علائمی که نشان می دهد، شیر مادر کافی نیست!

نداشتن شیر کافی، یک نگرانی مشترک بین بسیاری از مادران شیرده است. چگونه می توانید بفهمید که میزان شیر شما کافی است و نوزاد چند روزه هر بار به اندازه کافی تغذیه می شود؟

نبض ما– اگرچه نمی توانید میزان شیر را در سینه های خود ببینید، اما راه های دیگری برای تشخیص کافی بودن میزان شیر مادر شما دارد. در اینجا به علائمی اشاره شده است که نشان می دهد نوزاد چند روزه شما تغذیه خوبی داشته است و با این نشانه ها مادران شیرده متوجه میشوند، میزان شیر شان کافی بوده است یا نه؟

با استفاده از یک بطری تغذیه می توان مقدار دقیق شیر مادر یا شیر کمکی دریافتی فرزند را اندازه گیری کرد. اما اگر کودک شما از شیر مادر تغذیه می کند، بر روی سینه های شما یک سیستم اندازه گیری وجود ندارد.

شیر مادر چگونه تولید می شود؟

وزن گرفتن نوزاد با شیر مادر

افزایش وزن بهترین نشانه برای دریافت شیر کافی توسط کودک است. نوزاد در چند روز اول زندگی 10 درصد از وزن خود را از دست می دهد و این روند کاملا طبیعی است. اما پس از چند روز اول، بهترین روش برای تایید دریافت تغذیه مناسب، افزایش وزن ثابت کودک است.

دیگر نشانه هایی که می توانید ببینید شامل موارد زیر می شوند:

– نوزاد شما هر روز با فاصله 2 تا 3 ساعت یا 8 تا 12 بار در روز شیر می خورد.

– پس از روز پنجم زندگی، کودک باید در روز حداقل 6 تا 8 پوشک مرطوب داشته باشد.

– هنگامی که نوزاد شیر می خورد می توانید صدای بلعیدن شیر را بشنوید و شیر مادر را در دهان او مشاهده کنید.

– پس از تغذیه با شیر مادر، سینه های شما نرم تر هستند و به اندازه قبل از تغذیه، پر نیستند.

– فرزند شما پس از پرستاری خوشحال و راضی به نظر می رسد و در فواصل تغذیه با شیر مادر می خوابد.

تعداد دفعات مدفوع نوزاد چند روزه

اولین مدفوع نوزاد چند روزه ، مکونیوم نامیده می شود. این مدفوع زیاد، چسبنده، سیاه یا سبز تیره است. در دو روز اول نوزادان حداقل یک یا دو بار مدفوع مکونیوم می کنند. سپس زمانیکه مکونیوم از بدن کودک خارج شد، مدفوع نوزاد چند روزه به رنگ زرد مایل به سبز تبدیل می شود. مدفوع ناشی از شیر مادر زرد خردلی است و شیر سفت شده (دلمه) در آن دیده می شود.

مدفوع

در طی چند هفته اول، نوزاد چند روزه باید در طول روز دو بار یا بیشتر مدفوع کند، اما بعد از چند هفته اول شاید الگوی مدفوع تغییر کند. این مساله در هر کودک متفاوت است.

پس از حدود یک ماه، ممکن است یک کودک در هر پوشکی که عوض می کنید، مدفوع کرده باشد، اما یک کودک دیگر در هر چند روز یا حتی در هفته تنها یک بار مدفوع داشته باشد، این روند کاملا طبیعی است. شیر مادر یک تغذیه کامل است و به راحتی هضم می شود. بنابراین برخی از نوزادان زیاد پوشک خود را کثیف نمی کنند.

رشد ناگهانی نوزاد چند روزه یا شیر مادر کافی؟

اگر کودک شما تغذیه با شیر مادر داشته و ناگهان به نظر می رسد که تمام مدت به پرستاری نیاز دارد و آرام نیست، ممکن است مشکل در تامین شیر مادر نباشد و یک رشد ناگهانی اتفاق افتاده باشد. هر نوزادی منحصر به فرد است و در زمان های مختلفی نسبت به دیگر نوزادان رشد می کند.

بعضی زمان های رایج که ممکن است نوزادان در آن رشد ناگهانی داشته باشند، ده روزگی، سه هفتگی، شش هفتگی، سه ماهگی و شش ماهگی است. در طول یک رشد ناگهانی، کودک شیر بیشتری می خورد. این روند معمولا چند روز طول می کشد و برای تحریک بدن شما لازم است تا شیر بیشتری برای رفع نیازهای تغذیه ای کودک فراهم کند.

خواب نوزاد 4 ماهه

علت خواب کوتاه نوزادان

در طول دو ماه اول، کودک شما باید هر 2 تا 3 ساعت یک بار، حتی در طول شب، شیر بخورد. پس از دو ماه، بعضی از نوزادان با فاصله زمانی بیشتری در طول شب شیر می خورند. این روند در کودکان مختلف، متفاوت است.

بعضی از نوزادان از سه ماهگی در طول شب می خوابند، اما ممکن است بعضی دیگر تا چند ماه شب ها بیدار شوند. برای نوزادانی که تغذیه با شیر مادر ندارند، الگوی خواب مشابهی وجود دارد و این روند دلیلی بر کافی نبودن شیر شما نیست.

مراجعه منظم به متخصص اطفال

چند روز پس از ترک بیمارستان، نوزاد چند روزه خود را برای بررسی وزن و اطمینان از دریافت شیر کافی نزد پزشک ببرید. مراجعه به پزشک کودک در فواصل منظم ضروری است. در این مراجعه ها پزشک رشد مناسب نوزاد را بررسی می کند.

تیم ترجمه نبض ما

5/5 - (3 امتیاز)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید