مشکلات جنسی متداول و راه‌حل و اقدامات پیشگیرانه و درمانی متناسب آن‌ها

مشکلات جنسی از جمله مشکلاتی هستند که در مقطعی از زمان برای بسیاری از زوجین پیش می‌آیند و این موضوع کاملاً طبیعی خواهد بود. همچنین مشکلات جنسی از مواردی محسوب می‌شوند که می‌توانند باعث اختلالات دیگر، اعم از مشکلات روانی، جسمی و … شوند؛ بنابراین باید به فکر پیدا کردن روش درمان برای آن‌ها بود تا شرایط از آنچه هست، بدتر نشود.

 

در بسیاری از مواقع پیش‌ آمده است که فرد در اثر مواجهه با این نوع از مشکلات، دچار احساسات منفی چون تنهایی، شرمندگی و حتی درماندگی شده؛ بنابراین باتوجه‌به اهمیت چنین موضوعی باید از انواع مشکلات جنسی آگاه شد و درمان آن‌ها را نیز پیدا کرد؛ پس اگر روابط جنسی و داشتن یک زندگی خوب و بدون مشکل برای شما اهمیت دارد، ادامه این مقاله را از دست ندهید.

همان‌طور که گفته شد، مشکلات جنسی از شایع‌ترین مشکلات محسوب می‌شوند که برای بسیاری از افراد در مدل‌های متفاوت پیش می‌آیند. توجه داشته باشید که مشکلات جنسی دلایل گوناگونی دارند، برای مثال در برخی از شرایط که استرس و اضطراب برای فرد به وجود می‌آید و یا دغدغه‌های زیادی برایش ایجاد می‌شود، فرد دیگر تمایلی به برقراری رابطه جنسی نخواهد داشت. البته این مشکل در مقطعی از زمان برایش رخ خواهد داد و عموما خیلی ماندگار نیست، این نکته را در نظر داشته باشید که در برخی از مواقع برای برطرف شدن مشکل، نیاز است به دکتر متخصص مراجعه کنید تا مشکل پیش‌آمده برطرف شود.

دقت داشته باشید که امروزه شرایطی فراهم شده است که می‌توانید از طریق آن‌ها مشکلات خود را ریشه‌یابی کنید و نسبت به حل آن‌ها اقدامات لازم را انجام دهید. از همین جهت در این زمینه شاهد به‌کارگیری روان‌شناسان و روان‌پزشکان هستیم که در این حوزه آموزش‌های لازم را دیده‌اند. در نگاه اول چنین موضوعی شاید خجالت‌آور، ترسناک و شاید حتی نشدنی تلقی شود؛ اما این‌چنین نیست و اگر به‌درستی به آن پرداخته شود، به‌خوبی و بدون هیچ مشکل اضافه‌ای، مشکل برطرف خواهد شد.

مشکل جنسی چیست و چه زمانی رخ می‌دهد؟

اختلال یا مشکلات جنسی از جمله مشکلاتی هستند که امکان رخ دادن آن‌ها پیش از رابطه، حین رابطه و حتی پس از رابطه وجود دارد؛ اما این مشکلات از کجا نشئت می‌گیرند و دلیل پیش آمد آن‌ها چیست؟ بروز اختلال و مشکلات جنسی عموماً ریشه در برخی مشکلات دیگر مانند مشکلات جسمی، مشکلات روانی، عاطفی و روان‌شناختی دارد. دقت داشته باشید که هر یک از این موارد خود شامل موارد دیگر می‌شوند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم داشت.

عوامل جسمانی:

بدون شک وجود مشکلات جسمانی مانند دیابت، بیماری‌های مربوط به قلب، معلولیت، اعتیاد و … همگی تأثیرات منفی بر رابطه جنسی شما خواهند داشت.

عوامل روانی:

از دیگر عواملی که بر ایجاد اختلال و مشکلات جنسی تأثیر دارند، می‌توان عوامل روانی را در نظر گرفت. برای مثال می‌توان به اضطراب، استرس، افسردگی و هر موضوع دیگری که ذهن شما را درگیر می‌کند اشاره داشت. مشاوره جنسی بهترین درمان برای چنین مشکلی به نظر می‌رسد، چرا که این شیوه کمک می‌کند تا ذهن شما بتواند مشکلات را دسته‌بندی کند و به دنبال برخی از مشکلات، مشکلات دیگری نیز به وجود نیاید.

عوامل عاطفی:

در بسیاری از مواقع پیش آمده است که افراد، دچار احساساتی چون نارضایتی از رابطه، احساس خیانت و … می‌شوند. چنین موضوعاتی همگی نقش مؤثری در این دارند که فرد نخواهد رابطه‌ای داشته باشد. همچنین دررابطه‌با این زمینه نیز باید گفت که عزت‌نفس پایین و عدم اطمینان به خود یا مورد تجاوز قرار گرفتن نیز مشکلات بزرگی به‌حساب می‌آیند که بر آینده روابط تأثیرگذارند.

چه مشکلات جنسی بیشتر از همه به چشم می‌خورد؟

بسیاری از افراد معتقد هستند، رابطه جنسی یا سکس یک موضوع کاملاً شخصی است. دررابطه‌با این موضوع باید به فرد حق داد؛ اما امروزه شرایطی فراهم شده که می‌توانید مشکلات خود را در با افراد متخصص سکسولوژی در میان بگذارید و آن‌ها را برطرف کنید. مشاوره جنسی آنلاین یکی از شرایط و اقداماتی به‌حساب می‌آید که می‌تواند به فرد کمک شایانی کند. همچنین با جستجوی “مشاوره آنلاین جنسی پذیرش 24” می توانید از بهترین متخصصان سکسولوژیست کشور به صورت انلاین و تلفنی مشاوره بگیرید.

حال اصلاً مشکلات جنسی چه مشکلاتی هستند؟

فشار همتا

یکی از انواع مشکلات جنسی را می‌توان فشار همتا دانست. این مشکل یک مشکل روانی در نظر گرفته می‌شود و زمانی شاهد اتفاق افتادن آن خواهیم بود که یکی از طرفین رابطه احساس کند که برای سکس آماده نیست و نمی‌تواند به انجام آن بپردازد. در چنین شرایطی فرد دچار مشکلاتی چون استرس و اضطراب می‌شود و نمی‌تواند رابطه خوبی را پایه‌گذاری کند؛ بنابراین برای جلوگیری از بروز مشکل، توصیه می‌شود با شریک زندگی خود مشورت کنید و نیاز و توقع‌های خود را به او بگویید.

اختلال نعوظ

از شایع‌ترین و متداول‌ترین مشکلات جنسی که برای آقایان پیش می‌آید، می‌توان به نعوظ اشاره کرد. این مشکل به‌گونه‌ای است که مرد نمی‌تواند نعوظ کامل داشته باشد. باید متذکر شد که اختلال نعوظ زمانی رخ می‌دهد که هورمون‌های بدن مرد تغییر کنند و رگ‌های خونی که بر روی آلت جنسی قرار دارند نیز دچار فشارخون بالا شوند. البته این مشکل ریشه در مشکلات دیگری چون استرس، اضطراب و نگرانی از بابت راضی نگه‌داشتن شریک جنسی نیز دارد.

مشاوره زناشویی

ازدست‌رفتن میل جنسی در خانم‌ها

ازدست‌دادن میل و علاقه به رابطه جنسی، از مشکلات جنسی است که برای بسیاری از خانم‌ها رخ می‌دهد. این مشکل دلایل گوناگونی دارد که می‌توان استرس و اضطراب از رابطه، داشتن تجربه دردناک از رابطه، خستگی ناشی از فعالیت روزانه، مشکلات هورمونی و … را در نظر گرفت. توجه داشته باشید این مشکلات قابل برطرف شدن هستند؛ برای مثال فرد می‌تواند از یک مشاور کمک بگیرد و مشکلات خود و دلایل عدم تمایل به رابطه را بازگو کند. فرد مشاور نیز در چنین شرایطی راه‌حل‌های گوناگونی را در اختیار فرد قرار می‌دهد و به او کمک می‌کند که هر چه زودتر میل و علاقه خود به برقراری رابطه را به دست آورد.

اختلال در ارگاسم

بسیاری از خانم‌ها پس از برقراری رابطه جنسی به ارگاسم نمی‌رسند و از این موضوع احساس نارضایتی دارند. دررابطه‌با این موضوع باید گفت که به ارگاسم نرسیدن دلایل متفاوتی دارد که می‌توان به مشکلات هورمونی، مشکلات عصبی، مشکلات عروقی یا حتی عوارض ناشی از مصرف برخی از داروها اشاره کرد.

اختلال در انزال

مشکلات انزال در مردان نیز بسیار شایع است که در چند دسته این مشکل دیده می‌شود. در ادامه به توضیح انواع این مشکل می‌پردازیم تا با آن‌ها آشنا شوید.

زود به انزال رسیدن:

زمان مناسبی که برای انزال پس از دخول در نظر گرفته‌شده برابر 5 دقیقه است، بنابراین اگر شریک جنسی شما زودتر از 5 دقیقه به انزال رسید، دچار مشکل زود انزالی است.

دیر به انزال رسیدن:

این موضوع زمانی مشاهده می‌شود که فرد پس از برقراری رابطه و حتی پس از دخول نیز به انزال نرسد.

انزال معکوس:

شاید تابه‌حال نام این مشکل جنسی را نشنیده باشید، چرا که یک مشکل نادر به نظر می‌رسد. در این شرایط فرد به انزال می‌رسد اما منی به‌جای خروج از سر آلت به مثانه برمی‌گردد. در چنین شرایطی مایع منی کم‌تر از حد معمول خواهد بود.

جمع‌بندی

توجه داشته باشید که هر یک از مشکلات، درمان‌های مخصوص به خود را دارند و تنها باید به یک پزشک مراجعه کنید. البته امروزه شرایط راحت‌تر از گذشته شده و می‌توانید از طریق مشاوره آنلاین پزشک سکسولوژیست، مشکلات خود را برای فرد متخصص بازگو و از راه‌حل‌هایی که در اختیارتان قرار می‌دهد، استفاده کنید. همچنین مقالات مرتبط با این حوزه را می توانید در وبلاگ سلامتی پذیرش 24 یافته و از مطالب آن بهره مند گردید.

 

 

 

 

 

5/5 - (2 امتیاز)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید