عوارض قطع ناگهانی قرص پردنیزولون

پردنیزولون چیست؟ آیا ما اجازه داریم سرخود آن را قطع کنیم و بدون تجویز پزشک قرص پردنیزولون را مصرف کنیم؟در این مطلب با عوارض و موارد مصرف قرص پردنیزولون آشنا شوید.

یکی از داروهایی گاه شاهد مصرف خودسرانه آن هستیم قرص پردنیزولون است. از قدیم گفتند هر دردی درمانی دارد و این داروها هستند که درمان را آسان می‌کنند. اما هر دارو به منظور خاصی تولید و تجویز می‌شود و هر فردی صلاحیت تجویز دارو را به افراد ندارد.

معضلی که این روزها در عرصه سلامت گریبانگیر افراد شده است و متأسفانه اغلب افراد بی آنکه شناخت دقیقی از داروها، عوارض و موارد مصرف آنها داشته باشند این داروها را مصرف کرده و به دیگران هم تجویز می‌کنند.

درباره عوارض قطع ناگهانی پردنیزولون و مصرف سرخود این دارو با  دکتر سعید واقفی، داروساز و رئیس سابق انجمن داروسازی ایران به گفت و گو نشسته ایم.

قرص پردنیزولون در چه مواردی تجویز می‌شود؟

پردنیزولون یکی از کورتون ها از گروه کورتیکوستوروئیدها است و در واقع داروی ضدالتهابی ملایم  و مناسبی برای افرادی است که ناراحتی های التهابی پیدا کرده و در نقاطی از بدن دچار التهاب و ورم می‌شوند. این دارو خصوصا در درمان ناراحتی‌های تنفسی موفق عمل می‌کند.

سرفه خلط آور

معمولا به این صورت تجویز می‌شود که بیمار باید دوز 5 میلی گرم دارو را در دو نوبت صبح و شب مصرف کند تا التهاب داخل بدن از بین برود و بیمار به حالت طبیعی باز گردد و به زندگی طبیعی خود ادامه دهد. معمولا بعد از مصرف یک تا دوماهه دارو مشکل برطرف می‌شود و التهاب از بین می‌رود.

عوارض مصرف قرص پردنیزولون چیست؟

عوارض این دارو بسیار کم است و عارضه خاصی ایجاد نمی‌کند اما مصرف برای خانمهای باردار و شیرده منع دارد. به دلیل کاربرد کورتون در مواد تشکیل دهنده دارو زمینه پوکی استخوان را فراهم می‌کند که این عارضه یکی از مهمترین عوارض پردنیزولون است.

پوکی استخوان

آیا قرص پردنیزولون برای کودکان تجویز می‌شود؟

تجویز قرص پردنیزولون به کودکان زیر سه سال اکیدا ممنوع است و برای کودکان بالای سه سال با دوز بسیار کمتر زیر نظر پزشک مصرف دارو بلا مانع است و انجام می‌شود. این تجویز با توجه به وزن، قد و سن کودک صورت می‌گیرد.

سلامت کودک

مصرف خودسرانه قرص پردنیزولون چه تبعاتی دارد؟

قرص پردنیزولون حاوی کورتون است و اصولا کورتون ها را نباید سرخود مصرف کرد. بخصوص جوانان باید از کورتون دوری کنند. زیرا ثابت شده است که کورتون باعث پوکی استخوان می‌شود. البته در افراد مسن تر بالای پنجاه سال قرص پردنیزولون از داروهای روتینی است که پزشکان برای آنها تجویز می‌کنند اما در جوانان بهتر است تا حد امکان پرهیز شود.

ویژگی های دوران جوانی

طریقه مصرف پردنیزولون و قطع آن چگونه است؟

اصولا هیچ دارویی نباید به طور ناگهانی قطع شود به غیر از داروهای مسکن و سرماخوردگی که بعد از رفع درد و سرماخوردگی می‌توان مصرف را قطع کرد. اما دارویی مانند پردنیزولون را که حاوی کورتون است ابتدا باید یک روز در میان سپس دو روز درمیان و به همین صورت تدریجی کم کرده و سپس قطع کرد.

وضعیت خطرناک پزشکی

قطع ناگهانی قرص پردنیزولون چه عوارضی دارد؟

قطع ناگهانی پردنیزولون باعث کمبود ناگهانی این ماده در بدن و التهاب مجدد می‌شود؛ در این حالت ناراحتی‌های التهابی بروز مجدد می‌یابد از این جهت قطع ناگهانی دارو توصیه نمی‌شود.

علت ایجاد التهاب در بدن

بهترین زمان مصرف پردنیزولون چه زمانی است؟

معمولا به بیماران توصیه می‌شود این قرص را در دو نوبت یکبار بعد از صبحانه نصف قرص و قبل از خواب هم نصف دیگر را مصرف کنند.

مصرف داروی-زیپمت

خطرات مصرف قرص پردنیزولون چیست؟

توصیه اکید ما این است که بیماران داروها را سرخود مصرف نکنند و به صرف اینکه این دارو مشکل فرد دیگری را حل کرده پس برای من هم مناسب است اقدام به مصرف نکنند.

پردنیزولون حاوی کورتون است و حتما باید تحت نظر پزشک مصرف شود و داروخانه ها هم اغلب  داروهای حاوی کورتون را بدون نسخه به بیماران نمی‌دهند و نیاز به نسخه پزشک و دستور مصرف پزشک  است.

نبض ما– گفت و گو: اعظم صفایی

 


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 نظر
 1. الهام می‌نویسد

  سلام من بیماری تیروئیدیت تحت حاد دارم الان ۲ هفته هست دارم پردنیزولون میخورم ۵ روز اول ۵۰ میل ۵ روز دوم ۲۵ میل از روز دهم به بعدم روزی ۱۲ میل دارم میخورم در کنارش دکتر بهم پروپنانولول ۲۰ روزی ۳ بار دادن… ولی من فشارم همش پایینه اغلب ۸ یا ۹… نبضمم رومحدوده ۵۵ هست بعد احساس میکنم قلبم واقعا کشش نداره… تا میخوام یه حرکت سریعی رو انجام بدم قلبم تیر میکشه… از عوارض این قرض احتناق قلب هست… میخوام بدونم ممکنه سکته کنم ؟ چیکار کنم؟ قرصمم تا ۱ ماه دیگه باید همین روزی ۱۲ میل بخورم والا التهاب تیروییدم خوب نمیشه

 2. ناشناس می‌نویسد

  سلام اقادکتر بعلت ناراحتی تنفسی بستری بودم قرص پردنیزولون یکی صبح یکی شب یک شب نخوردم ازدرد زانودردبخودم تاصبح میپیچیدم وگرفتگی ماهیچه دوپا بنظربخاطر کدام داروبوده

 3. بهرام می‌نویسد

  سلام وعرض وادب خدمت دکتربزرکواروزحمتکش من ۴۵سله ومردهستم وشغلم راننده هستم وبنا به گفته دکترصادق نیا بیمارستان رازی اگزما شدید پوسا گردن وسر ودست وصورت به علتش حساسیت شدید به نورخورشید تشخیص داده شده هست واز قرصپردنیزولون۵۰ درنوبت صبح وقرص سیتریزن درنوبت شب وپمادمگاکورت برای استفاده درشب مصرف مینماییم ولی پس ازیکماه استفاده هیچگونه بهبودی حاصل نگشته لذاازشما دکتر دلسوز ومقام عالی تقاضای توجه وکمک به بنده درخصوص درمان این بیماری تقاضامندم خداوند حافظ وناصرتان باشد بهرام ملازاده

  1. مریم می‌نویسد

   باسلام من ازپارسال پاییزدچارخارش شدیدشده بودم تمام تنم به شدت میخاریدهرجارفتم گفتندکهیره پردنیزولون وبتامتازون وسیتیریزن نوشتن باچندتاآمپول ولی اصلادرمان نشدم مثل مسکت بودن تاقطع کردم دوباره شداماشکرخداالان خوبم فقط بعدهروعده غذایی کرفس خوردم تارسوبات معده وروده روبشوره ببره کرفس معجزه میکنه

 4. شاهرخ می‌نویسد

  درود برشما من دچار آلرژى فصلى هستم که منجر به تنگى نفس میشود لذاء نزد متخصص رفته و ایشان پردینزولون تجویز کرد مدتّى خوب شدم تا امسال که مجدداً دچار تنگى نفس شدم متاسفانه پزشکم به رحمت خدا رفت مجبور شدم نزد متخصص دیگر که بنام هستند بروم ایشان بتامتازون و انتى بیوتیک تجویز کردن امّا تاثیر پردینزولون را نداشت و بناچار دوباره از این قرص با نیم از یک قرص شروع کردم والان دوعدد را پنج روز میخورم فقط خشکى بینى موقع خواب آزارم میدهد آیا میتوانم قرص را قطع کنم.؟ باخشکى بینى چکار کنم.؟ واقعاً شبها نمیخوابم و روزها نمیتوانم درست کار کنم و شغلم درمعرض خطراست چه کنم .؟ ممنون میشوم مرا راهنمایى کنید

 5. سیده نصرت می‌نویسد

  سلام من دارو رماتیستم استفاده میکنم اسم داروهام ‌پردنیزولون ومداکوینیل هست من ریزش مو. لک پوست دارم لک سفید رو مچه دست و صورت

 6. تکتم قدرتی می‌نویسد

  با سلام و درود فراوان
  من ۳۴ ساله هستم ،۲ سال هست که به بیماری ماستیت گرانولو ماتوز مبتلا هستم و در این دو سال مرتب پردنیزولون مصرف کردم بیشتر دوز ۵۰ ، ۴ ماه پیش توده های سینم از بین رفت زیر نظر پزشکم بعد از یک ماه کاهش دارو اونو کامل قطع کردم ولی با استرس های فراوونی که بهم وارد شد مجدد عود کرد و ۴ ماهه که دوباره با دوز ۵۰ دارم دارو رو مصرف میکنم عوارضش منو از پا دراورده الان توده سینم خیلی احساس نمیشه دوزش رو به ۲۵ رسوندم ایا میشه باز هم دوز دارو رو کمتر کنم با تشکر فراوان

 7. ناشناس می‌نویسد

  سلام،دوستان خیلی مراقب باشید مصرف قرص پردنیزلون در دزهای بالا مثل ۵۰mg در طولانی مدت بسیار خطرناکه،باعث آب مروارید و پوکی استخوان میشه ،بعداز مصرف روزانه ش سعی کنید چیزایی که برای معده ضرر داره مثل ،چایی وسیگار ،غذاهای تند به هیچ وجه مصرف نکنید چون سوزش معده شدید میگیرید.تمام چیزایی که گفتم ازتجربیات خودمه که بخاطر اگزما مصرف میکردم.

  1. سپیده مجدیان می‌نویسد

   مرسی از اطلاعاتت

 8. ناصر یوسفزهی می‌نویسد

  سلام من دارو رو گرفتم و ۵۰میلی است یک صبح یکی شب بعد از غذا استفاده میکنم ظاهرا به جای۵به من ۵۰ دادن اشتباهی دوهفته ای است دارم استفاده میکنم و خیلی چاق شدم و کلا پشتم جوش زده شدید و دهنمم کلا سفید شده تورو خدارکمکم کنید

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم