۳ نکته مهم که قبل از خرید کاپ قاعدگی باید به آن توجه داشت

اگر یک خانم مدرن و به روز هستید، احتمالا تا به حال نام “کاپ قاعدگی” به گوشتان خورده است و حتی شاید درصدد خرید آن بوده اید ولی به دلیل تردید هایتان، دست نگه داشته اید. در این مطلب به 3 نکته مهمی که قبل از خرید کاپ قاعدگی باید در نظر بگیرید، پرداخته شده است.

کاپ قاعدگی یا فنجان قاعدگی نسل جدید محصولات بهداشت قاعدگی و جایگزین نوار بهداشتی و تامپون است. کاپ قاعدگی در دوران پریود درون واژن قرار می گیرد و برخلاف نواربهداشتی و تامپون (که خون را جذب می کنند) مایع قاعدگی را جمع آوری می کند. این محصول قابلیت استفاده مجدد تا 10 سال را داراست و موجب تغییر فلور میکروبی طبیعی واژن نمی شود و از این رو نظر مثبت بسیاری از فعالین محیط زیست و همچنین جوامع پزشکی را به خود جلب کرده است.  با این حال استفاده از کاپ قاعدگی و در نظر گرفتن آن برای جایگزینی با نوار بهداشتی برای بسیاری از زنان همچنان یک چالش محصوب می شود.

در این مقاله به بررسی مهمترین عواملی که قبل از خرید کاپ قاعدگی باید به آن توجه داشت، خواهیم پرداخت.

1– قبل از خرید کاپ قاعدگی روش استفاده آن را مطالعه کنید و بدن خود را بشناسید!

هر محصول بهداشتی دستورالعمل استفاده خاصی دارد که استفاده ایمن و اثر بخش از آن وسیله در گرو دانستن این دستورالعمل و عمل به آن است. توصیه میکنیم قبل از خرید اطلاعات موثق را از وب سایت عرضه کنندگان  رسمی کاپ قاعدگی مطالعه کنید. معمولا در وب سایت و بروشور کمپانی های معتبر انواع روش های تا زدن، جاگذاری و خارج کردن به صورت کامل شرح داده شده است.

به صورت خلاصه هر کسی که پریود را تجربه می کند، می تواند از کاپ قاعدگی استفاده کند. اما نکات زیر قبل، حین و بعد از استفاده حتما باید در نظر گرفته شود.

 • کاپ قاعدگی کاملا وارد کانال واژن می شود و در حین استفاده از آن، ممکن است پرده بکارت (هایمن) دچار تغییر شکل و آسیب شود.
 • حداکثر زمان برای استفاده از کاپ بنا به توصیه 8 ساعت است.برای جلوگیری از ایجاد خطر عفونت در اثر استفاده از کاپ قاعدگی حتما این زمان را رعایت کنید در صورتی که احساس می کنید ممکن است آن را فراموش کنید حتما روی گوشی خود برای زمان تخلیه کاپ قاعدگی خود آلارم بگذارید.
 • در صورت دارا بودن شرایط پزشکی خاص (فیبروید، انواع افتادی رحم و مثانه و ..) و یا عفونت های واژینال از کاپ قاعدگی استفاده نکنید، تا زمانی که مشکل کاملا برطرف شود.
 • قبل و بعد از استفاده، کاپ قاعدگی حتما باید استریل شود (در طول دوره قاعدگی شست و شو با آب سرد و در صورت لزوم صابون ملایم  کفایت میکند). یک روش مرسوم برای استریل نمودن کاپ قاعدگی قرار دادن آن در آب جوش به مدت 10 دقیقه است.

2– سایز کاپ قاعدگی را با دقت انتخاب کنید!

کاپ های قاعدگی معمولا در دو سایز عرضه می شوند و دارای گنجایش های متفاوتی می باشند. اکثر زنان بدون مشکل می توانند از هر دو مدل استفاده نمایند. ولی باید توجه داشت که هر زن با یک مدل راحت تر خواهد بود و سریع تر قلق استفاده از آن را خواهد یافت.  اگر سهوا سایز اشتباهی را انتخاب کنید ممکن است هزینه ای که نمودید، هدر برود!

خرید کاپ قاعدگی

در خرید کاپ قاعدگی حتما فاکتورهای زیر را در انتخاب سایز مناسب خود در نظر بگیرید:

 • شدت قاعدگی ماهیانه : اگر میزان خونریزی شما کم و متوسط است ، سایز کوچک انتخاب خوبی برای شما خواهد بود و اگر خونریزی شدید دارید بهتر است از سایزهای بزرگتر استفاده کنید تا نیاز به تخلیه و جاگذاری دوباره کاپ کم شود.
 • سبک زندگی و ورزش: اگر ورزشکار هستید، یوگا و پیلاتس کار می کنید و یا ورزش کگل را به صورت منظم انجام می دهید و عضلات کف لگن قوی دارید، بهتر است از سایزهای کوچک تر استفاده کنید.
 • تجربه بارداری و زایمان: تجربه بارداری باعث ایجاد تغییراتی در اندام تناسلی شما خواهد شد، تغییر در محل سرویکس، قدرت عضلات کف لگن و میزان خونریزی قاعدگی اصلی ترین این تغییرات هستند. معمولا بعد از بارداری و زایمان سایزهای بزرگتر مناسب تر است.
 • سرویکس یا دهانه رحم:  اگر سرویکس شما در محل پایین تری قرار دارد بهتر است از مدل یک استفاده کنید و اگر به اصطلاح علمی های سرویکس هستید مدل های بزرگتر موجب راحتی بیشتری می شوند.

اگر همچنان از انتخاب سایز مناسب برای خود مطمئن نیستید، می توانید از تست انتخاب سایز کاپ قاعدگی استفاده نمایید که با پاسخ به چند سوال ساده مدل مناسب شما را معرفی می نمایند.

3-  هر  فنجان قاعدگی استاندارد نیست!

توجه داشته باشید که کاپ قاعدگی درون واژن قرار می گیرد و یادتان باشد محصولی را خریداری می کنید که قرار است سالها  از آن استفاده کنید. پس در انتخاب و خرید فنجان قاعدگی مناسب خود به چند نکته زیر حتما توجه کنید. در غیر این صورت باید در انتظار عواقب آن بر روی سلامتی خود باشید!

 • کمپانی سازنده: این محصول حتما باید توسط شرکت های معتبر تولید شده باشد و از خرید محصولات از واسط های بدون پروفایل یا محصولات چینی نامعتبر به شدت خودداری نمایید.
 • مجوز های الزامی: تمام محصولات تولیدی و وارداتی اصل و ایمن باید دارای مجوز اداره کل تجهیزات پزشکی باشند و این موضوع به راحتی در سایت این اداره قابل استعلام است.
 • ایزو 13485: وجود این استاندارد برای تمام ملزومات پزشکی الزامی است و دارا بودن آن توسط یک شرکت به معنای عبور از بازرسی های سخت گیرانه و نظارت های شدید است.

بنابراین قبل از انتخاب کاپ قاعدگی و خرید آن حتما در مورد مجوز، استاندارد ها و اصالت آن تحقیق نمایید. برای شروع می توانید در مورد کاپ قاعدگی لیوا تحقیق نمایید که از سیلیکون پزشکی و زیست سازگار شرکت واکر شیمی آلمان ساخته شده و دارای تاییدیه های بین المللی  ISO 13485، ISO 10993 و مجوزهای مورد نیاز می باشد.

3/5 - (2 امتیاز)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید