طریقه مصرف رازیانه برای تنظیم قاعدگی

دانه‌های رازیانه می‌توانند به اندازه داروهایی نظیر ایبوپروفن برای پریودهای دردناک مفید باشند. علاوه بر این، رازیانه برای تنظیم کردن هورمون های بدن، پیشگیری از وقوع کیست تخمدان و قاعدگی های نامنظم و کاهش دردهای قاعدگی نیز مفید است. در ادامه طریقه مصرف رازیانه برای پریود شدن ،  تنظیم قاعدگی و همچنین نحوه مصرف رازیانه برای تنبلی تخمدان را بررسی می‌کنیم.

رازیانه و قاعدگی

نود درصد زنان در معرض گرفتگی های قاعدگی در برخی از اوقات قرار دارند. در سراسر مدیترانه، دانه های رازیانه به طور سنتی برای تسکین قاعدگی دردناک مورد استفاده قرار می گیرند. ما آنها را بذر می نامیم، اما آنها واقعا میوه های کوچکی هستند.

محققان عصاره دانه رازیانه را برای آزمایش آن انتخاب کردند. زنان به درد قاعدگی خود نمره ۶ از ۱۰ دادند که پس از یک ساعت از مصرف عصاره دانه رازیانه به این درد نمره ۴ دادند. در این آزمایش پنجاه و دو درصد از زنان استفاده از دانه رازیانه را درمانی عالی دانستند.

قاعدگی

گرفتگی های قاعدگی به خاطر انقباض رحم اتفاق می افتد که در نتیجه باعث خونریزی هم می شود. لذا به نظر می رسد دانه های رازیانه با تسکین عضلات به کاهش این درد کمک می کنند. همچنین دانه های رازیانه برای قولنج نوزاد که می تواند به دلیل اسپاسم های روده ای باشد هم، مفید باشد. یادتان باشد لازم است طریقه مصرف رازیانه را برای نوزادتان از پزشک بپرسید و سرخود استفاده نکنید.

طریقه مصرف رازیانه برای پریود شدن

طریقه مصرف رازیانه متفاوت است، رازیانه در آشپزی برای افزودن عطر و طعم به غذاها، از جمله به سوسیس و ماهی استفاده می شود. بعضی از مردم همچنین بعد از وعده های غذایی خود رازیانه می خورند تا به هضم غذا کمک کنند و گاز را محدود کند. اما نحوه مصرف رازیانه برای پریودی متفاوت است.

در ادامه به معرفی سه روش مختلف برای مصرف رازیانه برای پریود شدن را بررسی می‌کنیم.  چگونگی مصرف رازیانه برای تنظیم قاعدگی نیز با همین روشهاست:

روش اول

شب مقدار کمی دانه رازیانه را در یک لیوان آب خیس دهید و صبح مخلوط مایع را بنوشید. این نوشیدنی به رحم کمک می‌کند انقباض و حرکات راحت تری داشته باشد، همچنین خون ریزی را تنظیم می‌کند و درد ناشی از پریود را کاهش می‌دهد.

روش دوم

دانه‌های رازیانه را می‌توان به صورت دمنوش استفاده کرد، کافی است دانه‌ها در آب جوشانده شوند و هر روز در زمانی که معده فرد خالی از غذا هستند مصرف شوند. این روش به تنظیم پریود و ایجاد یک جریان دفع سالم کمک می‌کند.

روش سوم

همچنین می‌توانید دانه‌های رازیانه را بجوید و با جویدن از آثار مفید آن از جمله پریود شدن بهره مند شوید.

رازیانه می‌تواند به شل کردن روده کمک کند، همچنین ترشحات دستگاه تنفسی را نیز کاهش دهد. رازیانه موادی را در خود دارد که می‌توانند مشابه استروژن عمل کنند.

زمان مصرف رازیانه در قاعدگی

برای بیشترین تاثیر، بهتر است رازیانه را با معده خالی مصرف کنید. بنابراین صبح بعد از بیدار شدن بهترین زمان مصرف رازیانه در قاعدگی است. استفاده از دمنوش رازیانه را هر روز و با شکم خالی ادامه دهید.

طریقه مصرف رازیانه برای تنبلی تخمدان

دانه‌های رازیانه دارای فیتواستروژن‌ها هستند، ماده ای که به توازن هورمونی زنان کمک می‌کند. مصرف روزانه چای رازیانه می‌تواند به رفع مشکلات هورمونی نظیر تخمدان‌های پلی کیستیک و پرکاری تیروئید کمک کند.

شب هنگام دانه‌های رازیانه را در یک لیوان آب خیس دهید. صبح روز بعد یک لیوان آب دیگر به آن اضافه کنید و مخلوط را برای چند دقیقه بجوشانید. این محلول گیاهی را به صورت گرم مصرف کنید. دانه‌های رازیانه آندروژن را کاهش می‌دهند، این هورمون یک هورمون مردانه است که کاهش آن می‌تواند رشد غیرعادی مو در بدن را کاهش دهد. شما می‌توانید دانه رازیانه را در کنار شنبلیله استفاده کنید. کافی است این دو دانه را در کنار هم خیسانده و با هم بجوشانید.

مضرات رازیانه

استفاده از رازیانه ممکن است دارای عوارض جانبی هم باشد، از جمله حساسیت به نور خورشید و ایجاد بثورات پوستی.

همچنین ممکن است موجب بروز قاعدگی هم شود، بنابراین زنان باردار باید از مصرف رازیانه اجتناب کنند. برخی از نگرانی ها وجود دارد که استفاده از رازیانه می تواند باعث شود سینه های دختران قبل از زمان آن بزرگ شود.

واکنش‌های آلرژیک

اگرچه شایع نیست، اما برخی از افراد به رازیانه آلرژی دارند. برای این افراد استفاده از هر مقدار رازیانه ممکن است باعث واکنش آلرژیک، از جمله مشکل تنفس، کهیر، بثورات، تورم لب و صورت و بسته شدن گلو شود.

تداخلات دارویی

رازیانه ممکن است با برخی از داروها، از جمله برخی از آنتی بیوتیک ها و داروهای تشنجی، تداخل داشته باشد. طریقه مصرف رازیانه  دو ساعت قبل یا بعد از دارو ممکن است باعث کاهش احتمال بروز تداخل با آنتی بیوتیک ها شود، اما ممکن است این خطر را کاملا از بین نبرد.

مصرف رازیانه می‌تواند برای بعضی افراد مشکلاتی را نیز به همراه داشته باشد. در ادامه به بعضی از این مشکلات اشاره شده است. در صورت مشاهده هر کدام از این موارد، بهتر است مصرف رازیانه را متوقف کنید و با پزشک خود در مورد مصرف آن مشورت کنید:

 • مشکل تنفس
 • سفتی قفسه سینه/ گلو
 • درد قفسه سینه
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • کهیر
 • جوش
 • خارش یا تورم پوست
 • افزایش خفیف جریان قاعدگی
 • حساسیت به نور آفتاب
در موارد نادری ممکن است بدن افراد به رازیانه واکنش بسیار شدیدی داشته باشد. برای مثال ممکن است فرد دچار تشنج شود. البته دقت به موارد منع مصرف و یا مشورت با پزشک می‌تواند خیال افراد را از مصرف این ماده گیاهی راحت کند.

مضرات رازیانه در دوران پریودی

شاید بدترین ضرر مصرف رازیانه در پریودی این است که اکثر زنان با مصرف رازیانه حدود 10 درصد بیشتر خونریزی می کنند. گرفتگی قاعدگی در اثر انقباض رحم ایجاد می شود ، بنابراین خون‌ریزی آن به خطر می افتد. به نظر می‌رسد رازیانه از طریق آرام کردن عضلات و تسکین رحم، خون ریزی را کمی بیشتر می‌کند.

برای تنظیم قاعدگی چه بخوریم

گیاهانی مانند رازیانه و جنسینگ با تنظیم کردن هورمون های بدن، به پیشگیری از وقوع کیست تخمدان و قاعدگی های نامنظم کمک می کنند.

درمان بی نظمی قاعدگی با داروهای گیاهی میسر است. اگر پریود نامنظی دارید، علاوه بر تنظیم قاعدگی با رازیانه مواد غذایی زیر را امتحان کنید:

۱. دارچین

مصرف دارچین می‌تواند به تنظیم چرخه‌ها و کاهش خون ریزی قاعدگی کمک کند، همچنین درد دوران قاعدگی را نیز به میزان زیادی کاهش می‌دهد. این ماده غذایی به درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک نیز کمک می‌کند.

۲. به اندازه کافی و به طور روزانه ویتامین مصرف کنید

کمبود ویتامین d خطر از بین رفتن نظم دوره‌های قاعدگی را افزایش می‌دهد. استفاده از مکمل‌های ویتامین دی می‌تواند به تنظیم چرخه‌های قاعدگی کمک کند.

ویتامین‌های بی نیز می‌توانند سندرم پیش از قاعدگی را کاهش دهند و دوره‌های قاعدگی را تنظیم کنند.

۳. هر روز سرکه سیب بنوشید

مصرف روزانه یک هشتم فنجان (پانزده گرم) سرکه سیب می‌تواند به تنظیم قاعدگی در زنانی که به سندرم تخمدان پلی کیستیک مبتلا هستند کمک کند.

نحوه مصرف رازیانه در غذا

رازیانه را می توانید به صورت های زیر سرو نمایید:

سوپ گوجه فرنگی با رازیانه

عکس طرز تهیه سوپ رازیانه

سوپ گوجه فرنگی ساده را می توان با ساتوری کردن رازیانه های خرد شده با پیاز و سیر داخل یک قابلمه بمدت ۵ دقیقه درست کرد، سپس یک ظرف بزرگ از مایع گوجه فرنگی و حدود ۳ فنجان آب به آن اضافه نمایید و اجازه دهید ۴۰ دقیقه روی گاز بماند.

سالاد

عکس تهیه سالاد رازیانهشما می توانید تکه های رازیانه را با کمی مرکبات و سبزیجات تازه مخلوط کنید و یک سالاد تهیه کنید. همچنین یک پیاز رازیانه را به چهار یا هشت تکه تقسیم نمایید.

سپس در روغن زیتون و سرکه آن را خیس کنید و داخل فر قرار دهید (می توانید دما را روی ۴۰۰ درجه فارنهایت تنظیم کرده و ۲۰ دقیقه بگذارید داخل فر بماند.) سپس می توانید پنیر پارمیسان روی آن ریخته و از آن لذت ببرید.


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

21 نظر
 1. bhar می‌نویسد

  سلام من بخاطر تنبلی تخمدان موهام ریخته یه مدت قرص اسپیرونولاکتون ۲۵ با دیان ۳۵استفاده میکردم موهام مجدد برگشت ولی بعد از قطع مصرف باز ریخت میخواستم بدونم ایا با خوردن رازیانه و تنظیم هورمونهام ممکنه موهام برگرده ؟یا میتونم درکنار رازیانه این قرص رو هم مصرف کنم؟؟

  1. فاطی می‌نویسد

   بنظرم خوب میتونه باش

  2. ناشناس می‌نویسد

   سلام من مجرد هستم و پریودم همیشه منظم بوده اما این سری یه بار بیستم لک دیدم یه بار بیست دوم یه بار بیست و چهارم الانم که یکم اما خونریزی شروع نمیشه چه کار کنم؟

 2. حدیث می‌نویسد

  سلام چه دارو های گیاهی برای باردار شدن خوبه

 3. مینا می‌نویسد

  رازیانه برای عفونت و خارش خوب

 4. هاجر می‌نویسد

  سلام من پریود نمی شوم ایا با خوردن زاریانه می توانم پریود بشم یا نه

  1. سپیده مجدیان می‌نویسد

   بله

 5. فرزانه می‌نویسد

  سلام من مجردم ولی ۴.۵روزه پریود نشدم رازیانه هم خوردم لک میبینم چکارکنم الان پریود نمیشم.

  1. سپیده مجدیان می‌نویسد

   به پزشک مراجعه کن عزیزم

  2. هاجر می‌نویسد

   ۲۸روزه پریودنشدم تست هم زدم حامله نیستم پ چرا هرچی رازیانه میخورم پریودنمیشم

 6. فرزانه می‌نویسد

  درمادرمان قاعدگی نامنظم

  1. هانی می‌نویسد

   سلام من ۱۶ سالمه ۲ ماهه پریود نشدم قبلا هم باز اینطوری شدم ولی باز پریود شدم الان لازمه برم دکتر

 7. هانی می‌نویسد

  سلام من ۱۶ سالمه ۲ ماه پریود نشدم لازمه برم دکتر

  1. فرشته می‌نویسد

   چون خیلی جوان هستی…یکدفعه دکتری درتلویزیون میگفت هزار بار گفتم دخترای جواون مشکلی ندارید رحم تون کامل نشده نگران نباشید مجدد مراجعه میکنن…واقعا همینطوره تجربه دارم بین خودم و دوستانم ..همه ازدواج کردیم بچه دار شدیم

 8. سارا می‌نویسد

  من مجردم شانزدە سالمەحدود پنج ماە پریود نشدم سونگرافی ەم دادم می گمیند ەیچ مشکلی نداری پس من چیکار کنم

 9. ناشناس می‌نویسد

  سلام ببخشید مصرف دائمی رازیانه هر شب به صورت دمنوش وقطع آن در دوران قاعدگی تا ۱۰ روز میتونه خطر داشته باشه واینکه من این گیاه رو مصرف نمی کنم دچار گر گرفتگی وقطع قاعدگی می شم

 10. الی می‌نویسد

  سلام من ۱۶ سالمه پریودم دیر ب دیر میشه آزمایش وسنو دادم میگن هیچی نیس چیکار کنم؟

 11. فاطمه سلیمانی می‌نویسد

  سلام من یه هفته پریودیم عقب افتاد رازیانه هم خوردم

 12. ناشناس می‌نویسد

  لیلا اصلی

 13. نفیسه بابایی می‌نویسد

  من بخاطر درد شدید لگن مجبور تزریق دو تارامپول کورتن در لگن شدم و این ماه پریود نشدم در حد لک آیا باید به دکتر مراجعه کنم و دارو مصرف کنم یا صبر کنم تا ماه بعد

 14. نفیسه می‌نویسد

  من بخاطر درد شدید لگن مجبور تزریق دو تارامپول کورتن در لگن شدم و این ماه پریود نشدم در حد لک آیا باید به دکتر مراجعه کنم و دارو مصرف کنم یا صبر کنم تا ماه بعد

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم