دلیل رشد موهای زائد در خانم ها چیست؟+ویدئو

به محض این‌ که رشد موهای زائد شروع می‌شود و در نواحی مختلف بدن چند تار موی اضافه به چشم می‌خورد، خانم‌ها نگران می‌شوند و به فکر می‌افتند تا هر چه زودتر آنها را از بین ببرند.

گردآوری – نبض ما

موهای زاید به دلیل افزایش هورمون های مردانه، افزایش حساسیت گیرنده‌های مو، تومورهای تخمدان و غدد فوق کلیه و یا دلایل نادری چون نقص سیستم آنزیمی ایجاد می شود.

موهای زاید در ۹ قسمت بدن از جمله پشت لب، چانه، ناحیه غدامی گوش، ران، پشت و … دیده می شود.

پرمویی یا رشد موهای زائد؟

خیلی وقت ها پرمویی با موهای زائد اشتباه گرفته می شود و در نتیجه، درمان ها هم نتیجه دلخواه را در بر نخواهد داشت. هیرسوتیسم یا رویش موهای زائد به مواردی اطلاق می شود که موهایی زبر و خشن در نواحی خاصی از بدن که به هورمون های جنسی مردانه وابسته است، رشد کند. در حالی که پرمویی یا هایپرتریکوزیس به رویش مو در قسمت هایی از بدن گفته می شود که به هورمون های جنسی مردانه وابسته نیست. به عنوان نمونه فردی که در ناحیه پیشانی دچار پرمویی است، نباید این مشکل را با رشد موهای زائد اشتباه بگیرد. البته معمولا این موها نرم بوده و مانند موهای زائد ، ضخیم و خشن نیستند.

هیرسوتیسم

بیشتر خانم‌ها پشت لب و روی چانه، سینه، پشت، و شکم موهای بسیار ریز و نازکی که کرک نامیده می‌شوند، دارند. هیرسوتیسم (hirsutism) شرایطی است که طی آن این کرک‌ها، خشن و سیاه می‌شوند که برای آقایان طبیعی است. تفاوت اصلی بین موی طبیعی و هیرسوتیسم در بافت مو می‌باشد. هیرسوتیسم یک شرایط بی‌ضرر است اما بعضی از خانم‌ها آن را خجالت‌آور می‌دانند و همچنین این یک چالش طولانی مدت است.

موهای صورت زنان

راه های درمان در خانه

هیرسوتیسم طبیعتاً یک مشکل طولانی مدت است. تعدادی روش برای برداشتن یا درمان موهای زائد وجود دارد.

• کاهش وزن و تغذیه ی مناسب در زنان چاق می‌تواند رشد موها را کاهش دهد.

• روشن یا بی‌رنگ کردن آن‌ها ممکن است باعث کمتر دیده شدنشان شود. این روش را می‌توان همزمان با درمان دارویی انجام داد.

• موهای موقت را می‌توان با تیغ یا کندن برداشت، تیغ زدن یک روش بی‌خطر و موثر برداشتن مو است ولی نیازمند جلسات منظم است.

• برای برداشتن موها می‌توانید از مواد شیمیایی موبر، موم، سفیدکننده، و عوامل برداشتن مو استفاده کنید. بی‌رنگ کننده‌های مختلف می‌توانند برای روشن کردن موها به کار روند. این مواد ممکن است باعث حساسیت پوستی در برخی افراد شود. بنابراین قبل از استفاده باید روی یک قسمت کوچکی از پوست آزمایش شود.

درمان موهای زائد با طب سنتی

در مناطقی از خاورمیانه از جمله ترکیه در گذشته تخم مورچه به صورت و بدن نوزادان زده می‌شد تا فولیکول‌های مو در بدنشان از بین برود. در طب سنتی از تخم مورچه حرفی به میان نیامده اما روغن مورچه از جمله ترکیباتی است که به دلیل داشتن اسید فورمیک باعثسوختن ریشه مو می‌شود.

