از کجا بفهمیم نوزاد گوش درد است؟

گوش درد نوزاد یکی از رایج ترین دلایلی است که والدین نوزاد خود را به دکتر می برند. از هر 6 کودک 5 نفر تا پیش از سه سالگی دچار عفونت گوش و در نتیجه گوش درد می شوند. با ما همراه باشید تا درباره درمان گوش درد در نوزادان، علائم گوش درد نوزاد و درمان خانگی آن اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم.

گوش درد نوزاد می تواند دردناک باشد؛ نه تنها برای آن ها آزاردهنده باشد بلکه برای شما هم می تواند دردسرساز باشد. عفونت گوش می تواند موجب بروز گوش درد نوزاد شود. بسیاری از والدین از بی خوابی های شبانه شکایت می کنند و این درحالی است که نمی دانند نوزادشان در طول این مدت به عفونت گوش دچار شده است.

علائم گوش درد نوزاد

علائم زیادی در رابطه با عفونت گوش در نوزادان وجود دارد که می توانید به آن ها توجه کنید.

 • کشیدن گوش ها
 • ترشحات بینی
 • ترشحات گوش
 • تحریک پذیری و به خود پیچیدن
 • از خواب پریدن
 • تب
 • گریه در هنگام دراز کشیدن
 • از دست دادن اشتها
 • اسهال و استفراغ

عفونت گوش چیست؟

عفونت گوش یا عفونت گوش میانی معمولا توسط باکتری ها ایجاد می شود. باکتری ها زمانی ظاهر می شوند که سیال در پشت پرده گوش قرار می گیرد و این معمولا به خاطر مسدود شدن لوله استاچین است. کودکان نسبت به بزرگسالان بیشتر در معرض عفونت گوش هستند.

چرا عفونت گوش در نوزادان معمول است؟

لوله استاچین یکی از اجزای اصلی حفظ تعادل در بدن است و یک دروازه بین گوش میانی و گلو است. از آنجایی که گلو مرطوب است، می تواند زمینه پرورش باکتری را فراهم کند.

هر انسداد در لوله استاچین می تواند باعث تجمع مایع در گوش میانی شود. با توجه به این که لوله های نوزاد نسبتا باریک تر و کوچک تر است، زمینه برای جابجایی باکتری ها به گوش میانی و بروز عفونت بیشتر فراهم می شود.

علت بروز گوش درد در نوزاد

عفونت گوش که منجر به گوش درد نوزاد می شود، می تواند بر اثر عوامل مختلفی ایجاد شود. دلایل زیر باعث ایجاد عفونت گوش در نوزادان می شود:

 • لوله های استاچین هنگامی که کودک شما سرما بخورد، آلرژی پیدا کند، یا دچار عفونت سینوسی شود، مسدود می شود.
 • مایع در گوش میانی به دلیل مسدود شدن لوله های استاچین مجتمع می شود.
 • عفونت زمانی ایجاد می شود که باکتری ها، مایع تجمع یافته در گوش میانی را عفونی کنند.
 • استفاده از پستانک می تواند احتمال بروز عفونت گوش در کودک شما را تا 33 درصد افزایش دهد.

آیا با روش های درمانی عفونت گوش آشنایی دارید؟ برای اطلاعات بیشتر این مقاله را مطالعه نمایید.

آیا عفونت گوش در نوزاد می تواند جدی باشد؟

عفونت گوش در صورتی که درمان نشود می تواند جدی باشد. عفونت شدید می تواند پرده گوش را پاره کند. پرده گوش پاره شده می تواند به سرعت خود را بهبود بخشد اما به مراقبت های پزشکی متداول نیاز دارد تا اطمینان حاصل شود که به درستی درمان می شود.

عفونت گوش می تواند به بقیه بدن گسترش یابد و شرایطی شدیدتر از مثل مننژیت را ایجاد کند که به مراقبت های پزشکی بیشتری نیاز دارد. اگر آنتی بیوتیک به درستی استفاده نشود، باکتری ها می توانند نسبت به دارو مقاومت کنند. این می تواند منجر به عفونت های مکرر شده که می تواند باعث نابودی شنوایی در کودک شما شود.

استفاده از آنتی بیوتیک برای درمان گوش درد

برای سال ها، آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت گوش تجویز می شدند. اکنون می دانیم که آنتی بیوتیک ها اغلب بهترین گزینه برای درمان نیستند.

بررسی تحقیقاتی که در مجله انجمن پزشکی آمریکا منتشر شد، اشاره می کند که در میان کودکان با احتمال متوسط ابتلا به عفونت گوش، 80 درصد آن ها بعد از 3 روز بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها بهبود می یابند.

اما استفاده از آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت گوش می تواند موجب مقاومت باکتری ها در برابر دارو شده که این درمان را در آینده سخت تر می کند.

به گفته آکادمی آمریکایی کودکان، آنتی بیوتیک ها باعث اسهال و استفراغ در حدود 15 درصد از کودکانی می شوند که از آن ها مصرف می کنند. این آکادمی همچنین یادآور می شود که 5 درصد از بچه هایی که آنتی بیوتیک مصرف می کنند موجب بروز واکنش های آلرژیک در آن ها شود که می تواند بعضا جدی باشد.

در اکثر موارد، توصیه می شود که والدین بین 48 تا 72 ساعت از مصرف آنتی بیوتیک اجتناب کنند تا ببیند آیا عفونت ها از بین می روند یا خیر. با این حال، در برخی از اوقات آنتی بیوتیک بهترین درمان برای عفونت گوش است:

 • کودکان 6 ماهه یا کوچکتر
 • کودکان بین 6 ماه تا 12 سال که علائم شدیدی دارند

راههای مقابله با گوش درد نوزاد در هواپیما را در این مقاله بخوانید

عفونت گوش چگونه درمان می شود؟

اگر کودک ناراحتی بیش از حد یا تب بالا نداشته باشد، پزشک احتمالا 24 تا 48 ساعت (1 تا 2 روز) را صبر خواهد کرد تا ببیند که عفونت گوش به طور خود به خود بهبود می یابد یا خیر. اگر کودک بهبودی نداشته باشد یا بدتر شود، باید او را مجددا به دکتر ببرید.

دکتر فرزند شما آنتی بیوتیک ها را تجویز خواهد کرد اگر:

 • فرزند شما نسبتا شدید مریض باشد و تب بالای 39 درجه داشته باشد.
 • درد کودک شدید باشد.
 • ناراحتی کودک بیشتر از 48 ساعت ادامه داشته باشد.
 • کانال گوش مایع جدیدی تولید کند.

 برای یک عفونت ناخوشایند گوش، کودکان 6 تا 2 ساله معمولا 10 روز آنتی بیوتیک مصرف می کنند. کودکان بالای 2 سال نیز 5 روز آنتی بیوتیک مصرف می کنند.

پزشک ممکن است استامینوفن یا ایبوپروفن نیز برای کاهش درد کودک پیشنهاد دهد. فقط در صورتی ایبوبروفن به کودک خود دهید که بتواند به خوبی مایعات را بنوشد. برای مصرف ایبوبروفن در کودکان کمتر از 6 ماه حتما با پزشک اول صحبت کنید.

کودکان معمولا یک روز پس از شروع آنتی بیوتیک احساس بهتری می کنند. اما پزشک کمی صبر می کند تا مطمئن شود که عفونت کامل از بین رفته است. مایع ممکن است تا چند هفته در گوش میانی بماند بدون این که دچار التهاب شود.

درمان خانگی گوش درد نوزاد

عفونت گوش می توانند موجب بروز درد شود، اما اقداماتی وجود دارد که می توانید برای کاهش درد از آن ها استفاده کنید.

کمپرس گرم

سعی کنید یک کمپرس گرم و مرطوب بر روی گوش کودک خود را برای 10 تا 15 دقیقه قرار دهید. این ممکن است به کاهش درد کمک کند.

روغن زیتون

استفاده از روغن زیتون برای گوش درد یک درمان سنتی است. هیچ شاهد علمی برای اثبات آن وجود ندارد. اما قرار دادن چند قطره گرم از روغن زیتون در گوش بی خطر است و می تواند نسبتا موثر باشد. اما باز هم بهتر است که ابتدا با پزشک خود صحبت کنید.

هیدراته نگه داشتن نوزاد

سعی کنید به کودک خود مایعات دهید. بلع می تواند باعث شود که لوله استاچین باز شود مایع از آن خارج گردد.

سر نوزاد را بالا نگه دارید

برای بهبود خروج مایعات سینوسی، به آرامی زیرسری صندلی نوزاد را بالا بیاورید. بالش را زیر سر نوزاد نگذارید. در عوض، آن را زیر تشک او قرار دهید.

قطره گوش هموپاتیک

قطره های گوش هموپاتیک معمولا حاوی عصاره موادی مانند سیر، مولین، اسطوخودوس، گل همیشه بهار و مخمر سنت جان در روغن زیتون است. این قطره می تواند التهاب و درد را کاهش دهد.

راه هایی برای پیشگیری از گوش درد نوزاد

برای این که مطمئن شوید کودک تان به عفونت گوش دچار نمی شود، می تواند کارهای زیر را انجام دهید.

 • واکسیناسیون را پیگیری کنید.
 • کودک حتما در شش ماهه اول از شیر مادر تغذیه کند
 • زمانی که کودک می نوشد، سر او را بالا بگیرید.

 • سیگار نکشید
 • از مهدکودک هایی که تعداد زیادی بچه دارند اجتناب کنید.
 • از کودک خود در برابر آلرژی ها حفاظت کنید.
3.8/5 - (14 امتیاز)
منبع Firstcry

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم