چند روز بعد از تخمک گذاری احتمال بارداری وجود دارد؟

کلید بارداری (و همچنین کلید پیشگیری از بارداری) این است که چرخه ی تخمک گذاری خود را به طور دقیق بدانید. تخمک گذاری زمانی است که یک تخم بالغ از یکی از تخمدان ها آزاد می شود. اما تا چند روز بعد از تخمک گذاری احتمال بارداری می رود؟

نبض ما – تخمک گذاری معمولا در حوالی روز چهاردهم یک دوره ی ۲۸ روزه اتفاق می افتد. روز ۱۴ ام میانگین یک دوره است. در واقع یک زن با یک سیکل ۲۸ روزه می تواند در یکی از روز های بین ۱۱ ام تا ۲۱ ام تخمک گذاری کند (اولین روز قاعدگی، روز اول شمارش سیکل است). این ۱۰ روز “پنجره ی باروری” شما نامیده می شود.

به عنوان یک زن، شما باید چرخه ی خود را به طور دقیق پیگیری کنید، در غیر اینصورت تقریبا غیر ممکن است که بدانید چه زمانی احتمال دارد تخمک گذاری کنید.

یک چرخه ی معمولی، از روز اول قاعدگی تا روز اول قاعدگی بعدی است که به طور متوسط ۲۸ تا ۳۲ روز است. تخمک گذاری یک فرآیند هورمونی حساس در سیستم تولید مثل زنان است که توسط پنج هورمون اصلی کنترل می شود. هر هورمون، دیگری را تحریک کرده و رشد را هماهنگ می کند و موجب آزاد سازی تخمک از تخمدان می شود.

این روند به ظاهر ساده و در عین حال پیچیده، یک چرخه ی ماهانه را به وجود می آورد. سه هورمون در مغز تولید می شوند: هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRH)، هورمون تحریک کننده ی فولیکول(FSH) و هورمون لوتئینی کننده (LH). در حالی که دو هورمون دیگر، استروژن و پروژسترون، در تخمدان ساخته می شود.

تخمک گذاری

چند روز بعد از تخمک گذاری احتمال بارداری وجود دارد؟

بارداری پس از تخمک گذاری ممکن است، اما محدود به ۱۲-۲۴ ساعت پس از آزاد شدن تخمک می شود. مخاط گردن رحم کمک می کند که اسپرم به مدت ۵ روز در بدن زن زنده بماند و برای اسپرم فعال تقریبا ۶ ساعت طول می کشد تا به لوله های فالوپی برسد. اگر در زمانی که تخمک آزاد می شود، اسپرم در بدن وجود داشته باشد، شما می توانید به سرعت بعد از تخمک گذاری، حامله شوید.

چه چیزی بر تخمک گذاری تاثیر دارد؟

بدن ما مانند یک دستگاه خود درمان برنامه ریزی شده است. با این حال هر فردی آرایش ژنتیکی متفاوتی دارد و در معرض عوامل محیطی متفاوتی قرار دارد. هر دو عامل ژنتیک و عوامل بیرونی ممکن است بر سطوح هورمون های تولید مثل تاثیر بگذارد که آن نیز موجب تاثیر گذاشتن بر شانس بارداری شما می شود.

اگر فکر می کنید که نابارور هستید، به یاد داشته باشید که گزینه هایی برای حل مشکل وجود دارد و همچنین شما تنها نیستید.

تخمک گذاری

چه عوامل محیطی بر تخمک گذاری تاثیر می گذارند؟

استرس می تواند نقش مهمی در بی نظمی تخمک گذاری، ایفا کند. تمرینات آرامش دهنده مانند نفس عمیق، تمرینات ملایم کششی، یوگا، مدیتیشن می توانند کمک کننده باشند.

رژیم سالم و متعادل یکی دیگر از عوامل مهم است. اگر نیاز های رژیم غذایی شما بر آورده نشود، ترشح هورمون ها و تخمک گذاری شما تحت تاثیر قرار می گیرد. مواد شیمیایی در محیط اطراف نیز تاثیر زیادی در عملکرد بدن ما دارد.

اگر می خواهید روزی که تخمک گذاری کرده اید را متوجه شوید، خرید کیت های پیش بینی تخمک گذاری (OPKs) مناسب هستند. این آزمایشات مشابه آزمایش ادرار برای بارداری است. اما به جای آزمایش هورمون های بارداری (hCG)، هورمون های دیگری که در زمان تخمک گذاری به اوج غلظت خود می رسند آزمایش و بررسی می شوند.

اگر شما در حال تلاش برای باردار شدن هستید، این کیت های OPKs بسیار مفید هستند و شما می توانید بهترین زمان برای آمیزش و باردار شدن خود را برنامه ریزی کنید.

چه علائمی نشان دهنده ی بارداری شما هستند؟ بر روی لینک زیر کلیک کنید:

علائم بارداری در روزهای نخست


ترجمه: فروغ اکبر پور

3.7/5 - (39 امتیاز)
منبع americanpregnancy

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

26 نظر
 1. خلیلی می‌نویسد

  سلام من ۲۱سالمه ۳ساله جلوگیری طبیعی میکنم دوماه دارم اقدام میکنم برای بارداری روز ۱۲پریودی سونو دادم وگفتن که مشکلی نداری روز چهاردهم روز تخمک گذاریم بود که یه روز قبل از تخمک گذاری نزدیکی کردم آیا احتمال باردار شدن هست؟وتخمک گذاری تا چندروز طول میکشه

 2. ناشناس می‌نویسد

  برای تکرارادراروسندر م روده تحریک پذیرچه بایدکرددکتررفتم خوب نشدم

 3. خدا می‌نویسد

  سلام خسته نباشید من واسه بارداری اقدام کردم و لتروزول مصرف کردم تا هفت روز و بعد سونوگرافی انجام دادم و یه فولیکول ۲۲×۲۵ در تخمدان سمت چپ دارم دکتر سونوگرافی گفت احتمالا امشب هسته فولیکول باز بشه نمیدونم امشب نزدیکی بکنم یا نه دکتر خودم گفته بودن یه روز در میون نزدیکی داشته باشم و طبق روند ایشان باید فردا شب نزدیکی کنم گیج شدم مترجم فرصت بارداری رو از دست بدم لطفا کمکم کنید

  1. بهی می‌نویسد

   اگه دختر میخوای بک روز درمیان اگه پسر میخوای ۵ روز پشت سرهم نزدیکی بکنین حداقل ۳ شب پشت سر هم

 4. ناشناس می‌نویسد

  سلام وقت بخیر ببخشید چندروز بعدازای یوای نشانه های بارداری ظاهر میشوندوچنددرصداحتمال بارداری باای یوای بیشتر از طبیعی است

  1. ناشنای می‌نویسد

   چند روز بد لقا ح بارداری معلومه

   1. مریم می‌نویسد

    سلام من روز ششم نزدیکی کردیم میشه بارداربشم

  2. سعیده می‌نویسد

   ۱۶روزبعدش

   1. ناشناس می‌نویسد

    استفاده ازکاندوم سبب میشه که خانم چندماه حامله نشه من سه ونیم سال ازکاندوم استفاده کردیم لطفآ جواب بتین

 5. ناشناس می‌نویسد

  باسلام دکترجان آیابعدازعمل آی یوآی رژیم غذایی خاصی هس یانه ممنون

 6. کریم می‌نویسد

  آیا اگر آب منی روی قسمت خارجی رحم بریزد احتمال بارداری وجود دارد؟

  1. ناشناس می‌نویسد

   بله عزیزم

 7. سانیا می‌نویسد

  سلام دکتر من اگه روز تخمک گذاری نزدیکی کنم چند مدت بعدش باردارمیشم

 8. ناشناس می‌نویسد

  سلام من ۲۱تخمک گذاری داشتم وقصدباردارشدن داریم جلوگیری نکردم نزدیکی داشتم الان کمردردوسردرددارم علت ان چیست

 9. س ع می‌نویسد

  سلام من ۲۱تخمک گذاری داشتم وقصدباردارشدن داریم جلوگیری نکردم نزدیکی داشتم الان کمردردوسردرددارم علت ان چیست

 10. ناشناس می‌نویسد

  سلام رفتم دکتر برای ای یو آی قرص لتروزول و آمپول سینال اف زدم روز سیزدهم رفتم برای سونو.دکتر گفت تخمک نداشتی و کنسل شد احتمال دارد قبل سونو تخمک آزاد شده باشد..چون علایمشو داشتم

 11. جواهر می‌نویسد

  سلام من ۲۷ روز از پریودیم گزشته خیلی حالم تهوع سینه هام حساس شودن یکم کمر درد هم دارم زود خسته میشم امروز شکم درد گرفتم یه لک خون ازم توم آیا من دارم پریود میشم یا این خونریزیه خواهش میکنم اگه جواب سوالم رو بدین

 12. امیر مختار می‌نویسد

  سلام بعد از زایمان اولم هشت سال میگزره.برای بارداری دوم اقدام میکنم ولی نتبجخ ایی نگرفت چه باید بکنم

 13. زهرا می‌نویسد

  من یه روز بعد از تخمک گذاری اقدام کردم البته از روی ترشحاتم فهمیدم یک روز گذشته آیا احتمال دارد جنین پسر باشد

 14. ...... می‌نویسد

  سلام توروخدا جواب بده من ۱۸ سالمه نزدیک دو ماه پیش اقدام داشتن بدون اینکه بدونم روز تخمک گذاریم کیه . حامله نشدم بعد دو سه روزه دوباره اقدام کردم و روز تخمک گذاری رو نمیدونم اینجور میشه حامله شد بدون ندونستن روز تخمک گذاری
  ❤❤❤❤❤❤❤❤

  1. ناشناس می‌نویسد

   سلام بله احتمال بارداری هست

 15. ناشناس می‌نویسد

  سلام من ۴۲ سال دارم تازه ازدواج کردم آیابچه دارمیشم چون شوهرم بچه میخاد

  1. ناشناس می‌نویسد

   منم ۴۰ سالمه میترسم بچه دار نشم

 16. مریم خانی می‌نویسد

  سلام من دوتا بچه دارم بچه دومی ۴ سالشه میخوام سومی بیارم نظر شما چیه

  1. ناشناس می‌نویسد

   عاااااالی

 17. Sarina می‌نویسد

  سلام .دوره ی پریودی من ۳۰ روزه است..۱۱ بهمن پریودم شدم ۱۷م تموم شدم..ولی۵و۶و۷ اسفند رابطه ی بدون محافظت داشتم …الان پریود نشدم باید۱۲ اسفند پریود میشدم..ایا حامله م؟
  پنج روز بعد از تخمک گذاری احتمال بارداری وجود داره؟

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ستاره پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 187 مشاهده پرسش
  سلام.27سالمه.24هرماه پریود میشم،ازتون میخوام زمان دقیق روز تخمک گذاریم را برام مشخص کنید و بگین که چه زمانی باید نزدیکی داشته باشیم تا فرزندمان دختر بشه؟تعداد دفعات نزدیکی را برای بارداری ذکر کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر مریم عباسیان پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   این که با دفعات نزدیکی و زمان و تغذیه به توان جنسیت را تعیین کرد درصد پایینی دارد با این حال باید از چند ماه قبل از نزدیکی تحت رژیم قرار بگیرید و دستورات را انجام دهید و با توجه به درجه حرارت پایه و غلظت ترشحات و کیت های تخمک گذاری زمان تخمک گذاری تعیین شود به متخصص زنان باید مراجعه کنید تا به صورت مفصل توضیح دهد .دوباره تاکید میکنم که اصلا این روش ها صدر صد نیست و همان درصد پنجاه درصد دختر یا پسر دار شدن را شاید کمی تغییر دهد.

 • تصویر کاربر هورام دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 185 مشاهده پرسش
  من هیچ وقت یاد نمی‌گیرم سیکلم چندروزس،پریودیم همیشه هر ماه سه الی ۵روز جلو میفته ،این ماه هم ۵روز جلو افتاد و روز هفتم پریودیم پاک بودم نزدیکی داشتم همسرم میگه جهش داشته موقع ارگاسمم،آیا احتمال بارداری هست ؟از اونجایی که میگن روز پنجم پریودیت روز تخمک گذاری شروع میشه نگرانم،همسرم قرص خریده اورژانس میگه بخور ،نمیدونم چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر مریم عباسیان دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 3 سال پیش)

   سلام.در صورت شک میتوان از قرص اورژانسی استفاده کرد .تا احتمال را کاهش داد.

 • تصویر کاربر مهين دوشنبه ۲ مهر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 138 مشاهده پرسش
  سلام من ٤٥ساله يك ساله ازدواج كردم براي اي وي اف اقدام كردم حدود ١٠٨امپول اچ ام جي و اف اس اچ و قرص فمينيوم روزي دو عدد استفاده كردم چند روز بعد ازتزريق حالت گرگرفتگي پيدا كردم الان هم يك هفته از زمان پريودم گذشته نميدونم چيكاركنم البته چون فوليكولم زودتر ازاد شد به مرحله اي وي اف نرسيدم در اين فاصله نزديكي هم نداشتم به جز روز دهم پريودم كه اون موقع هم اندازه فوليكولم ٩در حال رشد بود كه روز ١٤شده بود ١٣در حال رشد لطفا راهنماييم كنين
  هم براي پريود نشدنم و هم گرگرفتگيم
  چيكاركنم تا تخمدان هام خوب كار كنه اخه دكتر گفت امپول ها خوب جواب نداد بهتره برم تخمك اهدايي بگيرم????
  1. تصویر کاربر دکتر مریم عباسیان دوشنبه ۲ مهر ۹۷( 4 سال پیش)

   سلام.با توجه به سن امکان تخمک خوب برای ای وی اف کم است .پریود نشدن به علت داروها بوده.تخمک با افزایش سن کیفیت خوبی ندارد و میزان باروری کم میشود و با هیچ کاری نمی توان این کیفیت را افزایش داد هرچه گروه نازایی میگویند انجام بده.

 • تصویر کاربر رویا دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 125 مشاهده پرسش
  سلام باکره هستم واخرین پریودم 7 فروردین بود و 5 روزه دوره های پریودم منظم غالبا28 روزه میباشید 18 روز بعد از پریودم یعنی25 فروردین رابطه مقعدی داشتم باتخلیه کامل درمقعد قبل از شروع رابطه کمی التامونو بهم مالیدیم مراقب بودم منی ازمقعد خالی بیرون نیاد اما برای اطمینان وترس از پیشاب یا خروج منی از مقعد چهارساعت بعد از رابطه دوتا لونژیل 0.75باهم خوردم احتمال بارداری درمن چقدر است؟؟کی میتونم ازمایش خون بدم که مطمعن بشم چون نمیخوام تازمان پریودم صبرکنم ایا امکانش هست به این طریق باردار بشم؟؟
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام. ارتباط از مقعد که اصلا توصیه نمیشه ،اما بدین صورتی که شرح دادین امکانش خیلی کم هست برای باردار شدن ،اما تا 12 روز وقت دارین که آزمایش خون بدین جهت مطمئن شدن از وضعیت بارداری

   دکتر آزیتا درآبادی
   جراح و متخصص زنان و زایمان و ناباروری
   http://www.women-health-clinic.ir/fa/
 • تصویر کاربر shvhامینی شنبه ۳ تیر ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 131 مشاهده پرسش
  سلام.خواهر من 10سالشه و دو سال پیش به علت تب های مداومی که داشت بستری شد و بعد مشخص شد که میکروب معده خیلی زیاد داره.درمانش تقریبا یک سال طول کشید و میشه گفت حالش خوب شد و هیچوقت تب نداشته تا حالا.و دکتر هم داروهاشو بعدش قطع کرد.اما یک هفته پیش بعد حموم بیرون رفت و بستنی خورد فرداش به شدت معده و شکمش درد کرد و بوی خیلی بدی از دهانش میومد.الان یه هفته س که حالش خوب نمیشه همون دکتر بردیم و دوباره برا معده ش آنتی بیوتیک داد.چون بهتر نشد یک دکتر دیگه بردیم و گفتیم پنج روزه نه چیزی میتونه بخوره و نه حال داره.دایم شکمش درد میکنه ایشون هم هیچ دارویی تجویز نکرد و گفتن همون امپرازول رو ادامه بده.ولی الان هشت روزه حتی شبها از درد خوابش نمیبره اما تب نمیکنه و ما خیلی نگرانیم.نمی دونیم واقعا چی بخوره خوب میشه یا این مشکل تا کی باهاش هست.میشه راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما شنبه ۳ تیر ۹۶( 5 سال پیش)
   توسط متخصص گوارش مجددا براي نمونه برداري معاينه شوند
 • تصویر کاربر غزل شنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 149 مشاهده پرسش
  باردار نميشم
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما شنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۶( 5 سال پیش)
   با متخصص زنان و زايمان مشاوره نماييد
   همسرتان هم تست اسپرم بدهند
درحال دریافت اطلاعات