اکتیو، به طور مساوی در سراسر بدن پخش شود، استخوان مشکلی نداشته و کاملا طبیعی است.

این به این معنی است که شما به احتمال زیاد مشکل بزرگ استخوانی ندارید. نتایج غیرعادی در اسکن استخوان ، زمانی است که که اسکن ، نقاط داغ را تیره تر ونقاط سرد، را در استخوان ، روشن تر نشان می دهد.

نقاط داغ، بخش هایی را نشان می دهند که در آن رنگ بیش از حد جمع شده است. از سوی دیگر، نقاط سرد نیز، مناطقی هستند که رنگ ، در آنها را جمع نشده است.

به هر ترتیب ، نتایج غیر عادی در اسکن استخوان ، نشان دهنده این است که ممکن است شما ، به بیماری هایی مانند ضایعات استخوانی، سرطان و یا آرتریت دچار باشید. به این ترتیب، با مراجعه سریع و به موقع به پزشک متخصص ، می توان از عوارض و پیشرفت بیماری جلوگیری کرد.

هزینه اسکن استخوان

تعرفه خدمات اسکن استخوان تمام بدن، برای دارندگان بیمه تامین اجتماعی و خدمات درمانی ۲۷۱۷۰۰ تومان است و دارندگان بیمه ارتش ۱۲۳۴۸۰ تومان است. هزینه این اسکن به صورت آزاد ۴۱۱۶۰۰ تومان است.


ردیفخدمتمبلغ کل(ریال)

۱۳۹۶-آزاد

تامین اجتماعی

خدمات درمانی

(فرانشیز بیمار)

ارتش

(فرانشیز بیمار)

۱اسکن استخوان تمام بدن۴۱۱۶۰۰۰۲۷۱۷۰۰۰۱۲۳۴۸۰۰
۲اسکن قلب در دو مرحله  Gated۱۱۲۴۳۰۰۰۷۴۲۰۰۰۰۳۳۷۲۹۰۰
۳اسکن پرفیوژن ریه۲۷۴۴۰۰۰۱۸۱۱۰۰۰۸۲۳۲۰۰
۴اسکن کلیه با DTPA۳۵۲۸۰۰۰۲۳۲۸۰۰۰۱۰۵۸۴۰۰
۵اسکن بیضه ها۲۱۰۱۰۰۰۱۳۸۷۰۰۰۶۳۰۳۰۰

نبض ما-نویسنده : دکتر مریم شهیدزاده،متخصص پزشکی هسته ای

مرکز پزشکی هسته ای گاندی

دکتر مریم شهیدزاده ماهانی متخصص پزشکی هسته ای

ساعات پاسخگویی: هشت صبح تا هفت شب
تلفن تماس: ٨٨١٩۵٨٩٣٨٨١٩١١٠٣
تلگرام: [email protected]
ایمیل: m_sh_mahani[@]yahoo.com

مرکز پزشکی هسته ای گاندی

آدرس : خیابان ولیعصر- بالاتر از پارک ساعی- نرسیده به خیابان توانیر- کوچه ترابنده- بیمارستان گاندی- طبقه منهای دو

آنچه را که باید درباره کاربرد اسکن استخوان بدانید
4.9 (98.67%) 60 رای
از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

تمامی پرسش‌های ثبت شده به سرعتو با دقت ویژه توسط پزشکان متخصص نبض‌ما دقیق پاسخ داده می‌شوند.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
درحال دریافت اطلاعات

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛
همچنین لطفاً درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

پرسش از دکتر