مراحل رشد مو بعد از کاشت

مراحل رشد مو بعد از کاشت ، کاملا شبیه مراحل رشد طبیعی مو است. این عمدتا به دلیل این واقعیت است که موهای کاشت شده از محل دیگری از پوست سر شما گرفته شده و در مناطقی که از ریزش مو رنج می برند پیوند می خورند.

نبض ما– با پیوند مو، شما معمولا چهار مرحله متمایز را تجربه خواهید کرد. مراحل رشد مو بعد از کاشت به شرح زیر است: اولین مرحله که معمولا آن را پس از پیوند مو تجربه خواهید کرد، مرحله Telogen است. در این مرحله از رشد مو، فولیکول های پیوند واقعی مو به طور موقت از بین می روند.

با بهترین روش کاشت مو در این مقاله آشنا شوید. کلیک کنید

جدیدترین روش کاشت مو

با توجه به نظر بنیاد ترمیم مو و جراحی پلاستیک، این ریزش، معمولا در طول دو هفته بعد اتفاق می افتد. این  موضوع عمدتا به دلیل فشاری است که فولیکولها در طول پیوند با آن مواجه هستند. این ریزش طبیعی مو، معمولا به مدت ۳ تا ۴ ماه  صورت می گیرد.

کاشت مو

یکی از مراحل رشد مو بعد از کاشت که تجربه خواهید کرد، مرحله Anagen است. در این مرحله از رشد مو، فولیکول های پیوندی، رشد خود را شروع می کنند. طبق نظر آکادمی پوست و زیبایی، میزان رشد موها از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما شما باید در هر ماه،  یک و نیم اینچ رشد مو را انتظار داشته باشید.

معمولا در ابتدای این مرحله متخصص جراحی زیبایی و یا متخصص پیوند مو، در مورد ضرورت پیوند کامل مو، با شما مشورت می کند. فولیکول های پیوند ، همانند سایر موهای سر، در هر مرحله بین ۲ تا ۶ سال در مرحله رشد قرار می گیرند.

مرحله سوم پس از پیوند مو، فاز catagen است. این مرحله اساسا یک مرحله گذار است، مرحله کاتاژن کوتاه ترین مرحله رشد مو است که تا ۲ هفته ادامه دارد.

مرحله نهایی پس از پیوند مو، فاز Telogen است. همانطور که می بینید، این مرحله همان مرحله اولیه پیوند مو است، اما با کمی تفاوت. مدت زمان اولین مرحله تلولژن، تقریبا ۲ هفته بود.

جوش بعد از کاشت مو

در این دوره، موها در این فاز برای ۳ تا ۴ ماه باقی می مانند ،اما موهای دیگر باید به زودی از مرحله ی آناژن پیروی کنند. در واقع، آکادمی پوست  برآورد می کند که تنها ۱۰ درصد از موهای شما در هر مرحله، یک مرحله Telogen را می گذراند.

در این مطلب درباره مراحل رشد مو بعد از کاشت صحبت می کنیم و مسائلی که ممکن است با آنها روبرو باشید.

نتیجه کاشت مو بعد از سه ماه

در این مرحله، کمی احساس خشکی در سر مشاهده می شود اما در دو ماه اولیه ،پیشرفت کلی کامل است. در این مرحله،موها تا ¼ اینچ رشد می کنند. هر ماه  نیزرشد موهای تازه پیوندزده ، ¼ اینچ است.

این موها خشن هستند و ممکن است ضعیف باشند. اما این چیزی نیست که باعث نگرانی شود، چون این موها با گذشت زمان ضخیم و قوی ترمی شوند.

موهای تازه رشد می کنند و حالت طبیعی به سر باز می گردد. بسیاری از بیماران در این زمان ناامید شده اند، اما لازم است در مراحل رشد مو بعد از کاشت صبور باشند.

تصویر کاشت موی سر

بدن انسان مانند یک ماشین قدرتمند است که  به هر یک از اعضای خود کار خاصی را اختصاص داده است. تمام اعضای این دستگاه از یک فرآیند چرخه ای برای کار خود استفاده می کنند و بدیهی است که این چرخه نیاز به زمان دارد. بنابراین در مورد فولیکول های مو کاشته شده در پوست سر نیز این موضوع صدق پیدا می کند.

آنها قبل از اینکه به رشد طبیعی  خود برگردند، یک چرخه کامل را پس از سه تا چهار ماه از پیوند مو، طی می کنند. در ابتدا ممکن است موهای سر، ضعیف و خشن باشد.

اگر چه در آزمایشات علوم پزشکی دیده شده است که برخی از بیماران پیش از آن رشد مو را تجربه کرده اند؛ یعنی پس از دو ماه، اما به احتمال زیاد، این موضوع پس از سه ماه اتفاق می افتد. در حالی که می توان گفت که هیچ درد، زخم، تورم و قرمزی در بیمار، در این مرحله تجربه نمی شود.

جوش بعد از کاشت مو

پس از کاشت مو، موی قدیمی می ریزد و راهی جدید برای آن ایجاد می کند. گاهی اوقات موهای قدیمی زیر پوست سر گیر کرده و باعث التهاب موضعی جزئی – فولیکولیت می شوند.

کاشت مو

این موضوع طبیعی بوده و پس از مدتی حل می شود. با این حال، اگر این آسیب طولانی شود، بهتر است که  با پزشک مشورت کنید. این جوش ها باعث تحریک پوست می شوند، زیرا موهای جدید در حال رشد هستند و این یکی از نشانه های مراحل رشد مو بعد از کاشت است.

اما باید توجه داشت که وجود این جوش و آسیب های پوستی، تاثیری بر رشد نهایی ندارد. این موضوع، اغلب در آب و هوای گرم و زمان تعریق زیاد به وجود می آید. استفاده از کرم های آنتی بیوتیک و کرم استروئید، با نظر پزشک توصیه می شود.

شستشوی سر بعد از کاشت مو

شستشوی مو کمک می کند تا چربی ها حذف شده و به روند بهبودی کمک کند. برای شستشوی مو، شامپو و لوسیون مناسب، را توصیه می کنیم تا مراحل رشد مو بعد از کاشت دچار مخاطره نشود و موهای جوانه زده آسیب نبیند.

برند شامپو

سه روز پس از عمل کاشت مو، باید شروع به تمیز کردن موهای پیوند زده کرده و دستورالعمل تمیز کردن مو را یکبار در روز به مدت ۱۵ روز دنبال کنید.

چنانچه پس از ۱۵ روز، پوست سر پاکسازی شد، لازم نیست که دیگر از لوسیون استفاده کنید، شامپوی خاصی نیز ضروری نبوده و می توانید به آرامی و با نوک انگشتان خود با شامپویی ملایم سر را بشویید.

یک ماه پس از کاشت مو، شما مرحله پرخطر را گذرانده اید و مراحل رشد مو بعد از کاشت را به خوبی سپری کرده اید؛ و می توانید به زندگی عادی خود باز گردید و همچنین می توانید از حوله استفاده کنید. به مدت یک ماه باید هر روز موها شسته شود.

کلاه گذاشتن بعد از کاشت مو

از شامپوی مخصوص پزشکی برای پاک کردن پوست سر استفاده کنید تا به روند بهبودی کمک شود. با استفاده از شامپوی مخصوص ، فوم  بین دستان خود را ایجاد کرده و فوم را به آرامی و بدون مالش و یا حرکات قوی  بر روی سر بزنید.

سر خود را با آب گرم تحت فشار قرار ندهید؛  برای استفاده از آب گرم، از یک کاسه آب استفاده کرده و روی سر خود بریزید اما از دوش استفاده نکنید.

مهم است که شامپو را به خوبی از روی سر شستشو داده و روی سر باقی نماند. استفاده از حوله ها برای خشک کردن موها نیز باید به آرامی صورت گیرد.

آیا موهای کاشته شده می ریزد؟

ریزش مو، عملکردی عادی در بدن محسوب می شود و انتظار می رود به طور معمول،در هر روز بین ۵۰ تا ۱۰۰ مو ریخته شود. با این حال، بین ریزش موی طبیعی و ریزش مو بعد از کاشت مو ، تمایز و تفاوت وجود دارد.

تصویر کاشت موی سر

ریزش مو در اغلب افرادی که کاشت مو انجام داده اند، مشاهده می شود. مهم است که توجه داشته باشیم، ریزش مو پس از کاشت مو یک رخداد طبیعی است و روش بدن برای پاسخ دادن به تروما است که در طول پروسه پیوند مو دریافت می شود.

در روش پیوند مو، موهای مقاوم ژنتیکی از ناحیه اهدا کننده (واقع در پشت سر) به مناطقی  که موی سر ریخته است، پیوند زده می شود. در نتیجه، بعد از کاشت مو، ریزش مو طبیعی بوده و می توانند به طور موقت ریخته شوند.

ریزش مو پس از کاشت مو می تواند بین ۱ تا ۵ هفته ادامه داشته باشد. با این حال، چند ماه پس از عمل، بیماران اغلب با ریزش مو مواجه می شوند؛ آنها می توانند مطمئن باشند که موهای جدید در نهایت دوباره رشد خواهند کرد.

به یاد داشته باشید که شوک در این ناحیه بخشی طبیعی از روند ترمیم مو است و نشان دهنده هیچ آسیب دائمی بر روند رشد مو نیست.

هر چند که ریزش مو پس از پیوند مو  اجتناب ناپذیر است، اما نگران نباشید زیرا این ریزش مو، موقت است. موهای جدید، زمان زیادی را برای رشد خواهند داشت و با روندی متفاوت رشد خواهند کرد.

نبض ما– مترجم : مهناز ضحاکی

 

4.6/5 - (17 امتیاز)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 نظر
 1. حامد خجسته می‌نویسد

  قیمت کاشت مو و هزینه های کاشت مو را لطفا بررسی و اطلاع رسانی کنید و بفرمایید بهترین مرکز کاشت مو در تهران کجاس؟

 2. جواد ظریف می‌نویسد

  کاشت موی طبیعی چقدر طول میکشه ؟ چند ماه بعد از کاشت رشد موها رو شاهد خواهیم بود ؟

  نبض ما :

  کاشت مو به علت چرخه طبیعی رشد مو، حدودا سه تا چهار ماه طول میکشد تا اولین علائم مربوط به رشد مو دیده شود.

 3. مرضی می‌نویسد

  سلام.شوهر من یک هفته پیش مو کاشته امروز تقریبا ۷۰% از موها ریخت.این اتفاق طبیعیه؟؟؟

  1. دکتر امیری می‌نویسد

   سلام موهاشون که ریخته تا حالا درنیومده

 4. مصطفی می‌نویسد

  سلام
  بنده دو هفته قبل کاشت مو انجام دادم. موها کم کم در حال ریزش هستند. و اینکه زخم های محل برداشت مو،. هنوز بعد از دو هفته کمی متورم است و کمی درد دارد.

 5. سعید می‌نویسد

  سلام من بعدازده روزکه موهاموشستم همراه پوسته ها مو هم بیرون می امد خواستم ببینم طبیعیه

 6. اکبر می‌نویسد

  سلام من سه ماه پیش مو کاشتم الان موهام از قبل عمل هم کم پشت تره ایا این طبیعی هست یا نه لطفا جواب بدین ممنون

 7. سینا می‌نویسد

  مقاله خیلی بی در و پیکر تنظیم شده و مفهوم و روند خاصی نداره و جواب سوالهامون رو اصلا نگرفتیم.
  عناوین هیچ ارتباطی با محتوا ندارن،
  خواهشمندم محتوای مقاله رو برای انسانها بنویسین، نه ربات های گوگل!

  1. ناشناس می‌نویسد

   کانلابانطرتون موافقم

از پزشکان نبض‌ما بپرسید