عوارض قرص حشره کش در دوران بارداری

اسپری و قرص های حشره کش، دافع حشرات و سایر مواد شیمیایی ممکن است حشرات مزاحم را در خانه یا حیاط منزل از بین ببرند اما مهم است به چه قیمتی در دوران بارداری از قرص حشره کش استفاده کنیم؟

نبض ما– تحقیقات جدید از انجمن بارداری اعلام کرده است، نوزادان به عنوان یکی از آسیب پذیر ترین افراد در برابر آثار مضر قرص حشره کش به شمار می روند. این تاثیرات در دوران بارداری به مراتب می تواند بر جنین بیشتر باشد.

حشره کش ها چه هستند؟

حشره کش ها از جمله محصولات شیمیایی هستند که برای نابود کردن حشرات موذی و آزار دهنده مورد استفاده قرار می گیرند. حشره کش ها معمولا در انواع اسپری، قرص یا به صورت حشره کش برقی(الکترونیکی) موجود بوده و نحوه استفاده آن ها با هم متفاوت است.

عوارض قرص حشره کش

احتمال آسیب در برابر حشره کش ها

همه افراد ممکن است در شرایط مختلفی در معرض حشره کش های شیمیایی قرار گیرند. این تماس ممکن است بر اثر آلودگی، جذب آن ها از طریق پوست و یا وارد شدن ذرات سمی حشره کش در دهان صورت گیرد. تماس فرد با حشره کش و استنشاق آن ممکن است خطرات و عوارض زیادی به همراه داشته باشد.

اثرات حشره کش ها بر جنین در دوران بارداری چیست؟

با توجه به شواهدی در مورد استفاده از حشره کش در زمان بارداری می توان گفت که، بین تماس و استفاده حشره کش ها در دوران بارداری و پیامدهای عصبی و اختلالات در جنین، ارتباط وجود دارد. مطالعات نشان داده است که قرار گرفتن در معرض برخی حشره کش ها در دوران بارداری با زایمان زودرس ارتباط دارد.

به همین ترتیب، افزایش رفلکس های غیر طبیعی در نوزادان، رشد ذهنی پایین در 24 ماهگی و افزایش خطر اختلال در رشد، ممکن است در اینگونه موارد ایجاد شود.

مطالعه دیگری نشان داده است که کودکان متولد شده از مادرانی که در دوران بارداری ، در معرض گروه های مختلف آفت کش ها و یا حشره کش ها بوده اند، دارای افزایش سطح بالای رفتارهای مرتبط با اختلال بیش فعالی و کمبود توجه بودند.

تب در بارداری

همچنین می توان گفت که یکی از اثرات منفی استفاده از حشره کش بر جنین، خطرات قابل توجه رشد جنین است. در واقع، محققان معتقدند که اثرات این مواد شیمیایی بر روی هوش( IQ )کودک شبیه به اثرات سرب است.

چگونه زنان باردار می توانند در مواجهه با حشره کش ها خطرات آن را به حداقل برسانند؟

یکی از راه های مهم برای کاهش خطرات و عوارض حشره کش ها در دوران بارداری، مصرف زیاد میوه ها و سبزی های آلی است.مصرف غذاهای ارگانیک می تواند بدن را پاکسازی کرده و همچنین نوشیدن آب فراوان می تواند سموم بدن را دفع کند.

خطرات سوزاندن قرص حشره کش

یکی از انواع حشره کش ها، قرص حشره کش است که معمولا با قرار دادن آن ها درون محفظه ای مخصوص و به برق زدن، باعث نابود کردن حشرات می شود. ماده ای به نام پرمترین در این قرص حشره کش وجود دارد که باعث اختلال در سیستم عصبی حشرات و در نتیجه مردن آن ها می شود.

در رابطه با اثرات مخرب قرص های حشره کش باید گفت که هر نوع ماده سمی و یا شیمیایی که باعث از بین رفتن حشرات و یا موجودات دیگر می شود، در نهایت و به مرور زمان هم می تواند بر انسان تاثیر گذار باشد. همانطوری که اثرات سمی این ماده بر سیستم عصبی حشرات می تواند کشنده باشد، ممکن است بر اعصاب فرد هم تاثیر گذار باشد.

این اثرات مخرب زمانی بیشتر می شود که شما برای اثر دهی بیشتر قرص حشره کش، آن ها را بسوزانید. زمانی که قرص را می سوزانید، بخار و یا پودری که از آن خارج می شود می تواند برای ریه فرد بسیار خطرناک باشد. این کار باعث تنگی نفس و مشکلات ریوی می شود.

به همین دلیل توصیه می شود که از سوزاندن قرص حشره کش خودداری کنید زیرا این کار هم برای افرادی که مشکلات ریوی و قلبی داشته و هم افراد سالم، بسیار مضر است و به مرور باعث بروز سرفه و یا حتی آسم می شود.

برخی افراد هم نسبت به تمام حشره کش ها آلرژی داشته و ممکن است در معرض آسیب جدی قرار گیرند. این آسیب ها ممکن است به شکل مشکلات پوستی، تاول و یا قرمزی باشد.

عوارض اسپری حشره کش

 عوارض اسپری حشره کش

حشره کش ها برای نابود کردن حشرات موذی بسیار مناسب هستند، اما آیا از عوارض و خطرات این حشره کش ها اطلاعی دارید؟

باید بدانید که زمانی که از اسپری حشره کش استفاده می کنید، ذرات سمی حشره کش  در هوا پخش شده و می تواند به طور مستقیم وارد دهان و ریه فرد شود.

این ذرات، حاوی مواد سمی بوده و می تواند در فرد ایجاد مسمومیت کند. حتی تماس دست با ذرات سمی حشره کش ها می تواند مشکلات پوستی ایجاد کند. علاوه بر بروز مشکلات پوستی، مواد سمی حشره کش ها بسیار قوی بوده و می تواند بلافاصله به پوست جذب شده و مشکلات دیگری برای بدن ایجاد کند.

زمانی که ذرات حشره کش در هوا اسپری می شود، این ذرات که  حاوی ماده به نام کاربامات هستند، در صورت وارد شدن به دهان و تنفس کردن آن ها ممکن است مشکلات تنفسی برای فرد ایجاد کنند. حتی حشره کش های قوی تر باعث بروز مسمومیت های جدی شده و اثرات و علائم پر خطری برای بدن دارند.

روش مناسب استفاده از حشره کش ها

در صورتی که تصمیم به نابود کردن حشرات موذی را دارید، بهتر است در استفاده از آن ها کاملا احتیاط کرده و از تماس با آن ها و یا اسپری شدن آن ها بر روی میوه ها و یا البسه خود و کودکان خودداری کنید. بهتر است هنگام اسپری کردن، به مدت 10 دقیقه، وارد اتاق نشوید و اجازه دهید  تا اثر آن از بین برود.

هفته 30 بارداری

استشمام بوی حشره کش در بارداری

زنان باردار در دوران حساسی بوده و باید در این دوران از خود و جنین به درستی مراقبت کنند. هر گونه ماده سمی و وارد شدن آن به بدن می تواند برای مادر و جنین بسیار خطرناک باشد.

توصیه می شود که زنان باردار از استنشاق حشره کش ها خودداری کنند و در محیطی که قرص حشره کش استفاده شده است، قرار نگیرند.

این عوارض می تواند در سه ماهه اول بارداری بیشتر باشد زیرا در این زمان، نخاع و سیستم عصبی جنین شکل می گیرد و وارد شدن مواد سمی به بدن ممکن است برای جنین مضر باشد. در اینگونه موارد و در صورت استنشاق حشره کش در دوران بارداری، پنجره و در را باز کرده  و از وسایل تهویه هوا برای از بین رفتن ذرات حشره کش استفاده کنید.

تیم ترجمه نبض ما

عوارض قرص حشره کش در دوران بارداری
4 (80%) 1 رای
منبع babygooroo.com

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محیا دوشنبه ۲ مهر ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من قبل اینکه نامزد کنم چندبار از پشت رابطه داشتم چیکار کنم که همسرم متوجه نشه
  1. تصویر کاربر دکتر مریم عباسیان دوشنبه ۲ مهر ۹۷( 10 ماه پیش)

   سلام
   رابطه از پشت به علت اینکه مثل رابطه از واژن نیست که با پاره شدن پرده مشخص شود امکان تشخیص آن با معاینه توسط پزشک است.

 • تصویر کاربر مهسانجیب چهارشنبه ۱۷ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 21ساله هستم تنبلی تخم دان دارم.به غیر دارو باچه کارهایی میشه درمانش کرد؟ببخشید من تازه ازدواج کردم میخواستم راهنماییم کنید که چجوری درد پرده بکارت رو کم کنم.یا از چه ماده بی حسی استفاده کنم؟چون خیلی از دردش ترس دارم نمیتونم راضی به انجامش بشم لطفا راهنماییم کنید.ممنونم
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما چهارشنبه ۱۷ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   تبلى تخمدان با سابقه ى بى نظمى پريودها ونيز آزمايشات هور مونى بايستى اثبات شود وزن مناسب ورزش كاهش مصرف مواد قندى وبخصوص نداشتن چاقى شكمى در درمان تبلى موثر است رابطه ى جنسى غريزى است ونياز به درمان ندارد

   دکتر مهری نخستین پناهی
   جراح و متخصص زنان و زایمان و ناباروری
 • تصویر کاربر بی دوشنبه ۱۱ بهمن ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  در حال حاضر نوزده هفته و پنج روز از بارداری اولم میگذرد . 5 روز پیش لکه بینی قهوه ای داشتم به پزشک مراجعه کردم شیاف تجویز کردند و سونوگرافی هم گفتند همه چیز طبیعی است الان 4 روز هست که شیاف را استفاده میکنم اما هنوز یک مختصری ترشح قهوه ای کمرنگ دارم .استراحت کامل هم کردم و انقباضات رحمی هم ندارم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید به شدت نگران هستم . البته امروز یک مقدار زیر دلم درد میکرد اما نه شدید.
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما دوشنبه ۱۱ بهمن ۹۵( 2 سال پیش)
   اقدامات احتیاطی کامل انجام شده و با توجه به بررسی ها لکه بینی برای شما مشکل خاصی ایجاد نخواهد کرد و بتدریج لکه بینی کمتر خواهد شد
درحال دریافت اطلاعات