گوش هایتان از پر قو حساس ترند

پوست مجرای گوش اگر سالم باشد، آبی در داخل آن نفوذ نمی کند. به همین دلیل به افراد توصیه می شود، پس از استحمام به هیچ عنوان از گوش پاکن استفاده نکنند.

به گزارش نبض ما دکتر پدرام برقعی متخصص گوش، حلق و بینی و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفت و گو با جام جم آنلاین بیان کرد: گوش عمدتا دارای 3 قسمت اصلی با نام های گوش خارجی ،داخلی و میانی است که اگر تمیز کردن گوش مطرح باشد مربوط به گوش خارجی می شود .گوش خارجی قسمتی از پوست بیرونی است یعنی یک قسمت عمده ای از آن توسط پوست پوشیده شده و باید مثل باقی قسمت های دیگر بدن که پوشیده از پوست است تمیز و شست و شو شود.

شستن و خشک کردن گوش

برخی از متخصصان بر این عقیده اند گوش را نباید شست و نباید آب داخل آن شود در صورتی که این تصور کاملا اشتباه است و گوشی که سالم است و مشکل بخصوصی مانند پارگی و یا عفونت گوش  ندارد باید مثل قسمت های دیگر بدن با آب و صابون یا شامپو شسته شود.

وی در ادامه افزود : فرق گوش با سایر قسمت های دیگر بدن در این است که گوش یک مجراست و یک سیستمی دارد که خودش را خشک نگه می دارد و نسبتا تمیز است، این مکانیزم طوری است که تراوشاتی از جنس چربی درونش است که این یک لایه چربی روی مجرای گوش ایجاد می شود. اگر آبی وارد آن شود به دلیل وجود این چربی داخل گوش نمی ماند و با یک حرکت ساده رو به پایین آب از روی این چربی سر می خورد و بیرون می آید .

مثالی که برای درک بیشتر این مطلب می توان زد «پرقو» است. قو هنگامی که پرهایش خیس می شود تا زمان خشک نشدن پرهایش نمی تواند پرواز کند در حالتی که یک لایه چربی روی پرهای قو قرار گرفته است که مانع از خیس شدن پر ها می شود. در واقع پرها خیس نمی شود بلکه چربی های روی پر  که خیس است و با چند حرکت، آب از روی این چربی ها سر می خورد.

همین خاصیت نیز در مورد پوست مجرای گوش وجود دارد. پوست مجرای گوش اگر سالم باشد ودچار عفونت گوش نباشد، آبی در داخل آن نفوذ نمی کند به همین دلیل خیلی به افراد توصیه می شود پس از استحمام به هیچ عنوان از گوش پاکن استفاده نکنند، چرا که با این وسیله آب را به داخل گوش هدایت می کنند و باعث عفونت گوش می شوند.

روش صحیح نظافت گوش

این متخصص در رابطه با روش صحیح تمیز کردن گوش اظهار کرد: افراد در هنگام استحمام گوش خود را با آب و صابون بشورند و چند بار آب کشی کنند تا آب آن کاملا خارج شود و لاله گوش را با حوله خشک کنند و لازم نیست داخل آن را با وسیله ای خشک کنند، در صورتی که خیسی داخل گوش اذیت شان کرد، می توانند با سشوار کمی باد ولرم داخل آن بدمند و آن را بدون مشکلی خشک کنند.

ممانعت از ورود آب در داخل گوش برای افرادی که دارای عفونت گوش هستند یا صدمه ای به پرده گوش شان وارد شده است، باید مراقب باشد تا آب داخل گوش هایشان نشوند در شرایط سالم بودن ونداشتن عفونت گوش مشکلی بوجود نمی آید.

وی در ارتباط با خبری که چند وقت پیش در فضای مجازی منتشر شده بود اعم از موضوعی که روییدن مو روی گوش خطر بروز سکته ای قلبی را در افراد افزایش می دهد بیان کرد: این موضوع منشاء گرفته از یک مطالعه است که چندین سال پیش انجام شده و ارزش علمی زیادی را در بر ندارد و نباید به آن استناد کرد و افرادی که دارای موهایی در سطح گوش هستند نباید نگران این موضوع باشد.

هدفون و عفونت گوش

این متخصص گوش درباره استفاده طولانی از هندز فری متذکر شد: هر گونه وسیله ای که بصورت مستقیم صدا را به گوش برساند در صورتی برای گوش خطرناک است که شدت صوت بسیار بالا باشد.

قابل ذکر است استفاده طولانی از هدفون ها و هندزفری ها یا هرگونه وسیله که روی گوش قرار می گیرد آلودگی هایی را به همراه دارد که بوسیله این هندزفری ها به گوش منتقل می شود و جریان طبیعی گوش را مختل کرده و در نهایت دچار عفونت گوش خطرناک می شود و مهم تر از همه توصیه می شود افراد از هندزفری های دیگران به هیچ وجه استفاده نکنند چرا که از نظر پزشکی این کار بسیار خطرناک بود و گوش را درگیر بیماری های عفونت گوش سختی می کند.

برقعی در پایان در مورد علت سوت کشیدن گوش یاد آور شد: دلایل سوت کشدن گوش بسیار متعدد است و توصیه می شود افرادی که دچار این مشکل هستند حتما به متخصص مراجعه کنند چرا که سوت کشیدن گوش گاهی ممکن است نوعی هشدار باشد اما شایع ترین دلیل سوت کشیدن گوش در افراد موارد عصبی و روحی است. همچنین در برخی افراد زمینه افسردگی و اضطراب های شدیدی دیده شده است و در درمان این نوع باید ابتدا مشکل زمینه ای برطرف شود و سپس به مشکل گوش پرداخت.

5/5 - (1 امتیاز)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید