۸ غذای خوشمزه که با برنج قابل سرو هستند

پلو یکی از اصلی‌ترین غذاهای خاورمیانه است که با برنج، گندم ترک‌دار، کوسکوس یا بلغور درست می‌شود. برنج متداول‌ترین ماده‌ای است که با گوشت، سبزیجات، میوه‌های خشک و ادویه‌ها ترکیب می‌شود و در یک آبگوشت طعم‌دار می‌جوشد. در ترکیه، پلو می‌تواند هم به عنوان غذای جانبی و هم غذای اصلی باشد، زمانی که به طور سنتی با سالاد و ماست کنار آن سرو می‌شود. برخی معتقدند که بهترین قسمت پلو تحدیق است. این لغت به معنای ته دیگ است و به پوسته طلایی برنج اطلاق می‌شود که در کف ظرف پخت ایجاد می‌شود. در ایران چندین غذای خوش طعم و لذیذ هستند که در هیچ کجای دنیا مشابه آن را نمی‌توانید پیدا کنید. اینجا چند نمونه از غذاهای لذیذ ایرانی را به شما معرفی خواهیم کرد.

  1. قیمه نثار

قیمه نثار یک غذای جشن ایرانی است که منشا آن قزوین است. از گوشت‌های خرد شده مانند گوشت گاو یا گوسفند که با پیاز و ادویه‌ها پخته می‌شود و همچنین برنج بخارپز و ترکیبی خوش طعم از مواد مختلف مانند پسته و بادام خلال شده، زرشک و پوست پرتقال خرد شده تشکیل شده است. همه عناصر به طور جداگانه تهیه می‌شوند و معمولاً با ترکیبی از زعفران، زردچوبه، هل، دارچین، زیره یا سایر ادویه‌ها طعم دار می‌شوند. این غذا به طور سنتی در یک بشقاب جمعی سرو می‌شود که مرتب چیده شده است. قیمه نثار از محبوب‌ترین غذاهای ایران است که با برنج سرو می‌شود. انواع برنج ایرانی بهترین نوع برنج برای تهیه این غذا است. شما می‌توانید از برنج هاشمی اصل یا انواع برنج‌های کیسه‌ای معتبر مانند برنج طبیعت استفاده کنید تا طعم اصیل این غذا را به درستی حس کنید.

  1. استانبولی

استانبولی پلو یک غذای سنتی ایرانی است که از ترکیب گوشت، برنج، سیب زمینی، پیاز و گوجه فرنگی درست می‌شود. با این حال، دستور العمل‌های زیادی وجود دارد که از منطقه‌ای به منطقه دیگر و حتی از خانواده‌ای به خانواده دیگر متفاوت است. در این غذا ما تمامی مواد به غیر از برنج را به خوبی با هم سرخ می‌کنیم و برنج را آبکش می‌کنیم و سپس با هم مخلوط کرده و دم می‌گذاریم تا غذا به خوبی پخته شود. استانبولی به همراه ماست و انواع ترشی سرو می‌شود.. شما می‌توانید یک سالاد سالم تهیه کند و با استفاده از خرید روغن کنجد اصل و ادویه آن را میل کنید. اکثر افراد فکر می‌کنند که روغن کنجد تنها برای پخت و پز استفاده می‌شود اما به دلیل طعم عالی این روغن می‌توانید از آن برای انواع سالاد استفاده کنید.

  1. میگوپلو

میگوپلو

این غذای ساده ایرانی با برنج و میگو ترکیب می‌شود. برنج به سبک کته پخته می‌شود، به این معنی که آب آن کاملاً تخلیه می‌شود، در حالی که میگوها معمولاً به طور جداگانه تفت داده یا آب پز می‌شوند، معمولاً همراه با پیاز، سیر و ادویه جات ترشی جات. این غذا اغلب با کشمش، گردو برشته شده و گاهی اوقات از تخم مرغ آب پز در آن استفاده می‌شود. این برنج به طور سنتی لایه لایه می‌شود و سپس بخارپز می‌شود، اما همچنین برنج را می‌توان صرفاً با میگوهای سرخ شده سرو کرد. میگو پولو معمولاً با مناطق جنوبی کشور مرتبط است.

  1. موراسا پلو

موراسا پولو یک غذای سنتی برنجی ایرانی است. این غذای نگین دار برنجی (موراسا به معنی نگین) با برنج باسماتی، کره، روغن زیتون، تحدیق (لایه برنج ترد طلایی رنگ)، زعفران مایع، زرشک خشک، پوست پرتقال، بادام، پسته، هویج، پیاز، شکر و کشمش تهیه می‌شود. به طور سنتی، هر یک از مواد را جداگانه تفت داده و با شکر کاراملی می‌کنند. هنگام سرو، موراسا پولو را در ظرف سرو می‌گذاریم، سپس با دانه‌های انار تزیین می‌کنیم و با کره ذوب شده یا قیمه و گلاب می‌پاشیم. این غذا به ویژه در جشن‌های ایرانی مانند نوروز، سال نو ایرانی و عروسی‌ها بسیار محبوب است.

  1. تحدیگ

تحدیگ یک غذای سنتی با برنج ایرانی است. نام تحدیگ به معنای ته دیگ است که به لایه ترد برنج کراستی در ته دیگ اشاره دارد. این غذا معمولاً با برنج باسماتی، روغن یا روغن و نمک درست می‌شود، در حالی که زردچوبه و زعفران را نیز می‌توان برای طعم و رنگ دلپذیر به آن اضافه کرد. تحدیگ را با ریختن قیمه یا روغن اضافی در تابه درست می‌کنند تا لایه زیرین برنج سرخ شود و لایه های برنج بالای آن دم بکشد. همچنین انواع تحدیگ با نان لواش، سیب زمینی برش داده شده یا ماست در کف تابه وجود دارد. برنجی که تحدیگ گرفته باشد به خودی خود یک غذای مستقل نیست و آن را با انواع خورشت استفاده و میل می‌کنند.

  1. زرشک پلو

این غذای کلاسیک ایرانی، شامل برنج، خلال پسته، زعفران و زرشک است که معمولا در آشپزی ایرانی به همراه مرغ سرخ شده استفاده می‌شود. پلو زرشک را معمولاً با برنج دانه بلند تهیه می‌کنند که می‌توان آن را با زرشک لایه لایه و سپس دم کرد و یا مواد را جداگانه پخت و دم کرد. این غذای مرسوم معمولاً با مرغ سرو می‌شود و اگرچه اغلب به عنوان یک غذای ساده و روزمره از آن لذت می‌برند، اما در مناسبت‌های مختلف نیز یک غذای اصلی است.

  1. ته چین

ته چین

ته چین معروف ایرانی یک غذای لذیذ برنجی است که شبیه کیک یا کاسرول است. این غذا با برنج از قبل پخته شده درست می‌شود که با زعفران مزه دار می‌شود و در تابه می‌چینند و سپس می‌پزند. پس از پخت این کاسه برنج را زیر و رو کرده و تکه تکه می‌کنند. این غذا معمولاً با افزودن گوشت یا سبزیجات که بین برنج قرار می‌گیرند، تهیه می‌شود. با این حال، می‌توان آن را بدون پر کردن با گوشت نیز پخت. انواع متعدد ته چین در سرتاسر ایران در بسیاری از رستوران‌های سنتی ایرانی یا بازارهای پرطرفدار یافت می‌شود.

  1. بریانی

بریانی گروهی از غذاهای کلاسیک است که قدمت آن به امپراتوری مغول باز می‌گردد. مواد اصلی بریانی برنج ایرانی، ادویه جات ترشی جات، پایه‌ای از گوشت، تخم مرغ یا سبزیجات و مواد اختیاری متعدد مانند میوه‌های خشک، آجیل و ماست است. اعتقاد بر این است که ممتاز محل، ملکه امپراتور شاه جهان، این غذا را در دهه 1600 الهام گرفته است. کلمه بریانی از کلمه فارسی بریان به معنای سرخ شده یا بریان گرفته شده است و این غذا از طریق گروه‌هایی از بازرگانان و مهاجران از ایران به هند راه یافت.

غذاهای ایرانی عمدتا با برنج طبخ می‌شوند و این موارد از بهترین غذاهایی هستند که با برنج سرو می‌شوند. برای دیدن دستورالعمل هرکدام می‌توانید از سایت‌های مختلف استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بدست آورید.

نویسنده: سارااقبالی

 

 

 

امتیاز به مطلب post

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید