اصول اولیه مراقبت از ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان یا همان کاشت دندان پوسیده نمی شود، اما ریشه و لثه ای که ایمپلنت بر روی آن قرار گرفته است باید به دقت محافظت و نگهداری شود تا از سلامت دهان بیمار محافظت شود. اما مراقبت از ایمپلنت دندان چگونه است؟

نبض ما -ایمپلت دندان به دلایل زیادی انتخابی ایده آل برای دندان افتاده و یا کنده شده است. گرچه به صورت بصری ایمپلنت از دندان اصلی قابل تشخیص نیست، مراقبت از ایمپلنت دندان روشی ضروری و حیاتی است.

برای بیماران و پزشکان درک تفاوت های آناتومی بین دندان طبیعی و دندان ایمپلنت اهمیت دارد. این تفاوت ها می تواند نحوه ی مراقبت از ایمپلنت دندان را به چالش بکشد.

در ابتدا با ایمپلنت دندان ، علل استفاده و کاربرد آن آشنا می شویم و در ادامه به اصول بهداشتی و تشریحی فرآیند بیماری های قبل از ایمپلنت و مراقبت از ایمپلنت دندان می پردازیم تا کمکی برای پزشکان برای ارائه ی اصول بهداشت دهانی و دندان ایمپلنت را به بیماران، باشد.

عفونت دندان

ایمپلنت دندان چیست؟

موارد استفاده از ایمپلنت دندان

 • اگر بین دندان های جلو فاصله باشد برای مثال در اثر نبود یک دندان
 • زمانی که یک یا بیش از یک دندان از انتهای هر قوس دندانی از دست رفته باشد و تنها یک سمت، دندان طبیعی باشد.
 • زمانی که کلیه دندان های یک یا هر دو فک از دست رفته باشد.

چه کسانی نمی توانند از ایمپلنت دندان استفاده کنند

 • افراد بسیار جوانی که فک آنها به حد کافی رشد نکرده است.
 • بانوانی که باردار هستند
 • افراد سیگاری (کشیدن سیگار باترمیم طبیعی بافت های بدن تداخل می کند و احتمال موفق بودن ایمپلنت دندان را کاهش میدهد )
 • افرادی که الکلی یا معتاد هستند.
 • افرادی که پرتو درمانی در ناحیه سر و گردن داشته اند.
 • افرادی که بیماری های مزمن مثل فشار خون بالا، دیابت ، هموفیلی و بیماری های بافت همبند داشته اند.
 • افرادی که داروهای خاصی مثل استروئید و کورتن استفاده می کنند.
 • افرادی که دندان قروچه دارند، می باشند که احتمال شکست ایمپلنت دندان در این افراد زیاد است.

انواع ایمپلنت دندان

اولین چیزی که بیمار نیازمند به ایمپلنت به ذهنش متبادر میشود این است که کدامیک از انواع ایمپلنت بهتر است و گاها مبهوت از انواع ایمپلنت های دندانی موجود در بازار ( انواع ایمپلنت کره ای، آمریکایی ، ایمپلنتیوم ، ایمپلنت سوئیسی ، ایمپلنت sic و …  ) درمان خود را به تعویق می اندازد.

غافل از اینکه غالب ایمپلنت ها خوبند به شرط آنکه توسط دندانپزشکی که کار را میداند انجام پذیرد. مهارت دندانپزشک در درمان ایمپلنت امری بس مهم و ضروری است.

عکس دندان درد در بارداری

درصد موفقیت ایمپلنت دندان

در صد موفقیت انجام ایمپلنت دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد که در بیماران مختلف متفاوت است. حتی این مسئله در مورد ایمپلنت فک بالا و پایین نیز تفاوت دارد. به طور متوسط میزان موفقیت ایمپلنت دندان ۹۵% گزارش شده است. بهترین حالت قرار دادن ایمپلنت قرار دادن ایمپلنت بلافاصله پس از کشیدن دندان است. در صورتی که دندان از دست رفته، عفونی نباشد و مقدار زیادی استخوان در اثر عفونت از دست نرفته باشد، شانس زیادی برای برای جایگزینی همزمان ایمپلنت دندان وجود دارد.

در مورد دندانهایی خلفی که معمولاً چند ریشه هستند و مخصوصاً اولین دندانهای خلفی بزرگ که دو یا سه ریشه است، جایگزین همزمان دندان کشیده و ایمپلنت معمولاً مقدور نیست و بهتر است حدود ۶ هفته صبر کرد.

معمولاً پس از کشیدن دندان، مقداری تحلیل استخوان اتفاق می افتد، دندانپزشک تا حد امکان سعی می کند بلافاصله پس از کشیدن دندان اگر شرایط فراهم باشد، ایمپلنت را در حفره ی دندان کشیده شده جایگزین کند.

موارد ضروری در رابطه با ایمپلنت دندان

اکثر ایمپلنتها در یک جلسه گذاشته می شوند و جلسات پس از آن جهت معاینه و چکاپ می باشد تا زمانی که وقت انجام پروتز یا قسمت دندانی ایمپلنت فرا برسد و این قطعه به عنوان دندان همیشگی نصب گردد. در بعضی موارد استخوان شخص ضعیف است و باید بوسیله مواد استخوانی تقویت گردد، که این امر یا قبل از قراردادن ایمپلنت دندان صورت می گیرد و یا هنگام قراردادن آنها.

مراقبت از ایمپلنت دندان

جلوگیری از خراب شدن ایمپلنت

برای مراقبت از ایمپلنت دندان ، سالم نگه داشتن بافت لثه و استخوان حمایت کننده از دندان اهمیت دارد. به علت نبود ساختار طبیعی دندان، خرابی و پوسیدگی در ایمپلنت دندان غیر ممکن است.

گرچه موفقیت کاشت دندان یا ایمپلنت دندان ممکن است در صورت التهاب و یا عفونت پریودنتال که با نام ایمپلنتیتیس (عفونتی که قبل از ایمپلنت برای لثه موجب می شود implantitis) به خطر بیافتد.

ایمپلنتیتیس، فرآیند التهاب مخربی است که بافت نرم و سخت اطراف ایمپلنت دندان را تحت تاثیر قرار می دهد.

طی فرآیند التهاب، ایمپلنت های دندان توسط باکتری مشابهی احاطه شده که منجر به عفونت پریودنتال در دندان طبیعی شده و اگر متوقف نشود این باکتری ها می توانند پیشرفت کرده و به شکل جرم شوند. جرم خیلی سخت و بافتی محکم دارد که می تواند لثه و استخوان اطراف ایمپلنت را تخریب کرده و عفونت به فک نفوذ کند.

زمانی که این باکتری ها پایدار شوند، جرم را می توان پاک کرد و از بین برد و تنها توسط دندان پزشک این جرم از بین می رود. این چالش میکروبی دائما حیات ایمپلنت را به خطر می اندازد و در نهایت باعث تخریب کامل ایمپلنت می شود.

اولین قدم در پیشگیری از بیماری های اطراف ایمپلنت و مراقبت از ایمپلنت دندان ، ساخت یک پاک کننده ی موثر پلاک دائمی و پاک سازی دندان ها روزانه ۲ الی ۳ بار در خانه است.

بهترین روش برای از بین بردن پلاک های چسبیده به دندان و مراقبت از ایمپلنت دندان ، مسواک زدن دائمی با پاک کننده ها (مخصوص مابین سطوح دندان ) است. گرچه به نیاز های شخصی مریض وابسته است ممکن است شما شست شویی دهان با دهان شوی هم پیشنهاد بدهید چون ممکن است بخشی از قسمت های دندان کاملا پاک نشوند.

عکس مراقبت از دندان درد دربارداری

توصیه های خانگی برای مراقبت از ایمپلنت دندان

۱-مسواک زدن

مسواک های برقی به علت عملکرد بهتر در پاک سازی دندان تایید شده اند. توصیه می شود برای مراقبت از ایمپلنت دندان با مسواکی که نرم است به مدت ۲ دقیقه ی کامل دندان هایتان را مسواک بزنید. مسواک هایی که به صورت کوچکتر و شبیه به دندان های نیش هستند برای تمیز کردن قسمت هایی که دسترسی مشکل تری دارند مناسب تر هستند.

۲-ابزارهای کمکی برای سطوح ما بین دندان ها

آب پاش هایی که با فشار زیاد مابین دندان ها قرار گرفته و جرم ها را پاک می کنند (آب فشان ها) برای از بین بردن باکتری های عمقی دندان تا عمق ۶ میلی متر مناسب هستند. بیماران باید تکنیک های مناسب را فرا گرفته و بهتر است برای مراقبت از ایمپلنت دندان از این نوع آب پاش ها بر روی فشار کم استفاده کنند.

بهتر است از مسواک های قسمتی مخصوص برای لثه دارند استفاده شود. در صورت پیشنهاد کردن نخ دندان، بهتر است نوع نخ دندان هم مشخص کرد تا اثری بر روی دندان ها و همچنین ایمپلنت نگذارد.

۳-خمیر دندان و دهان شویه های بدون نسخه

همانطور که در مطالب بالا ذکر شده، استفاده از مسواک برقی و خمیر دندان مناسب برای از بین بردن جرم مناسب است. برای افرادی که به دنبال خمیر دندان و دهان شوی هستند، بهتر است از ترکیباتی که برای لثه مضر نیست و ضد میکروب است، استفاده کنند.

دندانپزشک

روش های مراقبت از ایمپلنت دندان

گاردهای محافظت از فواصل دندان ها در صورت تجویز دندان پزشک، فشار وارد شده بر روی ایمپلنت را به هنگام خواب کاهش می دهد. نگهدارنده ها هم برای بیماران مختلف که ایمپلنت دندان پروگزیمال در کنار دندان طبیعی دارند بکار می رود تا بتوان از فضاهای خالی بین دندان جهت جلوگیری از رشد بیشتر دندان استفاده نمود.

دندان های طبیعی پویا و زنده هستند به علت بافت های موقتی دندان که برخلاف ایمپلنت که به استخوان جوش خورده و حرکت نمی کند. باز بودن فواصل میان دندان ها ممکن است به عفونت بین دندان ها منجر شود که باعث بیماری های مشترک دندان طبیعی و پیش-ایمپلنت برسد.

مواردی که باید از آن پرهیز کرد!

خلال های پلاستیکی و یا فلزی که بدون نسخه فروش می روند، بعضا به عنوان ابزار های حرفه ای شناخته می شوند که باید از مصرف این نوع موارد خودداری کرد. ابزار های فلزی ممکن است سطح ایمپلنت را خط انداخته و محلی برای تجمع باکتری شود.

همچنین ابزار های پلاستیکی مواد باقی مانده میان دندان ها را به سطح ایمپلنت می آورد. بیماران باید از این نوع ابزار ها خوداری کرده و تنها در صورت تجویز پزشک از این ابزار ها استفاده کنند.

بصورت ایده آل بیماری که به دنبال جراحی ایمپلت است باید موارد زیر را داشته باشد:

 • تراکم بافت استخوانی مناسبی در فک داشته باشد.
 • دچار بیماری هایی که در اطرف دندان اتفاق می افتد نباشد.
 • سیگار نکشد و یا تمایل به ترک سیگار در دوره ی زمانی محکم شدن و پایدار شدن ایمپلنت داشته باشد.
 • سطح سلامت دهانی و سلامت جسمانی خوبی داشته باشد.
 • تمایل به تصحیح عادت های زندگی و عادت های سلامت دهانی داشته و به طور مرتب بعد از جراحی به دندان پزشک مراجعه کند.

تراشیدن دندان

نکات حیاتی

 • پایداری پایه ی ایمپلنت وابسته به روند ادغام ایمپلنت با استخوان است. هنگامی که شما دندانی را از دست می دهید پس از زمان طولانی، بدن شما تعیین می کند که بافت استخوانی فک دندان های دیگر را دیگر نمی تواند حفاظت کند.
 • برای عملکرد بهتر بدن انسان کلسیم و فسفر را از استخوان فک دور کرده و این مواد معدنی را به قسمت های دیگر بدن که نیازمندند می فرستد. سپس استخوان فک در اثر کمبود کلسیم و فسفر دچار پوکی می شود.
 • پوکی استخوان مانع روند ادغام استخوانی می شود بنابر این ممکن است ایمپلنت دندان دچار مشکل شود. پیوند استخوانی می تواند تراکم استخوان را بهبود ببخشد تا فرد بتواند ایمپلنت دندان موفقی داشته باشد.
 • بیماری های لثه هم می تواند برای فرد مشکل ساز شود. یکی از تاثیرات پریودنتیت مزمن (حالت پیشرفته از بیماری های لثه که منجر به از دست دادن دندان می شود) فاسد شدن بافت استخوانی است.
 • باکتری ها از بافت های ریشه دندان تغذیه می کنند که در نتیجه ی آن استخوان و لثه تخریب می شوند. بیماری های لثه با توجه به جایگاه ایمپلنت مشخص می شوند.

تقریبا حدود ۲۰ درصد از افرادی که ایمپلنت دندان دارند باید لیفت سینوس قبل از جراحی ایمپلنت انجام دهند.

در حالیکه جایگاه های ایمپلنت سطحی و تکنولوژی جدید، همانند ایمپلنت iRaise که تکنولوژی جدیدی از ماکسیلنت است، می تواند این درصد را کاهش داده و افرادی که نیازمند لیفت سینوس هستند با فرایند تهاجمی در ۳ الی ۱۰ روز بعد از عمل، مواجه می شوند.

بیماری که پس از جراحی دچار مشکل در روند بهبودی است می تواند کاندیدای خوبی برای ایمپلنت دندان نباشد. در بعضی از موارد متخصص ایمپلنت دندان ممکن است روند کند تری را برای ایمپلنت دندان برگزیند که در این صورت بیمار نیازمند نظارت بیشتری در طی فرآیند بهبودی است.

به علاوه استفاده طولانی مدت از بیوفسفرها برای درمان پوکی استخوان همانند دیگر داروها می تواند با بهبودی ایمپلنت تداخل داشته باشد. شما باید داروهای مصرفی و پرونده پزشکی خود را نزد متخصص ایمپلنت دندان برده تا ابتدا مواردی که منع مصرفی و تداخل دارویی دارند مشخص شود.

هزینه های جراحی زیبایی

هزینه ایمپلنت دندان

هزینه خدمات دندانپزشکی و قیمت ایمپلنت دندان همیشه نسبت به سایر خدمات پزشکی بیشتر بوده و علت آن نیز مسئولیت کاری بالایی که بر دوش دندانپزشک است و همچنین مواد و متریال گران قیمتی است که باید استفاده شود.

از طرفی بخش زیادی از هزینه‌ای که بابت خدمات دندانپزشکی پرداخت می‌گردد صرف هزینه و مواد اولیه و متریال مصرفی می‌گردد، و اغلب خدماتی که مستلزم تخصص بالا هستند، هزینه بالایی نیز به همراه دارند. استفاده از ایمپلنت ارزان قیمت گاها می تواند خسارات جبران ناپذیری به بیمار وارد آورد.

علت گرانی قیمت ایمپلنت دندان به نسبت سایر درمانهای سنتی دندانپزشکی ، هزینه فیکسچر (بخش کاشتنی انواع ایمپلنت دندانی) و قطعات پروتزی (اباتمنت اصلی و بعضا موقت، آنالوگ، پیچ اباتمنت و … ) که به هزینه لابراتواری چند برابری پروتز (روکش ایمپلنت) نسبت به روکش دندان های عادی اضافه می شود، می باشد.

قیمت ایمپلنت کامل کاشت دندان در ایران یک سوم کشورهای اروپایی است و با قیمت ۱.۵تا ۳.۵ میلیون تومان است.

هزینه ی کاشت دندان ایمپلنت با توجه به وسایل و مواد اولیه و همینطور پروتز و لابراتور و دستمزدی که نیاز است تا متخصص و پرسنل دندانپزشکی درمان را انجام دهند تغییر میکند و این قیمت پایه در ایران با ۱.۵ میلیون تومان برآورد شده است.

پروتز ایمپلنت دندان نیاز به مواد و وسایلی برای ساخت داشته و با توجه به جنس ایمپلنت و نوع آن تغییر کرده و هزینه ی کاشت دندان در بخش لابراتور نیز محاسبه شده و کمترین هزینه ای که از بیمار گرفته می شود مربوط به دستمزد متخصص است.

 ترجمه : محمدمهدی مغازه ای

منبع: dentistryiq

 

اصول اولیه مراقبت از ایمپلنت دندان
4.8 (96.67%) 6 رای

ساختمان پزشکان

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.