رشد سریع مژه در یک هفته

از کم پشتی مژه‌هایتان رنج می‌برید؟ راهکارهای مختلفی را امتحان کرده اید برای اینکه مژه های تان را پرپشت کنید ولی جواب نگرفته‌اید؟ در این مطلب درمان های خانگی را پیشنهاد می کنیم که علاوه بر زیباتر شدن مژه، به تقویت و رشد سریع مژه های شما کمک کند.

مژه‌ها نوعی قاب برای چشم محسوب می‌شوند که جذابیت و توجه را به سمت صورت جذب می‌کنند و در همه رده های سنی زمانی که مژه های زنان نازک می شود و در حال ریزش است، دچار کاهش اعتماد به نفس می شوند.

خیلی‌ها می‌پرسند “چگونه مژه های بلند و پرپشت داشته باشیم؟ ” راهکارهای زیادی برای رشد سریع ابرو و رشد مژه مطرح است اما به راستی کدامیک از این دستورالعمل ها اثر گذار است و خطرناک نیست. ما به سوالات شما درباره رشد سریع مژه پاسخ داده ایم.

راهکارهایی برای رشد سریع مژه

راهکارهایی برای رشد سریع مژهالبته داشتن مژه هایی بلند ریشه ی ژنتیکی داشته اما این بدان معنا نیست که فردی که دارای ژن خوب نیست نمی تواند از مژه های بلند بهره ببرد.

با توجه به تحقیقات انجام شده رابطه مستقیمی تغذیه و رشد و سلامت مو از جمله رشد سریع مژه وجود دارد، بنابراین اگر فردی به میزان کافی از ویتامین های محلول در چربی همانند گروه ویتامین های B از جمله ویتامین B12 ، ویتامین C و کلاژن ها استفاده نکند، ممکن است سلامت موی خود را به خطر بیاندازد.

استفاده بیش از حد از محصولات چشمی، علی الخصوص استفاده طولانی مدت از ریمل و مژه های مصنوعی و کاشت مژه، می تواند مژه های شما را ضعیف تر و حتی منجر به ریزش مژه ها شود.

رشد مژه چقدر طول می کشد؟

بعد از بیدار شدن از خواب یا بعد استحمام ممکن است یک یا دو تار مژه بر روی صورت گونه تان بیابید. ممکن است این صحنه برایتان آزاردهنده و ناخوشایند باشد. اما توجه داشته باشید که مژه های شما همانند دیگر موهای شما ریزش دارد و این امر فرآیند طبیعی است. همانند موهای سایر قسمتهای بدن، دوره زمانی رشد مژه هم مشخص است.

حدوداً بین ۹۰ تا ۱۵۰ تار مژه بر روی پلک بالا و ۷۰ الی ۸۰ تار دیگر بر روی پلک پایینی قرار دارد. موهای بدن در دوره زمانی مشخصی رشد کرده و مدت زمان رشد مژه هم به همین میزان مشخص است.

رشد مژه چقدر طول می کشد؟

این دوره زمانی از مرحله رشد (آناژن) شروع شده و بین یک ماه تا ۴۵ روز طول می کشد. هر مژه نهایتاً تا ۱۰ میلی‌متر بلند می‌شود. مرحله بعد که رشد متوقف شده و فولیکول های مژه خورد و شکننده می شوند را مرحله انتقال (کاتاژن) می نامند.

اگر در این مرحله مژه ریزش داشته باشد، سریعاً جایش با مژه‌ی دیگر پر نخواهد شد. این مرحله دو الی سه هفته طول می‌کشد. مرحله‌ی بعدی که مرحله‌ی ساکن (تلوژن) نام دارد ممکن است تا بیش از ۱۰۰ روز طول بکشد تا مژه‌ی جدیدی جایگزین گردد. این دوره معمولا بین ۴ الی ۸ هفته طول می کشد تا یک مژه بطور کامل جایگزین شود.

قیچی زدن مژه ، درست یا غلط؟

کوتاه کردن مژه همانند موهای دیگر قسمت های بدن می تواند مفید باشد. اثرات کوتاه کردن مو معمولاً با رشد سریعتر و ضخامت بیشتر همراه است، حال سوال این است کوتاه کردن مژه همین نتایج را خواهد داشت؟

نکته ای که باید به آن توجه ویژه ای داشت این است که کوتاه کردن مژه نسبت به کوتاه کردن موهای سر کندتر خواهد بود و این مدت زمان ممکن است شما را علاوه بر اینکه ناامید کند، روش مناسبی برای پرپشت کردن مژه ها نباشد.

یادتان باشد مژه به اندازه موی سر رشد نمی کند.

علل ریزش مژه چیست؟

علل ریزش مژه

۱- ریزش مژه با اکستنشن

از مژه های مصنوعی خودداری کنید. استفاده از اینگونه مژه ها ممکن است در همان لحظه شما را زیباتر کنند اما در طولانی مدت به مژه های شما آسیب می زند. به طوری که هنگام برداشتن مژه های مصنوعی تعدادی تار از مژه های اصلی کنده می شود

۲- خوابیدن با آرایش

زمان خوابیدن آرایش خود را پاک کنید تا هیچ گونه اثری از مواد آرایشی روی مژه های باقی نماند تا مژه های شما فرصت تنفس و رشد بهتری پیدا کنند.

مواد غذایی مناسب برای رشد سریع مژه

تغذیه ی مناسبی داشته باشید و از چربی های سالم و مناسب برای رشد سریع مژه و موادی نظیر سیب، توت فرنگی، سبزیجاتی که برگ سبز دارند، گوجه، پروتئین هایی همانند تخم مرغ و ماهی، چربی های سالم نظیر روغن زیتون استفاده کنید. از یک فرچه ی ریمل مناسب برای شانه کردن روزانه مژه ها استفاده کنید. با انگشت کوچک پلک را ماساژ دهید.

رشد مژه نوزاد چقدر طول می کشد؟

رشد مو در هفته ی ۳۰ بارداری شروع می شود و در هفته ی ۳۲ ابروها و مژه های نوزاد شروع به رشد می کند. بیشتر نوزادان هنگام تولد دارای مقدار کمی مو بر روی سر هستند و بعضی هم اصلا مویی ندارند.

این موارد جای هیچ گونه نگرانی و مصرف دارو و درمان های خانگی ندارد و والدین نگرانی بابت عدم داشتن مو برای نوزاد نخواهند داشت بدین علت که پس از مدتی نوزاد شروع به رشد مو می کند.

روغن های گیاهی تقویت کننده ی رشد مژه

برای رشد سریع مژه و پرپشت‌کردن آنها همیشه می‌توانید از داروها و روغن‌های گیاهی استفاده کنید. این مواد علی‌رغم مزایای زیادی که دارد، در مقایسه با سایر روشها مانند محلول تقویت مژه عوارض جانبی یا اصلاً ندارد و یا خیلی کم دارد.

روغن کرچک برای مژه

روغن کرچک برای رشد سریع مژه

روغن کرچک، یکی از بهترین درمان های خانگی و مواردی است که برای رشد سریع مژه های شما بسیار مناسب، ساده و گیاهی است. این روغن می تواند منجر به رشد سریع مژه ها و ضخیم تر شدن آنها شود. برای استفاده راحت تر می توانید روغن کرچک را با استفاده از فرچه ی ریمل قبل از خواب استفاده کرده تا این کار منجربه مرطوب شدن و رشد طبیعی مژه های شما شود.

سایر روغن‌ها برای رشد مژه

روغن های طبیعی نظیر روغن زیتون، روغن نارگیل، روغن آووکادو، روغن بادام شیرین، روغن تخم کتان، روغن کنجد، روغن گل رز و روغن آرگان برای رشد سریع مژه مفید هستند.

برای استفاده بهتر و اثر بخش از این روغن ها بهتر است دستمالی پاک برداشته و مقداری از این روغن ها را بر روی آن ریخته و هنگام خواب دستمال را بر روی چشم خود بگذارید و کمی ماساژ داده و سپس بخوابید و هنگام صبح شستشو دهید.

این روغن ها موجب تغذیه ای مناسب برای مژه های شما شده و مرطوب کننده بسیار مناسب است که در نهایت باعث تقویت رشد و استحکام مژه های شما می شود.

درمان های خانگی تقویت کننده مژه

آلوئه ورا، یکی از شگفت انگیزترین درمان های خانگی است که کاربرد های بسیار متنوعی دارد. اگر شما می خواهید  مژه هایتان را تقویت کنید تا رشد بهتری داشته باشند مقداری ژل آلوورای تازه را قبل از خواب به مژه های خود بزنید، همانند زمانی که ریمل می زنید. با توجه به ویتامین ها و مغذی بودن ژل آلوئه ورا رشد مژه های شما بهتر و مستحکم تر خواهد شد.

آلوئه ورا

طرز تهیه سرم تقویت کننده مژه

۱- دو قاشق چایخوری روغن کرچک را به همراه نصف قاشق چایخوری روغن نارگیل و دو کپسول روغن ویتامین E (اختیاری) را با هم مخلوط کرده و در بطری کوچک تری بریزید. با استفاده از یک قطره چکان بروی مژگان خود بچکانید و یا بر روی یک دستمال ریخته و مژه  خود را با آن ماساژ دهید. ترجیحا بهتر است قبل از خواب از این سرم استفاده کنید و برای نتیجه بهتر روزانه استفاده کنید.

روغن نارگیل

۲- یک واحد روغن کرچک با دو واحد روغن زیتون طبیعی و تصفیه نشده را با هم ترکیب کنید و همانند سرم قبلی می توانید بر روی مژه ها ی خود استفاده کنید.

۳- ترکیب یک قاشق چایخوری روغن کرچک با ۲ الی ۳ قطره روغن اسطوخودوس و ۲ قطره روغن چوب سدر، این روغن ها را با هم ترکیب کرده و در یک بطری ریمل تمام شده که از قبل شست و شو داده اید بریزید. لایه نازکی از این محلول را با استفاده از فرچه ی ریمل بر روی مژه ی خود هر شب قبل از خواب بزنید.

روغن کرچک

۴- چای سبز، قابل استفاده برای مژگان شما است. مقداری چای سبز را دم کرده و بگذارید سرد شود. حال با یک پارچه کتان آن را به مژه های خود بمالید. کافئین و فلاونوئید موجود در چای سبز به نگهداری و رشد مژه های شما و کمک به رشد سریع مژه ها بسیار کمک کننده است.

چای سبز

۵- درست کردن سرمی از سفیده تخم مرغ، سفیده تخم مرغ سرشار از پروتئین است. بعضی از افراد موهای خود را با سفیده تخم مرغ برای تقویت موهای خود مداوم می شورند. حال شما هم می توانید از سفیده تخم مرغ برای مستحکم تر کردن مژه ها و قوی تر شدن آن استفاده کنید.

فواید تخم مرغ

۶- پوست لیمو را قطعه قطعه کرده و در یک چهارم فنجان روغن زیتون یا روغن کرچک ۲ الی ۳ روز بگذارید. این روغن را قبل از خواب بر روی مژه های خود بمالید. هر شب این کار را انجام دهید تا مژه های مستحکم تر داشته باشید. علاوه بر فواید روغن زیتون و روغن کرچک از ویتامین C و ویتامین A موجود در لیمو استفاده شده تا رشد مژه بیشتر تقویت شود.

لیمو ترش

۷- کره شیا (شیا:دانه های بزرگ قهوه ای رنگ میوه ای که درخت شیا تولید می کند)، مقدار کمی از این کره را بین دو انگشت تان بگذارید و با مالیدن دو انگشت به یکدیگر کره را آب کرده و آن را به مژه خود قبل از خواب بمالید. استفاده از این کره هر شب قبل از خواب توصیه شده و این امر موجب می شود تا بافت و کیفیت مژه های شما به علت استفاده مقدار کافی از ویتامین A و ویتامین E بهبود یابد. این کار باعث می شود تا فولیکول های مژه های شما تقویت شده و رشد بهتری داشته باشد.

خواص وازلین برای رشد سریع مژه

ترفندهای زیادی برای رشد سریع مژه مطرح است. یکی از همین افسانه ها، اثر وازلین بر روی رشد مژه است. متاسفانه این ترفند که وازلین برای رشد مژه مفید است، نادرست می باشد. وازلین اثری بر روی رشد مژه ندارد اما ماده ای مفید برای مژه محسوب می شود.

عکس خواص وازلین برای رشد مژه

چون وازلین مرطوب کننده ای بسیار مناسب است برای کسانی که دارای مژه هایی خشک هستند مناسب بوده و از شکسته شدن مژه ها جلوگیری می کند. وازلین به مژه ها زیبایی خاصی می دهد و باعث می شود تا مژه ها ظاهری بلند تر صاف تر، مرتب و منظم بخود بگیرند.

شما می توانید سوالات خود را از طریق لینک پرسش از دکتر با پزشکان ما مطرح نمایید.

نبض ما– مترجم: مهدی مغازه ای

4.2/5 - (59 امتیاز)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

29 نظر
 1. ادا می‌نویسد

  بسیار مفید و جالب است

 2. شادی می‌نویسد

  یعنی روغن بادام تلخ جواب نمیده؟؟؟

  1. مینو می‌نویسد

   بنظرم بیشتر برای مو جواب میده

  2. موژان می‌نویسد

   سلام رشد مو ومژه هام خیلی کند هست ممنون می شم راهنمایی کنید

   1. آیهان می‌نویسد

    فقر آهن داری دیگه موژان خانم آلوئورا و روغن کرچک یا اگه ندارین روغن زیتونو با هم مخلوط کن وقتی مایع درست شد
    اگه ریمل داری اونو بزن روی ریمل بعدش بمال روی مژه هات فقط دقت کن ریمل باید کاملا خشک باشه برای موهاتم ایده ی خوبی دارم یک عدد تخم مرغ و یک قاشق غذا خوری عسل و یک چهارم قاشق غذا خوری روغن زیتونو توی یک ظرف با هم قاطی کن
    وقتی میخوای بری حموم لخت بشی ممه ها و اونجاتو بشوری بعد از اینکه موهاتو کاملا
    خیس کردی اون مایعی که گفتمو روی موهات بریز و خوب ماساژ بده به مدت ۱۰ دقیقه
    نگه دار بعدشم که شامپو بزن و بیا بیرون

    1. Sogand می‌نویسد

     این چه وضع جواب دادنه لامصب

     1. ناشناس می‌نویسد

      🤣🤣🤣

    2. ناشناس می‌نویسد

     سلام من مژه کاشتم و فرداش کندم از اون روز ریزش داره میشه بهم بگید چیکار کنم تا مژه هام تا عید بلند بشن ممنون میشم بگید 🥺

    3. زهرا می‌نویسد

     منم موافقم بهترین ایده روغن زیتون هست

    4. ناشناس می‌نویسد

     😐😐

   2. ناشناس می‌نویسد

    سلام خسته نباشید من میخوام قدم بلند بشه ان هم در کوتاه ترین مدت نظر شما رو میخوام

    1. دنیا می‌نویسد

     سلام خسته نباشید من هم مژه هام قیچی خورده آخه میگفتن اگه مژه ها را کمی قیچی کنید مژه هایت بلند میشه الان دوماه گذشته ولی هیچ رشتی نکرده میشه یه راهنمایی سریع در حد یک هفته باشه چون ما عروسی داریم خواهش می‌کنم زود تر جواب بدین ؟؟

     1. ناشناس می‌نویسد

      من مژه های کوتاهی دارم چطوردریک هفته بلندش کنم

    2. گلی می‌نویسد

     سلام چطوری مژه هامو با وازلین بلند کنم تا چند ماه هروز باید زد یا چند روز یه بار

   3. آیدا می‌نویسد

    سلام ببخشید مژه هام خیلی کم پشت هستن روغن کرچک تاثیرگذارهست

 3. فاطمه می‌نویسد

  سلام خسته نباشید ببخشید من مژه م قیچی شده نمیدونم یهویی اینجوری شده هرچی مصرف میکنم درست نمیشه توروخدا ی راهنمایی درمانی زود میشه معرفی کنیید خیلی ممنون تشکر میکنم از سایت خوبتون .

 4. ترانه می‌نویسد

  سلام. من از وازلین برای مژه هام استفاده میکنم و واقعا راضی هستم. وازلین باعث رویش مژه ها نمیشه ولی اون ها رو ضخیم میکنه.

 5. مینا می‌نویسد

  سلام خسته نباشید لطفا توضیح بدین که وقتی شب روی مژه وازلین زدم صبح با چی بشورم من قبلن که وازلین میزدم صبح با آب میشستم ودستمال کاغذی روش میکشیدم آیا این کار درسته؟؟

  1. ^_^ می‌نویسد

   ن شما باید اونو با اب ولرم بشورید بعد با دستمال اروم پاک کنید

 6. ساکان می‌نویسد

  سلام من مدتی از کرچک استفاده کردم اما بد دو روز تعداد قابل توجهی از مژه هام ریخت ..یعنی دلیلش این روغنه؟

  1. زهرا می‌نویسد

   من یه ۴ روزی میشه از وازلین استفاده میکنم واقعا راضی هستم چون موژه هام خیلی بلند تر از اون چیزیه که میخواستم شده خیلیم خوشگل شدم

  2. ناشناس می‌نویسد

   نه جونم دلیلش تویی که بلدنبودی چطوراستفادع کنی

 7. Naghmeg می‌نویسد

  مژه های من وقتی ابروهامو مرتب میکردن قیچی خورده چیکار کنم ک رشد کنه یکم مدت زمان رشدش چقدره ؟

 8. ریحانه می‌نویسد

  چای سبز توی چند هفته اثر داره یک هفته؟؟؟میشه جوابم رو بدید؟؟؟؟؟؟؟؟تروخدا…مژه هام اصلا خوب نیست. چای سبز بمالیم حتما پارچه کتان باشه؟؟مثلا پنبه نمیشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟میشه بگین

  1. amirhassannajafi می‌نویسد

   بستگی به هر فرد متفاوت است
   بله می توانید از پنبه استفاده کنید

 9. آسیه می‌نویسد

  روغن کرچک خوراکی مناسبه یا ن من کل بازارو گشتم فقط همین خوارکیه بود نوشته ۱۰۰درصد طبیعی اگ همین روغن کرچکو با ژل الوئه ورا و روغن زیتون قاطی کنم خوبه؟

 10. بانو می‌نویسد

  من مژه هام ۱۳میلیمترع ولی ریزش زیادداشت بهترین چیز سورمه بود و وازلین ویتامیه آ و سی و ای . هم کم هزینه ان هم واقن تاثیردارن

 11. دین می‌نویسد

  وازلین به مژه هام بزنم مژه هامو نمیریزه وازلین نزنم بهتره یا بزنم

 12. آیدا می‌نویسد

  سلام ببخشید مژه هام خیلی کم پشت هستن روغن کرچک تاثیرگذارهست

از پزشکان نبض‌ما بپرسید