البته این کار بی‌عارضه هم نیست زیرا باعث بسته شدن منافذ عرق و چربی و زمخت شدن پوست می‌شود. به همین دلیل استفاده از آن در طب سنتی ایرانی چندان توصیه نشده است. حکما روش بهتر را استفاده از موبر‌های سنتی یا نوره که همان واجبی است، می‌دانند.

نوره حاوی آرسنیک، آهک و زرمیخ است که همگی خواص خوبی دارند و نه‌تنها به لطافت و آبرسانی پوست کمک می‌کنند بلکه در رفع درد مفاصل، کاهش رطوبت بدن و رفع واریسموثرند.

پیش از این گفته می‌شد آرسنیک سمی و کشنده است اما تحقیقات جدید ثابت کردهآرسنیک جذب موضعی ندارد و حتی با باز کردن عروق به درمان برخی بیماری‌های عروقی کمک می‌کند. خانم‌ها برای رفع موهای ناخواسته که زیر چانه یا دور سینه به دلیل کاهش هورمون‌های زنانه می‌رویند، می‌توانند از روغن رازیانه هم استفاده کنند. این روغن با تاثیر مثبتی که بر افزایش هورمون‌های زنانه دارد باعث رفع دائمی موی زائد در نواحی ناخواسته می‌شود.

به کدام پزشک باید مراجعه کرد؟

بسیاری از خانم ها از نظر زیبایی، برای درمان موهای زائد به پزشک مراجعه می کنند و حتی در موارد خفیف رشد موهای زائد نیز درصدد درمان و برطرف کردن این موها هستند. با این حال، نباید فراموش کنیم در صورت بروز علائم خاصی، لازم است بلافاصله به پزشک مراجعه شود.

پیشرفت و رشد سریع موهای زائد، ایجاد این موها در سنین بالاتر از سی سالگی، بروز علائمی همراه با رشد موی زائد مانند خشن شدن صدا که می تواند ناشی از وجود هورمون های جنسی مردانه باشد و رویش شدید این موها همگی ازجمله عواملی است که باید آنها را جدی گرفت و به پزشک مراجعه کرد.

رویش موهای زائد به سه دسته شدید، خفیف و متوسط تقسیم می شود و در صورتی که فردی با نوع شدید این مشکل روبه روست، حتما باید برای پیگیری و بررسی های بیشتر، در اولین فرصت به پزشک مراجعه کند. موهای زائد خفیف و متوسط در اغلب موارد ممکن است ناشی از بیماری های خوش خیم مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک باشد که البته در این موارد هم بهتر است به پزشک مراجعه و مشکل را درمان کنید. متخصص پوست، موهایی را که وجود دارد، از بین برده و متخصص غدد مانع رویش موهای جدید می شود.

درمان پزشکی موهای زائد

دوره درمان موهای زائد معمولا شش ماه تا یک سال به طول می انجامد. این موها معمولا از حدود ۱۸ سالگی رشد می کنند و اگر ناشی از دلایل هورمونی باشند حالتی شدید و پیش رونده خواهند داشت. درمان ریشه کنی قطعی برای موهای زاید وجود ندارد، اما احتمال اینکه با افزایش سن مقدار آن کم شود وجود دارد. همچنین درجه رشد موهای زاید از خفیف که درجه یک است تا حالت مردانه که درجه چهار است سطح بندی می شود و درمان بر همین اساس صورت می‌گیرد.

هنگامی که رشد موها در اثر اختلالات غده فوق کلیوی باشد ، ممکن است درمان پزشکی لازم باشد. داروها به شکل قرض‌های ضد بارداری و داروهای آنتی آندروژن توسط پزشک تجویز می‌شود. این یک درمان بلندمدت برای رشد موهای زائد می‌باشد. قرص‌های ضد بارداری در پایین آوردن سطح آندروژنها کمک کند. به طور کلی این انتخاب اول پزشکان برای درمان هیرسوتیسم است. این قرص‌ها می‌تواند چرخه منظم قاعدگی را در زنانی که عادت ماهانه ندارند و یا قاعدگی نامنظم دارند تثبیت کند.

در برخی موارد برای درمان موهای زاید استفاده از داروهای ضد آندروژن که هورمون‌های مردانه را کاهش می دهد مرسوم است که باعث نازکی، رشد کند و پیشگیری از رشد موهای جدید می شود.

لیزر موهای زائد

یک کرم دارویی به نام eflorenithine (افلورنیتین) ممکن است برای کاهش رشد موهای صورت تجویز شود. این کرم موها را به طور دائم حذف نمی‌کند ولی نتیجه استفاده مداوم آن بعد از ۶ تا ۸ هفته قابل توجه است. هنگامی که استفاده از آن متوقف شود، موها به همان شکل قبل از درمان برمیگردند.

ممکن است به منظور کاهش رشد موهای زائد ، به زنان دارای اضافه‌وزن توصیه کاهش وزن شود. کاهش وزن به کاهش سطح استروژن‌ها هم کمک می‌کند. نامنظمی‌های قاعدگی را می‌توان بعد از کاهش وزن کنترل کرده و منظم کرد.

امکان برداشتن دائمی موها با لیزر (electrolysis) یا جریان الکتریکی وجود دارد. اثر آن دائمی است، ولی بسیار گران است و چندین عوارض جانبی دارد مثل ورم، زخم و قرمزی پوست دارد.

بهترین حالت درمان موهای زائد با لیزر زمانی است که برای درمان‌ بخش وسیعی از پوست استفاده شود. لیزر روی موهای سیاه اثر دارد ولی روی موهای روشن بی تأثیر است. روش حذف موهای زائد به وسیله لیزر، اشعه نور را روی فولیکول‌های مو متمرکز می‌کند تا آن‌ها را خراب کند. فولیکول‌های آسیب‌دیده دیگر نمی‌توانند موی جدیدی رشد دهند و موهای قدیمی به تدریج می‌ریزد.

دلیل رشد موهای زائد در خانم ها چیست؟+ویدئو
4.9 (97.5%) 8 رای

دکتر گیتا مجیدزاده

پوست | مو | زیبایی | لیزر موهای زائد

به دنبال تضمین و در باغ سبز نباشید، الفاظی همچون حذف دائمی و تضمینی موهای زائد و یا جلسات رایگان و ... جز سراب و وعده واهی هیچ نیست و معمولا مورد باور افراد ساده لوح قرار میگیرد طبق مقالات علمی خواهید دید که بهترین روش ها اغلب کاهش حداقل 80 درصدی خواهد رسید.اگر بدنبال محیطی آرام و بدنبال تیمی حرفه ای هستید با ما تماس بگیرید
اطلاعات تماس با دکتر گیتا مجیدزاده
تلفن تماس:
۰۲۱۲۲۶۵۷۹۰۰
وب‌سایت: کلیک کنید
آدرس: زعفرانیه | مقدس اردبیلی | بین پسیان و میدان الف | ساختمان پزشکان ١٠٠ | واحد ۴٠٣

پزشک ها متخصص مرتبط

 • پوست | مو | زیبایی | لیزر موهای زائد

  دکتر گیتا مجیدزاده

  پوست | مو | زیبایی | لیزر موهای زائد
  تلفن تماس:
  ۰۲۱۲۲۶۵۷۹۰۰
  وب‌سایت: کلیک کنید
  زعفرانیه | مقدس اردبیلی | بین پسیان و میدان الف | ساختمان پزشکان ١٠٠ | واحد ۴٠٣

ممکن است شما دوست داشته باشید
از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پرسش‌ شما پس از پرداخت هزینه، توسط پزشکان متخصص نبض‌ما با سرعت و دقت ویژه پاسخ داده می‌شود و برای شما پیامک خواهد شد و بدون نام منتشر خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم

ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پرسش از دکتر