بهترین متخصص دندانپزشکی کودکان ، اطفال

دندانپزشکی کودکان یک شاخه تخصصی از دندانپزشکی است که در آن دندانپزشک بصورت ویژه به کودکان و نوجوانان خدمات تخصصی ارائه می دهد. این شاخه با توجه به نیازهای متفاوت کودکان و نوجوانان در مراقبت از دندان های شیری و لثه های حساس تر خود ایجاد شده و برای مطالعه این رشته، بعد از اخذ دندانپزشکی عمومی، یک دوره سه ساله باید گذرانده شود.

روند رشد دندان کودک

دندان های شیری کودکان از شش ماهگی شروع به رشد می کند و توصیه می شود از یک سالگی نخستین معاینه کودک انجام گردد. در 6 الی 7 سالگی دندان های شیری افتاده و با دندان های دائمی جایگزین می گردند.

برخلاف تصور عوام که دندان های شیری به علت افتادن و جایگزین شدن در آینده آنچنان نیاز به رسیدگی و مراقبت ندارند، باید توجه داشت که سالم بودن دندان کودک در نحوه و میزان تغذیه، و خلق و خو و آرامش او تاثیر زیادی خواهد گذاشت. بعلاوه عدم مراقبت از دندان های شیری زمینه ساز پوسیدگی دندان و بیماری هایی خواهد شد که تا سال ها گریبانگیر او خواهند بود.

خدمات متخصص دندانپزشکی اطفال

متخصص دندانپزشکی اطفال، از ساده ترین آموزش های مربوط به بهداشت دهان و دندان از جمله: نحوه مسواک زدن و استفاده از نخ دندان تا خدمات تخصص دندانپزشکی مانند: فلورایدتراپی، شیارپوش دندان کودکان، پر کردن دندان شیری و دندانپزشکی کودکان تحت بیهوشی را انجام می دهند.

در ادامه لیستی از رایجترین خدمات دندانپزشکی اطفال را مشاهده می فرمایید:

● آزمایش سلامت دهان نوزاد و ریسک بیماری های مختلف کودک و مادر
● پیشگیری از ناراحتی های بعدی با تقویت مینای دندان به کمک فلوراید تراپی
● پیشگیری از پوسیدگی دندان به کمک شیارپوش (فیشور سیلانت)
● کمک به اصلاح عادات نادرست غذایی برای حفظ سلامت دندان
● مشاوره برای ترک عادات رفتاری نادرست اطفال مانند مکیدن انگشت یا استفاده از پستانک
● اقدامات پیشگیرانه برای داشتن دندان های یکدست و بی نیازی از ارتودنسی (با کمک فضانگهدار یا ارتودنسی پیشگیرانه)
● روکش دندان شیری
● رفع مشکلات پوسیدگی و حفره های دندانی
● تشخیص ناراحتی های دهانی وابسته به بیماری های خاص نظیر دیابت، نقص قلبی مادرازدی، آسم، تب یونجه، اختلال کمبود توجه و بیش فعالی
● تجویز نایت گارد یا آرام بخش های خوراکی و گیاهی برای مبارزه با دندان قروچه کودک
● مدیریت مشکلات و بیماری های لثه و مواردی نظیر زخم، فنانال کوتاه و بیماری های پریودنتال اطفال
● عصب کشی دندان شیری کودک
● مراقبت و درمان آسیب های دهانی (به عنوان مثال جابجایی، زخم و یا دندان های شکسته)
● دندانپزشکی کودکان بدون درد، سدیشن (انجام خدمات درمانی به کمک آرام بخش، خواب آور یا بیهوشی)

ویژگی های متخصص دندانپزشکی اطفال

کودکان نیازهای متفاوتی نسبت به بزرگترهایشان دارند. آنها ممکن است صبر و شکیبایی خود را از دست بدهند و نتوانند همکاری مناسبی با پزشک داشته باشند. یک متخصص دندانپزشکی متبحر باید علاوه بر صبر و حوصله، توان آرام کردن کودک را داشته باشد.
متخصص دندانپزشکی کودکان علاوه بر طراحی متفاوت فضای مطب، باب دل یک کودک، از تکنیک هایی مانند تغییر صدا و یا وسایل بازی برای کاهش ترس و اضطراب کودک استفاده می کند.

در صورتیکه وحشت و بی قراری کودک به حدی باشد که مانع انجام کارهای درمانی گردد (یا برای کودکانی با شرایط خاص مانند کودکان سندرم داون) متخصص ناچار به استفاده از طیف های مختلف سدیشن یا آرام بخش می گردد.

گاهی والدین با وجود نیاز کودک به درمان، به دلیل بی قراری مراجعه به مطب دندانپزشکی را به تاخیر می اندازند تا بزرگتر وحرف شنو تر شود، در حالیکه خرابی دندان کودک می تواند پیشرفت کرده، ریشه دندان را هم تحت تاثیر قرار دهد. خرابی بیشتر، هزینه و طول درمان را هم افزایش می دهد، که نه برای کودک و نه والدین او خوشایند نخواهد بود.

5/5 - (2 امتیاز)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید