هزینه آزمایش ایدز چقدر است؟

ایدز یا اچ آی وی چیست؟ HIV چگونه وارد بدن می‌شود؟راههای انتقال HIV کدام است؟ نشانه ها و علائم اچ آی وی مثبت چیست؟آزمایش HIV به چه افرادی تجویز می شود؟ هزینه آزمایش ایدز به چه صورت است؟

نبض ما – به جز از بحث هزینه آزمایش ایدز بهتر است بدانید که HIV مخفف Human immunodeficiency virus است. ویروسی که می تواند در صورت عدم معالجه منجر به نشانگان (سندروم) نقص ایمنی اکتسابی گردد. فردی که مبتلا به اچ ای وی می گردد حتی در صورت درمان نیز تا آخر عمر از دست آن خلاص نخواهد شد. برای اطلاعات بیشتر درباره عفونت HIV ، دکتر مهر افزا درباره بیماری ایدز در این مطلب به نکات مهمی اشاره می کند.

HIV به سیستم ایمنی بدن خصوصا سلول های سلول‌های CD4 T حمله می کند. این سلول ها در مقابله بدن با عفونت ها به کمک بر می خیزند. عدم معالجه اچ ای وی تعداد CD4 را کاهش داده، احتمال ابتلای فرد به عفونتهای دیگر یا سرطان های ناشی از عفونت را افزایش می دهد.

به مرور زمان، HIV تعداد بیشتری از این سلول ها را نابود نموده تا جایی که دیگر بدن توان مقابله با عفونت ها و بیماریها را ندارد.

عفونت های فرصت طلب و سرطانها از سیستم ایمنی فوق العاده ضعیف بدن سوء استفاده نموده و این علامت ابتلای فرد به سندروم نقص ایمنی اکتسابی (AIDS) یا مرحله آخر عفونت به HIV است. درمان موثری در حال حاضر وجود نداشته ولکن با مراقبت های پزشکی متناسب می توان اچ ای وی را کنترل نمود.

روش های انتقال بیماری ایدز

ویروس ایدز از طریق مایعات بدنی که در زیر لیست شده اند، انتقال می یابد:

 • خون
 • اسپرم
 • مایع قبل از انزال (مذی)
 • مایع رکتوم
 • مایع واژینال
 • شیری که نوزاد از سینه ی مادر یا دایه می خورد

با توجه به موارد گفته شده هر گونه تماسی با موارد ذکر شده که حاوی ویروس ایدز باشد، امکان بسیار بالایی برای انتقال این بیماری دارد.

ریسک انتقال ایدز از راه دهان

ویروس ایدز از راه بزاق دهان منتقل نمی شود. تماس دهانی آلت مرد توسط زن مبتلا به ایدز در صورتی که فقط در دهان زن زخم وخونریزی داشته باشد، ممکن است مرد را هم مبتلا کند.

تماس دهانی زن با آلت تناسلی مرد مبتلا به ایدز، احتمال بسیار کمی دارد و تقریبا یک در ده هزار است، اما باید توجه داشت که اگر در حین تماس دهانی ترشحی باشد احتمال انتقال بسیار بیشتر خواهد شد.

انتقال ایدز از طریق رابطه مقعدی

در آمیزش مقعدی در صورت انزال مرد مبتلا به ایدز درون مقعد همسر، امکان انتقال ویروس وجود دارد. این احتمال تقریبا ۱۳۸ در ۱۰ هزار نفر است. اگر زن مبتلا باشد، این احتمال کمتر بوده و تقریبا ۱۱ مورد ابتلا در۱۰ هزار نفر گزارش شده است.

احتمال انتقال ایدز با کاندوم

ریسک ابتلا به ایدز در این حالت بسیار کم است. اما باید به این نکته توجه داشت، درصورتی که اعمال خشن که منجربه پاره شدن کاندوم می شود، اتفاق بیافتد ریسک ابتلا به این ویروس افزایش می یابد.

انتقال ایدز از راه دهان

می توانیم بگوییم که احتمالی وجود ندارد مگر آنکه بزاق حاوی خون باشد.

راه های انتقال ایدز از طریق همجنس بازی

رابطه جنسی مرد با مرد اگر محافظت شده نباشد، احتمال زیادی برای ابتلا به ایدز خواهد داشت. درحالیکه رابطه جنسی زن با زن ریسک بسیار کمتری دارد. در صورتی که طرفین یا یکی از آن دو معتاد باشند و سرنگ مشترک استفاده کنند، یا از ابزارهای جنسی (آلت مصنوعی) مشترک استفاده کنند و یا تماس دهانی با واژن باشد، این ریسک بالاتر می رود.

عکس ایدز

آشنایی با انواع آزمایش های ایدز

1) آزمایش اسیدهای نوکلئیک (NAT)

بسیار گران بوده و فقط در افراد در معرض با ریسک بالا یا افراد دارای علائم اولیه باحتمال موا جهه کاربرد دارد. PrEP یاPEP (پیشگیری قبل از مواجهه یا پیشگیری بعد از مواجهه) می تواند صحت آزمایش را در صورت ابتلا به اچ آی وی کاهش دهد.

2) آزمایش آنتی ژن- آنتی بادی یا آنتی بادی

با ورود HIV به بدن و تکثیر ویروس بدن شروع به واکنش نموده و انتی بادی تولید می نماید. از زمان آلودگی تا ظهور آنتی بادی متوسط سه هفته به طول انجامیده در خلال این مدت آنتی ژن p24 برای بسیاری ازافراد آلوده به HIV-1 حضور دارد. بنابراین تلاش همزمان برای کشف آنتی ژن p24 و آنتی بادیهای علیه HIV-1 و HIV-2 سبب کاهش زمان بین آلودگی و تشخیص عفونت گردد.

3) آزمایش های سریع برای کلینیک ها و منازل

این آزمایش ها بر مبنای کشف آنتی بادی علیه HIV-1 و HIV-2 طراحی شده اند. آزمایش ایدز و تست HIV در منزل قابل انجام است اما صحت و دقت آن کمتر است.

جواب آزمایش ایدز چقدر طول میکشه؟

جواب آزمایش در صورت در خواست کاملا محرمانه به خود فرد اعلام می شود معمولا جواب آزمایش ایدز نهایت طی یک ساعت حاضر می شود. در صورت مثبت بودن ممکن است جواب قطعی تا یک هفته برای بررسی بیشتر به تاخیر بیافتد. برای انجام آزمایش ایدز نیازی به ناشتا بودن نیست. در بهترین آزمایشگاه های تهران جواب بدون تاخیر و البته دقیق و بررسی شده به فرد داوطلب داده میشود.

هزینه آزمایش ایدز

هزینه آزمایش ایدز در سال ۱۳۹۶ در بهترین آزمایشگاه تهران به صورت آزاد ۴۲۷۰۰ تومان، با دفترچه تامین و خدمات درمانی ۳۰۲۰۰ تومان و برای دارندگان بیمه نیروهای مسلح ۱۶۹۰۰تومان است.

بهترین آزمایشگاه چه مشخصه ای دارد وکجاست ؟

برای کسب اطلاعات بیشتر جهت جزئیات هزینه آزمایش ایدز  و یک آزمایشگاه خوب اینجا کلیک کنید .

مراحل ابتلا به عفونت اچ‌آی‌وی

 

بدون مداخله درمانی، افراد مبتلا به اچ آی وی مشخصا سه مرحله را طی خواهند نمود. درمان روند طی شدن از یک مرحله به مرحله بعد را کند کرده و به صورت افراطی احتمال سرایت HIV به افراد دیگر را کاهش می دهد.

مرحله اول- عفونت حاد HIV

افراد در فاصله ۴-۲ هفته پس از ابتلا به HIV تجربه ی مرضی شبیه انفلونزا دارند که می تواند چندین هفته به طول انجامد. این پاسخ طیعی بدن در برابر عفونت می باشد. افراد در عفونت حاد اچ آی وی دارای مقادیر زیادی ویروس در خون خود بوده و فوق العاده آلوده کننده می باشند. افراد معمولا از مبتلا بودن خود به دلیل عدم احساس بیماری غافل می باشند.

برای تشخیص اینکه آیا کسی در مرحله حاد قرار گرفته است یا خیر یک آزمایش نسل چهارم ANTIGEN/ANITIBODY یا یک آزمایش اسید های نوکلییک (NAT) ضروری است. اگر شما فکر می کنید که در معرض اچ آی وی قرار گرفته اید و علایم شبه انفلوانزا دارید با مراجعه به مراکز بهداشتی در خواست یک آزمایش نمایید.

مرحله دوم- مرحله نهفته بالینی

در این دوره HIV هنوز فعال بوده ولی تکثیر آن بسیار کند است. افراد در این مرحله فاقد علائم می باشند. برای افرادی که دارویی دریافت نمی کنند این دوره ۱۰ سال یا بیشتر طول می کشد ولی برخی سریعتر از ان عبور می کنند.

با مصرف صحیح دارو این مرحله می تواند تا چندین دهه به طول انجامد. نکته مهم اینست که بدانیم افراد در این مرحله ناقل اچ آی وی به دیگران هستند. در پایان این مرحله تعداد ویروس در خون افزایش یافته و تعداد CD4 شروع به کاهش می کند و فرد وارد مرحله سوم می گردد.

مرحله سوم -سندرم نقص ایمنی اکتسابی

AIDS شدیدترین فاز HIV است. مبتلایان به ایدز دارای چنان سیستم ایمنی نحیفی هستند که دچار عفونت های شدیدی بنام عفونت های فرصت طلب می شوند. ایدز بدون درمان معمولا سه سال طول می کشد. علائم اولیه شامل لرز، تب، تعریق، تورم غدد لنفاوی، ضعف و کاهش وزن می باشد.

ویروس آنفلوآنزا

افراد هنگامی مبتلا به ایدز قلمداد می گردند که سلول های CD4 انها کمتر از۲۰۰ در میلیمتر مکعب یا دچار برخی بیماری های فرصت طلب گردند. بیماران مبتلا به ایدز بار ویروسی زیادی در خون داشته و خیلی الوده کننده هستند.

علائم اچ آی وی

تقریبا بین ۴۰ تا ۹۰ درصد افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند در ۲ الی ۴ هفته ابتدایی علائمی شبیه به سرماخوردگی  دارند مثل:

 • تب و لرز
 • تحریکات پوستی و خارش
 • تعریق شبانه
 • دردهای عضلانی
 • گلو درد
 • خستگی مفرط
 • تورم غدد لنفاوی
 • زخم های دهانی

این علائم می توانند تا چندین روز طول بکشند. معمولا در این زمان ممکن است برخی از آزمایش ها هم این بیماری را مشخص نکنند.

چگونه بفهمم ایدز دارم یا نه؟

تنها راه مطمئن دانستن اینکه ایا مبتلا به ایدز هستید انجام آزمایش در آزمایشگاه است. برخی از بیماران ممکن است بین ۲ تا ۴ هفته بعد از عفونت دچار شبه انفلوانزا گردیده اما برخی عارضه ای در این مرحله حس نمی کنند.

بیماری ایدز

نشانه های شبه انفلوانزا شامل تب، لرز، بثورات جلدی، عرق شبانه، درد عضلانی، گلودرد، خستگی، تورم غدد لنفاوی و زخم های دهانی است. این علائم می تواند از چند روز تا چند هفته به طول انجامد. در خلال این مدت عفونت HIV ممکن است در آزمایش HIV نشان داده نشود اما آنها که مبتلا هستند به شدت آلوده کننده و امکان انتقال عفونت به دیگران را دارند.

اگر شما چنین علائمی دارید معنی آن ابتلا به HIV نیست. هریک از این علائم می تواند در اثر سایر بیماری ها باشد اما اگر این علائم بعد از در معرض قرار گرفتن HIV اتفاق افتاد، حتما باید آزمایش اچ آی وی بدهید.

نویسنده: دکتر مهر افزا

4.6/5 - (96 امتیاز)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 نظر
 1. ثریا می‌نویسد

  خب وقتی آزمایش اسیدهای نوکلئیک گرون هستش. چه فایده ای داره؟ شاید هر کسی نتونه !!

 2. night می‌نویسد

  سلام،یک نوع روش برای تشخیصHIV وجود داره که توی مراکز بهداشتی سراسر کشور انجام میشه هیچ هزینه ای هم نداره این تست بصورت روتین برای کلیه مادران باردار در مراکز بهداشتی انجام میشه که جواب تست هم در عرض چنددقیقه مشخص میشه

 3. علی می‌نویسد

  من بعد از یک رابطه محافظت نشده در چهل ماه چهل بار تست دادم اخرش نفهمیدم چی شد هپاتیت سی کلا منتفی اما اچ ای وی وهپاتیت ب نامشخص چون برای هپاتیت انتی ژن منفی ولی انتی بادی داشت یعنی ابتلا واچ ای وی هم که به تنهایی در خواست می دادم تیتر بالا یعنی ۰.۷۶۳را زده بود ودر نهایت کات اف منفی شاید هم تیتر هپاتیت ب بود کلا سردر گم شدم لطفا راهنمایی وکمک

  1. ارش می‌نویسد

   سلام.من دوساله مبتلا شدم.تست میدم معلوم نمیشه

   1. ناشناس می‌نویسد

    از کجا فهمیدین مبتلا شدین

   2. ناشناس می‌نویسد

    پس ازکجا میدونی ک مبتلا شدی

 4. علی می‌نویسد

  آقا سلام من بعد از سی بار ازمایش بالاخره متوجه نشدم ایدز دارم یا نه مر ومردانه جواب دهید آیا امکانش هست تا ماه چهل بعد از رفتار پرخطر جنسی بعلت بار ویروسی کم است اچ آی وی را منفی مثلا تیتر ۰.۷۶۲ ولی گزارش منفی ایادتیتر بالا مهم نیست آیا به نتیجه منفی ازمایشگاه میشه امید وار بود یا تیتر کمتر۰.۲۵واقعا منفی است یا مثبت ممنون از پاخگویب

 5. علی اقا می‌نویسد

  خواهشا لطفا به سوالاتی که پرسیده می شود جواب دهید فقط نوشتن دادگاه چه دردی را دوا می کند؟

  1. نبض ما می‌نویسد

   سلام دوست عزیز سوالات پزشکی در قسمت از دکتر بپرسید توسط متخصص مربوطه پاسخ داده می شوند. در این قسمت تنها دیدگاه ها ذکر می شوند.

 6. ali می‌نویسد

  سلام به نظر شما این حرف درستیه ازمایشگاهها با تیتر انتی بادی وانتی ژن متوجه می شوند فرد اچ ای وی مثبت است اما در رفرنس به دروغ نون رکتیو می نویسند مثلا تیتر ۰.۷۶۲ که گزارش منفی دارد کدام پزشک عفونی می تواند تفسیر کند که فرد مبتلا نیست لطفا اگر حرف ناصحیحی زدم شما تصحیح بفرمایید/.

 7. زندگی مثبت می‌نویسد

  سلام در مراکز مشاوره بیماری های رفتاری که مختص این بیماری ها است، کاملا رایگان بوده و هزینه ای ندارد.

 8. محمد می‌نویسد

  سلام خسته نباشید دکتر من نزیک ۵ ماه پیش رابطه پر خطر جنسی داشتم هیچ علائمی نداشتم چیکار کنم الان

  1. افسانه می‌نویسد

   سلام من یک نزدیکی ناخواسته داشتم الان شک دارم توروخداکمکم کنید

 9. ایرج می‌نویسد

  با سلام بنده ۱سال پیش رابطه جنسی خطرناک داشتم و۳روز بعدازآن عفونت کردم و پیش متخصص رفتم سفکسیم برام تجویز کرد خوب شدم ولی حالت های مشکوکی دارم ۷ماه آزمایش توسط کیت های راپید دادم جواب منفی دراومد گفتند احتمالا دوره پنجره هست دوماه بعد مراجعه کنید.بیشتر از۲ماه شد رفتم و باز جواب منفی شد ولی هنوز سردرگمم چکار کنم لطفا راهنمایی کنید.

 10. H می‌نویسد

  ممنون از مطالب مفیدتون❤
  و یه نکته ای واژه ی همجنسبازی واژه ی نادرستیه بهتره از واژه همجنسگرایی استفاده کنیم ❤

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر mb شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  اقای دکتر من بعد از عمل فتق سمت راست
  سمت چپ تا حدودی غدد ها تورم کرد سونوگرافی دادم چیزی نبود الان تو اینترنت خوندم نوشته اگر غدد ها تورم کند نشانه های ایدز است ولی من تاریخ بهمن ماه 1397ازمایش Hiv برای کاشت مو دادم ولی بخاطر شرایط مالی نرفتم مو کاشت کنم ولی الان میترسم Hivگرفته باشم اما کار خاصی انجام ندادم ولی میترسم خیلی دکتر ارولوژی رفتم گفت چیزی نیست عفونت است یهم سفکسیم داد ۱۰ عدد ولی بازم از داخل گرم است گفت برات باز سونوگرافی مینویسم ۲۰روز دیگر برو بده الان اقای دکتر چیکار کنم
  این آزمایش برای ماه بهمن ۱۳۹۷ است
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام نگران نباشید ایدز نیست

 • تصویر کاربر لاله یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  من حدود 2هفته پیش با یک پسر رابطه جنسی داشتم از طریق مقعدی و ایشون منیشونو ریختن داخلش الان بده 2 هفته آنفلوانزا گرفتم یعنی ایدز گرفتم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۵ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)

   با سلام لزوما خیر با یک متخصص عفونی مشورت کنین

  2. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۵ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)

   سلام،نه انقدر سريع نگران نشويد
   ميتوانيد ازمايش انتي بادي HIV بدهيد منتها انتي بادي به روش عادي حدود ٢ ماه طول ميكشد كه مثبت شود حتما" به روش PCR ازمايش دهيد

  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   خیر

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مینامحمدی دوشنبه ۱۵ خرداد ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  سلام من آزمایش خون دادم مشخص شده کم خونم سه دوره قرص آهن خوردم نتایج بشرح زیربوده. میخوام بدونم من تالاسمی آلفا دارم یافقرآهن؟ این آزمایش cbc من هست میشه تشخیص داد؟ Ferritin 2.1 Serum iron 41 Tibc 374 که نرماله Hba 97.4 بعداز3دوره آهن درمانی نتیجه آزمایش بشرح زیرمیباشد Hb 12 Hba2 2.3 ( باآهن درمانی3. 2) Mcv 80.4 Mch 24.7 Mchc 30.7 Platelet 207 Wbc 6200 rbc 5.10 Hct 41
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما دوشنبه ۱۵ خرداد ۹۶( 4 سال پیش)
   فقر آهن
 • تصویر کاربر محسن شنبه ۱۲ فروردین ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید - بنده 27 سالمه جنسیتم مرد و مجردم - وزن من 50 کیلو هست و قدم 185 سانتی متر - مدتی هست خون دماغ میشم بدون هیچ دلیلی ولی تا الان 3 بار بیشتر نبوده طی تقریبا یک ماه و چند سال پیش آزمایش داده بودم - کم خون بودم و پلاکت خون من هم پایین بود - جدید آزمایش ندادم . کف پام بیشتر اوقات سرد هست و سفید - اگه جایی از بدنم زخم بشه خیلی زمان میبره تا خوب بشه ممنون میشم رانمایی بفرمایید با سپاس
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما شنبه ۱۲ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات